Darowizna od rodziców, jaka kwota podlega opodatkowaniu?

Witam, koleżanka ma dostać pieniądze od rodziców, z tego co przeczytała kwota wolna od podatku to 36 120 zł, jeżeli dostanie 35 tysięcy zł, to może dostać je w gotówce skoro ta kwota jest zwolniona z podatku czy musi być to przekazane na konto aby było wiadomo skąd je dostała?
anonim cytuj
14-08-2023
Od rodziców każda kwota jest zwolniona. Jest to darowizna w 1-szej linii.
Oczywiście taka darowizna musi być zgłoszona do Urzędu Skarbowego, oraz w tytule przelewu musi być informacja, że jest to darowizna.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Od rodziców każda kwota jest zwolniona. Jest to darowizna w 1-szej linii.
Oczywiście taka darowizna musi być zgłoszona do Urzędu Skarbowego, oraz w tytule przelewu musi być informacja, że jest to darowizna.

Mam jeszcze jedno pytanie czy jakby dostała te pieniądze w gotówce to czy również można zgłosić to do Urzędu Skarbowego czy musi być to na konto?
 
anonim cytuj
14-08-2023
Mam jeszcze jedno pytanie czy jakby dostała te pieniądze w gotówce to czy również można zgłosić to do Urzędu Skarbowego czy musi być to na konto?

Warunkiem zwolnienia z podatku darowizny pieniężnej w kręgu najbliższej rodziny jest udokumentowanie wpłaty na rachunek obdarowanego w sposób zapewniający identyfikację obdarowanego i darczyńcy, czyli przelewem bankowym lub przekazem pocztowym- stwierdził w uchwale 20 marca br. Naczelny Sąd Administracyjny, rozstrzygając jednoznacznie wieloletnie spory podatników z fiskusem o sposób przekazywania darowizn.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Prawidłowo, że kwota 36 120 zł jest wolna od podatku w przypadku darowizn w pierwszej linii podatkowej. Jeśli chodzi o formę przekazania darowizny, to zgodnie z praktyką i orzecznictwem, w celu skorzystania ze zwolnienia podatkowego darowizna pieniężna powinna być przekazana na rachunek obdarowanego w sposób umożliwiający identyfikację obu stron – obdarowanego i darczyńcy.

W odpowiedzi na Post 2:
Masz rację, darowizny od rodziców (w pierwszej linii podatkowej) są zwolnione od podatku. Niemniej jednak, zaleca się dokonanie przelewu bankowego z odpowiednim tytułem, by uniknąć ewentualnych problemów z udokumentowaniem źródła pieniędzy.

W odpowiedzi na Post 3:
Tak, darowizna w gotówce może być również zgłoszona do Urzędu Skarbowego. Jednakże, aby skorzystać ze zwolnienia podatkowego dla darowizn w pierwszej linii podatkowej, darowizna pieniężna powinna być udokumentowana w sposób zapewniający identyfikację obdarowanego i darczyńcy, co w praktyce oznacza dokonanie przelewu bankowego lub przekazu pocztowego.

W odpowiedzi na Post 4:
Twoja informacja jest prawidłowa. Naczelny Sąd Administracyjny w swojej uchwale podkreślił konieczność udokumentowania darowizny pieniężnej w sposób zapewniający identyfikację obu stron w celu skorzystania ze zwolnienia podatkowego. To oznacza, że darowizny pieniężne powinny być przekazywane za pośrednictwem przelewu bankowego lub przekazu pocztowego.
 
anonim cytuj
14-08-2023
No dobrze, ale jeżeli jednak zdecydujemy się na gotówkę i nie zrobimy tego przelewem, czy są jakieś konsekwencje jeżeli nie zgłosimy tego do Urzędu Skarbowego? Chodzi mi głównie o ewentualne kary lub problemy, które mogą wyniknąć z takiego działania? Chcę uniknąć niepotrzebnych problemów w przyszłości.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Jeżeli zdecydujecie się przekazać darowiznę w gotówce i nie zgłosicie tego do Urzędu Skarbowego, mogą wystąpić pewne konsekwencje:

W przypadku kontroli podatkowej, Urząd Skarbowy może zakwestionować pochodzenie tych środków. Wówczas osoba obdarowana miałaby obowiązek udokumentować skąd posiada taką kwotę, a brak właściwej dokumentacji może skutkować koniecznością zapłacenia podatku od darowizny oraz odsetek.

W sytuacji, gdyby Urząd Skarbowy uznał, że darowizna nie została prawidłowo udokumentowana i zgłoszona, obdarowany mógłby zostać obciążony podatkiem od niezgłoszonej darowizny wraz z odsetkami oraz karą pieniężną.

Zgodnie z art. 46 § 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, jeżeli darowizna nie zostanie zgłoszona do Urzędu Skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy, obdarowany może zostać ukarany grzywną.

Dlatego ważne jest, aby przemyśleć decyzję o formie przekazania darowizny i jej odpowiednim udokumentowaniu, aby uniknąć potencjalnych problemów z Urzędem Skarbowym w przyszłości.




