Podatek po sprzedaży działki.

Przed laty dziadek nieformalnie kupił działkę od sąsiada. Transakcja odbyła się bez udziału notariusza. Nabyłem spadek po ojcu, w którego skład weszła wspomniana nieruchomość. Okazało się, że własności działki ojciec nie nabył i dopiero ja na skutek zasiedzenia uzyskałem wspomniany tytuł prawny.
Od rozprawy o zasiedzenie minęło 2 lata, a o spadek 14 lat.
Czy zapłacę podatek po sprzedaży całości działki?
anonim cytuj
14-08-2023
To zależy, kiedy doszło do zasiedzenia?
Data prawomocnego postanowienia o zasiedzeniu nie jest datą zasiedzenia. Sąd jedynie stwierdza istniejący stan prawny (który mógł istnieć już od wielu lat).
Sprawdź zatem w postanowieniu, kiedy doszło do zasiedzenia.
Sprawdziłem.
Zasiedzenie jest 1/3 części z 2011 roku,
zasiedzenie 1/3 części z 2015 roku
i spadek 1/3 z 2009 roku. Czy w takim wypadku po sprzedaży całości zapłaci się podatek?

Zatem zarówno zasiedzenie jak i odziedziczenie udziałów w nieruchomości miało miejsce ponad 5 lat temu. Podatek nie wystąpi.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Zasiedzenie jest 1/3 części z 2011 roku, zasiedzenie 1/3 części z 2015 roku i spadek 1/3 z 2009 roku.


W świetle powyższych dat oraz obowiązujących przepisów polskiego prawa podatkowego (art. 21 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości nie podlega opodatkowaniu, jeżeli między dniem nabycia nieruchomości a dniem jej zbycia upłynęło co najmniej 5 lat.

W odniesieniu do Twojej sytuacji:

1/3 część nabyta w drodze zasiedzenia w 2011 roku: upłynęło 12 lat.
1/3 część nabyta w drodze zasiedzenia w 2015 roku: upłynęło 8 lat.
1/3 część nabyta w drodze spadku w 2009 roku: upłynęło 14 lat.
Każdy z tych okresów przekracza wymagane 5 lat, zatem dochód z odpłatnego zbycia całości działki nie podlega opodatkowaniu.

Warto jednak zwrócić uwagę, że w przypadku zbycia nieruchomości nabycia w drodze dziedziczenia, są pewne dodatkowe przesłanki, które mogą wpłynąć na opodatkowanie, ale w opisanym przypadku nie wpływają one na wynik.

Tak więc, jeżeli spełnione są wszystkie warunki, nie będziesz zobowiązany do zapłaty podatku od dochodu uzyskanego ze sprzedaży całości działki.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Mając to na uwadze, chciałbym jeszcze zapytać: Jeśli planuję teraz wybudować na tej działce budynek i sprzedać go razem z działką, czy dochód z tej sprzedaży również nie będzie podlegał opodatkowaniu, biorąc pod uwagę, że spełniam warunki dotyczące 5-letniego okresu? Czy budowa budynku wpłynie jakoś na moją sytuację podatkową?
 
anonim cytuj
14-08-2023
Co do zasady, dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości nie podlega opodatkowaniu, jeżeli między dniem nabycia nieruchomości a dniem jej zbycia upłynęło co najmniej 5 lat, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jeśli chodzi o budowę budynku na działce, należy wziąć pod uwagę, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia budynku będzie podlegał opodatkowaniu, jeżeli między dniem jego zakończenia a dniem zbycia upłynie mniej niż 5 lat. Data zakończenia budowy to moment, w którym budynek zostanie oddany do użytku, zgodnie z odpowiednimi przepisami dotyczącymi budownictwa.

W związku z powyższym, jeśli zamierzasz sprzedać działkę wraz z nowo wybudowanym budynkiem przed upływem 5 lat od dnia jego oddania do użytku, dochód z takiej sprzedaży będzie podlegał opodatkowaniu.

