Jak odzyskać część działki zajętej przez sąsiada ?

Mam problem z sąsiadem. Dostałam w spadku działkę budowlaną wraz z domem, która graniczy z sąsiada działką. Sąsiad przywłaszczył sobie kawałek działki, twierdząc że zmarła sąsiadka pozwoliła mu mieć dojazd do domu (nie ma tego nigdzie na piśmie, jedynie on ma nagranie ) owszem sąsiadka się zgodziła ale tylko na czas budowy. Zaznaczam że ma dojazd do swojej działki z drogi gminnej. Co w takiej sytuacji zrobić? Czy ma on prawo sobie przywłaszczyć kawałek działki?
anonim cytuj
14-08-2023
Mam problem z sąsiadem. Dostałam w spadku działkę budowlaną wraz z domem, która graniczy z sąsiada działką. Sąsiad przywłaszczył sobie kawałek działki, twierdząc że zmarła sąsiadka pozwoliła mu mieć dojazd do domu (nie ma tego nigdzie na piśmie, jedynie on ma nagranie ) owszem sąsiadka się zgodziła ale tylko na czas budowy. Zaznaczam że ma dojazd do swojej działki z drogi gminnej. Co w takiej sytuacji zrobić? Czy ma on prawo sobie przywłaszczyć kawałek działki?

Jeśli nie jest to uregulowane prawnie tzn. nie ma wpisu w księdze wieczystej o służebność części działki to sąsiad nie ma prawa korzystać z tej działki. Samo nagranie nie jest wiążące, powinna być spisana umowa u notariusza, a za służebność ustalona zapłatą.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Mam problem z sąsiadem. Dostałam w spadku działkę budowlaną wraz z domem, która graniczy z sąsiada działką. Sąsiad przywłaszczył sobie kawałek działki, twierdząc że zmarła sąsiadka pozwoliła mu mieć dojazd do domu (nie ma tego nigdzie na piśmie, jedynie on ma nagranie ) owszem sąsiadka się zgodziła ale tylko na czas budowy. Zaznaczam że ma dojazd do swojej działki z drogi gminnej. Co w takiej sytuacji zrobić? Czy ma on prawo sobie przywłaszczyć kawałek działki?
Powinna Pani jako właściciel działki wystąpić z powództwem windykacyjnym, to jest pozwem o wydanie opisanej części nieruchomości. Sądem właściwym będzie wydział cywilny sądu rejonowego właściwego dla miejsca położenia nieruchomości.
 
anonim cytuj
14-08-2023
W przypadku kiedy nie ma żadnego wpisu w księdze wieczystej dotyczącego służebności przejazdu czy użytkowania części działki, oraz braku jest umowy spisanej u notariusza na korzystanie z tej działki przez sąsiada, trudno mówić o tym, aby sąsiad miał jakiekolwiek uprawnienia do używania tego terenu.

Nagranie głosowe, choć może świadczyć o pewnych ustaleniach między stronami, nie jest równoznaczne z prawnym uregulowaniem sytuacji. W świetle polskiego prawa, dla pewnych czynności prawnych wymagana jest forma pisemna, czy nawet notarialna, jak w przypadku ustanawiania służebności gruntowej. Brak odpowiedniej formy może powodować nieważność takiego aktu.

Jeżeli faktycznie sąsiad nie ma prawa do korzystania z tej części działki, a czyni to bezpodstawnie, właściciel działki może wystąpić o jej wydanie. Powództwo windykacyjne ma na celu wydanie nieruchomości przez osobę, która posiada ją bezpodstawnie. Taka osoba musi wydać rzecz oraz odpowiada za korzyści, które mógłby uzyskać właściciel, gdyby rzecz była w jego posiadaniu.

Jeśli służebność była udzielona jedynie na czas budowy, a ten czas już minął, należy podjąć kroki w celu przywrócenia pierwotnego stanu. Oznacza to, że sąsiad nie ma prawa korzystać z działki po zakończeniu budowy, jeśli nie zostały podjęte dodatkowe ustalenia w tej sprawie.

Nawet jeśli sąsiadka zgodziła się na czasowy dojazd przez swoją działkę, po jej śmierci prawa i obowiązki przeszły na spadkobierców. Oznacza to, że jako spadkobierca masz pełne prawo do decydowania o tym, kto i w jaki sposób może korzystać z Twojej działki.

W związku z powyższym, ważne jest, aby jak najszybciej podjąć działania mające na celu uregulowanie sytuacji i zapewnienie, że prawa własności są przestrzegane. Jeżeli sąsiad nie chce dobrowolnie zwrócić zajętej części działki, warto rozważyć podjęcie kroków prawnych w celu odzyskania swojego majątku.
 
anonim cytuj
14-08-2023

Sugerowane Tematy

Darowizna nieruchomości ze służebnością osobistą.
Czy jeśli moją siostra otrzymała darowizną cały majątek rodziców z domem włącznie, ale rodzice mieli tam dożywotnią służebność, a ja opłacałam większość opłat związanych z domem jak i leki jak i żywność to czy oprócz zachowku mogę skutecznie wezwać siostrę do zwrotu tych nakładów? Dokładałam się do remontu domu gdy piec wybuchł oraz do zmiany dachu. Czy mogę wezwać siostrę do zwrotu poniesionych kosztów za opłaty za dom kiedy mieszali tam rodzi...
Czy mogę mieć problem z wypowiedzeniem umowy?
Witam, Chciałabym się dowiedzieć jakie są konsekwencje w przypadku wynajmu mieszkania osobie z dzieckiem? Czy mogę mieć problem z wypowiedzeniem umowy? ...
Wynajem mieszkania jako współwłaściciel.
Dzień dobry, mamy razem z żoną małe własnościowe mieszkanie, które aktualnie jest niezamieszkałe, czy będąc współwłaścicielem, mogę swoją część komuś wynająć? Czy muszę mieć zgodę, oświadczenie żony?...
Czy syndyk zabiera zwrot podatku ?
Czy po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej syndyk zabiera też zwrot z podatku bo na internecie to różnie pisze? A drugie pytanie nie związane bezpośrednio z prawem ale może ktoś wie. Czy od podatku można odliczyć koszty paliwa związane z dojazdem do pracy?...

Wyszukiwarka