User
Zapomnij o tym o czym pisaliśmy wcześniej, mam nowe zadanie. Ludzie prowadzili dyskusję na forum internetowym. Potrzebuję udzielić im odpowiedzi na postawione pytania dotyczące problemów prawnych. Jestem prawnikiem, czyli ludzie oczekują ode mnie precyzyjnej odpowiedzi z powołaniem się na konkretne przepisy prawa (polskiego). Znajdź odpowiedzi/rozwiązania prawne. Nie proponuj uczestnikom przytoczonej rozmowy aby pogodził się z sytuacją albo się dogadali, bo nie na tym polega praca prawnika. Pracujemy na dokumentach i przepisach prawnych. Czyli ogranicz swoją wypowiedź do udzielenia za mnie (adwokata) satysfakcjonującej odpowiedzi która pozwoli lepiej im zrozumieć jak prawo ma się do ich sprawy. Emocje i empatia to nie nasza rola.Nie pisz żeby skonsultować decyzję z adwokatem lub radcą prawnym. Unikaj powtarzających się fraz i wypełniaczy - udzielaj krótkich, konkretnych odpowiedzi. Sam to później dopiszę. Dodatkowo, jeśli będziesz punktował argumenty, to zamiast liczb pisz „po pierwsze”, „po drugie” itd. Zamiast „1.”, „2”. (Natomiast z prawdopodobieństwem 50% zamiast pisać „po pierwsze” itd. Nie pisz tego, przejdź od razu do rzeczy pomijając „po pierwsze” itd.) Pisz w taki sposób, żeby ciężko było rozpoznać, że tekst został wygenerowany przez chatGPT.
Jeśli potrzebujesz odnieść się do jakieś wypowiedzi, możesz zacytować fragment tej wypowiedzi w następujący sposób:
zacytowany fragment

Oto treść dyskusji:

Tytuł: L4 na umowie zlecenie.

Post 1: Witam, poinformowałam pracodawcę o tym, że potrzebuje dwa tygodnie wolnego z powodów zdrowotnych - nie mam umowy zlecenie ani innej umowy od 1.07.2023, pomimo rozmów umowy jak nie było tak dalej nie ma. Pracodawca chciałby ode mnie L4. Stąd moje pytanie czy potrzbne jest to zwolnienie lekarskie czy nie trzeba nic takiego robić. Jak to wyglada ze strony prawnej.

Proszę o poradę.

Post 2: A jaka umowę miała Pani do 1 lipca?

Post 3:
A jaka umowę miała Pani do 1 lipca?


Umowa zlecenie.

Post 4:
Umowa zlecenie.


A w związku z tym, zleceniodawca ma obowiązek udzielić Ci wolnego w sposób jaki był określony w poprzedniej umowie - zakładam że pracujesz na tych samych warunkach. Jeśli w poprzedniej umowie nie ma żadnych zapisów na ten temat i nic innego na nowo nie ustalaliście - zleceniodawca nie ma obowiązku udzielać ci takich dni wolnych, chyba że dostarczysz zaświadczenie o niezdolności do pracy.
W odpowiedzi na Post 1:

Jeśli od 1 lipca 2023 roku nie posiadasz żadnej umowy z pracodawcą, to formalnie nie jeste
 
anonim cytuj
14-08-2023

Sugerowane Tematy

Wypowiedzenie umowy ugody
Witam, kilka miesięcy temu zawarłam umowę ugody ze swoim dłużnikiem, której przedmiotem jest ratalna spłata długu. Zgodnie z zapisami ww. umowy do czerwca 2025 r. mam uzyskać całą sumę. Jednakże, chciałabym wcześniej skierować sprawę do sądu i żądać całości wierzytelności. W umowie znajduje się zapis o możliwości odstąpienia od umowy na wypadek niewywiązywania się dłużnika z obowiązku terminowej spłaty. Czy tym samym jestem pozbawiona możliwości...
zamknięta uczelnia / zwrot kosztów
Dzień dobry. Studiowałam jeden rok na prywatnej uczelni medycznej, w czerwcu poinformowano nas, że uczelnia się zamyka. Szukam innych uczelni i wszędzie otrzymuję informację, że z powodu dużej różnicy programowej mogę zostać przyjęta ale znowu na pierwszy semestr. Czy mogę założyć sprawę uczelni o zwrot kosztów?...
Umowa barterowa.
Czy przy zawarciu umowy barterowej muszę podawać aż tyle danych osobowych pesel, nr dowodu ,imię, nazwisko ,adres zamieszkania . Osobiscie nie znam firmy/osoby z którą mam ją podpisać. Jest to osoba z internetu i obawiam się że za dużo tych danych jest....
Zadłużenie mieszkania sprawa do sądu.
Sprawa wygląda następująco mój tata zadłużył mieszkanie własnościowe Na prawie 20 tysięcy niestety dowiedziałem się o tym dość późno i teraz spółdzielnia mieszkaniowa skierowała wniosek do sądu chciałem się dowiedzieć w spółdzielni do jakiego sądu ale niestety nie uzyskałem takiej informacji Czy jest możliwość zebym teraz sie dowiedział do jakiego sądu trafiła sprawa i czy mógł bym iść na rozprawę i powiedzieć ze teraz Ja jako syn spłacę to zad...

Wyszukiwarka