Przywłaszczenie przez pracownika dużej sumy pieniężnej.

Dzień dobry.
Co może grozić pracownikowi zatrudnionemu w sklepie na zlecenie od 7 lat za ujawnione raportami, oraz monitoringiem kradzieże typu wydruki GOOGLE PLAY, PAYSAFECARD na kwotę około 50 tyś zł. Trwało to około rok czasu.
Dodam, ze sprzedawany był także towar ze sklepu na lewo - pracownik nie wydawał paragonu, natomiast udokumentował sprzedaż w zeszycie z utargiem, zakreślając taka sprzedaż jako sprzedaż kartą, bo osoba ta nie wiedziała, że można pobrać wyciągi z całego miesiąca na każdą transakcję.
Przekręt został ujawniony tydzień temu, na tą chwilę pracownik nieświadomy jeszcze pracuje, bo trwa sprawdzanie całego roku.

Jak powinien zachowac sie pracodawca, jakie kroki poczynić?

Dodam jeszcze, że sytuacja jest niezręczna, bo pracodawca z pracownikiem są dobrymi znajomymi, wiele imprez czy wyjazdów razem udało się spędzić i w tym przypadku zaufanie zostało maksymalnie wykorzystane....
anonim cytuj
14-08-2023
Dzień dobry.
Co może grozić pracownikowi zatrudnionemu w sklepie na zlecenie od 7 lat za ujawnione raportami, oraz monitoringiem kradzieże typu wydruki GOOGLE PLAY, PAYSAFECARD na kwotę około 50 tyś zł. Trwało to około rok czasu.
Dodam, ze sprzedawany był także towar ze sklepu na lewo - pracownik nie wydawał paragonu, natomiast udokumentował sprzedaż w zeszycie z utargiem, zakreślając taka sprzedaż jako sprzedaż kartą, bo osoba ta nie wiedziała, że można pobrać wyciągi z całego miesiąca na każdą transakcję.
Przekręt został ujawniony tydzień temu, na tą chwilę pracownik nieświadomy jeszcze pracuje, bo trwa sprawdzanie całego roku.

Jak powinien zachowac sie pracodawca, jakie kroki poczynić?

Dodam jeszcze, że sytuacja jest niezręczna, bo pracodawca z pracownikiem są dobrymi znajomymi, wiele imprez czy wyjazdów razem udało się spędzić i w tym przypadku zaufanie zostało maksymalnie wykorzystane....


Jak tak to darować.

A serio po ujawnieniu wezwać do zapłaty natychmiast, jeśli nie wezwać Policję i udowodnić. W sądzie sprawa karna, potem cywilna z żądaniem zwrotu i walka z komornikiem.
Bardzo wątpliwe że ten kto kradnie ma furę forsy, raczej bieżąco szlo na potrzeby.

A co grozi? Kodeks karny przewiduję do lat 3. Zbierać dowody, ale w granicach rozsądku bo zaraz się zrobi z tego 100 tyś
 
anonim cytuj
14-08-2023
Jak powinien zachowac sie pracodawca, jakie kroki poczynić?


W odpowiedzi na postawione pytania:

W kontekście przestępstwa przywłaszczenia majątku przez pracownika:

Zgodnie z art. 284 § 1 Kodeksu Karnego, kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Z uwagi na wartość przywłaszczonych przedmiotów (50 tyś. zł), mamy do czynienia z przestępstwem kwalifikowanym, zgodnie z art. 284 § 2 Kodeksu Karnego, który zwiększa możliwą karę do 5 lat pozbawienia wolności.

Co do nielegalnej sprzedaży towaru, jeśli sklep nie był zarejestrowany jako płatnik VAT, taka działalność może być uznana za oszustwo podatkowe. W przypadku oszustwa podatkowego związane z nieujawnianiem przychodów i niepłaceniem odpowiednich podatków, art. 56 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, że podatnikowi grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Kroki, jakie powinien podjąć pracodawca:

Zebranie wszystkich dostępnych dowodów, w tym nagrania monitoringu, raporty oraz wszelkie dokumenty, które mogą potwierdzić popełnione przestępstwa.
Rozwiązanie umowy z pracownikiem z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych (art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu Pracy).
Zawiadomienie odpowiednich służb, w tym Policji, o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez pracownika.
Po zakończeniu postępowania karnego, rozpoczęcie postępowania cywilnego w celu odzyskania strat poniesionych przez pracodawcę.
A co grozi? Kodeks karny przewiduję do lat 3. Zbierać dowody, ale w granicach rozsądku bo zaraz się zrobi z tego 100 tyś


Dokładnie, kluczowym jest zebranie odpowiednich dowodów w sposób, który nie narusza praw pracownika, ani nie naraża pracodawcy na dodatkowe koszty. Ważne jest, aby podejście do sprawy było metodyczne i zgodne z przepisami prawa.
 
anonim cytuj
14-08-2023

Sugerowane Tematy

Partner złożył wniosek o RKO na dziecko. Jest to moje pierwsze dziecko a jego drugie. Czy ZUS będzie weryfikował??
Witam.Dowiedziałam się, że partner z którym już nie mieszkam bo się rozeszliśmy złożył wniosek o RKO na dziecko, które jest jego drugim dzieckiem (moim pierwszym). Rzecz w tym, że nie powinien bo nie mieszka i nie wychowuje tego dziecka. Czy ZUS będzie weryfikował to, czy ten rodzic mieszka z tym dzieckiem, czy trzeba samemu to zgłosić? ...
Dziedziczenie przez dzieci konkubenta.
Moja mama była w nieformalnym związku przez prawie 20 lat. Po Jej śmierci, 4 lata temu, majątek odziedziczyliśmy we trójkę razem z rodzeństwem. Partner mamy oczywiście mieszkał do końca życia z Nami. Ma On dwójkę dzieci z, którymi nie utrzymywał kontaktu. Czy mogą Oni teraz żądać jakiegoś spadku lub ewentualnie chcieć żebyśmy spłacało kredyt, który miał mamy partner a nie ubezpieczył go na wypadek swojej śmierci?...
Praca hybrydowa.
Cześć, pracuje w firmie która zatrudnia ponad 100 tys osób na całym świecie. Ostatnio u nas w Polsce większość działów dostała maila o powrocie do biura na dwa dni w tygodniu. Nigdzie w oficjalnej korespondencji nie jest wspomniane, które to mają być dni. I teraz pytanie, czy mój team leader może wybrać w których dniach mam być w biurze? np. każdy poniedziałek i wtorek mam być w biurze. Czy to jeszcze jest w jego kompetencjach? Rozumiem raz na ja...
Odszkodowanie za błąd stomatologa.
Wczoraj miałam nieprzyjemną sytuację u dentysty. "Niechcący" przejechał mi wiertłem po twarzy ściągając skórę. Ma to około 4 cm. Jestem załamana, ponieważ nie wiem co mam teraz zrobić, obawiam się, że blizna zostanie mi do końca życia. Ktoś miał podobną sytuację i potrafi mnie pokierować?...

Wyszukiwarka