Praca w trakcie zwolnienia lekarskiego.

Jestem zatrudniony w korporacji (powyżej 1tys. osób w fabryce) na umowę, na czas nieokreślony.
W ostatnim czasie uległem wypadkowi - zerwałem ścięgno Achillesa.
Moje pytania:
1. Czy za zwolnienie lekarskie wystawione przez szpital jest 100%?
2. Czy ciągłość zwolnienia lekarskiego, o ile zostanie przedłużone przez innego lekarza również jest płatne 100%? (czy zachowanie ciągłości zwolnienia daje 100% wynagrodzenia)
3. Czy podczas zwolnienia lekarskiego mogę pracować? Otworzyć laptopa i odpisać parę e-maili itd.?
4. Podjęcie decyzji o pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego powoduje że łamię przepisy i tracę zasiłek chorobowy? Nawet jeśli to moja decyzja - są jakieś wyjątki w takich sytuacjach? (uszkodzenie nogi nie wpływa na prace umysłową - o ile już nie daje o sobie znać)
5. Pracodawca zasugerował abym nie przedłużał L4, wrócił do pracy na zasadzie że "się dogadamy". Przede mną rehabilitacja i padła propozycja pracy z domu przez najbliższe miesiące.
6. Wiadomo że w powyższej propozycji pracodawca jest w komfortowej sytuacji. Z czasem będzie wymagał więcej. Czy jest "złoty środek" w tej sytuacji?
7.Podczas rehabilitacji, ciągłości zwolnienia lekarskiego też mogę mieć 100% wynagrodzenia?
8. Jeżeli w trakcie zwolnienia lekarskiego odniosłem inne uszkodzenia, np. naderwany mięsień w nodze nie leczonej - to czy ubezpieczyciel również powinien wypłacić mi świadczenie?
9. Czy w mojej sytuacji powinienem skupić się na wykorzystaniu zwolnienia lekarskiego na maksa? (rehabilitacja to kilka tygodni)
10. Otrzymałem informację od pracodawcy, że po 30 dniach niezdolności do pracy muszę wykonać raz jeszcze badania do pracy. Czy po powrocie z zwolnienia lekarskiego, pracodawca może mnie zwolnić?
anonim cytuj
01-09-2023
W twoim przypadku zwolnienie lekarskie jest płatne 80 procent.
 
anonim cytuj
01-09-2023
Wypadek był w pracy? Nie pracujemy na zwolnieniu lekarskim. Nawet e-maili nie odp bo możesz stracić wynagrodzenie chorobowe.
Nie.

Skoro nie był to wypadek przy pracy to masz 80 proc płatne wynagrodzenie chorobowe a potem zasiłek. Nawet 1 email może być podstawą dla ZUS że już więcej nie zapłacą i mało tego, mogą cofnąć jeśli wyjdzie że pracowałeś wcześniej. No i to ty zostaniesz bez kasy, twojemu pracodawcy nic nie grozi w tym wypadku.
 
anonim cytuj
01-09-2023
Nie możesz podejmować jakiejkolwiek pracy podczas zwolnienia, nawet odpisać na jednego maila.
Co do tego czy chcesz się "dogadać" z pracodawcą czy nie Twój wybór, ja bym w to nie szedł.
Pracodawca może wręczyć Ci wypowiedzenie, natomiast będzie musiał to uzasadnić, nie może na pewno wręczyć Ci z powodu ZLA (dawniej L4).
 
anonim cytuj
01-09-2023
Otrzymałem informację od pracodawcy, że po 30 dniach niezdolności do pracy muszę wykonać raz jeszcze badania do pracy.

Nie do pracy , a badania kontrolne
Po zakończeniu leczenia weź zaświadczenie od lekarza prowadzącego o zakończonym leczeniu, z tym zaświadczeniem udasz się do lmp.
W pierwszym dniu po zakończeniu chorobowego udajesz się do pracy , a ten powinien wydać ci skierowanie na badania kontrolne.
Pracodawca poinformował mnie, że jak już będę wiedział kiedy wracam, to żebym dał wcześniej znać. Przygotuje skierowanie.
Co w sytuacji, gdy pracodawca nie przygotuje dla mnie skierowania na badania po zakończeniu ZLA?

Wtedy czekasz aż dostaniesz skierowanie i pójdziesz na badania kontrolne.
Bez tego badania nie możesz rozpocząć pracy.
 
anonim cytuj
01-09-2023
Czy za zwolnienie lekarskie wystawione przez szpital jest 100%?

