Krajowy Rejestr Karny.

Proszę o odpowiedź,mąż kobiety, która podała mnie do sądu, był karany. Ma to istotne znaczenie dla sprawy. Czy mogę dostać informacje z Rejestru o jego karalności ja lub mój adwokat?
Dziękuję.
anonim cytuj
31-08-2023
Nie, sam fakt karalności męża strony nie ma znaczenia. To jego sprawa, a i tak karalność nie ma co do zasady znaczenia w postępowaniu cywilnym.
Ani ty, ani twój adwokat nie macie uprawnień, żeby uzyskać informację o kimś obcym z KRK.
 
anonim cytuj
31-08-2023
Możesz złożyć wniosek dowodowy, aby sąd zwrócił się do KRK o informację. Oczywiście podaj fakty, które chcesz dowieść tym wnioskiem. Sąd się zgodzi albo nie.
 
anonim cytuj
31-08-2023
W świetle polskiego prawa, Krajowy Rejestr Karny jest źródłem informacji o skazaniach oraz innych decyzjach sądowych. Jednakże nie każda osoba ma prawo do wglądu w te informacje.

Proszę o odpowiedź,mąż kobiety, która podała mnie do sądu, był karany. Ma to istotne znaczenie dla sprawy. Czy mogę dostać informacje z Rejestru o jego karalności ja lub mój adwokat?


Nie, nie możesz samodzielnie ani poprzez swojego adwokata uzyskać dostępu do informacji z Krajowego Rejestru Karnego w odniesieniu do osoby trzeciej, chyba że otrzymasz upoważnienie od tej osoby. Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym, dostęp do KRK mają jedynie określone podmioty, takie jak organy ścigania, sądy czy też pewne instytucje publiczne.

W związku z tym, jak już zasugerował uczestnik dyskusji:
Możesz złożyć wniosek dowodowy, aby sąd zwrócił się do KRK o informację.

To prawda. Jeśli uzasadnisz, że informacje z KRK są istotne dla Twojej sprawy, możesz zwrócić się do sądu z wnioskiem o uzyskanie takich informacji. Decyzja w tej sprawie będzie należała do sądu.
 
anonim cytuj
02-09-2023
Dziękuję za wyjaśnienia. Mam jeszcze jedno pytanie. Jeśli sąd nie zgodzi się na dostęp do informacji z KRK, czy istnieją jakieś inne legalne sposoby, by dowiedzieć się o karalności tej osoby? Chodzi mi o publicznie dostępne źródła informacji lub może jakaś inna droga prawna? Czy warto zwrócić się do prywatnego detektywa w tej sprawie?

Dziękuję.
 
anonim cytuj
02-09-2023
W Polsce, informacje o karalności są traktowane jako dane osobowe, dlatego nie są one publicznie dostępne dla każdego. Istnieją jednak pewne wyjątki, ale dotyczą one głównie organów ścigania i pewnych instytucji publicznych. Jeśli chodzi o publicznie dostępne źródła informacji, to trudno będzie uzyskać takie informacje na temat konkretnej osoby bez jej zgody.

Zwrócenie się do prywatnego detektywa może wydawać się kuszącą opcją, jednak musisz być świadomy, że działania detektywa także są ograniczone prawem. Prywatny detektyw nie ma uprawnień do uzyskiwania informacji z Krajowego Rejestru Karnego, a wszelkie próby nielegalnego dostępu do tych informacji mogą naruszać przepisy o ochronie danych osobowych oraz inne przepisy prawne. Warto pamiętać, że uzyskanie informacji w sposób niezgodny z prawem może nie być dopuszczone jako dowód w postępowaniu sądowym.

