Czy po wyprowadzce osoba która się wyprowadziła może zażądać zwrotu pieniędzy które były wpłacane na rzecz własności drugiej strony?

Dobry wieczór mam pytanie. Konkubinat trwający ponad 5 lat, jedna ze stron mieszkała w mieszkaniu drugiej strony. Przez 5 lat dopłacała sie do rachunków oraz do mieszkania co pomagało drugiej stronie spłacić szybciej kredyt. Czy po wyprowadzce osoba która się wyprowadziła może zażądać zwrotu pieniędzy które były wpłacane na rzecz własności drugiej strony?
anonim cytuj
27-07-2022
Jeśli to były rachunki za używane przez tę osobę media i opłaty za użytkowane przez nią mieszkanie i wynosiły połowę należnych opłat to nie może niczego żądać, bo była zobowiązana do ich ponoszenia. Jeśli zaś poniosła wydatki związane z ulepszeniem nieruchomości(remont, malowanie itd) i ma na nie dowody to może żądać ich zwrotu.
 
anonim cytuj
27-07-2022
Opłaty za media rozumiem a opłata za "czynsz" czyli możliwość mieszkania w lokalu?
 
anonim cytuj
27-07-2022
Opłaty za media rozumiem a opłata za "czynsz" czyli możliwość mieszkania w lokalu?

Przecież również je wymieniłam.
 
anonim cytuj
27-07-2022
Dziękuję
 
anonim cytuj
27-07-2022
Dobry wieczór mam pytanie. Konkubinat trwający ponad 5 lat, jedna ze stron mieszkała w mieszkaniu drugiej strony. Przez 5 lat dopłacała się do rachunków oraz do mieszkania co pomagało drugiej stronie spłacić szybciej kredyt. Czy po wyprowadzce osoba która się wyprowadziła może zażądać zwrotu pieniędzy które były wpłacane na rzecz własności drugiej strony?


W świetle prawa polskiego, konkubinat nie jest uznawany jako forma prawna związku, co oznacza, że nie ma on automatycznych skutków majątkowych jak w przypadku małżeństwa. Jednakże:

Jeśli opłaty dokonywane były na rzecz bieżącego użytkowania mieszkania (np. za media, czynsz), to nie ma podstaw do ich zwrotu. W przypadku czynszu, opłata za możliwość mieszkania w danym lokalu nie podlega zwrotowi, jeśli nie było innych ustaleń między stronami.
Jeśli zaś osoba wnosząca pieniądze finansowała np. remonty czy inne ulepszenia nieruchomości i może to udowodnić (faktury, umowy), wówczas istnieje możliwość dochodzenia zwrotu tych środków na podstawie przepisów dotyczących wzbogacenia bezpodstawnego (Kodeks cywilny, art. 405 i następne).
Jednakże w takich sprawach najważniejsze jest udowodnienie, że te wpłaty nie były dokonywane w formie darowizny czy też nie miały charakteru wspólnego wkładu w życie rodziny, co mogłoby uniemożliwić dochodzenie roszczeń. W sytuacjach niejasnych warto jest się odwołać do ewentualnych umów pisemnych czy innych dowodów potwierdzających intencje stron w momencie dokonywania tych płatności.
 
anonim cytuj
23-08-2023

Sugerowane Tematy

nękanie
Witam wszystkich, chciałbym zasięgnąć porady prawnej w temacie nękania przez firmę Kaczmarski Inkasso. Od ponad 2 mc otrzymuje od nich mnóstwo maili oraz liczne telefony i SMS na 3 moje firmowe numery. Prowadzę działalność jednoosobową, i mam dwie spółki. Od czasu ich kontaktu, ani ja ani moi pracownicy nie mogą się skupić na pracy. Mam zawaloną skrzynkę mailową, i zawieszone przez nich telefony. Wielu klientów ma problem, aby się do nas dodzwoni...
Jakie prawa ma małżonek służebnika?
Matka owdowiała. Zapisała córce dom i ma ustanowioną służebność osobistą. Rok później wyszła za mąż, jej mąż zamieszkał w domu razem z nią. Czy w razie śmierci matki jej mąż będzie mógł mieszkać w tym domu jako wdowiec po służebniku, czy też prawa służebności nie są dziedziczne?...
Prywatny akt oskarżenia
Witam. Czy mogę wnieść prywatny akt oskarżenia do Sądu w sprawie z art. 197 par. 1 KK (przestępstwo na tle seksualnym)?...
Kupno mieszkania z rynku wtórnego.
Planuje kupić mieszkanie z rynku wtórnego. Sprzedawca powiedział, że jakiś czas temu spółdzielnia/wspólnota wzięła kredyt na termomodernizację budynku. Mieszkanie jest własnościowe. Czy jest jakieś ryzyko, że w momencie jak spółdzielnia/wspólnota nie będzie wywiązywać się z zobowiązań, będzie w stanie zając moje mieszkanie? Jakie ryzyko dla mnie niesie ze sobą taki kredyt?...

Wyszukiwarka