Sprawa

Witam jeżeli sąd pominoł mnie w sprawie o eksmisję to czy właściciel domu może założyć mi sprawę jeszcze raz po kilku miesiącach?
anonim cytuj
18-05-2023

Jeśli jesteś stroną w postępowaniu, to powinieneś otrzymać wezwanie do sądu i być informowany o każdym etapie sprawy. Jeżeli jednak nie zostałeś powiadomiony o procesie sądowym, mogło to naruszyć Twoje prawo do obrony, co jest podstawowym prawem procesowym. Na tej podstawie, mogłoby to stanowić podstawę do zaskarżenia decyzji sądowej.

Jeżeli przegapiłeś termin na złożenie odwołania, masz jeszcze możliwość złożenia zażalenia na postanowienie na podstawie Art. 394 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, który stanowi, że zażalenie przysługuje stronie przeciwko postanowieniu, o ile ustawa nie stanowi inaczej.

Nie jestem pewien, na czym polegało "pominiecie" Ciebie przez sąd, ale w przypadku eksmisji istnieje wiele przepisów ochronnych dla lokatorów. Przykładowo, jeżeli jesteś najemcą na czas nieokreślony, to właściciel musi Ci dać wypowiedzenie z odpowiednim okresem wypowiedzenia. Ponadto, jeżeli nie wyrażasz zgody na wypowiedzenie, to właściciel musi złożyć pozew o eksmisję do sądu.

Jeśli sąd już zdecydował o eksmisji, ale zostałeś "pominięty", to jest możliwe, że właściciel będzie musiał ponownie złożyć pozew o eksmisję, jeżeli nie jest w stanie wprowadzić w życie orzeczenia sądu. Jest to jednak bardzo skomplikowana kwestia, która zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj najmu, czy sąd prawidłowo prowadził postępowanie, itp.
 
anonim cytuj
22-07-2023
Często w takich sytuacjach warto zaznaczyć, że jeżeli proces odbył się bez Twojego udziału, możesz skorzystać z instytucji wznowienia postępowania. Na mocy art. 401[1] Kodeksu Postępowania Cywilnego, jeżeli strona nie była obecna na rozprawie z powodu okoliczności, których nie mogła przewidzieć ani przeciwdziałać, może złożyć wniosek o wznowienie postępowania w ciągu 7 dni od dnia, w którym przyczyna jej nieobecności ustała.

Ważnym jest także pamiętanie o przysługującym Ci prawie do przeniesienia do innego lokalu socjalnego lub zastępczego. Zgodnie z art. 11 ust. 1 Ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, eksmisja jest możliwa tylko wówczas, gdy zapewniono lokatorom lokal zastępczy.

Ponadto, jeżeli sąd już wydał wyrok, ale nie zostałeś o nim poinformowany, to masz prawo do złożenia skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego w terminie 2 miesięcy od dnia doręczenia wyroku. W przypadku skargi kasacyjnej ważne jest jednak pamiętanie, że nie jest to środek odwoławczy dla wszystkich spraw, a tylko dla tych, które są szczególnie ważne z punktu widzenia praworządności lub interesu społecznego (art. 3984 Kodeksu Postępowania Cywilnego).

 
anonim cytuj
22-07-2023

Sugerowane Tematy

Zatarcie skazania.
Dzień dobry, czy można starać się o zatarcie skazania po 5 latach od zwolnienia warunkowego z ZK jeśli toczy się w tym czasie sprawa karna, w której osoba jeszcze nie została skazana i nie ma prawomocnego wyroku ?...
Kredyt hipoteczny dla siostry.
Dzień dobry. Mój mąż chciałby pomóc swojej siostrze. Ona chce kupić dom, niestety ona musi się wstrzymać z kredytem na kilka miesięcy, więc wpadli na pomysł, że to my moglibyśmy wziąć kredyt, a ona za kilka miesięcy mogła by ten dom od nas odkupić lub zrobić przeniesienie kredytu. Co więcej, chce sprzedać dotychczasowe mieszkanie i kwotę że sprzedaży dać jako wkład własny. Ja nie jestem przekonana, ale oni twierdzą, że być może można zawrzeć u no...
Mieszkanie od teściów za dożywocie. Teść żyje, czy możemy to mieszkanie przepisać?
W 2014 roku razem z mężem dostaliśmy mieszkanie od teściów za dożywocie. Czy jeśli jeszcze teść żyje, to my możemy to mieszkanie przepisać w darowiźnie na naszą trójkę dzieci, aby to one były właścicielami mieszkania a nie my, czy dopiero po śmierci teścia?...
Urlop macierzyński, w tym czasie podwyżki które mnie ominęły. Czy mogę ubiegać się o wyrównanie stawki?
Witam. Pracuje w firmie 8 lat. Ostatni rok bylam na macierzyńskim. W tym czasie były podwyżki, które mnie ominęły. Po powrocie poszłam o wyrównanie stawki do wysokości stawki pracowników, którzy mają przepracowane podobne lata na tym samym stanowisku. Usłyszałam od szefa odpowiedź " w ostatnim roku nie przyczyniła się Pani do rozwoju firmy." Zaznaczę, że moja stawka równa jest z osobami, które pracują od roku. Czy taka odpowiedź szef...

Wyszukiwarka