Pracodawca każe codziennie przychodzić do pracy 15 minut przed otwarciem.Czy pracodawca może tak robić? Jeżeli nie to co powiedzieć pracodawcy?

Umowa o pracę, pełny etat. Pracodawca każe codziennie przychodzić do pracy 15 minut przed otwarciem sklepu. Sprawdza na kamerach, czy każdy pracownik przyszedł punktualnie, minuta spóźnienia oznacza karę 100zł. Nieważne, że sklep został otwarty punktualnie. Z tego względu każdy pracownik codziennie pracuje 8h 15min. 15min nie są dodatkowo płatne. Czy pracodawca może tak robić? Jeżeli nie to co powiedzieć pracodawcy?
anonim cytuj
28-11-2022
Proszę opisać jak wygląda ta "kara"?
 
anonim cytuj
29-11-2022
Pieniądze są odliczane od wypłaty
 
anonim cytuj
29-11-2022
Jakiś absurd - tak nie można. Karą pieniężną można nałożyć na pracownika, ale tylko na zasadach określonych w trybie art. 108-113 Kodeksu pracy, a zakładam, że u Ciebie to nie występuje.
 
anonim cytuj
29-11-2022
Art. 108 § 2. "Za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia,
stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy
– pracodawca może również stosować karę pieniężną." Także za to co opisałaś absolutnie nie możesz mieć "potrącanego" wynagrodzenia.
 
anonim cytuj
29-11-2022
Bardzo dziękuję za pomoc!
 
anonim cytuj
29-11-2022
Możesz przypomnieć pracodawcy o swoich prawach - skoro masz pensję X netto i dostałaś X-100 zł bez zachowania przepisów KP, to wezwij go do uregulowania należności. Jeśli to nie pomoże to możesz zawiadomić inspekcję pracy, ewentualnie pozew.
 
anonim cytuj
29-11-2022
Chyba, że w wypłacie jest premia uznaniowa i to z niej jest obniżane wynagrodzenie, wtedy może ponieważ premia uznaniowa zależy tylko od kierownictwa
 
anonim cytuj
29-11-2022
To oczywiste.
 
anonim cytuj
29-11-2022
Zgodnie z art. 128 § 1 kp: "Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy." "Czas pracy biegnie od momentu, w którym pracownik rozpoczyna merytoryczne czynności niezbędne do wykonania pracy” (zob. A. Sobczyk, Komentarz do Kodeksu pracy, red. A. Sobczyk, wyd. 4, Warszawa 2018, komentarz do art. 128, pkt IV.2)." - tu z orzeczenia SN z 22 sierpnia 2019 r. Sygn. akt I PK 96/18. Także moim zdaniem wymaganie szefa, abyś była/był w pracy 15 minut przed jej faktycznym rozpoczęciem to praca w godzinach nadliczbowych i powinna być rozliczana zgodnie z kodeksem pracy, ale może ktoś jeszcze się wypowie?
 
anonim cytuj
29-11-2022
Tak. Autorko poinformuj szefa ze nie dasz się więcej naciągać i wyślij mu wezwanie do zapłaty za nadgodziny i ewentualne potrącenia z wypłaty.
 
anonim cytuj
29-11-2022
A czy przerwa jest dłuższa niż 15 minut?
 
anonim cytuj
29-11-2022
Umowa o pracę, pełny etat. Pracodawca każe codziennie przychodzić do pracy 15 minut przed otwarciem sklepu. Sprawdza na kamerach, czy każdy pracownik przyszedł punktualnie, minuta spóźnienia oznacza karę 100zł. Nieważne, że sklep został otwarty punktualnie. Z tego względu każdy pracownik codziennie pracuje 8h 15min. 15min nie są dodatkowo płatne. Czy pracodawca może tak robić? Jeżeli nie to co powiedzieć pracodawcy?


Nie, pracodawca nie ma prawa karać pracownika karą pieniężną za spóźnienie się do pracy, chyba że kara taka jest przewidziana w umowie o pracę i nie narusza przepisów Kodeksu pracy. Konkretnie:

Zakładając, że kara pieniężna nie jest przewidziana w odpowiedni sposób, zastosowanie takiego potrącenia z wynagrodzenia pracownika jest sprzeczne z art. 87 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy, który stanowi, że pracodawca może potrącić z wynagrodzenia pracownika tylko te należności, które są wymienione w tym przepisie.

Oczekiwanie od pracownika bycia w miejscu pracy 15 minut przed faktycznym rozpoczęciem pracy, bez dodatkowego wynagrodzenia, może być uznane za czas pracy, jak wskazano w art. 128 § 1 Kodeksu pracy oraz w odniesieniu do orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia 22 sierpnia 2019 r., sygn. akt I PK 96/18. Oznacza to, że pracodawca powinien wypłacić wynagrodzenie za ten czas, a jeśli suma tych 15-minutowych okresów przekroczy dozwoloną normę czasu pracy, powinien również wypłacić wynagrodzenie za nadgodziny.

Jeśli pracownik jest zatrzymywany w pracy dłużej niż zakładany czas pracy, musi być on również wynagradzany za dodatkowy czas spędzony w pracy, a jeśli przerwa na odpoczynek jest krótsza niż 15 minut, może to również stanowić naruszenie przepisów kodeksu pracy dotyczących przerw w pracy.

Pracodawcy warto przypomnieć o powyższych przepisach i wskazać na możliwość dochodzenia swoich praw przed sądem pracy lub inspekcją pracy w przypadku naruszenia praw pracownika. Jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie, pracownik może rozważyć podjęcie stosownych kroków prawnych.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Przedawnienie długu komorniczego.
Witam jak leci czas przedawnienia długu u komornika? np. Wziąłem kredyt w 2019 roku i w w tamtym i pół roku temu się zatrudniłem od tamtego czasu i przyszło mi zajęcie na zakład. Mam najniższa krajowa więc nic mi nie może zabrać, od 2019 roku z tego tytułu nie zajal ani grosika. Więc kiedy mogę liczyć na przedawnienie tego długu?...
Urlop na żądanie.
Mam następujące pytanie: z 26 dni urlopu wypoczynkowego za chwilę wykorzystam ostatnie dwa w październiku i to będą wszystkie z 22 dni zaplanowanych. Z 4 dni urlopu na żądanie wykorzystałem już 2 i zostały 2 do wykorzystania. Ku mojemu zdziwieniu dostałem wczoraj grafik na listopad z dwoma dniami urlopu pod koniec tegoż miesiąca. Takie pytanie: czy przełożony przed końcem roku może tak od siebie wpisać resztę dni z urlopu na żądanie bez zgody pra...
Sprzedaż nieruchomości.
Witam. Jestem współwłaścicielem działki o powierzchni 22 arów. Mój udział to 6/8. Pozostała część należy do moich sióstr. Chciałbym z tej działki 22 arów wytyczyć działkę 12 arów i ją sprzedać. Czy mogę to zrobić bez zgody moich sióstr?...
Widzenia z dzieckiem.
Witam Wszystkich. Z obecna jeszcze żona w styczniu zawarliśmy ugodę pozasądową, że miejscem pobytu naszego syna jest miejsce jej zamieszkania/pobytu. Prawa rodzicielskie mamy takie same. I tu pojawia się problem natury takiej że syna mogę widywać codziennie ale w miejscu zamieszkania żony. Jeśli chce to zabrać chociaż na godzinę do swojego domu słyszę "nie" czy żona ma prawo do tego żeby ustalać mi formę wpisywania z dzieckiem ? Czy sko...

Wyszukiwarka