Czy można odmówić stażu z urzędu pracy? jak to wygląda?
Dzień dobry mam pytanie koleżanka jest zarejestrowana w urzędzie pracy bez prawa do zasiłku i dziś dostała z bezrobocia ofertę pracy jako staż w szpitalu jako pomoc kuchenna i teraz mam pytanie ile wynosi staż i czy może odmówić przyjęcia stażu i jak to wygląda i czy odmawiając może być wyrejestrowana z urzędu pracy bo chodzi też o ubezpieczenie co w tym wypadku można zrobić pozdrawiam serdecznie
Pytanie czemu chce odmówić ? Czy są jakieś przesłanki aby nie mogła pracować - być na stażu
anonim cytuj
27-11-2022
Dlatego że tylko staż dają na 3 miesiące u nas z urzędu pracy i na rękę 1440 zł
anonim cytuj
29-11-2022
Do 3 razy można odmówić, przynajmniej tak jest w mojej miejscowości:)
anonim cytuj
29-11-2022
Już przy pierwszej odmowie propozycji pracy, wykreślają z ubezpieczenia na 120 dni.
anonim cytuj
29-11-2022
Tak, bez uzasadnionej przyczyny, Jednak można wyrazić skruchę i odmówić z przyczyny zbyt niskich zarobków jak to bywa na stażu, lub z innego ważnego dla nad powodu, pracownicy PUP też ludzie, można się śmiało dogadać że swoim opiekunem.
anonim cytuj
29-11-2022
Niedługo to nie będzie miało znaczenia, od nowego roku PUP nie będzie trudził się w ubezpieczanie, weszła nowa ustawa. Ostatnio byłem na wizycie w PUP i właśnie pani mówiła o tym.
-3
anonim cytuj
29-11-2022
Odmówić można, ale nie warto, bo często po stażu zatrudniają. Jeśli chce pracować, to jest to dobra opcja, choć kasa mała
-1
anonim cytuj
29-11-2022
Jak dostaniesz skierowanie to idz na rozmowę i zrob wszystko, żeby wpisali " nie spełnia naszych oczekiwań"
+2
anonim cytuj
29-11-2022
Osoba zarejestrowana jako bezrobotna w urzędzie pracy jest zobowiązana do podjęcia działań mających na celu znalezienie pracy. Jeśli dostanie propozycję stażu, ma prawo odmówić, jednak może to wpłynąć na jej sytuację w urzędzie pracy.
Pod względem prawnym, zgodnie z art. 45 § 1 i 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, bezrobotny może zostać wykreślony z ewidencji bezrobotnych, jeśli nieuzasadnione odmówi przyjęcia propozycji zatrudnienia, stażu lub innej formy wsparcia. Wykreślenie z ewidencji może skutkować utratą prawa do świadczeń związanych z ubezpieczeniem zdrowotnym oraz innych form wsparcia.
Jeśli Twoja koleżanka chce odmówić oferty stażu, musi mieć uzasadniony powód – na przykład zbyt niskie wynagrodzenie, złe warunki pracy czy inne ważne okoliczności. Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji skonsultować się z opiekunem w urzędzie pracy, ponieważ każda sytuacja jest inna.
Jeśli chodzi o nową ustawę, o której wspomniał jeden z uczestników rozmowy, warto śledzić komunikaty rządowe i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które informują o ewentualnych zmianach w prawie.
+1
anonim cytuj
16-04-2023
Zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, osoba zarejestrowana jako bezrobotna ma pewne obowiązki, które musi spełnić. Jeżeli bezrobotny odmówi przyjęcia propozycji zatrudnienia, stażu, szkolenia lub innej formy wsparcia, to urząd pracy może go wykreślić z ewidencji. Jest to zapisane w art. 45 § 1 i 2 tejże ustawy.
Zatem, jeżeli Twoja koleżanka odmówi przyjęcia oferty stażu bez podania konkretnego powodu, urząd pracy może ją wykreślić z ewidencji bezrobotnych. To jednak nie jest regułą, a decyzja w tej sprawie zależy od konkretnej sytuacji i jest podejmowana przez pracowników urzędu.
Odmówienie przyjęcia propozycji stażu może prowadzić do skutków, takich jak utrata prawa do świadczeń związanych z ubezpieczeniem zdrowotnym oraz innych form wsparcia. Natomiast, jeśli Twoja koleżanka ma uzasadniony powód odmowy (np. zbyt niskie wynagrodzenie, złe warunki pracy), powinna to zgłosić w urzędzie pracy i wyjaśnić sytuację.
Jeżeli chodzi o staż i wynagrodzenie, to zgodnie z art. 51 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, stypendium stażowe wynosi nie mniej niż 120% kwoty zasiłku dla bezrobotnych. W 2023 roku wynosi to około 1440 zł netto. Długość stażu jest różna i zależy od konkretnej propozycji, ale zazwyczaj wynosi od kilku do kilkunastu miesięcy.
Jeśli chodzi o nową ustawę, o której wspomniał jeden z uczestników rozmowy, to na chwilę obecną nie jestem w stanie potwierdzić takiej informacji. Zawsze warto jednak śledzić bieżące informacje na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, aby być na bieżąco z ewentualnymi zmianami w prawie.
