Sprawa

Witam jeżeli sąd pominoł mnie w sprawie o eksmisję to czy właściciel domu może założyć mi sprawę jeszcze raz po kilku miesiącach?
anonim cytuj
18-05-2023

Jeśli jesteś stroną w postępowaniu, to powinieneś otrzymać wezwanie do sądu i być informowany o każdym etapie sprawy. Jeżeli jednak nie zostałeś powiadomiony o procesie sądowym, mogło to naruszyć Twoje prawo do obrony, co jest podstawowym prawem procesowym. Na tej podstawie, mogłoby to stanowić podstawę do zaskarżenia decyzji sądowej.

Jeżeli przegapiłeś termin na złożenie odwołania, masz jeszcze możliwość złożenia zażalenia na postanowienie na podstawie Art. 394 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, który stanowi, że zażalenie przysługuje stronie przeciwko postanowieniu, o ile ustawa nie stanowi inaczej.

Nie jestem pewien, na czym polegało "pominiecie" Ciebie przez sąd, ale w przypadku eksmisji istnieje wiele przepisów ochronnych dla lokatorów. Przykładowo, jeżeli jesteś najemcą na czas nieokreślony, to właściciel musi Ci dać wypowiedzenie z odpowiednim okresem wypowiedzenia. Ponadto, jeżeli nie wyrażasz zgody na wypowiedzenie, to właściciel musi złożyć pozew o eksmisję do sądu.

Jeśli sąd już zdecydował o eksmisji, ale zostałeś "pominięty", to jest możliwe, że właściciel będzie musiał ponownie złożyć pozew o eksmisję, jeżeli nie jest w stanie wprowadzić w życie orzeczenia sądu. Jest to jednak bardzo skomplikowana kwestia, która zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj najmu, czy sąd prawidłowo prowadził postępowanie, itp.
 
anonim cytuj
22-07-2023
Często w takich sytuacjach warto zaznaczyć, że jeżeli proces odbył się bez Twojego udziału, możesz skorzystać z instytucji wznowienia postępowania. Na mocy art. 401[1] Kodeksu Postępowania Cywilnego, jeżeli strona nie była obecna na rozprawie z powodu okoliczności, których nie mogła przewidzieć ani przeciwdziałać, może złożyć wniosek o wznowienie postępowania w ciągu 7 dni od dnia, w którym przyczyna jej nieobecności ustała.

Ważnym jest także pamiętanie o przysługującym Ci prawie do przeniesienia do innego lokalu socjalnego lub zastępczego. Zgodnie z art. 11 ust. 1 Ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, eksmisja jest możliwa tylko wówczas, gdy zapewniono lokatorom lokal zastępczy.

Ponadto, jeżeli sąd już wydał wyrok, ale nie zostałeś o nim poinformowany, to masz prawo do złożenia skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego w terminie 2 miesięcy od dnia doręczenia wyroku. W przypadku skargi kasacyjnej ważne jest jednak pamiętanie, że nie jest to środek odwoławczy dla wszystkich spraw, a tylko dla tych, które są szczególnie ważne z punktu widzenia praworządności lub interesu społecznego (art. 3984 Kodeksu Postępowania Cywilnego).

 
anonim cytuj
22-07-2023

Sugerowane Tematy

Wspólne mieszkanie, raty kredytu (podział majątku)
Witam, można prosić o wsparcie w tej kwestii? Żona (razem z dzieckiem) mieszka w naszym wspólnym mieszkaniu (mamy rozdzielność majątkową). Ja się na jej prośbę wyprowadziłem, ona opłaca kredyt, do którego byłem dopisany. Aktualnie ja nie korzystam z mieszkania. Jak z punktu widzenia prawa wygląda kwestia korzystania z mieszkania opłacania rat kredytu przy podziale majątku? Jak to może być rozliczone przy podziale majątku?...
Kara łączna.
Czy w sytuacji zbiegu różnych kar tzn. warunkowego i bezwzględnego oraz ograniczenia wolności sąd orzeka karę mieszaną czy może połączyć karę ograniczenia i zamienić ja na bezwzględne pozbawienie wolności?...
Środki z OFE.
Proszę o pomoc w sprawie, która postaram się krótko opisać bo nie wiem co zrobić. Po śmierci mojej matki jej mąż ( nie mój ojciec ani ojczym) poszedł ze mną do Otwartego Funduszu Emerytalnego po wypłatę środków po zmarłej żonie (był uposażony). W funduszu zdeklarował mój nr konta bankowego do wypłaty świadczenia z moim imieniem i nazwiskiem. Rozmawiał ze mną i powiedział, że to pieniądze są dla mnie. Po jakimś czasie powiedział, że się rozmyśl...
Firma ubezpieczeniowa nie wypłaciła im pieniędzy, chcą żeby im podpisać aneks do umowy sprzed 4 lat. Co robić
Cześć proszę o podpowiedź, co zrobić w tej sytuacji.Cztery lata ,temu miałam wypadek samochodowy ,korzystałam wtedy z pomocy jednej z firm która zapewniła mi lawetę oraz auto zastępcze.Auto zdałam ,oddałam kluczyki , podpisaliśmy dokumenty, i rozstaliśmy się w zgodzie Jakie było moje zdziwienie ,gdy dziś dzwoni ,do mnie Pani z tej firmy twierdzą że muszę podpisać aneks do umowy tamtej sprzed czterech lat .Gdyż sprawa jest w sądzie ,bo firma ubezp...

Wyszukiwarka