Czy moge sprawdzić co obejmuje spadek?

Czy można gdzieś sprawdzić co obejmuje spadek po zmarłym wujku? Wujek był kawalerem, nie miał dzieci, część rodziny zrzeka się spadku bo są tam podobno długi ok 50 tys zł, z tego co wiem to są też jakieś ziemię. Chciałabym dokładnie wiedzieć, żeby móc podjąć przemyślana decyzje.
anonim cytuj
09-01-2023
Zawsze można przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza to chyba najbezpieczniejsza opcja.
 
anonim cytuj
09-01-2023
Spadku nie można się zrzec. Spadek można odrzucić. Jeśli uprawdopodobni się bycie spadkobiercą można wystąpić o spis inwentarza ale wątpliwe jest by komornik wyrobił się w terminie.
 
anonim cytuj
09-01-2023
Czy można gdzieś sprawdzić co obejmuje spadek po zmarłym wujku? Wujek był kawalerem, nie miał dzieci, część rodziny zrzeka się spadku bo są tam podobno długi ok 50 tys zł, z tego co wiem to są też jakieś ziemię. Chciałabym dokładnie wiedzieć, żeby móc podjąć przemyślana decyzje.


Po pierwsze, aby dowiedzieć się, co dokładnie wchodzi w skład spadku, można zwrócić się do notariusza lub sądu rejonowego, który prowadzi postępowanie spadkowe po zmarłym. W sytuacji, gdy zachodzi potrzeba dokładnego ustalenia składu majątku spadkowego, warto złożyć wniosek o sporządzenie inwentarza spadkowego.

Po drugie, istotne jest to, że prawo pozwala przyjąć spadek "z dobrodziejstwem inwentarza", co oznacza, że spadkobierca odpowiada za długi spadkowe tylko do wysokości wartości przyjętego spadku. W praktyce, jeżeli wartość nieruchomości czy innych składników majątkowych przekroczy wartość długów, to różnica przypada spadkobiercy. Jeśli zaś długi przekraczają wartość majątku, to spadkobierca nie odpowiada za ich nadwyżkę ze swojego majątku.

Zawsze można przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza to chyba najbezpieczniejsza opcja.


Dokładnie, przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza jest zalecane, gdy istnieje podejrzenie, że zmarły miał długi. W takim przypadku spadkobierca nie ponosi ryzyka odpowiedzialności za długi przekraczające wartość spadku.

Spadku nie można się zrzec. Spadek można odrzucić.


Masz rację. Chociaż w potocznej mowie często używa się wyrażenia "zrzec się spadku", prawnie poprawnym jest "odrzucenie spadku". Odrzucenie spadku musi być dokonane w formie oświadczenia złożonego przed sądem lub notariuszem. Odrzucając spadek, spadkobierca traci wszelkie prawa do majątku zmarłego, ale również nie odpowiada za jego długi.

Jeśli chodzi o procedurę spisania inwentarza, to rzeczywiście może być różnie z terminami, ale warto podjąć taką próbę, jeśli chce się dokładnie poznać skład majątku spadkowego.
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

Kupuje dom z zameldowanymi tam osobami, czy można je wymeldować? czy to jest problem przy zakupie domu?
Witam, Stoję przed decyzją zakupu nieruchomości. Dotychczas dom był zamieszkany przez ojca właściciela, ale zameldowanie posiada również jego (ojca) była partnerka i jej dzieci. Osoby te mieszkają aktualnie pod innym adresem, jednak odmawiają zgody na wymeldowanie. Według aktu notarialnego oraz księgi wieczystej jedynym właścicielem jest syn pana, który tam mieszkał. Właściciel podjął próbę wymeldowania administracyjnego, które zakończyło się ni...
Naruszenie zasad miru domowego
Gdzie zgłosić naruszenie zasad miru domowego właścicielka chce wejść do wynajmowanego mieszkania bez mojej obecności oraz ustalenia że mną konkretnego czasu (podane około południa tylko) - komisariat osobiście czy przez 112? I jeżeli mieszkanie jest w rejonie Czuby Lublin a mieszka na Tatatach Lublin to który komisariat ? Czuby czy Tatary?...
Pokrewieństwo
Dzień dobry. Mama mojej babci to moja prababcia a więc siostra prababci to ciocia mojej babci a syn cioci mojej babci kim jest dla mnie? Jaki to stopień pokrewieństwa? Czy małżeństwo jest legalne w takim wypadku?...
Przebywam na urlopie wychowawczym i chcę złożyć wypowiedzenie o pracę.
Witam, przebywam obecnie na urlopie wychowawczym, ale chcę złożyć wypowiedzenie o pracę. Czy składam tylko to wypowiedzenie i automatycznie urlop mi się kończy czy muszę jakieś osobne pismo w tej sprawie złożyć?...

Wyszukiwarka