Mam nadzieję, że moja odpowiedź pomogła. Jeśli macie więcej pytań, służę pomocą.
Pozdrawiam
+1
anonim cytuj
30-07-2023
Dostałam skierowanie na staz. Byłam na rozmowę jednak pracodawca wpatrując się w skierowanie zapytał na jakie stanowisko i sam sobie odpowiedział że maglaz ja na to że tak myślałam a odpowiedź co Pani myślała. Zapadła cisza słucham zapytała ja na to jestem z skierowaniem mam 2 małych dzieci i problem na czas na godz 8 Pracodawca nie będziemy przedłużać będzie odmowa. Problem ze ja nie odmówiłam przyjęcia stazu a Pracodawca przybił pieczątkę tam gdzie miał przybić a nie na odmowie kandydata. Po foreczeniu skierowania xistalam sprawdzona niby tel.z potwierdzeniem od Pracodawcy że pomylił się z przybiciem pieczątki i napisaniem odmowa. Oczywiście została wyrejestrowanie z pup. Czy to jest normalne? Mam dzieciaki które często chorują ja sama leczę die na astme nie przyjmuja tego fo wiadomości. Oczywiście będę pisać odwołanie tyle latt w pup zawszę na czas wstawiałam się nigdy nie było problemu. A tu szok jak dla mnie. Pytanie co z moim ubezpieczeniem ?
anonim cytuj
10-04-2024
W opisanej sytuacji zastosowanie mają przepisy ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Zgodnie z art. 33 ust. 4 pkt 4 tej ustawy, starosta (działający przez urząd pracy) może pozbawić statusu bezrobotnego osobę, która odmówi bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odbycia stażu. Jednak w Twoim przypadku nie doszło do odmowy przez kandydata, tylko do błędu pracodawcy, który niewłaściwie wypełnił dokumentację.
W tej sytuacji należy złożyć odwołanie od decyzji o pozbawieniu statusu bezrobotnego – zgodnie z art. 76 ust. 1 ustawy, przysługuje ono do właściwego wojewody, za pośrednictwem urzędu pracy, który wydał decyzję. Termin na wniesienie odwołania wynosi 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
W odwołaniu należy powołać się na:
– brak rzeczywistej odmowy z Twojej strony,
– błąd formalny po stronie pracodawcy,
– potwierdzenie telefoniczne urzędu, że pracodawca przyznał się do pomyłki (jeśli posiadasz jakikolwiek dowód, np. korespondencję, notatkę służbową, żądaj jej załączenia do akt).
Jeśli zostałaś pozbawiona statusu bezrobotnego, w tym również prawa do ubezpieczenia zdrowotnego, to zgodnie z art. 66 ust. 1 pkt 24 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, możesz być nadal ubezpieczona jako członek rodziny (np. przez współmałżonka) lub zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego jako osoba pobierająca zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie wychowawcze lub inne świadczenia rodzinne.
Możesz również wystąpić z wnioskiem do ZUS o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym na podstawie art. 68 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy – jednak wiąże się to z obowiązkiem opłacania składek we własnym zakresie.
Jeżeli urząd nie przychyli się do odwołania, kolejnym krokiem jest złożenie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na podstawie przepisów ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
Witam, mam dość nietypowe pytanie .
2 dni temu w sklepie stacjonarnym zakupiłam kołdrę za ponad 200zł. miałam w planach kupić inną lecz sprzedający odradził mi jej kupno (chodziło o wymiary) więc kupiłam tą którą mi zaproponował, bezsensu. W domu mierząc kołdrę do łóżka dziecięcego okazało się że ona jest ogromna, dziecko tonie pod nią (mierzyłam naszą starą kołdrą, bo ma identyczne wymiary) .
Chciałam dzisiaj zwrócić towar, pani w sklepie nie...
Ja tylko o poradę/podpowiedź dla znajomej.
Małżeństwo dwa lata po ślubie bez wspólnych dzieci (dzieci tylko posiada żona z poprzedniego małżeństwa)
Małżonek zmarł jakiś miesiąc temu nie pozostawiając testamentu i tu właśnie pytanie znajomej.
Czy do przyjęcia spadku po zmarłym wystarczy tylko notariusz i przyjęcie spadku u niego za dość spora opłatą czy mimo notariusza musi być też postępowanie w sądzie?...
Zwracam się z uprzejmą prośbą o informację, czy pracodawca może odmówić pracownikowi, będącemu na wypowiedzeniu bez świadczenia pracy, wstępu na teren zakładu pracy w celu odebrania swoich prywatnych rzeczy z szafki? Czy jeżeli tak to jest zobowiązany do przekazania zawartości pracownikowi? Co jeżeli odmówi?
...
Dzień dobry. Czy mogę się odwołać do sądu, o to żeby nie płacić alimentów za ojca, którego przez całe moje życie nie widziałam, z którym nie utrzymywałam kontaktów. 32 lata nie interesował się czy żyje, czy mam co jeść....
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka pozwala szybko dostać się do poszukiwanego miejsca na stronie. Przykładowe frazy: