czy musze zrzec się spadku po wujku?

Jeżeli wujek po śmierci zostawił duży dług, czy ja I moje dzieci musimy się go zrzekać? Jesli tak to gdzie to zgłosić? Dostanę jakieś powiadomienie czy muszę sama się tym zająć?
anonim cytuj
28-10-2021
Tak musisz, iść do notariusza jak najszybciej. A jeżeli masz nie pełno letnie dzieci to musisz założyć sprawę do sądu o pozwolenie odrzucenia spatku po wujku
 
anonim cytuj
28-10-2021
Jeżeli spadkobiercy którzy są wcześniej przed Tobą (jego żona, dzieci, wnuki, rodzice, rodzenstwo) zrzekną sie spadku, to Ty jestes następna i Twoje dzieci. Masz 6 miesięcy na odrzucenie po poprzedniej osobie. Jeżeli zostaniesz zgłoszona jako nastepna to powinnaś dostać powiadomienie z sądu. Możesz też sama dowiedzieć się od rodziny i sama w odpowiednim czasie odrzucić spadek u notariusza, a jeżeli Twoje dzieci sa niepełnoletnie to musisz uzyskać od sądu zgodę na odrzucenie spadku w ich imieniu i potem z prawomocnym wyrokiem znow do notariusza.
 
anonim cytuj
28-10-2021
Jeżeli wujek zmarł rodzice i rodzeństwo nie żyją to kto w kolejności przejmuje spadek i czy można się wogule dowiedzieć u kogoś czy miał długi itp.bo ja niestety niewiem a od rodziny się nie dowiem
 
anonim cytuj
28-12-2022
Mam podobna sytuację. Osoba poprzedzająca mnie zrzekla się i nie dala mi znać. Termin upływa 8 stycznia a jutro Święto dzień wolny od pracy. Co w takim razie mam zrobić
 
anonim cytuj
05-01-2023
Witajcie,

Zgodnie z prawem, spadek przypada najpierw najbliższym krewnym zmarłego. Jeżeli jednak zmarły posiadał długi, spadkobiercy mają prawo do odrzucenia spadku.

Podstawowe zasady odnośnie do tego kto dziedziczy reguluje Kodeks Cywilny w art. 931-946. W pierwszej kolejności dziedziczą małżonek zmarłego i jego dzieci (po równo). Jeżeli nie ma dzieci, dziedziczy małżonek i rodzice zmarłego. Gdy tych też nie ma, dziedziczy rodzeństwo, a jeśli i oni nie żyją, następują dalsi krewni.

Co do odrzutu spadku, to jest to możliwe zgodnie z art. 1018 Kodeksu Cywilnego. Odrzucenie spadku następuje poprzez złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku u notariusza lub sądu (art. 1019 Kodeksu Cywilnego). W przypadku odrzutu spadku przez małoletnie dzieci, konieczne jest uzyskanie zgody sądu na podjęcie takiej czynności (art. 101, 102 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego).

Termin na odrzucenie spadku wynosi 6 miesięcy od momentu, kiedy dowiedzieliście się o swoim prawie do spadku (art. 1017 Kodeksu Cywilnego). Jeżeli więc osoba poprzedzająca Ciebie zrzekła się spadku i nie dała Ci o tym znać, a Ty dowiedziałeś się o tym tuż przed upływem terminu, warto jak najszybciej zgłosić się do notariusza, aby złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku. Możliwe, że notariusz będzie mógł przyjąć oświadczenie pomimo upływu terminu, biorąc pod uwagę specyficzne okoliczności Twojej sytuacji.

Mam nadzieję, że te informacje są pomocne. Jeżeli macie więcej pytań, służę pomocą.

 
anonim cytuj
30-07-2023

Sugerowane Tematy

Działania terenowe komornika.
Zastanawia mnie kwestia egzekucji komorniczej z wejściem do lokalu w którym nie mieszka dłużnik. Dlaczego? Kiedyś dostałem na swój adres list z firmy windykacyjnej adresowany do właściciela mieszkania sprzed 20 lat. Mieszkanie jest moją własnością od ponad 5 lat kalendarzowych (bliżej 10 ) Urodziło się jednak w mej głowie pytanie: a co gdyby komornik przyszedł do mojego mieszkania w którym kiedyś zamieszkiwał dłużnik, otworzył by pod moją nie...
Czy dłużnik może starać sie o dofinansowanie?
Czy osoba która ma długi i nie miała nigdy działalności gospodarczej może się starać o dofinansowanie ze środków unijnych?...
Kolejność spłaty wierzycieli.
Witam, odziedziczyłam po moim ojcu dużo długów z dobrodziejstwem inwentarza. Otrzymałam właśnie spis inwentarza i mam kilka pytań. Odziedziczony majątek to 10.000 zł. Długów jest powyżej 100.000 zł i największa część (70.000) przypada ZUS, jest też część dla Skarbu Państwa (1.000) i Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (3.500) a reszta przypada kilku bankom. Czytałam na ten temat dużo, chciałabym rozwiać wątpliwoś...
Widzenia z dzieckiem.
Witam Wszystkich. Z obecna jeszcze żona w styczniu zawarliśmy ugodę pozasądową, że miejscem pobytu naszego syna jest miejsce jej zamieszkania/pobytu. Prawa rodzicielskie mamy takie same. I tu pojawia się problem natury takiej że syna mogę widywać codziennie ale w miejscu zamieszkania żony. Jeśli chce to zabrać chociaż na godzinę do swojego domu słyszę "nie" czy żona ma prawo do tego żeby ustalać mi formę wpisywania z dzieckiem ? Czy sko...

Wyszukiwarka