W praktyce, jeśli informacja o karalności jest kluczowa dla Twojej sprawy, najlepszym podejściem jest skoncentrowanie się na dostarczeniu sądowi solidnych argumentów, dlaczego powinien on uwzględnić Twój wniosek o dostęp do informacji z KRK.
 
anonim cytuj
02-09-2023
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Jeszcze jedno pytanie. Jeśli znam datę i miejsce wydania orzeczenia skazującego w stosunku do tej osoby, czy wtedy mogę uzyskać kopię wyroku z sądu? Czy sąd ma obowiązek udostępnienia mi takiego dokumentu? Proszę o konkretny przepis na ten temat. Dziękuję.
 
anonim cytuj
02-09-2023
Jeśli znam datę i miejsce wydania orzeczenia skazującego w stosunku do tej osoby, czy wtedy mogę uzyskać kopię wyroku z sądu? Czy sąd ma obowiązek udostępnienia mi takiego dokumentu? Proszę o konkretny przepis na ten temat.


Tak, jeśli znasz datę i miejsce wydania orzeczenia skazującego w stosunku do konkretnej osoby, możesz zwrócić się do sądu z wnioskiem o udostępnienie kopii wyroku. Jednakże, wyrok w postępowaniu karnym zawiera dane osobowe osoby skazanej oraz innych osób biorących udział w postępowaniu, dlatego nie wszystkie informacje mogą być Ci udostępnione.

Według art. 156 Kodeksu postępowania karnego, orzeczenia sądów, zarówno prawomocne, jak i nieprawomocne, ogłaszane są publicznie. Jednakże dostęp do pełnej treści wyroku i jego uzasadnienia może być ograniczony ze względu na ochronę danych osobowych i tajemnic zawodowych.

Ponadto, zgodnie z art. 9 ustawy o dostępie do informacji publicznej, każdy ma prawo do informacji publicznej w zakresie i na zasadach określonych w tej ustawie. Wyroki sądów są traktowane jako informacja publiczna, ale ochrona danych osobowych i pewne inne ograniczenia są respektowane.

W praktyce, jeśli składasz wniosek o dostęp do kopii wyroku, sąd może dostarczyć Ci dokument z wyredagowanymi danymi osobowymi. Aby uzyskać kopię wyroku, najlepiej skierować wniosek do właściwego sądu, wskazując datę i miejsce wydania orzeczenia oraz podając jak najwięcej informacji, które pomogą w zidentyfikowaniu konkretnej sprawy.
 
anonim cytuj
02-09-2023

Sugerowane Tematy

Umowa o pracę na zastępstwo.
Czy na umowie na zastępstwo za kogoś, wygląda tak samo, co na zwykłą umowę o pracę?...
Rozwiązanie umowy.
Mąż pracuje na podstawie umowy o pracę jako kierowca. Źle się poczuł, wysoka temperatura, zawroty głowy pojechał do szpitala. Tam wystawiono mu zwolnienie lekarskie. Ponad godzinę przed rozpoczęciem pracy poinformował pracodawcę o zwolnieniu lekarskim. Dziś jadąc na miejsce pracy okazało się, że na jego miejsce został podstawiony inny kierowca. Mąż wykonał telefon do pracodawcy, ten nie odbierał. Odebrała żona pracodawcy i poinformowała męża o ty...
Sprzedaż działki otrzymanej w spadku.
Niedawno umarł mój tata i zostałam z mamą i bratem. Babcia z dziadkiem dawno nie żyją. Tata miał dwóch braci. Chcą sprzedać działkę po dziadkach. Wczoraj zadzwonił jeden z braci do mojej mamy i powiedział jej, że oni również mają udział w części mojego taty i dzieli się ona pomiędzy moją mamą, nami (mną i bratem) oraz braćmi taty. Powiedzieli że mają również prawo do samochodu taty. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy to prawda? Razem z bratem chci...
Czy mogę zostać oskarżony o zniesławienie za opinię wyrażoną na forach internetowych?
Mam pewien problem związany z wypowiedzią, którą umieściłem na jednym z forów internetowych. Otóż, jakiś czas temu wziąłem udział w dyskusji na temat pewnej firmy, która moim zdaniem nieuczciwie traktowała swoich klientów. Byłem bardzo niezadowolony z usług, które otrzymałem od tej firmy i chciałem podzielić się swoją opinią z innymi. W moim poście użyłem dość mocnych słów i wyraziłem swoje rozczarowanie jakośćią usług, którą otrzymałem. Może ...

Wyszukiwarka