Skarga Nadzwyczajna.

Czy mogę wnieść Skargę Nadzwyczajną do Sądu Najwyższego na wyrok Sądu Apelacyjnego z 2011 r., gdy składałem od niego oddaloną w 2013 r. przez Sąd Najwyższy skargę kasacyjną?
anonim cytuj
31-08-2023
Proszę się zapoznać z wybranymi artykułami z ustawy o SN z dn. 8 grudnia 2017 roku.:
Art. 89. § 1. Od prawomocnego orzeczenia sądu powszechnego lub sądu wojskowego kończącego postępowanie
w sprawie, może być wniesiona skarga nadzwyczajna, jeżeli jest to konieczne dla zapewnienia praworządności i sprawiedliwości
społecznej i:
1) orzeczenie narusza zasady lub wolności i prawa człowieka i obywatela określone w Konstytucji,
2) orzeczenie w sposób rażący narusza prawo przez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie,
3) zachodzi oczywista sprzeczność istotnych ustaleń sądu z treścią zebranego w sprawie materiału dowodowego
– a orzeczenie nie może być uchylone lub zmienione w trybie innych nadzwyczajnych środków zaskarżenia.
§ 2. Skargę nadzwyczajną może wnieść Prokurator Generalny, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz, w zakresie swojej
właściwości, Prezes Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej, Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Praw Pacjenta,
Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, Rzecznik Finansowy i Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
§ 3. Skargę nadzwyczajną wnosi się w terminie 5 lat od dnia uprawomocnienia się zaskarżonego orzeczenia, a jeżeli
od orzeczenia została wniesiona kasacja albo skarga kasacyjna – w terminie roku od dnia ich rozpoznania. Niedopuszczalne
jest uwzględnienie skargi nadzwyczajnej na niekorzyść oskarżonego wniesionej po upływie roku od dnia uprawomocnienia
się orzeczenia, a jeżeli od orzeczenia została wniesiona kasacja albo skarga kasacyjna – po upływie 6 miesięcy od dnia jej
rozpoznania.
§ 4. Jeżeli od uprawomocnienia się zaskarżonego orzeczenia upłynęło 5 lat, a orzeczenie wywołało nieodwracalne
skutki prawne lub przemawiają za tym zasady lub wolności i prawa człowieka i obywatela określone w Konstytucji, Sąd
Najwyższy może ograniczyć się do stwierdzenia wydania zaskarżonego orzeczenia z naruszeniem prawa oraz wskazania
okoliczności, z powodu których wydał takie rozstrzygnięcie
 
anonim cytuj
31-08-2023
Czy mogę wnieść Skargę Nadzwyczajną do Sądu Najwyższego na wyrok Sądu Apelacyjnego z 2011 r., gdy składałem od niego oddaloną w 2013 r. przez Sąd Najwyższy skargę kasacyjną?


W świetle przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym, zastanawiając się nad wniesieniem Skargi Nadzwyczajnej, warto wskazać na kilka kluczowych kwestii:

Skargę nadzwyczajną można wnieść od prawomocnego orzeczenia sądu kończącego postępowanie, jeżeli spełnia ono jedno z wymienionych w art. 89 § 1 kryteriów. Wskazane zostały trzy podstawy, na których można opierać skargę nadzwyczajną, m.in. rażące naruszenie prawa, sprzeczność ustaleń sądu z materiałem dowodowym czy naruszenie zasad i praw określonych w Konstytucji.

Co istotne, skargę nadzwyczajną nie możesz wnieść osobiście. W myśl art. 89 § 2 tylko określone podmioty, takie jak Prokurator Generalny czy Rzecznik Praw Obywatelskich (i kilku innych), mają taką zdolność.

Jeśli chodzi o terminy wniesienia skargi nadzwyczajnej, to w świetle art. 89 § 3, jeżeli w sprawie była wniesiona skarga kasacyjna, skargę nadzwyczajną można wnieść w ciągu roku od jej rozpoznania przez Sąd Najwyższy. W Twoim przypadku, skarga kasacyjna została rozpoznana w 2013 r., więc termin do wniesienia skargi nadzwyczajnej upłynął w 2014 r.

