Podatek po sprzedaży działki.

Przed laty dziadek nieformalnie kupił działkę od sąsiada. Transakcja odbyła się bez udziału notariusza. Nabyłem spadek po ojcu, w którego skład weszła wspomniana nieruchomość. Okazało się, że własności działki ojciec nie nabył i dopiero ja na skutek zasiedzenia uzyskałem wspomniany tytuł prawny.
Od rozprawy o zasiedzenie minęło 2 lata, a o spadek 14 lat.
Czy zapłacę podatek po sprzedaży całości działki?
anonim cytuj
14-08-2023
To zależy, kiedy doszło do zasiedzenia?
Data prawomocnego postanowienia o zasiedzeniu nie jest datą zasiedzenia. Sąd jedynie stwierdza istniejący stan prawny (który mógł istnieć już od wielu lat).
Sprawdź zatem w postanowieniu, kiedy doszło do zasiedzenia.
Sprawdziłem.
Zasiedzenie jest 1/3 części z 2011 roku,
zasiedzenie 1/3 części z 2015 roku
i spadek 1/3 z 2009 roku. Czy w takim wypadku po sprzedaży całości zapłaci się podatek?

Zatem zarówno zasiedzenie jak i odziedziczenie udziałów w nieruchomości miało miejsce ponad 5 lat temu. Podatek nie wystąpi.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Zasiedzenie jest 1/3 części z 2011 roku, zasiedzenie 1/3 części z 2015 roku i spadek 1/3 z 2009 roku.


W świetle powyższych dat oraz obowiązujących przepisów polskiego prawa podatkowego (art. 21 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości nie podlega opodatkowaniu, jeżeli między dniem nabycia nieruchomości a dniem jej zbycia upłynęło co najmniej 5 lat.

W odniesieniu do Twojej sytuacji:

1/3 część nabyta w drodze zasiedzenia w 2011 roku: upłynęło 12 lat.
1/3 część nabyta w drodze zasiedzenia w 2015 roku: upłynęło 8 lat.
1/3 część nabyta w drodze spadku w 2009 roku: upłynęło 14 lat.
Każdy z tych okresów przekracza wymagane 5 lat, zatem dochód z odpłatnego zbycia całości działki nie podlega opodatkowaniu.

Warto jednak zwrócić uwagę, że w przypadku zbycia nieruchomości nabycia w drodze dziedziczenia, są pewne dodatkowe przesłanki, które mogą wpłynąć na opodatkowanie, ale w opisanym przypadku nie wpływają one na wynik.

Tak więc, jeżeli spełnione są wszystkie warunki, nie będziesz zobowiązany do zapłaty podatku od dochodu uzyskanego ze sprzedaży całości działki.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Mając to na uwadze, chciałbym jeszcze zapytać: Jeśli planuję teraz wybudować na tej działce budynek i sprzedać go razem z działką, czy dochód z tej sprzedaży również nie będzie podlegał opodatkowaniu, biorąc pod uwagę, że spełniam warunki dotyczące 5-letniego okresu? Czy budowa budynku wpłynie jakoś na moją sytuację podatkową?
 
anonim cytuj
14-08-2023
Co do zasady, dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości nie podlega opodatkowaniu, jeżeli między dniem nabycia nieruchomości a dniem jej zbycia upłynęło co najmniej 5 lat, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jeśli chodzi o budowę budynku na działce, należy wziąć pod uwagę, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia budynku będzie podlegał opodatkowaniu, jeżeli między dniem jego zakończenia a dniem zbycia upłynie mniej niż 5 lat. Data zakończenia budowy to moment, w którym budynek zostanie oddany do użytku, zgodnie z odpowiednimi przepisami dotyczącymi budownictwa.

W związku z powyższym, jeśli zamierzasz sprzedać działkę wraz z nowo wybudowanym budynkiem przed upływem 5 lat od dnia jego oddania do użytku, dochód z takiej sprzedaży będzie podlegał opodatkowaniu.