Nie, zwolnienie lekarskie, które nie wynika z wypadku przy pracy, jest płatne w wysokości 80% wynagrodzenia.

Czy ciągłość zwolnienia lekarskiego, o ile zostanie przedłużone przez innego lekarza również jest płatne 100%?

Tak, jeżeli zwolnienie lekarskie zostanie przedłużone przez innego lekarza, wynagrodzenie za czas choroby nadal wynosi 80% wynagrodzenia.

Czy podczas zwolnienia lekarskiego mogę pracować?

Nie. Podejmowanie jakiejkolwiek pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego jest zabronione i może skutkować utratą prawa do zasiłku chorobowego.

Podjęcie decyzji o pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego powoduje że łamię przepisy?

Tak, podejmowanie pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego jest naruszeniem przepisów i może skutkować utratą prawa do świadczeń chorobowych.

Pracodawca zasugerował abym nie przedłużał L4

Decyzja o przedłużeniu zwolnienia lekarskiego leży w gestii lekarza. Jeśli jesteś zdolny do pracy zdalnej, to kwestia dogadania się z pracodawcą. Jednakże, nie powinno to wpływać na twoje zdrowie ani rehabilitację.

Podczas rehabilitacji, ciągłości zwolnienia lekarskiego też mogę mieć 100% wynagrodzenia?

Tak, jeśli jest to ciągłość zwolnienia lekarskiego, wynagrodzenie chorobowe nadal wynosi 80% wynagrodzenia.

Jeżeli w trakcie zwolnienia lekarskiego odniosłem inne uszkodzenia

Tak, jeżeli w trakcie zwolnienia lekarskiego doznałeś kolejnego uszkodzenia, to masz prawo do zasiłku chorobowego za to nowe uszkodzenie.

Otrzymałem informację od pracodawcy, że po 30 dniach niezdolności do pracy muszę wykonać raz jeszcze badania do pracy.

Chodzi o badania kontrolne. Po zakończeniu leczenia i zwolnienia lekarskiego pracodawca ma obowiązek wystawić Ci skierowanie na badania kontrolne. Do czasu ich przeprowadzenia nie możesz podejmować pracy.

Czy po powrocie z zwolnienia lekarskiego, pracodawca może mnie zwolnić?

Pracodawca może wręczyć Ci wypowiedzenie, ale nie może być ona uzasadniona Twoim zwolnieniem lekarskim. Jeśli zdecyduje się na taki krok, musi podać inny uzasadniony powód.

Mam nadzieję, że powyższa odpowiedź rozwiała Twoje wątpliwości dotyczące prawnych aspektów zwolnienia lekarskiego. Jeśli masz dodatkowe pytania, chętnie na nie odpowiem.
 
anonim cytuj
02-09-2023

Sugerowane Tematy

Czy testament napisany własnoręcznie jest ważny?
Cześć. Moja babcia sama spisała w domu testament, przepisując cały spadek na mnie. Nie wie tylko, czy musi go zanieść do notariusza? Musi być on jakoś formalnie sporządzony, mieć jakąś pieczątkę aby być po jej śmierci ważnym?...
W jaki sposób można odebrać zgromadzone środki z PPK?
Deklaracja o rezygnacji z ppk złożona do pracodawcy w terminie. Pracodawca zapomniał dopełnić formalności i poszła ona dalej. Pobierane były składki. W tym momencie osoba której to dotyczy chce odejść z pracy. W jaki sposób można odebrać zgromadzone środki?...
Ślub z nieletnią
Mam 26 lat dziewczyna jeszcze 17 lat. 18-nastkę kończy dopiero 15 lipca, matka dziewczyny nie zgadza się na ślub w sądzie co mamy robić bym miał nad nią opiekę, mamy wspólnego syna co, do którego mam pełne prawa rodzicielskie, zależy mi na tym bym miał nad nią opiekę, gdyż do urodzin siedzi w Placówce Opiekuńczo Wychowawczej. ...
Czy mieszkanie po mojej śmierci będzie tylko córki?
Mieszkam z córką w mieszkaniu własnościowym ,księgi wieczyste są na mnie. Mam syna który już się zrzekł mieszkania notarialnie. Moje pytanie co muszę zrobić ,żeby córka bez problemów po mojej śmierci mogła w nim mieszkać....

Wyszukiwarka