Czy odrzucenie spadku można cofnąć?

Czy odrzucenie spadku można cofnąć? I co jeśli dostałam pismo że moja matka odrzuciła i ja jestem kolejna to co w sytuacji kiedy ona będzie chciała cofnąć swoje oświadczenie woli to co wtedy z moim terminem?
anonim cytuj
11-08-2023
Czy odrzucenie spadku można cofnąć? I co jeśli dostałam pismo że moja matka odrzuciła i ja jestem kolejna to co w sytuacji kiedy ona będzie chciała cofnąć swoje oświadczenie woli to co wtedy z moim terminem?

Nie ma możliwości cofnięcia oświadczenia o odrzuceniu spadku.
Dlaczego Pani w ogóle o to pyta? W czym jest problem?
 
anonim cytuj
11-08-2023
Nie ma możliwości cofnięcia oświadczenia o odrzuceniu spadku.
Dlaczego Pani w ogóle o to pyta? W czym jest problem?

Nie mam za bardzo kontaktu z mamą i siostra mi przekazała , że nasza matka , która w lipcu odrzuciła spadek chce to cofnąć, bo została wprowadzona w błąd ( prawdopodobnie chodzi o brak świadomości, że długów alimentacyjnych się nie dziedziczy)
 
anonim cytuj
11-08-2023
Nie mam za bardzo kontaktu z mamą i siostra mi przekazała , że nasza matka , która w lipcu odrzuciła spadek chce to cofnąć, bo została wprowadzona w błąd ( prawdopodobnie chodzi o brak świadomości, że długów alimentacyjnych się nie dziedziczy)

Długi alimentacyjne (zaległe i wymagalne świadczenia) się dziedziczy.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Długi alimentacyjne (zaległe i wymagalne świadczenia) się dziedziczy.

Czyli jak dobrze rozumiem powinnam iść normalnie odrzucić spadek a nie patrzeć na jakieś dziwactwa matki?
 
anonim cytuj
11-08-2023
Czyli jak dobrze rozumiem powinnam iść normalnie odrzucić spadek a nie patrzeć na jakieś dziwactwa matki?

Tak, jeśli nie chce Pani dziedziczyć długów, powinna Pani spadek odrzucić. Matka nie może cofnąć swojego oświadczenia o odrzuceniu spadku.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Czy odrzucenie spadku można cofnąć?

Odrzucenie spadku jest ostateczne i nie można go cofnąć. Przyjąć spadek można tylko raz i decyzja ta jest ostateczna. Działa to na podstawie art. 1011 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że oświadczenie o przyjęciu albo odrzuceniu spadku jest nieodwołalne.

Nie mam za bardzo kontaktu z mamą i siostra mi przekazała , że nasza matka , która w lipcu odrzuciła spadek chce to cofnąć, bo została wprowadzona w błąd ( prawdopodobnie chodzi o brak świadomości, że długów alimentacyjnych się nie dziedziczy)

Długi alimentacyjne są dziedziczne. Jeśli spadkodawca zobowiązany był do płacenia alimentów i zmarł zanim zdołał spłacić swoje zobowiązania, to dług taki przechodzi na spadkobierców. Jest to uregulowane w art. 931 Kodeksu cywilnego.

Czyli jak dobrze rozumiem powinnam iść normalnie odrzucić spadek a nie patrzeć na jakieś dziwactwa matki?

Jeśli obawiasz się długów, które mogą przypaść Ci w spadku, to zasadne jest odrzucenie spadku. Jednak warto zaznaczyć, że przy odrzuceniu spadku traci się prawa do wszelkich korzyści majątkowych z tego tytułu. Warto dokładnie przeanalizować sytuację majątkową spadkodawcy przed podjęciem decyzji.
 
anonim cytuj
12-08-2023
A jak to jest z kosztami tego odrzucenia spadku? Muszę coś płacić w sądzie czy urzędzie? I czy jest jakiś konkretny termin w jakim muszę to zrobić, żeby się nie spóźnić? Bo z tymi papierami zawsze jest tyle formalności.
 
anonim cytuj
12-08-2023
A jak to jest z kosztami tego odrzucenia spadku? Muszę coś płacić w sądzie czy urzędzie? I czy jest jakiś konkretny termin w jakim muszę to zrobić, żeby się nie spóźnić? Bo z tymi papierami zawsze jest tyle formalności.


Jeśli chodzi o odrzucenie spadku, to można to uczynić na dwa sposoby:

Przy składaniu odpowiedniego oświadczenia przed sądem.
Przy składaniu oświadczenia w formie aktu notarialnego.
W przypadku składania oświadczenia przed sądem, nie wiąże się to z kosztami sądowymi. Natomiast składanie oświadczenia w formie aktu notarialnego wiąże się z opłatą notarialną, która zależy od taryfikatora notariusza.

Co do terminu: istnieje 6-miesięczny termin na złożenie oświadczenia o przyjęciu albo odrzuceniu spadku, który liczony jest od dnia, w którym dowiedziałeś się o przysługującym Ci prawie do dziedziczenia. Po tym terminie, jeśli nie złożysz oświadczenia, przyjmuje się, że spadek został przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza, co oznacza, że ewentualne długi spadkodawcy zostaną spłacone z majątku spadkowego, a dopiero ewentualna nadwyżka przypada spadkobiercy. Jeśli wartość majątku spadkowego nie pokryje długów, spadkobierca nie odpowiada za nie ze swojego majątku. O tym mówi art. 1015 Kodeksu cywilnego.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

Przemoc w domu
Witam. Mieszkanie jest na mojego syna i on zapoznał dziewczynę która mieszka z nami. Czy ja jako matka mogę ją wygonić gdyż burzy mojego syna do tego stopnia że dochodzi do przemocy psychicznej na mnie i brata. Przemoc jest przeważnie od syna a zwłaszcza wtedy gdy ona mu coś powie i wtedy nieźle mi się obrywa. Dodam że my mamy meldunek tz. syn , ja i brat. A ona i mój partner nie ( tylko on jest w trasie 5 dni w tygodniu i zjazd na weekend). Co...
Czy jest jakaś podstawa prawna, która nakazuje wziąć mi L4 z powodu złamanej ręki?
Mam takie pytanie: czy jest jakaś podstawa prawna, która nakazuje wziąć mi L4 z powodu złamanej ręki? Czy mogę chodzić do pracy z ręką w gipsie? Praca biurowa i chce chodzić, a nie siedzieć w domu ...
Czy można sprzedać nieruchomość bez podziału majątku?
Dzień dobry. Jestem w trakcie rozwodu, mój adwokat mówi, że potrwa to jeszcze ok dwóch lat. Jestem właścicielem domu, który chcę sprzedać. W domu są rzeczy osobiste żony, a także rzeczy wspólne. Żona powiedziała, że podział majątku dopiero po rozwodzie. Co zrobić ?...
Urząd nie zgadza się na zmianę mojego imienia.
Witam państwa, piszę tutaj w bardzo ważnej dla mnie sprawie mianowicie od bardzo wielu lat zastanawiam się nad zmianą swojego imienia, którego szczerze nienawidzę byłam w swoim urzędzie stanu cywilnego gdzie kierownik powiedział mi że nie mam o czym marzyć ponieważ imię nie jest ani ośmieszające ani nie widzi innego powodu żeby taki wniosek został pozytywnie rozpatrzony. Nie ukrywam że jestem szczerze załamana już dwa razy próbowałam rozmawiać z ...

Wyszukiwarka