L4 na umowie zlecenie.

Witam, poinformowałam pracodawcę o tym, że potrzebuje dwa tygodnie wolnego z powodów zdrowotnych - nie mam umowy zlecenie ani innej umowy od 1.07.2023, pomimo rozmów umowy jak nie było tak dalej nie ma. Pracodawca chciałby ode mnie L4. Stąd moje pytanie czy potrzbne jest to zwolnienie lekarskie czy nie trzeba nic takiego robić. Jak to wyglada ze strony prawnej.
Proszę o poradę.
anonim cytuj
14-08-2023
A jaka umowę miała Pani do 1 lipca?
 
anonim cytuj
14-08-2023
A jaka umowę miała Pani do 1 lipca?

Umowa zlecenie.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Umowa zlecenie.

A w związku z tym, zleceniodawca ma obowiązek udzielić Ci wolnego w sposób jaki był określony w poprzedniej umowie - zakładam że pracujesz na tych samych warunkach. Jeśli w poprzedniej umowie nie ma żadnych zapisów na ten temat i nic innego na nowo nie ustalaliście - zleceniodawca nie ma obowiązku udzielać ci takich dni wolnych, chyba że dostarczysz zaświadczenie o niezdolności do pracy.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Jeśli od 1 lipca 2023 roku nie posiadasz żadnej umowy z pracodawcą, to formalnie nie jesteś u niego zatrudniona. W takiej sytuacji L4 (zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy) nie ma formalnego zastosowania, ponieważ to dokument potwierdzający niezdolność do pracy dla pracodawcy, z którym masz umowę. W świetle prawa, jeśli nie masz umowy, pracodawca nie ma obowiązku Cię zatrudniać, nie mówiąc już o udzieleniu zwolnienia lekarskiego.

jeśli pracujesz na tych samych warunkach co na umowie zlecenia, to zleceniodawca powinien traktować Cię zgodnie z tym, co było zawarte w poprzedniej umowie. Niemniej jednak, ważne jest, żeby pamiętać, iż bez obowiązującej umowy zlecenia (lub jakiejkolwiek innej formy umowy) nie jesteś formalnie zatrudniona i nie przysługują Ci prawa pracownicze. Jeśli w umowie zlecenie nie było zapisów dotyczących zwolnienia lekarskiego, a obecnie nie posiadasz żadnej umowy, zleceniodawca faktycznie nie ma obowiązku udzielić Ci wolnego, chyba że dostarczysz zaświadczenie o niezdolności do pracy. Chociaż w praktyce dostarczenie zaświadczenia lekarskiego może być dowodem na Twoją niezdolność do pracy, formalnie nie ma to znaczenia bez obowiązującej umowy.

Ogólnie, jeśli zależy Ci na prawidłowym uregulowaniu sytuacji, warto naciskać na pracodawcę, aby zawarł z Tobą odpowiednią umowę. Dopiero wtedy będziesz miała gwarancję praw pracowniczych i będziesz mogła korzystać z przysługujących Ci świadczeń.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Skoro nie mam obowiązującej umowy, to czy nie jest to praktyka niezgodna z prawem ze strony pracodawcy? Czy mogę dochodzić swoich praw w tej sytuacji, skoro faktycznie pracuję, ale nie mam umowy? Jakie mam środki prawne do dyspozycji w tej kwestii? Chcę się upewnić, że moje prawa nie są łamane.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Skoro nie mam obowiązującej umowy, to czy nie jest to praktyka niezgodna z prawem ze strony pracodawcy? Czy mogę dochodzić swoich praw w tej sytuacji, skoro faktycznie pracuję, ale nie mam umowy? Jakie mam środki prawne do dyspozycji w tej kwestii?


Jeżeli wykonujesz pracę bez obowiązującej umowy, jest to naruszenie prawa przez pracodawcę. Ustawa o prawie pracy stanowi w art. 29 § 1, że pracodawca jest zobowiązany zawrzeć z pracownikiem pisemną umowę o pracę. Jeżeli umowy takiej nie ma, a pracownik wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, domniemywa się, że zawarto umowę o pracę na czas nieokreślony.

Mając na uwadze powyższe, masz prawo dochodzić swoich praw w oparciu o przepisy Kodeksu pracy, w tym, m.in. wynagrodzenia za pracę, zasiłku chorobowego czy innych świadczeń przysługujących pracownikom. Jeśli chodzi o środki prawne do dyspozycji, możesz:

wystąpić z roszczeniem o ustalenie istnienia stosunku pracy na podstawie art. 18^3 Kodeksu pracy,
wystąpić do Państwowej Inspekcji Pracy w celu skontrolowania działalności pracodawcy i ewentualnego wszczęcia postępowania przeciwko niemu.
Warto również zbierać dowody świadczące o faktycznym wykonaniu pracy na rzecz pracodawcy (np. korespondencja e-mailowa, świadkowie). Te dowody mogą być kluczowe w przypadku ewentualnego postępowania sądowego.
 
anonim cytuj
14-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy pasierb może dziedziczyć?
Sytuacja przedstawia się następująco : jestem jedynakiem, rodzice nie żyją , dzieci nie mam. Kilka lat temu ożeniłem się, żona ma córkę z poprzedniego małżeństwa, pełnoletnią , samodzielną. Do naszego małżeństwa praktycznie majątek wniosłem ja sam, głównie nieruchomości. I tu moje pytanie, czy w przypadku śmierci mojej małżonki, pasierbica będzie uprawniona do spadku po żonie ? Jeśli tak, to jak można tego uniknąć, nie uśmiecha mi się tracić częś...
Chciałem zgłosić reklamację z tytułu rękojmi (sklep mnie zwodzi)
Cześć, zepsuła mi się fotopułapka i chciałem zgłosić reklamację z tytułu rękojmi. Sklep mnie zwodzi cały czas, że u nich nie ma takiej możliwości i jedynie mogę wybrać serwis (co kolwiek to znaczy). Faktycznie mogę nie mieć możliwości skorzystania z rękojmi?...
Podział majątku po rozwodzie, a kredyt hipoteczny.
Mam wspólny kredyt na mieszkanie z byłym partnerem. Mieszkanie jest dwupokojowe. Mieszkanie kupiliśmy biorąc kredyt w banku za 165 tysięcy. Mam jeszcze do spłaty w banku około 63 tysiące. Jego mama na początku wpłaciła 79 tysięcy w formie darowizny na kredyt. Rata się nam zmniejszyła. Rozstaliśmy się z byłym partnerem. On twierdzi, że mi się należy 30 tysięcy. A ja jakbym go miała spłacić to on chce 150 tysięcy. Jak miałabym go s...
Samowola budowlana przy granicy działki.
Jak wygląda sytuacja prawna jeśli altanka/szopa stoi 40 cm od granicy płotu sąsiada. Czy taką szopę należy rozebrać? Czytałam, że budynek musi być co najmniej 150 cm od granicy działki, ale czy to dotyczy również szopy, która nie ma fundamentów/stoi na płytkiej wylewce z betonu? Szopa ma około 3-4 m wysokości. Sąsiad mi zarzuca, że nie może stać tak blisko płotu i należy rozebrać....

Wyszukiwarka