Spłata długu po licytacji/przetargu.

Dokonałem spłaty długu już po przetargu/licytacji, komornik oświadczył, że niestety wiąże go art. 781 kpc i mógł umorzyć egzekucję gdybym okazał potwierdzenie wpłaty zaksięgowane do czasu zakończenia licytacji, a czas na spłatę miałem do końca przetargu. Mimo wszystko po około tygodniu skontaktowałem się z wierzycielami (3 wierzycieli) i wpłaciłem im wszystko to co z nakazów i odsetki (bez kosztów komorniczych) z prośbą o cofnięcie wniosków o egzekucję z nieruchomości. PYTANIE jeżeli moi wierzyciele na moją prośbę poskładają do KOMORNIKA Wnioski o cofnięcie egzekucji z uwagi na ich spłatę, czy komornik dokona wykreślenia z KW, czy w przypadku cofnięcia przez wierzycieli wniosków o egzekucję komornik dokona wykreślenia z KW???
anonim cytuj
16-08-2023
niestety wiąże go art. 781 kpc i mógł umorzyć egzekucję gdybym okazał potwierdzenie wpłaty zaksięgowane do czasu zakończenia licytacji

I ma rację. Z tym, że nie chodzi o art. 781 tylko 981 kpc. I na marginesie, należało zapłacić nie tylko kwoty z nakazu i odsetki. Przepis mówi wyraźnie o uiszczeniu należności wierzyciela wraz z kosztami.
jeżeli moi wierzyciele na moją prośbę poskładają do KOMORNIKA Wnioski o cofnięcie egzekucji

Na to jest już za późno. Ty nic nie piszesz co dzieje się dalej. Sąd wydał już postanowienie o udzieleniu przybicia? Jest prawomocne? To postanowienie można skarżyć (o ile nie jest prawomocne). Samo skarżenie "bo mogę" nie ma sensu. To tylko przeciąganie w czasie wydania postanowienia o przysądzeniu własności (może jest już wydane?)
 
anonim cytuj
16-08-2023
Nie ma prawomocnego przybicia ( licytacja 08.08.2023r złożyłem skargę na czynności komornika oraz za czyjąś poradą złożyłem wniosek tuż przed licytacją wniosek o wyłączenie bez podpisu, ale później ustaliłem w sądzie, że sędzia udzieli przybicia po rozpoznaniu skargi oraz rozpoznaniu wniosku o wyłączenie.
 
anonim cytuj
16-08-2023
złożyłem skargę na czynności komornika oraz za czyjąś poradą złożyłem wniosek tuż przed licytacją wniosek o wyłączenie bez podpisu

Jaką czynność komornika skarżyłeś? O wyłączenie czego lub kogo wnioskowałeś? Jeśli tylko na zasadzie "ktoś mi powiedział" lub "bo mogę" to nawet nie odpisuj, bo to nic nowego nie wnosi. To tylko działania na przeciągnięcie w czasie.
sędzia udzieli przybicia po rozpoznaniu skargi oraz rozpoznaniu wniosku o wyłączenie

Też nie piszesz czy na posiedzeniu jawnym czy niejawnym. Na jawnym sąd wydaje postanowienie w dniu przeprowadzenia przetargu lub odroczy najdalej na tydzień. Jeśli na posiedzeniu niejawnym, to powinieneś otrzymać postanowienie i masz prawo je skarżyć w ciągu 7 dni od otrzymania ( jawnym - 7 dni od ogłoszenia).
Skarżenie postanowienia miałoby jakiś sens gdybyś uiścił należności finansowe wynikające z art. 981 kpc. Wszystkie, a nie tylko te które uważasz za stosowne.
sędzia udzieli przybicia po rozpoznaniu skargi oraz rozpoznaniu wniosku o wyłączenie

Jak było to w dniu 08.08, czyli w dniu przetargu, to po upływie 7 dni stało się prawomocne. Czyli z dniem dzisiejszym.
 
anonim cytuj
16-08-2023
Przybicie jest nie prawomocne sąd na licytacji, stwierdził, że złożona skarga na komornika (z uwagi zbieg egzekucji dwóch komorników przez jakiś czas prowadziło egzekucje z nieruchomości) oraz wniosek o wyłączenie sędziego nie podpisany, wniosek ten złożyłem na biuro podawcze sądu przed licytacją ale tego samego dnia, z uwagi że sąd nie mógł rozpoznać wniosku do przybicia nie doszło, przybycie będzie prawomocne po rozpoznaniu wniosku o wyłączenie tak stwierdził sąd. W dniu przetargu nie mogłem w płacić kasy, wpłaciłem dopiero na konta wierzycieli podane przez wierzycieli. Pytanie czy spłata wierzycieli przed prawomocnym przybyciem, spowoduje odwrócenie skutków licytacji?? (Wylicytowania przez jednego z licytantów)?
 
anonim cytuj
16-08-2023
Pytanie czy spłata wierzycieli przed prawomocnym przybyciem, spowoduje odwrócenie skutków licytacji??

