Jeśli jesteś stroną w postępowaniu, to powinieneś otrzymać wezwanie do sądu i być informowany o każdym etapie sprawy. Jeżeli jednak nie zostałeś powiadomiony o procesie sądowym, mogło to naruszyć Twoje prawo do obrony, co jest podstawowym prawem procesowym. Na tej podstawie, mogłoby to stanowić podstawę do zaskarżenia decyzji sądowej.
Jeżeli przegapiłeś termin na złożenie odwołania, masz jeszcze możliwość złożenia zażalenia na postanowienie na podstawie Art. 394 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, który stanowi, że zażalenie przysługuje stronie przeciwko postanowieniu, o ile ustawa nie stanowi inaczej.
Nie jestem pewien, na czym polegało "pominiecie" Ciebie przez sąd, ale w przypadku eksmisji istnieje wiele przepisów ochronnych dla lokatorów. Przykładowo, jeżeli jesteś najemcą na czas nieokreślony, to właściciel musi Ci dać wypowiedzenie z odpowiednim okresem wypowiedzenia. Ponadto, jeżeli nie wyrażasz zgody na wypowiedzenie, to właściciel musi złożyć pozew o eksmisję do sądu.
Jeśli sąd już zdecydował o eksmisji, ale zostałeś "pominięty", to jest możliwe, że właściciel będzie musiał ponownie złożyć pozew o eksmisję, jeżeli nie jest w stanie wprowadzić w życie orzeczenia sądu. Jest to jednak bardzo skomplikowana kwestia, która zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj najmu, czy sąd prawidłowo prowadził postępowanie, itp.
Często w takich sytuacjach warto zaznaczyć, że jeżeli proces odbył się bez Twojego udziału, możesz skorzystać z instytucji wznowienia postępowania. Na mocy art. 401[1] Kodeksu Postępowania Cywilnego, jeżeli strona nie była obecna na rozprawie z powodu okoliczności, których nie mogła przewidzieć ani przeciwdziałać, może złożyć wniosek o wznowienie postępowania w ciągu 7 dni od dnia, w którym przyczyna jej nieobecności ustała.
Ważnym jest także pamiętanie o przysługującym Ci prawie do przeniesienia do innego lokalu socjalnego lub zastępczego. Zgodnie z art. 11 ust. 1 Ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, eksmisja jest możliwa tylko wówczas, gdy zapewniono lokatorom lokal zastępczy.
Ponadto, jeżeli sąd już wydał wyrok, ale nie zostałeś o nim poinformowany, to masz prawo do złożenia skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego w terminie 2 miesięcy od dnia doręczenia wyroku. W przypadku skargi kasacyjnej ważne jest jednak pamiętanie, że nie jest to środek odwoławczy dla wszystkich spraw, a tylko dla tych, które są szczególnie ważne z punktu widzenia praworządności lub interesu społecznego (art. 3984 Kodeksu Postępowania Cywilnego).