Pozew o rozwód z alimentami.

Złożyłam pozew o rozwód razem z alimentami i ograniczeniem praw ojcu.(napisany przez radcę prawnego, powiedziała żeby wszystko, za jednym razem złożyć). Mąż nie odebrał pozwu, wynajęłam komornika, który nie dostarczył również pisma, pod wskazany adres, ponieważ teściowa ukrywa mojego męża, twierdzi że tam nie mieszka, a mieszka i to cały czas, ponieważ nie pracuje.... mam dowody, że tam przebywa oraz inna korespondencja polecona do niego zostaje odbierana. Sąd zawiesił postępowanie, komornik oddał mi pozew razem z protokołem, który odesłałam z powrotem do sądu, złożyłam również skargę na komornika, że nie dopełnił czynności. (Nie przeprowadził wywiadu środowiskowego, ani nie sprawdził dowodów) Mamy dwójkę dzieci. Czasami dawał 200 zł czasami 500 aktualnie nie płaci nic. Nie utrzymuje kontaktów. Jak mu się przypomni to pyta. Co dalej mogę z tym zrobić? Żeby sprawa ruszyła i chociaż dostać zabezpieczenie alimentacyjne
anonim cytuj
03-10-2023
Na Twoim miejscu dopisała bym że wnoszą również o odbycie się posiedzenia nawet pod nieobecność pozwanego.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Dziadkowie też mogą być pozwani o alimenty. Może wtedy szybciej się "synuś" odnajdzie, jak teściowa zobaczy pozew na siebie.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Złożyłam pozew o rozwód razem z alimentami i ograniczeniem praw ojcu.


Zgodnie z art. 436 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.), sąd zawiesza postępowanie, jeśli pozew nie został doręczony pozwanemu z przyczyn niezależnych od powoda i sądu. Art. 174 K.p.c. mówi, że jeśli pozew nie został doręczony, sąd może zarządzić jego ponowne doręczenie, stosując inne środki przewidziane w przepisach, bądź zawiesić postępowanie. Czyli w opisanej sytuacji zawieszenie postępowania jest zgodne z obowiązującym prawem.

wynajęłam komornika, który nie dostarczył również pisma, pod wskazany adres


Według art. 1051 § 1 K.p.c., pozwany, który bezpodstawnie utrudnia doręczenie pisma, może zostać zobowiązany przez sąd do zapłaty kosztów poniesionych w związku z doręczeniem.

Czasami dawał 200 zł czasami 500 aktualnie nie płaci nic.


Jeśli chodzi o alimenty, to art. 138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.) mówi, że rodzic jest obowiązany do łożenia na utrzymanie i wychowanie dziecka do czasu, gdy dziecko osiągnie pełnoletność. Jeśli pozew został już złożony, to nawet przed rozstrzygnięciem sprawy rozwodowej możesz się zwrócić do sądu z wnioskiem o zabezpieczenie roszczenia alimentacyjnego na rzecz dzieci. Wniosek taki można złożyć na podstawie art. 730 K.p.c. Można w nim zawrzeć prośbę o wydanie postanowienia tymczasowego, które określi wysokość alimentów w okresie, zanim sprawa rozwodowa zostanie rozstrzygnięta.

Na Twoim miejscu dopisała bym że wnoszą również o odbycie się posiedzenia nawet pod nieobecność pozwanego.


Art. 396 [1] K.p.c. stanowi, że rozprawa może się odbyć bez udziału pozwanego, jeżeli pozew został mu prawidłowo doręczony. Wskazane mogłoby być zwrócenie uwagi sądu na to, że pozew został doręczony, co może być istotne, jeżeli mąż zdecyduje się ukrywać przed kolejnymi doręczeniami.

Dziadkowie też mogą być pozwani o alimenty.


Tak, art. 128 K.r.o. pozwala na pozwanie dziadków dziecka w sytuacji, gdy jeden z rodziców nie jest w stanie ponosić kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Jednakże sąd weźmie pod uwagę możliwości finansowe dziadków oraz czy i w jakim zakresie mają obowiązek alimentacyjny wobec swojego dziecka, które jest jednym z rodziców.

Powyższe kwestie warto uwzględnić przy dalszych działaniach prawnych, mając na uwadze specyfikę przepisów prawa cywilnego oraz rodzinnego i opiekuńczego.
 
anonim cytuj
04-10-2023

Sugerowane Tematy

Podniesienie ceny w stosunku do tego co było ustalone za wykonanie usługi
Słyszałem, że wykonawca usługi może w jakimś stopniu podnieść jej cenę w stosunku do ego co było ustalone, ale że tu są jakieś maksymalne limity. Ktoś mi powie ile wynosi ten limit?...
Alimenty na dorosłe rodzeństwo męża.
Dzień dobry. Mój mąż ma dwie niepracujące siostry. Jedna posiada opiekuna prawnego z powodu wady wzroku ale funkcjonuje normalnie. Poza tym prawdopodobnie ma (na razie nieudokumentowany) zespół Aspergera. Druga siostra ma problemy natury psychicznej, poza tym w jednej ręce posiada śrubę po wypadku. Również funkcjonuje samodzielnie. Nie mają żadnych dochodów. Mieszkają w starym domku jednorodzinnym wraz z ojcem (opiekunem tej pierwszej). Moje pyta...
PIT-11 od byłego pracodawcy.
Proszę o informację co w sytuacji gdy moja mama otrzymała PIT-11 od pracodawcy u którego nie pracuje od 2 lat. Jest to pracodawca prowadzący działalność gastronomiczną. Mama na wiosnę 2020 przeszła na emeryturę, po czym podpisała z tym pracodawcą kolejną umowę, tym razem na 1/4 etatu z terminem obowiązywania do czerwca 2021. W momencie gdy wybuchła pandemia na wiosnę 2020 mama dostała informację, żeby już nie przychodziła do pracy bo obiekt gastr...
Długi a rozwód.
Witam a ja się tak zapytam jestem przed rozwodem nie podpisywaliśmy intercyzy na żadnych pożyczkach kupnie auta i innych rzeczy wziętych na raty nie ma mojego podpisu. Czy w takim przypadku jest szansa że przy rozwodzie nie będę brała długów bo auta i tych innych rzeczy wziętych na raty nie chce zabierać??? Jak to wygląda???...

Wyszukiwarka