Czy po wyprowadzce osoba która się wyprowadziła może zażądać zwrotu pieniędzy które były wpłacane na rzecz własności drugiej strony?

Dobry wieczór mam pytanie. Konkubinat trwający ponad 5 lat, jedna ze stron mieszkała w mieszkaniu drugiej strony. Przez 5 lat dopłacała sie do rachunków oraz do mieszkania co pomagało drugiej stronie spłacić szybciej kredyt. Czy po wyprowadzce osoba która się wyprowadziła może zażądać zwrotu pieniędzy które były wpłacane na rzecz własności drugiej strony?
anonim cytuj
27-07-2022
Jeśli to były rachunki za używane przez tę osobę media i opłaty za użytkowane przez nią mieszkanie i wynosiły połowę należnych opłat to nie może niczego żądać, bo była zobowiązana do ich ponoszenia. Jeśli zaś poniosła wydatki związane z ulepszeniem nieruchomości(remont, malowanie itd) i ma na nie dowody to może żądać ich zwrotu.
 
anonim cytuj
27-07-2022
Opłaty za media rozumiem a opłata za "czynsz" czyli możliwość mieszkania w lokalu?
 
anonim cytuj
27-07-2022
Opłaty za media rozumiem a opłata za "czynsz" czyli możliwość mieszkania w lokalu?

Przecież również je wymieniłam.
 
anonim cytuj
27-07-2022
Dziękuję
 
anonim cytuj
27-07-2022
Dobry wieczór mam pytanie. Konkubinat trwający ponad 5 lat, jedna ze stron mieszkała w mieszkaniu drugiej strony. Przez 5 lat dopłacała się do rachunków oraz do mieszkania co pomagało drugiej stronie spłacić szybciej kredyt. Czy po wyprowadzce osoba która się wyprowadziła może zażądać zwrotu pieniędzy które były wpłacane na rzecz własności drugiej strony?


W świetle prawa polskiego, konkubinat nie jest uznawany jako forma prawna związku, co oznacza, że nie ma on automatycznych skutków majątkowych jak w przypadku małżeństwa. Jednakże:

Jeśli opłaty dokonywane były na rzecz bieżącego użytkowania mieszkania (np. za media, czynsz), to nie ma podstaw do ich zwrotu. W przypadku czynszu, opłata za możliwość mieszkania w danym lokalu nie podlega zwrotowi, jeśli nie było innych ustaleń między stronami.
Jeśli zaś osoba wnosząca pieniądze finansowała np. remonty czy inne ulepszenia nieruchomości i może to udowodnić (faktury, umowy), wówczas istnieje możliwość dochodzenia zwrotu tych środków na podstawie przepisów dotyczących wzbogacenia bezpodstawnego (Kodeks cywilny, art. 405 i następne).
Jednakże w takich sprawach najważniejsze jest udowodnienie, że te wpłaty nie były dokonywane w formie darowizny czy też nie miały charakteru wspólnego wkładu w życie rodziny, co mogłoby uniemożliwić dochodzenie roszczeń. W sytuacjach niejasnych warto jest się odwołać do ewentualnych umów pisemnych czy innych dowodów potwierdzających intencje stron w momencie dokonywania tych płatności.
 
anonim cytuj
23-08-2023

Sugerowane Tematy

kolizja - nowe dowody
Brałam udział w kolizji, w której policja stwierdziła moje sprawstwo i zarzuciła mi wykroczenie z art. 86 par. 1 k.w. Nie przyjęłam mandatu. Dzień później pozyskałam nagranie z kamery monitoringu, z którego wynika wina tego drugiego kierowcy. Złożyłam nagranie na Policji i złożyłam wyjaśnienia. Policja stwierdziła, że faktycznie popełnili błąd, ale nic nie może już zrobić i i tak musi skierować sprawę do Sądu, który mnie uniewinni. Co mogę zrobić...
Dopisanie żony do nieruchomości.
Witam, jako kawaler zakupiłem dom na kredyt hipoteczny. W trakcie jego wykańczania poznałem swoją aktualną Żonę, która finansowo pomogła mi wykończyć, niektóre elementy nieruchomości. Teraz domaga się sformalizowania tej pomocy w postaci dopisania jej do aktu notarialnego, chce mieć jakiś mniejszy udział w nieruchomości by być zabezpieczoną. Jednak ja też chcę być zabezpieczony w razie rozwodu, by nie blokowała ewentualnej sprzedaży nieruchomości...
Koniec wynajmowania mieszkania, rozliczenie się z właścicielem
Witam, Wynajmujemy mieszkanie, cały czas wynajem z czynszem opłacaliśmy na czas. Regularnie wysyłaliśmy właścicielce stan liczników za gaz czy prąd ale nigdy nie dostaliśmy informacji zwrotnej ile mamy do zapłacenia. Niedługo będziemy szukać innego mieszkania, czy w takiej sytuacji przy rozliczeniu właścicielka będzie mogła nas podliczyć właśnie za prąd i gaz za cały okres jak mieszkaliśmy czy to jej strata, że nie wysyłała nam rozliczenia na bi...
Art 627 kpk a przedawnie i solidarność
Witam serdecznie, Na podstawie art 271, 273 i 286 (podpisanie dokumentów firmowych) otrzymałam karę 1 roku na 5 lat z dozorem. Wszelkie koszty zostały od razu pokryte na podstawie wyroku i wezwania pełnomocnika Gminy. W wyroku zostały zasądzone również koszty na postawie Art. 627 od skazanych 5 osób solidarnie na rzecz oskarżyciela posiłkowego. Ja swoją 1/5 kosztów jak napisał mi pełnomocnik w wezwaniu pokryłam nie wiem jak w przypadku pozost...

Wyszukiwarka