Reasumując, budowa budynku na działce wpływa na sytuację podatkową w zakresie opodatkowania dochodu uzyskanego z jego sprzedaży. Dla uniknięcia opodatkowania należałoby poczekać co najmniej 5 lat od momentu oddania budynku do użytku przed jego sprzedażą.
 
anonim cytuj
14-08-2023
A co w przypadku, jeśli nie sprzedam od razu całej działki z budynkiem, ale najpierw wynajmę budynek na kilka lat, a potem dopiero sprzedam? Czy opodatkowanie dochodu ze sprzedaży będzie wtedy obowiązywać tak samo, jak w przypadku bezpośredniej sprzedaży po zakończeniu budowy? Czy też wynajem wpłynie w jakiś sposób na ten proces? Mam również na myśli ewentualne koszty związane z wynajmem - czy mogę je odliczyć od dochodu ze sprzedaży?
 
anonim cytuj
14-08-2023
W przypadku, gdy decydujesz się najpierw wynająć budynek, a następnie go sprzedać, należy rozpatrywać dwie oddzielne sytuacje podatkowe:

Dochód z wynajmu nieruchomości podlega opodatkowaniu. Koszty uzyskania przychodów (np. naprawy, ubezpieczenie, amortyzacja) można odliczyć od przychodów uzyskanych z wynajmu, co wpłynie na obniżenie podstawy opodatkowania z tego tytułu.

Jeżeli chodzi o sprzedaż budynku po upływie kilku lat od wynajmu, kluczowy jest moment zakończenia budowy i oddania budynku do użytku. Jak wspomniano wcześniej, aby uniknąć opodatkowania z tytułu odpłatnego zbycia budynku, musisz odczekać co najmniej 5 lat od dnia jego oddania do użytku. Wynajem budynku nie wpłynie na ten okres.

Jeśli zaś chodzi o koszty związane z wynajmem, nie mogą one być odliczone od dochodu uzyskanego ze sprzedaży budynku. Koszty te odliczasz jedynie od dochodów uzyskanych z wynajmu w odpowiednim roku podatkowym.

W związku z powyższym, jeśli planujesz wynajmować budynek na kilka lat, a potem go sprzedać, opodatkowanie dochodu ze sprzedaży będzie dokładnie takie samo, jak gdybyś sprzedał budynek bezpośrednio po zakończeniu budowy (jeśli nie upłynie 5 lat od oddania do użytku). Wynajem jako taki nie wpłynie na sposób opodatkowania dochodu ze sprzedaży nieruchomości.
 
anonim cytuj
14-08-2023

Sugerowane Tematy

Dwóch właścicieli (jeden z nich ma długi)
Witam, Proszę o radę. Samochód ma dwóch właścicieli, jeden z nich ma długi. Moje pytanie czy komornik może sprzedać samochód na poczet długów jednego z nich ?...
Ustawa o praniu brudnych pieniędzy i przeciwdziałaniu terroryzmowi.
Znajomy pomagał sąsiadowi w ogródku, kosił trawę, przycinał drzewka, rąbał drewno do kominka, grabił. Sąsiad wg wypracowanych godzin przelewał mu na konto raz w miesiącu kasę. Trwało to kilka miesięcy. Były to małe kwoty między 200, a 600 zł. W tytule wypłaty było tylko "wpłata". Teraz bank wzywa znajomego do osobistego wstawienia się w banku w celu wytłumaczeniu z jakiego źródła ma te wpłaty. Napisali coś o ustawie prania brudnych pien...
Czas pracy a dojazd do klienta
Dzień dobry. Mam pytanie dotyczące wliczenia dojazdu do klienta w ramach czasu pracy. Mieszkam w Poznaniu a na mojej umowie o pracę miejscem wykonywania pracy jest "Cała Polska". Czas pracy - 8 godzin dziennie. Firma zajmuje się obsługą i serwisem systemów bezpieczeństwa. Codziennie wraz z resztą kadry spotykamy się na jednym z obiektów, na których mamy stały kontrakt, gdzie wyznaczono nam magazyn oraz pomieszczenie socjalne (nie jest t...
umowa zlecenie (urlop wychowawczy)
Witam. Czy ktos wie i się może orientuje? Czy jak pracownik jest zatrudniony - umowa na czas nieokreślony a przebywa obecnie na wychowawczym czy może podjąć pracę u innego pracodawcy na umowę zlecenie ?...

Wyszukiwarka