Prawo do reklamacji usług kurierskich.

Korzystam z wysyłania przesyłek kurierskich przez brokera, czyli ja jestem nadawcą, płatnikiem jest broker i odbiorcą mój klient. Czy DPD może podnosić, że ja jako nadawca nie mam prawa złożyć reklamacji?
anonim cytuj
31-08-2023
Z kim zawierasz umowę o dostarczenie przesyłki?
Umowy nie mam z nikim, ale płacę brokerowi.

Zawsze zawierasz z kimś umowę.
 
anonim cytuj
31-08-2023
Jeżeli zawierasz umowę bezpośrednio z brokerem, to to on jest stroną umowy z firmą kurierską (w tym przypadku DPD). Wówczas wszelkie reklamacje w stosunku do firmy kurierskiej miałby prawo zgłaszać broker. Twoje prawa wobec brokera wynikałyby natomiast z umowy zawartej między tobą a brokerem.

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, reklamację może zgłosić osoba, która jest stroną umowy, a więc osoba, która zawarła umowę z dostawcą usługi (w tym przypadku z firmą kurierską). Jeżeli jesteś tylko pośrednikiem między klientem a brokerem, który następnie zawiera umowę z firmą kurierską, Twoje prawa do składania reklamacji wobec firmy kurierskiej są ograniczone.

Co więcej, jeżeli płacisz brokerowi za usługi kurierskie, ale to broker jest stroną umowy z firmą kurierską, wtedy wszelkie roszczenia z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania usługi przewozu przez firmę kurierską powinieneś kierować wobec brokera, a nie bezpośrednio wobec firmy kurierskiej.

Podsumowując, kluczowe jest ustalenie, kto jest rzeczywistą stroną umowy z firmą kurierską. Jeżeli jest to broker, to wszelkie roszczenia powinieneś kierować wobec niego. Jeżeli jednak okazałoby się, że to Ty jesteś stroną umowy z firmą kurierską (mimo płatności dokonywanych poprzez brokera), to wtedy masz prawo zgłaszać reklamacje bezpośrednio do firmy kurierskiej.
 
anonim cytuj
02-09-2023
Rozumiem to, co mówisz o umowie, ale co w sytuacji, gdy firma kurierska świadomie dostarcza usługi poniżej standardu? Czy wtedy mój broker powinien wystąpić z reklamacją w moim imieniu?

Jeżeli jesteś tylko pośrednikiem między klientem a brokerem, który następnie zawiera umowę z firmą kurierską, Twoje prawa do składania reklamacji wobec firmy kurierskiej są ograniczone.


Czy to nie oznacza, że zawsze będę zmuszony polegać na moim brokerze, jeśli chcę zgłosić reklamację dotyczącą usług kurierskich? Czy jest jakiś inny sposób, aby działać bezpośrednio, jeśli broker nie będzie chciał współpracować? W końcu to moja reputacja, która jest na szali wobec moich klientów.
 
anonim cytuj
02-09-2023
Kwestia możliwości zgłaszania reklamacji zależy od tego, kto jest stroną umowy z firmą kurierską. W świetle polskiego prawa, regulowanego głównie przez Kodeks cywilny, do zgłaszania reklamacji uprawniona jest strona umowy.

Jeżeli zawierasz umowę bezpośrednio z brokerem, to to on jest stroną umowy z firmą kurierską (w tym przypadku DPD).


Z tego wynika, że to broker jest odpowiedzialny za zgłaszanie reklamacji do firmy kurierskiej w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy przewozu. Jeżeli broker zawarł umowę z firmą kurierską, Twoje roszczenia wobec niego wynikają z umowy między Tobą a brokerem.

Rozumiem to, co mówisz o umowie, ale co w sytuacji, gdy firma kurierska świadomie dostarcza usługi poniżej standardu? Czy wtedy mój broker powinien wystąpić z reklamacją w moim imieniu?


Jeśli firma kurierska dostarcza usługi poniżej standardu, broker, jako strona umowy przewozowej, powinien wystąpić z reklamacją. Jednakże warto zwrócić uwagę na treść umowy, którą zawarłeś z brokerem - mogą tam być zawarte konkretne postanowienia dotyczące zgłaszania reklamacji.

Co do ostatniej kwestii, dotyczącej Twojego działania bezpośrednio z firmą kurierską w sytuacji braku współpracy brokera: niestety, jeżeli nie jesteś stroną umowy z firmą kurierską, nie masz bezpośrednich uprawnień do zgłaszania reklamacji. Możliwością jest natomiast dochodzenie roszczeń wobec brokera na podstawie umowy zawartej między Tobą a brokerem. Jeśli Twoja reputacja jest narażona, należy skonsultować treść umowy z brokerem, by zobaczyć, jakie masz możliwości dochodzenia swoich praw w ramach tej umowy.
 
anonim cytuj
02-09-2023

Sugerowane Tematy

Zakaz zbliżania.
Witam, zostałem skazany na 7 miesięcy w zawieszeniu na 2 lata za przemoc wobec narzeczonej. Poszedłem na ugodę okazałem skruchę i do wszystkiego się przyznałem i jeszcze na etapie postępowania pogodziłem się z narzeczoną, wróciłem do mojego mieszkania gdzie mieszka również ona i dzieci i zaczęliśmy normalnie funkcjonować jako rodzina. Ze względu na to że poszedłem na ugodę, nic nie wycofywaliśmy zwłaszcza, że ja do winy jak najbardziej się poczuw...
Alimenty na niepełnosprawne dziecko.
Witam. Od 20 lat nie podwyższałam alimentów, obecnie mam 280zł. Chce zrobić podwyżkę, córka ma 25 lat i jest niepełnosprawna. Pobieram na nią zasiłki i świadczenia. Nie wiem jak uzasadnić może ktoś pomoże....
Kilka pytań odnosnie spadku
Mam kilka pytań odnośnie spadku. Mój mąż ma dużo długów, w tym alimentacyjny. Jest osobą nieodpowiedzialną finansowo, ciągle robi kolejne długi (porada o zmianie męża albo "widziały galy co braly" jest zbędna, człowiek czasem nie wie w co się pakuje...). Nie wiem jak planuje płacić w przyszłości alimenty swojej eks, ale mogę zgadywać, że będzie to rosło, bo raz płaci jej a raz mówi, że nie ma pieniędzy i płaci tylko trochę. Mieszkamy...
Jak odzyskać prawo jazdy wcześniej ?
Po dziwnej sytuacji z policją mimo że nie kierowałem autem w momencie zatrzymania, zatrzymano mi prawo jazdy. Zabrano na badania krwi, z których wyszło, że w krwi w miałem środki odurzające podobno do alkoholu. Posiadam adwokata z Urzędu, który na rozprawie wniósł wniosek o powołanie biegłego toksykologa, który najprawdopodobniej przechyliłby sprawę na moją korzyść. Wniosek został odrzucony z ja prawo jazdy zostało mi zatrzymane na jeszcze kilka...

Wyszukiwarka