Rozwiązanie umowy o pracę przed jej rozpoczęciem.

Miałam stabilną pracę w pewnej firmie przez prawie 6 lat ale niezbyt dobrze płatną. Znalazłam kolejna pracę, firma złożyła mi ofertę, naciskała na skrócenie wypowiedzenia z 3 do 2 ms. Obecna firma się zgodziła. Z nową firmą podpisałam umowę jeszcze przed rozpoczęciem stosunku pracy. Kilka tygodni przed rozpoczęciem nowej pracy nowa firma dała wypowiedzenie umowy dodając zapis, że w ciągu 3 tygodni mogę odwołać się do sądu. W starej firmie kończy mi się już teraz wypowiedzenie i zostaję bez pracy i środków do życia. Stara firma mnie już nie chce, bo zapełniła wakat. Co mogę wywalczyć przed sądem, jakie odszkodowanie? Jestem w rozsypce, nie zdawałam sobie sprawy, że takie rzeczy się zdarzają. Uprzejmie proszę o radę.
anonim cytuj
14-08-2023
Każdy pracodawca ma prawo rozwiązania umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Również przed rozpoczęciem stosunku pracy. Jeżeli się z tym nie zgadzasz to możesz się oczywiście odwołać do sądu pracy - rozstrzygnie sąd.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Miałam stabilną pracę w pewnej firmie przez prawie 6 lat ale niezbyt dobrze płatną. Znalazłam kolejna pracę, firma złożyła mi ofertę, naciskała na skrócenie wypowiedzenia z 3 do 2 ms. Obecna firma się zgodziła. Z nową firmą podpisałam umowę jeszcze przed rozpoczęciem stosunku pracy. Kilka tygodni przed rozpoczęciem nowej pracy nowa firma dała wypowiedzenie umowy dodając zapis, że w ciągu 3 tygodni mogę odwołać się do sądu. W starej firmie kończy mi się już teraz wypowiedzenie i zostaję bez pracy i środków do życia. Stara firma mnie już nie chce, bo zapełniła wakat. Co mogę wywalczyć przed sądem, jakie odszkodowanie? Jestem w rozsypce, nie zdawałam sobie sprawy, że takie rzeczy się zdarzają. Uprzejmie proszę o radę.

Z jakiego tytułu miałoby być to odszkodowanie? Jeśli jest Pani ubezpieczona od utraty pracy, to najlepiej od razu iść do ubezpieczyciela.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Każdy pracodawca ma prawo rozwiązania umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Również przed rozpoczęciem stosunku pracy. Jeżeli się z tym nie zgadzasz to możesz się oczywiście odwołać do sądu pracy - rozstrzygnie sąd.

Omawianą materię wyjaśnia wyrok Sądu Najwyższego z 29 października 2007 r. (sygn. akt: II PK 56/07). Sąd Najwyższy wskazał, że nie ma żadnych ustawowych podstaw do tego, aby zakazać rozwiązania umowy o pracę jeszcze przed rozpoczęciem okresu zatrudnienia.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Zgodnie z polskim prawem pracy, pracodawca może rzeczywiście rozwiązać umowę o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia nawet przed rozpoczęciem stosunku pracy. Jednak ważne jest, aby ocenić, czy wypowiedzenie zostało dokonane zgodnie z przepisami. Jeżeli wypowiedzenie było niewłaściwe, można się domagać odszkodowania. Odszkodowanie mogłoby wynikać z art. 471 § 1 Kodeksu pracy, gdzie stwierdzono, że "jeżeli umowa o pracę została rozwiązana bez zachowania okresu wypowiedzenia, pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia". Pani powinna dokładnie przeanalizować okoliczności wypowiedzenia oraz zawartość umowy.

Warto zwrócić uwagę na wyrok Sądu Najwyższego, który został przytoczony w dyskusji. Zgadza się, nie ma przeszkód prawnych do rozwiązania umowy przed rozpoczęciem stosunku pracy. Niemniej jednak, jeśli pracodawca wypowiada umowę w sposób niezgodny z prawem lub umową, pracownik może dochodzić swoich praw.

Z jakiego tytułu miałoby być to odszkodowanie? Jeśli jest Pani ubezpieczona od utraty pracy, to najlepiej od razu iść do ubezpieczyciela.


Jeśli Pani posiada ubezpieczenie od utraty pracy, warto skontaktować się z ubezpieczycielem i dowiedzieć się, jakie warunki muszą być spełnione, by otrzymać świadczenie. Ubezpieczenie może stanowić pewien bufor finansowy w tej trudnej sytuacji.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. W umowie, którą podpisałam z nowym pracodawcą, były określone konkretne warunki zatrudnienia oraz wynagrodzenie, które miałam otrzymać.
Odszkodowanie mogłoby wynikać z art. 471 § 1 Kodeksu pracy, gdzie stwierdzono, że "jeżeli umowa o pracę została rozwiązana bez zachowania okresu wypowiedzenia, pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia".

