Złożyłam pozew o rozwód razem z alimentami i ograniczeniem praw ojcu.
Zgodnie z art. 436 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.), sąd zawiesza postępowanie, jeśli pozew nie został doręczony pozwanemu z przyczyn niezależnych od powoda i sądu. Art. 174 K.p.c. mówi, że jeśli pozew nie został doręczony, sąd może zarządzić jego ponowne doręczenie, stosując inne środki przewidziane w przepisach, bądź zawiesić postępowanie. Czyli w opisanej sytuacji zawieszenie postępowania jest zgodne z obowiązującym prawem.
wynajęłam komornika, który nie dostarczył również pisma, pod wskazany adres
Według art. 1051 § 1 K.p.c., pozwany, który bezpodstawnie utrudnia doręczenie pisma, może zostać zobowiązany przez sąd do zapłaty kosztów poniesionych w związku z doręczeniem.
Czasami dawał 200 zł czasami 500 aktualnie nie płaci nic.
Jeśli chodzi o alimenty, to art. 138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.) mówi, że rodzic jest obowiązany do łożenia na utrzymanie i wychowanie dziecka do czasu, gdy dziecko osiągnie pełnoletność. Jeśli pozew został już złożony, to nawet przed rozstrzygnięciem sprawy rozwodowej możesz się zwrócić do sądu z wnioskiem o zabezpieczenie roszczenia alimentacyjnego na rzecz dzieci. Wniosek taki można złożyć na podstawie art. 730 K.p.c. Można w nim zawrzeć prośbę o wydanie postanowienia tymczasowego, które określi wysokość alimentów w okresie, zanim sprawa rozwodowa zostanie rozstrzygnięta.
Na Twoim miejscu dopisała bym że wnoszą również o odbycie się posiedzenia nawet pod nieobecność pozwanego.
Art. 396 [1] K.p.c. stanowi, że rozprawa może się odbyć bez udziału pozwanego, jeżeli pozew został mu prawidłowo doręczony. Wskazane mogłoby być zwrócenie uwagi sądu na to, że pozew został doręczony, co może być istotne, jeżeli mąż zdecyduje się ukrywać przed kolejnymi doręczeniami.
Dziadkowie też mogą być pozwani o alimenty.
Tak, art. 128 K.r.o. pozwala na pozwanie dziadków dziecka w sytuacji, gdy jeden z rodziców nie jest w stanie ponosić kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Jednakże sąd weźmie pod uwagę możliwości finansowe dziadków oraz czy i w jakim zakresie mają obowiązek alimentacyjny wobec swojego dziecka, które jest jednym z rodziców.
Powyższe kwestie warto uwzględnić przy dalszych działaniach prawnych, mając na uwadze specyfikę przepisów prawa cywilnego oraz rodzinnego i opiekuńczego.