Nie z automatu (przepisu). Brak podstaw prawnych.
Przy takim majątku, to nie powinieneś korzystać z forum tylko z prawnika ( radcy/adwokata) w realu. Ja tylko opieram się na tym co tu piszesz (jeszcze nie jasno), bez wglądu w kwity. Ktoś to powinien przejrzeć i poprowadzić sprawę za ciebie. Powinno być skarżone postanowienie o przybiciu (czy będzie skuteczne, to inna rzecz). Skoro twierdzisz, że jeszcze nie zostało wydane, to kupiłeś sobie czas na działanie.
 
anonim cytuj
16-08-2023
Przy braku odpowiedzi czy spłata długu, po przetargu, a przed prawomocnym przybyciem wraz z wnioskami wierzycieli o cofnięcie wniosków egzekucyjnych, spowoduje odwrócenie skutków licytacji tj z uwagi na spłatę i wnioski wierzycieli do komornika, spróbować zapytać musiałem, ale faktycznie ma Pan rację chyba nie ma wyjścia trzeba skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika
 
anonim cytuj
16-08-2023
PYTANIE jeżeli moi wierzyciele na moją prośbę poskładają do KOMORNIKA Wnioski o cofnięcie egzekucji z uwagi na ich spłatę, czy komornik dokona wykreślenia z KW???


Podkreślenie winno być położone na art. 985 § 2 kpc. Jeżeli wierzycielowi zostaną zwrócone całość należności głównej wraz z odsetkami oraz kosztami, może on zwrócić się z wnioskiem do komornika o umorzenie egzekucji. Jeżeli tak się stanie, komornik umorzy postępowanie egzekucyjne. Co do wykreślenia wpisu z Księgi Wieczystej - tak, po umorzeniu postępowania egzekucyjnego komornik składa do sądu wniosek o wykreślenie wpisu. Jednak należy pamiętać, że fakt wpłaty należności po przetargu/licytacji nie ma automatycznego wpływu na unieważnienie przetargu, a jedynie daje podstawę do umorzenia postępowania egzekucyjnego.

sędzia udzieli przybicia po rozpoznaniu skargi oraz rozpoznaniu wniosku o wyłączenie


Kluczowe jest tutaj, by wiedzieć, czy postanowienie o przybiciu stało się prawomocne. Jeśli nie, to decydujące jest rozpoznanie skargi na czynności komornika oraz wniosku o wyłączenie sędziego. Jeśli skarga zostanie uwzględniona, może to mieć wpływ na postanowienie o przybiciu.

Pytanie czy spłata wierzycieli przed prawomocnym przybyciem, spowoduje odwrócenie skutków licytacji?? (Wylicytowania przez jednego z licytantów)?


Nie ma przepisu, który bezpośrednio by mówił o odwróceniu skutków licytacji w wyniku spłaty długu przed prawomocnym przybiciem. Skutki licytacji odwraca się w sytuacjach szczególnie określonych w prawie, takich jak uchylenie postanowienia o przybiciu. Sam fakt spłaty długu nie jest podstawą do uchylenia skutków przetargu. Jeśli wierzyciele wycofają wnioski o egzekucję, to jak wcześniej wspomniano, postępowanie egzekucyjne zostanie umorzone, ale to nie wpłynie na już przeprowadzoną licytację.

Należy mieć na uwadze, że choć przepisy są jasne, interpretacja prawa w konkretnych okolicznościach faktycznych może być różnorodna i skomplikowana. Jednakże, opierając się na przedstawionych informacjach i aktualnym stanie prawa, wyżej przedstawione są możliwe kierunki rozstrzygnięcia.
 
anonim cytuj
16-08-2023

Sugerowane Tematy

Zadłużenie za lokal.
Dostałem zadłużenie za opłaty lokalowe za rok 2014r. Z racji że nie mieszkałem pod wskazanym adresem od 01 listopada 2011 ( zgłoszone w administracji), o tego czasu mieszkam w Niemczech dlatego też nie mogli mnie znaleźć, w lokalu mieszka moja była żona. Złożyłem sprzeciw z racji przedawnienia. Sąd przychylił się do niego. Natomiast dziś dostałem wyrok z posiedzenia niejawnego gdzie ma zapłacić ok. 32 tys. W uzasadnieniu wyroku jest że nie ma mow...
Wyrok z uzasadnieniem.
Jaki czas ma sąd na wydanie wyroku z uzasadnieniem?...
Oszustwo - brak zapłaty za faktury wystawione na kogoś innego.
Witam. Zgłosił się do mnie skład budowlany w którym zostały wzięte towary na kwotę około 5tys. Okazało się, że faktura jest wystawiona na dane mojej firmy i skład budowlany oczekuje, że za to zapłacę. Towar wziął mój znajomy, który uciekł do Niemiec. W składzie mają jego oświadczenie, że zobowiązuje się do zapłaty, ale stał się dla nich nieosiągalny i teraz zgłaszają się do mnie po pieniądze. Co mogę zrobić w takiej sytuacji? Zgłosić się na polic...
Alimenty na byłego małżonka.
W jakim przypadku możliwe jest otrzymanie alimentów nie tylko na dzieci, a też na siebie ? Czy zdrada jednej ze stron jest wystarczającym argumentem ?...

Wyszukiwarka