Czy po wyprowadzce osoba która się wyprowadziła może zażądać zwrotu pieniędzy które były wpłacane na rzecz własności drugiej strony?

Dobry wieczór mam pytanie. Konkubinat trwający ponad 5 lat, jedna ze stron mieszkała w mieszkaniu drugiej strony. Przez 5 lat dopłacała sie do rachunków oraz do mieszkania co pomagało drugiej stronie spłacić szybciej kredyt. Czy po wyprowadzce osoba która się wyprowadziła może zażądać zwrotu pieniędzy które były wpłacane na rzecz własności drugiej strony?
anonim cytuj
27-07-2022
Jeśli to były rachunki za używane przez tę osobę media i opłaty za użytkowane przez nią mieszkanie i wynosiły połowę należnych opłat to nie może niczego żądać, bo była zobowiązana do ich ponoszenia. Jeśli zaś poniosła wydatki związane z ulepszeniem nieruchomości(remont, malowanie itd) i ma na nie dowody to może żądać ich zwrotu.
 
anonim cytuj
27-07-2022
Opłaty za media rozumiem a opłata za "czynsz" czyli możliwość mieszkania w lokalu?
 
anonim cytuj
27-07-2022
Opłaty za media rozumiem a opłata za "czynsz" czyli możliwość mieszkania w lokalu?

Przecież również je wymieniłam.
 
anonim cytuj
27-07-2022
Dziękuję
 
anonim cytuj
27-07-2022
Dobry wieczór mam pytanie. Konkubinat trwający ponad 5 lat, jedna ze stron mieszkała w mieszkaniu drugiej strony. Przez 5 lat dopłacała się do rachunków oraz do mieszkania co pomagało drugiej stronie spłacić szybciej kredyt. Czy po wyprowadzce osoba która się wyprowadziła może zażądać zwrotu pieniędzy które były wpłacane na rzecz własności drugiej strony?


W świetle prawa polskiego, konkubinat nie jest uznawany jako forma prawna związku, co oznacza, że nie ma on automatycznych skutków majątkowych jak w przypadku małżeństwa. Jednakże:

Jeśli opłaty dokonywane były na rzecz bieżącego użytkowania mieszkania (np. za media, czynsz), to nie ma podstaw do ich zwrotu. W przypadku czynszu, opłata za możliwość mieszkania w danym lokalu nie podlega zwrotowi, jeśli nie było innych ustaleń między stronami.
Jeśli zaś osoba wnosząca pieniądze finansowała np. remonty czy inne ulepszenia nieruchomości i może to udowodnić (faktury, umowy), wówczas istnieje możliwość dochodzenia zwrotu tych środków na podstawie przepisów dotyczących wzbogacenia bezpodstawnego (Kodeks cywilny, art. 405 i następne).
Jednakże w takich sprawach najważniejsze jest udowodnienie, że te wpłaty nie były dokonywane w formie darowizny czy też nie miały charakteru wspólnego wkładu w życie rodziny, co mogłoby uniemożliwić dochodzenie roszczeń. W sytuacjach niejasnych warto jest się odwołać do ewentualnych umów pisemnych czy innych dowodów potwierdzających intencje stron w momencie dokonywania tych płatności.
 
anonim cytuj
23-08-2023

Sugerowane Tematy

Przekazanie spadku po zmarłym.
Witam, odziedziczyłem po babci część spadku w testamencie. Z uwagi na to, że aktualnie nie jest mi ten spadek do niczego potrzebny, a tą nieruchomością zarządzają moi rodzice to chciałbym, aby ten spadek przeszedł na ich własność. Są już właścicielami pozostałej części. W jaki sposób to zrobić najbardziej efektywnie i najtaniej patrząc na koszty u notariusza? Ważne jest, aby owa czynność nie skutkowała w przyszłości (po śmierci rodziców) brakie...
Pracodawca nie zapewnia odpowiedniej temperatury pracy.
Dzień dobry, co mam zrobić w wypadku jeśli pracodawca nie zapewnia odpowiedniej temperatury pracy? Mogę odmówić wykonywania pracy wtedy? Nie ma możliwości oddelegowania do innej pracy w cieple. Nie dostajemy nawet posiłku ciepłego....
L4 na okresie próbnym
Podpisałam pierwszą w życiu umowę na okres próbny 2 miesiące. Po pierwszym tygodniu pracy złapała mnie straszna grypa i poszłam na L4. Czy dostanę wypłatę za te 4 dni, w które byłam chora? ...
Jak przeprowadzić rozdzielność majątkową?
Rozdzielność majątkowa. Własność kredytu/mieszkania na męża. Posiadamy dziecko-8 letnie. Jakie dokumenty i gdzie mamy złożyć abym również była właścicielem mieszkania i żeby w razie w, życie bywa przewrotne - nie chodzi o rozwód. Normalnie była spadkobierczynią wraz z synem mieszkania. Proszę o porady....

Wyszukiwarka