Reasumując, budowa budynku na działce wpływa na sytuację podatkową w zakresie opodatkowania dochodu uzyskanego z jego sprzedaży. Dla uniknięcia opodatkowania należałoby poczekać co najmniej 5 lat od momentu oddania budynku do użytku przed jego sprzedażą.
 
anonim cytuj
14-08-2023
A co w przypadku, jeśli nie sprzedam od razu całej działki z budynkiem, ale najpierw wynajmę budynek na kilka lat, a potem dopiero sprzedam? Czy opodatkowanie dochodu ze sprzedaży będzie wtedy obowiązywać tak samo, jak w przypadku bezpośredniej sprzedaży po zakończeniu budowy? Czy też wynajem wpłynie w jakiś sposób na ten proces? Mam również na myśli ewentualne koszty związane z wynajmem - czy mogę je odliczyć od dochodu ze sprzedaży?
 
anonim cytuj
14-08-2023
W przypadku, gdy decydujesz się najpierw wynająć budynek, a następnie go sprzedać, należy rozpatrywać dwie oddzielne sytuacje podatkowe:

Dochód z wynajmu nieruchomości podlega opodatkowaniu. Koszty uzyskania przychodów (np. naprawy, ubezpieczenie, amortyzacja) można odliczyć od przychodów uzyskanych z wynajmu, co wpłynie na obniżenie podstawy opodatkowania z tego tytułu.

Jeżeli chodzi o sprzedaż budynku po upływie kilku lat od wynajmu, kluczowy jest moment zakończenia budowy i oddania budynku do użytku. Jak wspomniano wcześniej, aby uniknąć opodatkowania z tytułu odpłatnego zbycia budynku, musisz odczekać co najmniej 5 lat od dnia jego oddania do użytku. Wynajem budynku nie wpłynie na ten okres.

Jeśli zaś chodzi o koszty związane z wynajmem, nie mogą one być odliczone od dochodu uzyskanego ze sprzedaży budynku. Koszty te odliczasz jedynie od dochodów uzyskanych z wynajmu w odpowiednim roku podatkowym.

W związku z powyższym, jeśli planujesz wynajmować budynek na kilka lat, a potem go sprzedać, opodatkowanie dochodu ze sprzedaży będzie dokładnie takie samo, jak gdybyś sprzedał budynek bezpośrednio po zakończeniu budowy (jeśli nie upłynie 5 lat od oddania do użytku). Wynajem jako taki nie wpłynie na sposób opodatkowania dochodu ze sprzedaży nieruchomości.
 
anonim cytuj
14-08-2023

Sugerowane Tematy

Mama wydziedziczyła syna (mojego brata). Czy pomimo testamentu brat po śmierci mamy może starać się o zachowek dla dzieci?
Dzień dobry Moja mama posiada nieruchomość. Ma również dwoje dzieci mnie i mojego brata. Z moim bratem od ponad 15 lat nie utrzymuje kontaktu. Nie wiedzą gdzie mieszkają, jak żyją i czy w ogóle żyją. W mieszkaniu mojej mamy mieszkam ja ze swoją rodziną. Moja mama spisała u notariusza testament w którym wydziedzicza swojego syna (mojego brata) ponieważ nie łączą ich żadne relacje i kontakty. Cały swój majątek chce przekazać mi. Jednak mój brat p...
Podział nakładów za remont w związku nieformalnym.
Cześć! Chłopak posiada mieszkanie, w którym mieszkamy razem - jednak teraz będziemy je remontować za moje pieniądze (ok. 70 tyś). Jak się zabezpieczyć gdybyśmy się rozstali ? - dodam od razu, że dodanie mnie jako współwłaściciela z % udziałem nie wchodzi w grę....
Problem z reklamacją butów w sklepie obuwniczym. Jakie są moje prawa w tej sytuacji?
Dzień dobry. Piszę do państwa być może z błahostką ale potrzebuję pomocy i porady .Otóż ,miesiąc temu w sklepie obuwniczym zakupiłam obuwie damskie w kwocie 400 zł .Po 3 tygodniach użytkowania buty zaczęły się rozklejać ( w obu butach odchodzą podeszwy ) .Pojechałam dziś z reklamacją do sklepu ,w którym zostały zakupione .Poprosiłam o zaznaczenie przez sprzedawcę w formularzu ,iż wolała bym zwrot gotówki , ponieważ obawiam się ,że cała seria jest...
złośliwość ze strony męża
Witam. W poniedziałek wyjeżdżam z córka na wakacje. Od piątku jesteśmy u mojej mamy, bo jestem w trakcie wyprowadzki od męża i zaczęły się złośliwości.. Dzieli nas aktualnie 60km Dziś mąż napisał, ze chce się widzieć z córka.. Czy ja muszę rzucać w tej chwili wszystkie plany i jechać te 60 km ? Czy mogę mu powiedzieć, ze jak chce zobaczyć córkę, to niech przyjedzie?...

Wyszukiwarka