Prawo do reklamacji usług kurierskich.

Korzystam z wysyłania przesyłek kurierskich przez brokera, czyli ja jestem nadawcą, płatnikiem jest broker i odbiorcą mój klient. Czy DPD może podnosić, że ja jako nadawca nie mam prawa złożyć reklamacji?
anonim cytuj
31-08-2023
Z kim zawierasz umowę o dostarczenie przesyłki?
Umowy nie mam z nikim, ale płacę brokerowi.

Zawsze zawierasz z kimś umowę.
 
anonim cytuj
31-08-2023
Jeżeli zawierasz umowę bezpośrednio z brokerem, to to on jest stroną umowy z firmą kurierską (w tym przypadku DPD). Wówczas wszelkie reklamacje w stosunku do firmy kurierskiej miałby prawo zgłaszać broker. Twoje prawa wobec brokera wynikałyby natomiast z umowy zawartej między tobą a brokerem.

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, reklamację może zgłosić osoba, która jest stroną umowy, a więc osoba, która zawarła umowę z dostawcą usługi (w tym przypadku z firmą kurierską). Jeżeli jesteś tylko pośrednikiem między klientem a brokerem, który następnie zawiera umowę z firmą kurierską, Twoje prawa do składania reklamacji wobec firmy kurierskiej są ograniczone.

Co więcej, jeżeli płacisz brokerowi za usługi kurierskie, ale to broker jest stroną umowy z firmą kurierską, wtedy wszelkie roszczenia z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania usługi przewozu przez firmę kurierską powinieneś kierować wobec brokera, a nie bezpośrednio wobec firmy kurierskiej.

Podsumowując, kluczowe jest ustalenie, kto jest rzeczywistą stroną umowy z firmą kurierską. Jeżeli jest to broker, to wszelkie roszczenia powinieneś kierować wobec niego. Jeżeli jednak okazałoby się, że to Ty jesteś stroną umowy z firmą kurierską (mimo płatności dokonywanych poprzez brokera), to wtedy masz prawo zgłaszać reklamacje bezpośrednio do firmy kurierskiej.
 
anonim cytuj
02-09-2023
Rozumiem to, co mówisz o umowie, ale co w sytuacji, gdy firma kurierska świadomie dostarcza usługi poniżej standardu? Czy wtedy mój broker powinien wystąpić z reklamacją w moim imieniu?

Jeżeli jesteś tylko pośrednikiem między klientem a brokerem, który następnie zawiera umowę z firmą kurierską, Twoje prawa do składania reklamacji wobec firmy kurierskiej są ograniczone.


Czy to nie oznacza, że zawsze będę zmuszony polegać na moim brokerze, jeśli chcę zgłosić reklamację dotyczącą usług kurierskich? Czy jest jakiś inny sposób, aby działać bezpośrednio, jeśli broker nie będzie chciał współpracować? W końcu to moja reputacja, która jest na szali wobec moich klientów.
 
anonim cytuj
02-09-2023
Kwestia możliwości zgłaszania reklamacji zależy od tego, kto jest stroną umowy z firmą kurierską. W świetle polskiego prawa, regulowanego głównie przez Kodeks cywilny, do zgłaszania reklamacji uprawniona jest strona umowy.

Jeżeli zawierasz umowę bezpośrednio z brokerem, to to on jest stroną umowy z firmą kurierską (w tym przypadku DPD).


Z tego wynika, że to broker jest odpowiedzialny za zgłaszanie reklamacji do firmy kurierskiej w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy przewozu. Jeżeli broker zawarł umowę z firmą kurierską, Twoje roszczenia wobec niego wynikają z umowy między Tobą a brokerem.

Rozumiem to, co mówisz o umowie, ale co w sytuacji, gdy firma kurierska świadomie dostarcza usługi poniżej standardu? Czy wtedy mój broker powinien wystąpić z reklamacją w moim imieniu?


Jeśli firma kurierska dostarcza usługi poniżej standardu, broker, jako strona umowy przewozowej, powinien wystąpić z reklamacją. Jednakże warto zwrócić uwagę na treść umowy, którą zawarłeś z brokerem - mogą tam być zawarte konkretne postanowienia dotyczące zgłaszania reklamacji.

Co do ostatniej kwestii, dotyczącej Twojego działania bezpośrednio z firmą kurierską w sytuacji braku współpracy brokera: niestety, jeżeli nie jesteś stroną umowy z firmą kurierską, nie masz bezpośrednich uprawnień do zgłaszania reklamacji. Możliwością jest natomiast dochodzenie roszczeń wobec brokera na podstawie umowy zawartej między Tobą a brokerem. Jeśli Twoja reputacja jest narażona, należy skonsultować treść umowy z brokerem, by zobaczyć, jakie masz możliwości dochodzenia swoich praw w ramach tej umowy.
 
anonim cytuj
02-09-2023

Sugerowane Tematy

Dzień wolny na opiekę nad dzieckiem
Szanowni Państwo. Mam pytanie odnośnie wolnego dnia opieki na dzieckiem. Pracuję w systemie 12 h , jak jest liczony taki dzień jako 12 h czy 8 h....
Problem z cenami usług u stomatologa
Hej, Osoba x była u dentysty (u którego wcześniej robiła już zęby). Stomatolog wykonał naprawę dwóch zębów i znieczulenia za zgodą pacjenta. Później zaproponował czyszczenie kamienia, które było wykonane 3-4 miesiące wczesniej (a powinno się je robić około raz na 6-12 miesięcy), mimo tej informacji, stomatolog namówił pacjenta na czyszczenie kamienia. Po podliczeniu przy kasie, wyszło około 900 zł, gdzie wczesniej osoba x płaciła o wiele mniej w...
jak mogę pomóc mamie starać się o zachówek?
Dzień dobry. Proszę o wskazówki jak mogę pomóc mamie starać się o zachówek? Mojej mamy rodzice nie żyją (babcia 4lata, dziadek tydzień), mieszkanie w darowiźnie dostała moja siostra, nie znamy daty tej darowizny, wiemy że je sprzedała. Jakie dokumenty trzeba złożyć oraz czy damy radę sami czy konieczna jest pomoc prawnika? ...
500+ A WYJAZD OJCA DZIECA ZA GRANICĘ
Pobieram w Polsce 500 plus na synka jego ojciec od stycznia przebywa za granicą na pracy tymczasowej. Opieka zblokowała mi wypłatę wszystkich świadczeń na synka pod pretekstem że teraz kraj w którym przebywa jego ojciec powinien te świadczenia płacić. Nie jesteśmy po ślubie ale oboje mamy pełne prawa rodzicielskie, synek mieszka ze mną od samego początku i uczy się w Polsce . Ja obecnie nie pracuje. Mieszkam z mężem i dziećmi. Czy jest możliwe że...

Wyszukiwarka