L4 na umowie zlecenie.

Witam, poinformowałam pracodawcę o tym, że potrzebuje dwa tygodnie wolnego z powodów zdrowotnych - nie mam umowy zlecenie ani innej umowy od 1.07.2023, pomimo rozmów umowy jak nie było tak dalej nie ma. Pracodawca chciałby ode mnie L4. Stąd moje pytanie czy potrzbne jest to zwolnienie lekarskie czy nie trzeba nic takiego robić. Jak to wyglada ze strony prawnej.
Proszę o poradę.
anonim cytuj
14-08-2023
A jaka umowę miała Pani do 1 lipca?
 
anonim cytuj
14-08-2023
A jaka umowę miała Pani do 1 lipca?

Umowa zlecenie.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Umowa zlecenie.

A w związku z tym, zleceniodawca ma obowiązek udzielić Ci wolnego w sposób jaki był określony w poprzedniej umowie - zakładam że pracujesz na tych samych warunkach. Jeśli w poprzedniej umowie nie ma żadnych zapisów na ten temat i nic innego na nowo nie ustalaliście - zleceniodawca nie ma obowiązku udzielać ci takich dni wolnych, chyba że dostarczysz zaświadczenie o niezdolności do pracy.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Jeśli od 1 lipca 2023 roku nie posiadasz żadnej umowy z pracodawcą, to formalnie nie jesteś u niego zatrudniona. W takiej sytuacji L4 (zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy) nie ma formalnego zastosowania, ponieważ to dokument potwierdzający niezdolność do pracy dla pracodawcy, z którym masz umowę. W świetle prawa, jeśli nie masz umowy, pracodawca nie ma obowiązku Cię zatrudniać, nie mówiąc już o udzieleniu zwolnienia lekarskiego.

jeśli pracujesz na tych samych warunkach co na umowie zlecenia, to zleceniodawca powinien traktować Cię zgodnie z tym, co było zawarte w poprzedniej umowie. Niemniej jednak, ważne jest, żeby pamiętać, iż bez obowiązującej umowy zlecenia (lub jakiejkolwiek innej formy umowy) nie jesteś formalnie zatrudniona i nie przysługują Ci prawa pracownicze. Jeśli w umowie zlecenie nie było zapisów dotyczących zwolnienia lekarskiego, a obecnie nie posiadasz żadnej umowy, zleceniodawca faktycznie nie ma obowiązku udzielić Ci wolnego, chyba że dostarczysz zaświadczenie o niezdolności do pracy. Chociaż w praktyce dostarczenie zaświadczenia lekarskiego może być dowodem na Twoją niezdolność do pracy, formalnie nie ma to znaczenia bez obowiązującej umowy.

Ogólnie, jeśli zależy Ci na prawidłowym uregulowaniu sytuacji, warto naciskać na pracodawcę, aby zawarł z Tobą odpowiednią umowę. Dopiero wtedy będziesz miała gwarancję praw pracowniczych i będziesz mogła korzystać z przysługujących Ci świadczeń.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Skoro nie mam obowiązującej umowy, to czy nie jest to praktyka niezgodna z prawem ze strony pracodawcy? Czy mogę dochodzić swoich praw w tej sytuacji, skoro faktycznie pracuję, ale nie mam umowy? Jakie mam środki prawne do dyspozycji w tej kwestii? Chcę się upewnić, że moje prawa nie są łamane.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Skoro nie mam obowiązującej umowy, to czy nie jest to praktyka niezgodna z prawem ze strony pracodawcy? Czy mogę dochodzić swoich praw w tej sytuacji, skoro faktycznie pracuję, ale nie mam umowy? Jakie mam środki prawne do dyspozycji w tej kwestii?


Jeżeli wykonujesz pracę bez obowiązującej umowy, jest to naruszenie prawa przez pracodawcę. Ustawa o prawie pracy stanowi w art. 29 § 1, że pracodawca jest zobowiązany zawrzeć z pracownikiem pisemną umowę o pracę. Jeżeli umowy takiej nie ma, a pracownik wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, domniemywa się, że zawarto umowę o pracę na czas nieokreślony.

Mając na uwadze powyższe, masz prawo dochodzić swoich praw w oparciu o przepisy Kodeksu pracy, w tym, m.in. wynagrodzenia za pracę, zasiłku chorobowego czy innych świadczeń przysługujących pracownikom. Jeśli chodzi o środki prawne do dyspozycji, możesz:

wystąpić z roszczeniem o ustalenie istnienia stosunku pracy na podstawie art. 18^3 Kodeksu pracy,
wystąpić do Państwowej Inspekcji Pracy w celu skontrolowania działalności pracodawcy i ewentualnego wszczęcia postępowania przeciwko niemu.
Warto również zbierać dowody świadczące o faktycznym wykonaniu pracy na rzecz pracodawcy (np. korespondencja e-mailowa, świadkowie). Te dowody mogą być kluczowe w przypadku ewentualnego postępowania sądowego.
 
anonim cytuj
14-08-2023

Sugerowane Tematy

Utrudnianie kontaktów z dzieckiem.
Witam jestem po rozwodzie moja ex utrudnienia mi kontakty z dziećmi. Wszystkie decyzje podejmuje sama nie licząc się z moim zdaniem odnośnie szkoły leczenia oto nawet imię naszej młodszej córki zmieniła w ostatniej chwili żeby mi dopiec co mogę z tym zrobić . Nie mam ograniczonych praw place regularnie alimenty uczestniczę w wychowaniu dzieci a jednocześnie jestem odsunięty od wszystkich decyzji i informacji odnośnie dzieci jak to zmienić....
Odrzucenie spadku po terminie.
Mam brata niepełnosprawnego chorego na autyzm nasi rodzice nie są razem od wielu lat i ojciec jest pozbawiony władzy rodzicielskiej . Nigdy nie płacił alimentów wypłacał mamie fundusz. Ostatnio dowiedziałam się że moja „babcia” której nie znam od strony ojca zmarła 2 lata temu a ojciec zrzekł się spadku i mama dostała pismo że brat ma spłacić dług za mieszkanie komunalne w którym mieszkała właśnie ta „babcia” . Ja mogę się zrzec spadku bo dopiero...
Odrzucenie spadku
Dziecko urodzone 18.10. Jego babcia zmarla równe 9 miesięcy wcześniej. Czy spadek po babci należy odrzucić? Czy ze względu na to,że w chwili śmierci, dziecka nie było na świecie nie trzeba tego robić?...
Sprawa o zapłatę umownych odsetek.
Witam wszystkich. Proszę o poradę w sprawie: odsetki zapisane umownie i niezapłacone pomimo wezwania. Jaki byłby koszt założenia sprawy z zastępstwem procesowym? Kwota niezapłaconych odsetek około 3800 zł. Czy w takim układzie że mam umowę i konkretne zapisy jestem w praktyce wygrany? Czy koszty adwokata pokryje dłużnik po przegranym procesie. Ile może trwać sprawa w sądzie?...

Wyszukiwarka