W związku z powyższym, niestety nie możesz już wnieść skargi nadzwyczajnej w oparciu o przedstawione przez Ciebie okoliczności.
 
anonim cytuj
02-09-2023
Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić, czy i w jakich sytuacjach, nawet po upływie określonego terminu, Sąd Najwyższy może się ograniczyć jedynie do stwierdzenia wydania zaskarżonego orzeczenia z naruszeniem prawa? Chodzi mi głównie o te "nieodwracalne skutki prawne" oraz "zasady lub wolności i prawa człowieka i obywatela określone w Konstytucji", o których mowa w art. 89 § 4. Jak to działa w praktyce?
 
anonim cytuj
02-09-2023
Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić, czy i w jakich sytuacjach, nawet po upływie określonego terminu, Sąd Najwyższy może się ograniczyć jedynie do stwierdzenia wydania zaskarżonego orzeczenia z naruszeniem prawa? Chodzi mi głównie o te "nieodwracalne skutki prawne" oraz "zasady lub wolności i prawa człowieka i obywatela określone w Konstytucji", o których mowa w art. 89 § 4. Jak to działa w praktyce?


Art. 89 § 4 ustawy o Sądzie Najwyższym zawiera specjalne regulacje dotyczące sytuacji, kiedy od uprawomocnienia się zaskarżonego orzeczenia upłynęło 5 lat. Sąd Najwyższy ma wtedy możliwość ograniczenia się jedynie do stwierdzenia wydania zaskarżonego orzeczenia z naruszeniem prawa oraz wskazania okoliczności, z powodu których podjął taką decyzję.

"Nieodwracalne skutki prawne" oznaczają takie skutki wynikłe z orzeczenia, które nie mogą być później cofnięte lub zmienione. Mogą to być, na przykład, pewne decyzje majątkowe, które wpłynęły na sytuację ekonomiczną strony, decyzje związane z prawami rodzicielskimi, które miały wpływ na dalsze życie dziecka itp.

"Zasady lub wolności i prawa człowieka i obywatela określone w Konstytucji" odnoszą się natomiast do fundamentalnych praw jednostki, które są chronione przez Konstytucję RP. Chodzi tutaj m.in. o prawo do życia, prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego, prawo do poszanowania życia prywatnego, prawo do sądu czy prawo do rzetelnego procesu.

W praktyce, aby Sąd Najwyższy mógł ograniczyć się jedynie do stwierdzenia naruszenia prawa, musi zaistnieć jedna z dwóch wyżej wskazanych sytuacji: albo zaskarżone orzeczenie wywołało nieodwracalne skutki prawne, albo zaskarżone orzeczenie naruszyło zasady lub wolności i prawa człowieka i obywatela określone w Konstytucji. Ostateczna decyzja w tej materii leży w gestii Sądu Najwyższego i jest uzależniona od konkretnej analizy okoliczności danej sprawy.
 
anonim cytuj
02-09-2023
Skoro tak to wygląda, to czy moglibyście podać jakieś konkrety, czyli realne przypadki, kiedy Sąd Najwyższy decydował się na takie rozstrzygnięcie? Chciałbym zrozumieć to lepiej na podstawie faktycznych sytuacji, które miały miejsce w przeszłości. Jakie były okoliczności, które wpłynęły na taką postawę Sądu?
 
anonim cytuj
02-09-2023
Skoro tak to wygląda, to czy moglibyście podać jakieś konkrety, czyli realne przypadki, kiedy Sąd Najwyższy decydował się na takie rozstrzygnięcie? Chciałbym zrozumieć to lepiej na podstawie faktycznych sytuacji, które miały miejsce w przeszłości. Jakie były okoliczności, które wpłynęły na taką postawę Sądu?


