Czy po wyprowadzce osoba która się wyprowadziła może zażądać zwrotu pieniędzy które były wpłacane na rzecz własności drugiej strony?

Dobry wieczór mam pytanie. Konkubinat trwający ponad 5 lat, jedna ze stron mieszkała w mieszkaniu drugiej strony. Przez 5 lat dopłacała sie do rachunków oraz do mieszkania co pomagało drugiej stronie spłacić szybciej kredyt. Czy po wyprowadzce osoba która się wyprowadziła może zażądać zwrotu pieniędzy które były wpłacane na rzecz własności drugiej strony?
anonim cytuj
27-07-2022
Jeśli to były rachunki za używane przez tę osobę media i opłaty za użytkowane przez nią mieszkanie i wynosiły połowę należnych opłat to nie może niczego żądać, bo była zobowiązana do ich ponoszenia. Jeśli zaś poniosła wydatki związane z ulepszeniem nieruchomości(remont, malowanie itd) i ma na nie dowody to może żądać ich zwrotu.
 
anonim cytuj
27-07-2022
Opłaty za media rozumiem a opłata za "czynsz" czyli możliwość mieszkania w lokalu?
 
anonim cytuj
27-07-2022
Opłaty za media rozumiem a opłata za "czynsz" czyli możliwość mieszkania w lokalu?

Przecież również je wymieniłam.
 
anonim cytuj
27-07-2022
Dziękuję
 
anonim cytuj
27-07-2022
Dobry wieczór mam pytanie. Konkubinat trwający ponad 5 lat, jedna ze stron mieszkała w mieszkaniu drugiej strony. Przez 5 lat dopłacała się do rachunków oraz do mieszkania co pomagało drugiej stronie spłacić szybciej kredyt. Czy po wyprowadzce osoba która się wyprowadziła może zażądać zwrotu pieniędzy które były wpłacane na rzecz własności drugiej strony?


W świetle prawa polskiego, konkubinat nie jest uznawany jako forma prawna związku, co oznacza, że nie ma on automatycznych skutków majątkowych jak w przypadku małżeństwa. Jednakże:

Jeśli opłaty dokonywane były na rzecz bieżącego użytkowania mieszkania (np. za media, czynsz), to nie ma podstaw do ich zwrotu. W przypadku czynszu, opłata za możliwość mieszkania w danym lokalu nie podlega zwrotowi, jeśli nie było innych ustaleń między stronami.
Jeśli zaś osoba wnosząca pieniądze finansowała np. remonty czy inne ulepszenia nieruchomości i może to udowodnić (faktury, umowy), wówczas istnieje możliwość dochodzenia zwrotu tych środków na podstawie przepisów dotyczących wzbogacenia bezpodstawnego (Kodeks cywilny, art. 405 i następne).
Jednakże w takich sprawach najważniejsze jest udowodnienie, że te wpłaty nie były dokonywane w formie darowizny czy też nie miały charakteru wspólnego wkładu w życie rodziny, co mogłoby uniemożliwić dochodzenie roszczeń. W sytuacjach niejasnych warto jest się odwołać do ewentualnych umów pisemnych czy innych dowodów potwierdzających intencje stron w momencie dokonywania tych płatności.
 
anonim cytuj
23-08-2023

Sugerowane Tematy

Podatek od darowizny.
Mama zmarła w 2020r. Posiadała udział w działce leśnej, w której udziały ma 30 osób. Jest to taka wspólnota całej wsi. Obecnie jest możliwość sprzedaży tej działki. Wszyscy wykazują chęć sprzedaży. Moje pytanie, czy ja mogę przekazać obecnie swoje udziały bratu. Jak wygląda kwestia podatku po sprzedaży. Ja z bratem według postanowienia spadkowego na podstawie testamentu odziedziczyliśmy po 1/2. Postepowanie spadkowe było w 2021 r....
Praca, zebranie online w czasie urlopu.
Czy pracodawca ma prawo oczekiwać ode mnie, żebym trakcie urlopu połączyła się online na zebranie? Nie było o tym mowy wcześniej, informacja pojawiła się z dnia na dzień. Dodatkowo w ten dzień i o tej godzinie mam wizytę lekarską z dzieckiem....
Czy prokurator może złożyć apelację?
Czy prokurator może złożyć apelację (o skazanie oskarżonego) jeśli oskarżony został uniewinniony w 1 instancji?...
Urlop wypoczynkowy.
Mam troszkę zagmatwaną sprawę z urlopem. Zakończyłem pracę w firmie A listopada tego roku. Urlop wykorzystałem na koniec umowy 9 dni i tak mam na świadectwie pracy. Pracę w firmie B (na ich prośbę) rozpocząłem będąc formalnie na urlopie w firmie A czyli 19 listopada. Teraz wg. świadectwa pracy mam jeszcze 17 dni urlopu. Jednak w firmie B pracuję od kwietnia czyli powinienem mieć 20 dni urlopu proporcjonalnie do okresu zatrudnienia. To ile mam...

Wyszukiwarka