Okres wypowiedzenia a przekształcenie firmy w trakcie trwania umowy

Chcę złożyć wypowiedzenie w nadchodzącym tygodniu, zostałam zatrudniona w firmie 28.10.2020 - NZOZ, w marcu 2022 firma przekształciła się w spółkę z o.o., nastąpiło rozwiązanie umowy z NZOZ i została zawarta ze mną nowa umowa, w związku z tym byłam pewna, że okres wypowiedzenia wynosi miesiąc, natomiast przeczytałam przed chwilą, że "do stażu pracy pracownika w firmie zalicza się okres poprzedniego zatrudnienia jeśli nastąpiło przejście zakładu pracy na innego pracodawcę", czy w takim razie obowiązuje mnie trzymiesięczny okres wypowiedzenia?
anonim cytuj
22-10-2023
jeżeli pracownik jest zatrudniony u pracodawcy co najmniej 3 lata, okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony wynosi 3 miesiące. Kluczowym zagadnieniem w Pańskiej sytuacji jest, czy okres zatrudnienia w NZOZ może być zaliczony do stażu pracy po przekształceniu firmy w spółkę z o.o.

Zacytowany przez Panią fragment odnosi się do sytuacji, w której zakład pracy zostaje przeniesiony na innego pracodawcę. Zgodnie z art. 231 § 1 Kodeksu Pracy, jeżeli zakład pracy lub jego część przechodzi na innego pracodawcę, prawa i obowiązki z umowy o pracę zawartej między pracodawcą przenoszącym a pracownikiem, który w nim pozostaje, przechodzą na nowego pracodawcę. Oznacza to, że okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy jest zaliczany do stażu pracy u nowego pracodawcy.

W kontekście Pani opisu, jeżeli przekształcenie NZOZ w spółkę z o.o. wiązało się z przeniesieniem zakładu pracy na innego pracodawcę (w tym przypadku na spółkę z o.o.), to okres zatrudnienia w NZOZ będzie zaliczany do stażu pracy w spółce z o.o. W takim przypadku, jeśli łączny okres zatrudnienia przekracza 3 lata, obowiązuje Panią trzymiesięczny okres wypowiedzenia.

Warto jednak dokładnie przeanalizować umowy i okoliczności przekształcenia, aby mieć pewność co do statusu prawno-pracowniczego. Jeśli Pani umowa z NZOZ została faktycznie rozwiązana, a następnie została zawarta nowa umowa z nowo powstałą spółką z o.o. (bez nawiązania do przeniesienia zakładu pracy), wówczas okres zatrudnienia w NZOZ nie będzie się liczył do stażu pracy w spółce z o.o. i okres wypowiedzenia wynosiłby miesiąc.
 
anonim cytuj
25-10-2023

Sugerowane Tematy

Dni wolne na opiękę na dzieckiem
Witam ,w poniedziałek idę do szpitala na planowane cc ,prawdopodobnie bede tam do piątku,rzecz polega na tym ze mąż musi zostać w domu z dziećmi, czy może wziąć opiekę na zdrowe dziecko w takiej sytuacji ,ile jest takich dni i czy na każde dziecko?(mamy dwójkę) i jakie jeszcze moze wziąć dni wolnego oprócz urlopu,wiem ze jest jeszcze coś takiego jak dzień wolny z okazji narodzin dziecka lub coś podobnego,żeby nazbierać 5dni,bo później wezmie ojco...
Zgłoszenie nabycia pojazdu.
Witam. Czy jest obowiązek zgłaszania nabycia pojazdu w terminie do 30 dni od zakupu? W internecie widnieje informacja, że obowiązek ten został zniesiony 26.05.2023r. Jak to wygląda w rzeczywistości? Czy opłacenie podatku za nabycie pojazdu jest równoważne ze zgłoszeniem jego nabycia?...
Zdarzenie na drodze.
Jadąc nocą wjechałam w leżący na środku jezdni bieżnik opony od tira. W miejscu nieoświetlonym i dość ruchliwym. Mam uszkodzoną chłodnicę i zderzak przedni. Pytanie jest czy mogę liczyć na odszkodowanie od zarządu dróg? Gdzie mam zgłosić takie zdarzenie?...
OC po szkodzie całkowitej.
Mam pytanie dotyczące OC. Pojazd w ramach szkody całkowitej z OC sprawcy idzie do ubezpieczyciela. Ubezpieczyciel sprzedaje wrak. Co z polisą? Nowy właściciel korzysta z dotychczasowej polisy? Wrak jest sprzedany za kwotę niewiele wyższą od ceny polisy (innymi słowy kupujący wrak dostaje polisę za free). Czy może można wypowiedzieć polisę i odzyskać wydane na nią pieniądze? (proporcjonalnie do pozostałego okresu)....

Wyszukiwarka