Mam jeszcze jedno pytanie odnoszące się do tego fragmentu - czy owo odszkodowanie miałoby być równe wynagrodzeniu za cały okres wypowiedzenia, który miałam w nowej umowie, czyli za te 2 miesiące? Czy jest jakieś inne odszkodowanie, które mógłbym otrzymać z tytułu nielojalności pracodawcy czy złamania zaufania? Czy są jakieś przepisy dotyczące ochrony pracownika w takiej sytuacji? Uprzejmie proszę o dalszą radę.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Mam jeszcze jedno pytanie odnoszące się do tego fragmentu - czy owo odszkodowanie miałoby być równe wynagrodzeniu za cały okres wypowiedzenia, który miałam w nowej umowie, czyli za te 2 miesiące? Czy jest jakieś inne odszkodowanie, które mógłbym otrzymać z tytułu nielojalności pracodawcy czy złamania zaufania? Czy są jakieś przepisy dotyczące ochrony pracownika w takiej sytuacji? Uprzejmie proszę o dalszą radę.


Na podstawie art. 471 § 1 Kodeksu pracy, jeśli umowa o pracę została rozwiązana przez pracodawcę bez zachowania okresu wypowiedzenia, pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Zatem, jeśli okres wypowiedzenia w Pani umowie wynosił 2 miesiące, odszkodowanie powinno być równe wynagrodzeniu za te dwa miesiące.

Co do kwestii nielojalności pracodawcy czy złamania zaufania, w polskim prawie pracy nie ma bezpośrednich przepisów, które by regulowały takie sytuacje w kontekście odszkodowania. Jednakże, w pewnych okolicznościach, istnieje możliwość dochodzenia roszczeń z innych tytułów, np. z tytułu niewykonania umowy czy nienależytego wykonania. W praktyce jednak jest to trudniejsze do udowodnienia i wymaga indywidualnej analizy konkretnej sytuacji.

Warto też sprawdzić, czy umowa z nowym pracodawcą nie zawierała dodatkowych postanowień dotyczących odszkodowania czy kary umownej w razie jej niewykonania przez jedną ze stron.

Ochrona pracownika w takiej sytuacji polega głównie na możliwości dochodzenia odszkodowania z tytułu niewłaściwego rozwiązania umowy o pracę oraz ewentualnego dochodzenia roszczeń z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy.
 
anonim cytuj
14-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy pełnomocnik może być drugą stroną czynności prawnej?
Witam, druga strona ma pełnomocnika. Czy w tym przypadku tylko pełnomocnik może być na rozprawie czy druga strona też ?...
Wyrejestrowanie samochodu.
Wraz z mamą byliśmy współwłaścicielami samochodu. Po śmierci mamy w 2016r. samochód jest nieużywany i stoi na niestrzeżonym parkingu. W międzyczasie wszyscy spadkobiercy (w tym ja) zrzekli się spadku (nadal trwa postępowanie spadkowe). Samochód nie posiada przeglądu technicznego, posiada wykupione ubezpieczenie OC. Chciałbym go przepisać na siebie i wyrejestrować aby móc go sprzedać lub zezłomować. Wydział Komunikacji poinformował mnie, że dopóki...
zwrot kosztów leczenia psa
Witam, na spacerze mój pies został zaatakowany przez innego psa. Pies ten wybiegł zza domu, brama była otwarta, a właścicielka zamiast coś zrobić śmiała się tylko. Sprawę zgłosiłam na policję, kobieta została ukarana mandatem. Teraz chciałabym wystąpić do Sądu o zwrot kosztów leczenia psa. Mam karty leczenia oraz faktury. Nie wiem jak prawidłowo do tego się zabrać. Czy mogę prosić o podpowiedź?...
Zmiana menu weselnego ze strony zleceniobiorcy.
Witam. Mój problem polega na tym, że 03.01.2023 podpisałam umowę na salę weselną na sierpień 2024. Otrzymałam wtedy menu, które wg zapisu umowy stanowi integralną jej część. W dniu wczorajszym tj. 14.08.2023 byłam u właściciela sali i przedstawił mi menu, które rzekomo obowiązuje od 2023 r. Ale w umowie nie ma zapisu, że on zastrzega sobie prawo do zmiany menu. Czy wobec tego mam pełne prawo do odrzucenia jego propozycji menu i trzymania się t...

Wyszukiwarka