Chcę pozbyć się byłego małżonka z mieszkania moich rodziców.

Mieszkamy w domu który jest własnością mojej mamy, chcę się rozwieść . Do kiedy mój jeszcze mąż ma prawo mieszkać w domu mojej matki? Kiedy powinien się wyprowadzić. Nie mamy w żadnej formie umowy użyczenia, mąż nie robił żadnych nakładów remontowych w domu.
anonim cytuj
14-08-2023
Mieszkamy w domu który jest własnością mojej mamy, chcę się rozwieść . Do kiedy mój jeszcze mąż ma prawo mieszkać w domu mojej matki? Kiedy powinien się wyprowadzić. Nie mamy w żadnej formie umowy użyczenia, mąż nie robił żadnych nakładów remontowych w domu.
W trakcie trwania małżeństwa mąż może mieszkać tam gdzie żona. Dopiero po rozwodzie Pani mama może wymówić mu umowę użyczenia ( ustną ) a jak nie będzie chciał się wyprowadzić to zacząć naliczać odszkodowanie za bezumowne korzystanie z lokalu oraz wystąpić do sądu o eksmisję
 
anonim cytuj
14-08-2023
Jeśli chodzi o prawo do mieszkania w domu, które jest własnością osoby trzeciej (w tym przypadku Pani mamy), to należy uwzględnić następujące aspekty:

W trakcie trwania małżeństwa, zgodnie z art. 29 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego (KRO), obaj małżonkowie mają równouprawnienie w życiu rodzinnym. Oznacza to, że nawet jeśli dom należy do jednego z rodziców małżonka, drugi małżonek może korzystać z tego domu na równych zasadach. Jednak to prawo nie jest nieograniczone.

Skoro nie ma żadnej pisemnej umowy użyczenia, trudno będzie udowodnić, na jakich warunkach mąż mieszka w domu. Jednak w świetle prawa cywilnego, jeśli ktoś korzysta z cudzej nieruchomości bez podstawy prawnej, może być traktowany jako posiadacz w złej wierze.

Po rozwodzie, sytuacja się zmienia. Wówczas Pani mama, jako właściciel nieruchomości, może żądać od byłego zięcia opuszczenia nieruchomości. Jeżeli odmówi, będzie to korzystanie z nieruchomości bez podstawy prawnej.

W takiej sytuacji, zgodnie z art. 222 Kodeksu Cywilnego (KC), Pani mama ma prawo żądać od byłego zięcia zaprzestania naruszenia posiadania. Jeżeli odmówi opuszczenia domu, można podjąć kroki prawne zmierzające do jego eksmisji.

Podsumowując, w trakcie trwania małżeństwa Pani mąż ma prawo mieszkać w domu Pani mamy. Jednak po rozwodzie, jeśli nie ma podstawy prawnej dla jego dalszego tam mieszkania, Pani mama może żądać od niego opuszczenia nieruchomości i, w razie odmowy, podjąć odpowiednie kroki prawne.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Jeśli moja mama zażąda od niego opuszczenia domu po rozwodzie i on się nie zgodzi, czy musimy od razu iść do sądu? Czy są jakieś kroki, które musimy podjąć wcześniej, zanim sprawa trafi do sądu? Chciałabym, żeby sprawa rozwiązana została jak najszybciej, ale nie chcę od razu wyciągać sprawy przed sąd jeśli nie jest to konieczne.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Zgodnie z polskim prawem, jeżeli właściciel nieruchomości chce odzyskać swoją własność od osoby korzystającej z niej bez podstawy prawnej (tak jak w opisanej sytuacji po rozwodzie), ma do dyspozycji kilka środków prawnych:

W pierwszej kolejności zaleca się zwrócenie się do byłego zięcia z żądaniem opuszczenia nieruchomości. Choć pisemne wezwanie nie jest formalnym wymogiem, stanowi dowód podejmowania działań w dobrej wierze oraz może być przydatne w dalszych etapach procesu.

Jeżeli osoba korzystająca z nieruchomości odmówi opuszczenia jej po takim wezwaniu, właściciel może żądać od niej zaprzestania naruszenia posiadania na podstawie art. 222 Kodeksu Cywilnego.

Jeżeli powyższe działania nie przyniosą skutku, wtedy właściciel nieruchomości ma prawo wystąpić do sądu o wydanie wyroku eksmisyjnego. Wskazane jest, aby w pozwie powołać się na to, że osoba korzysta z nieruchomości bez podstawy prawnej oraz, jeśli to możliwe, dostarczyć dowody na to, że osoba ta nie miała prawa do korzystania z nieruchomości (np. brak umowy użyczenia).

Mimo że podjęcie kroków prawnych może być czasochłonne, przestrzeganie odpowiedniej procedury gwarantuje, że właściciel nieruchomości działa zgodnie z przepisami prawa i maksymalizuje swoje szanse na skuteczne odzyskanie nieruchomości.
 
anonim cytuj
14-08-2023

Sugerowane Tematy

Umowa o pracę zamieniona na umowę zlecenie.
Mam pytanie czy to jest legalne i czy zgodne z prawem. W związku z "pandemią" mój pracodawca zwolnił część załogi, co ciekawe dla części zwolnionych zaproponował umowę zlecenie. ?! Pracują jak wcześniej na 3 zmiany w określonym miejscu i określonym czasie. Miejsce pracy jest stałe (poza działami) ale generalnie w obrębie siedziby firmy pod jednym adresem. Jedyne co się zmieniło to sama umowa i stawka. Jakiś czas temu miałem podobną ...
Kontrola pracownika na L4.
Przebywam właśnie na chorobowym, jest to mój pierwszy dzień. Wcześniej nigdy nie korzystałem z tego przywileju osoby pracującej. Będąc dociekliwym chciałem zorientować się co mogę będąc na L4. Większość formułek jest dla mnie w zupełności zrozumiała, ale dwie kwestie tworzą wyłącznie niejasności i chciałbym uzyskać od życzliwej osoby wyjaśnienie. 1." Czy nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego od pracy w sposób niezgodny z jego celem."...
Nieuczciwa konkurencja.
Od 6 miesięcy pracuję dla nowej/ własnej firmie. W swojej pracy wykorzystuję kontakty oraz wiedzę o potrzebach klientów / aktualnych i przyszłych/. Stary pracodawca chce mi wytoczyć proces - twierdzi iż jest to tajemnica przedsiębiorstwa i jest to czyn nieuczciwej konkrecji. Jak to wygląda w świetle prawa ?...
Wstrzymanie alimentów.
Dzień Dobry, chciałbym prosić o poradę. W związku z podejrzeniem choroby psychicznej matki dziecka i jej kontrowersyjnym zachowaniem sąd wydał zabezpieczenie aby dziecko do czasu wydania wyroku mieszkało razem z ojcem (ojciec nie ma ograniczonych praw rodzicielskich). Czy ojciec dziecka może w tym czasie zawiesić wypłatę alimentów? Jeżeli tak to czy trzeba składać oddzielny pozew, czy wnioskować o zmianę istniejącego wyroku? W jaki sposób formal...

Wyszukiwarka