Analiza konkretnych przypadków wymagałaby głębszego zanurzenia w orzecznictwo Sądu Najwyższego i analizy indywidualnych spraw, w których zastosowano przepis art. 89 § 4 ustawy o Sądzie Najwyższym. Niemniej jednak, ogólnie rzecz biorąc, istnieją pewne kategorie spraw, które mogą dać pewne wyobrażenie o kontekście takich decyzji:

Sprawy cywilne: Gdy decyzje sądów niższych instancji prowadzą do znaczących i nieodwracalnych skutków majątkowych, na przykład w sprawach o podział majątku wspólnego lub odszkodowaniach. W tych przypadkach Sąd Najwyższy może uznać, że interwencja w drodze skargi nadzwyczajnej jest uzasadniona, aby zapobiec poważnym konsekwencjom dla jednej ze stron.

Sprawy karno-wykonawcze: Gdzie orzeczenia mogą prowadzić do długoterminowego pozbawienia wolności oskarżonego, a materiał dowodowy był wadliwy lub pełen nieścisłości.

Sprawy rodzinne: Takie jak sprawy o prawa rodzicielskie, które miały długotrwały wpływ na życie dziecka i były oparte na błędnych ustaleniach faktycznych lub prawnych przez sądy niższej instancji.

Warto jednak zaznaczyć, że każda sprawa jest unikatowa, a decyzje Sądu Najwyższego zależą od specyficznych okoliczności każdej sprawy. Ostateczna analiza przypadków, w których Sąd Najwyższy skorzystał z przepisu art. 89 § 4, wymagałaby dostępu do konkretnego orzecznictwa i dokładnej analizy faktów oraz okoliczności prawnych każdej sprawy.
 
anonim cytuj
02-09-2023

Sugerowane Tematy

Syn pozostawił na parkingu samochód, który został ochlapany farbą elewacyjną
Dzień dobry. Syn pozostawił na parkingu samochód, który został ochlapany farbą elewacyjną. Właściciel czyszcząc owy samochód porysował lakier na samochodzie. To, że lakier został porysowany podczas czyszczenia, syn zauważył na drugi dzień po zmyciu czegoś co ten pan nałożył na samochód. Dał mu na odczepnego 200 zł. Ogólnie dane owego Pana syn ma, bo wezwał policję. Pan nie jest ugodowy co do naprawy porysowanej karoserii. Proszę o jakieś info ...
Dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza.
Przedłuża się stworzenie spisu inwentarza przez komornika. Za miesiąc mija 6 miesięcy od śmierci rodzica, więc chcielibyśmy przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, ale boję się, że komornik nie zdąży. Chciałbym stworzyć wykaz inwentarza, gdzie i w jaki sposób go złożyć?...
Ojciec mojego dziecka kontaktuję się że mną raz na miesiac/ dwa miesiące pod pretekstem rozmowy z synem
Witam. Mam pytanie. Ojciec mojego dziecka kontaktuję się że mną raz na miesiac/ dwa miesiące pod pretekstem rozmowy z synem,ale w między czasie mnie poniża. Nie przyjeżdża na widzenie ustalone przez sąd,obcina sobie alimenty oraz się spóźnia z wypłatami. Gdy syn do niego jedzie np na weekend raz na 2/3 miesiące Ojciec dziecka nastawia go przeciwko mnie,uczy przeklinac oraz straszy ,,wilkami,duchami",co skutkuje stresem i nie przespanymi noca...
Praca w innym miejscu niż na umowie.
Aktualnie mamy biuro i magazyn w jednym budynku ale szef zdecydował, że magazyn będzie przeniesiony do innej miejscowości. Ja pracuje jako pracownik biurowy i nie czuje się ja siłach przez tydzień pracować ciężko fizycznie i dźwigać towary, oraz ustawiać regały do wysokiego składowania. Czy jako pracownik biurowy, mam prawo odmówić jazdy 20 km do innej miejscowości? Dźwigania tam rzeczy przez cały tydzień? Oczywiście wszystko jest na słowo, nie d...

Wyszukiwarka