Czy można zrezygnować z funduszu remontowego?

Posiadam mieszkanie własnościowe (spółdzielnia mieszkaniowa)i płace za czynsz wraz z wodą i centralnym 650zl plus do tego fundusz remontowy i eksploatacji 570zl co daje na miesiąc prawie 1200zl. Czy ten fundusz nie jest za wysoki? Co roku sobie podwyższają o 80zl jak tylko jest jakaś podwyżka. Moim zdaniem fundusz jest za wysoki. Co mogę w takim wypadku zrobić? Można jakoś zrezygnować z tego funduszu?
anonim cytuj
03-10-2023
Eksploatacja zależy od tego jaki to budynek, ile ma lat, czy są windy, ekipa sprzątająca, jakie są rachunki za prąd, wodę i ogrzewanie części wspólnych.
Remontowy to wiadomo odkładane na zapas lub na planowane modernizację np dachu, rur.
Ogólnie jest wysoki, może warto zastanowić się nad wspólnota zamiast spółdzielni, wówczas nie utrzymuje się wszelkiej maści prezesów i ich świty.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Z funduszu nie można zrezygnować, bo płaci się go zamiast czynszu i przeznacza na remonty itp. ustala to zarządca budynku, bez tego nikt by nie zrobił żadnych napraw, jakby cokolwiek się stało, przecież spółdzielnie czy wspólnoty nie posiadają własnych pieniędzy, pewnie była jakaś modernizacja czy jest planowana i podwyższają, musiałaby się większość lokatorów zgodzić, żeby go zmniejszyć, to jak ktoś chce mieszkać ale nie dokładać się do utrzymania budynku?
 
anonim cytuj
03-10-2023
fundusz remontowy jest obowiązkowy dla wszystkich właścicieli lokali, zarówno w przypadku spółdzielni mieszkaniowej, jak i wspólnoty mieszkaniowej.

Dla właścicieli lokali w spółdzielni mieszkaniowej, stawki wpłat na fundusz remontowy są ustalane przez walne zgromadzenie członków spółdzielni lub, w niektórych przypadkach, przez zarząd spółdzielni. Są one obliczane w oparciu o kryteria zawarte w statucie spółdzielni lub innych dokumentach, które mogą zawierać konkretne przepisy dotyczące obliczania wysokości składek.

Co do możliwości rezygnacji czy zmiany wysokości wpłat na fundusz remontowy, warto zaznaczyć, że:

Zgodnie z obowiązującym prawem, nie jest możliwe indywidualne rezygnowanie przez właściciela lokalu ze wpłat na fundusz remontowy.
Jeśli uważa Pan/Pani, że wpłaty na fundusz remontowy są ustalone na zbyt wysokim poziomie, prawo przewiduje możliwość zwołania walnego zgromadzenia członków spółdzielni w celu podjęcia dyskusji na temat wysokości składek i, ewentualnie, podjęcia uchwały w sprawie ich zmiany.
Możliwość zmiany wysokości składek na fundusz remontowy jest zależna od wielu czynników, takich jak aktualne i przewidywane potrzeby remontowe budynku oraz inne kwestie finansowe spółdzielni.
Jeśli zaś chodzi o możliwość zmiany formy prawnej organizowania współwłasności budynku z spółdzielni na wspólnotę mieszkaniową, jest to możliwe pod pewnymi warunkami i może to rzeczywiście prowadzić do pewnych zmian, także w zakresie zarządzania funduszem remontowym. Proces ten jest jednak skomplikowany i wymaga spełnienia wielu warunków formalnych oraz uzyskania zgody pozostałych właścicieli lokali. Warto też zaznaczyć, że zmiana formy organizacji współwłasności budynku nie zwalnia właścicieli lokali z obowiązku finansowania bieżącej eksploatacji i remontów budynku.

Podsumowując, choć obowiązek wpłat na fundusz remontowy jest ustawowy i nie można z niego zrezygnować indywidualnie, istnieją pewne opcje prawne, które pozwalają na wpływanie na wysokość tych wpłat oraz na sposób zarządzania funduszem, które mogą być przedmiotem dalszych działań i dyskusji z innymi właścicielami lokali oraz organami spółdzielni.
 
anonim cytuj
04-10-2023
Napisano: "Zgodnie z obowiązującym prawem...". Jestem bardzo zainteresowany udzieleniem mi podpowiedzi i wskazaniem konkretnego aktu prawnego, tzn. nazwa, rok i nr tego aktu prawnego wraz ze wskazaniem artykułu i ustępu o tym decydującego. Ja osobiście nie umiem tego znaleźć, a jest to mój Wielki Problem w ostatnich tygodniach. Będę wdzięczny za pomoc.
- Hendryk
 
anonim cytuj
29-02-2024

Sugerowane Tematy

Jak długo jest się ubezpieczonym po urlopie macierzyńskim?
Witam. Skończył mi się urlop macierzyński (1 rok), umowę miałam do dnia porodu czyli zasiłek wypłacał mi ZUS. Czy ja musze złożyć jakiś dokument w ZUSIE, żeby być ubezpieczoną czy pracodawca mnie rejestrując wystarczy? Poproszę o pomoc....
Kontakty z dzieckiem.
Witam grupę, mam taka sprawę, rozszedłem się z partnerką nie byliśmy po ślubie, jakiś czas po naszym rozstaniu dowiedziałem się, że ona jest w ciąży i ja jestem ojcem dziecka (wszystkie znaki na niebie i Ziemi mówią że to moje dziecko). Chce się dowiedzieć jak wyglądają kontakty ojca z tak małym dzieckiem, Jak w takich sprawach decydują sądy w kwestii kontaktu i opieki nad dzieckiem w stosunku do ojca...
Zasiłek chorobowy vs. zasiłek opiekuńczy
Witam wszystkich, mam taką zagwozdkę, może ktoś z Was będzie wiedział, bo nie mogę znaleźć odpowiedzi na ten konkretny przypadek. Od tego roku nowy zasiłek chorobowy (nowe 182 dni) liczone są, jeżeli pracownik przepracował 60 dni od ostatniego L4 (bez względu na rodzaj choroby/zwolnienia L4). Jak ma się zasiłek opiekuńczy (L4 na dziecko) do tych 60 dni? Przykład (skrajny, ale najlepiej zobrazuje pytanie): Pracownica była na zwolnie...
Kupiłam samochód , OC jest ważne do 22 listopada. Czy muszę wykupić OC od razu po 22 listopada ?
Prosze o informacje ,poradę. Kupiłam samochód , OC jest ważne do 22 listopada. Czy muszę wykupić OC od razu po 22 listopada ? Dla byłego własciciela ubezpieczyciel przygotowal oferte (dalsza) na OC, której 1 rata jest płatna do 22listopada. Co w sytuacji jeśli ta umowa nie będzie wymówiona ale pierwsza rata za składkę będzie wpłacona pózniej, powiedzmy tydzień pozniej, niz okreslona data wplaty? Czy auto jest w tej sytuacji wciąż ubezpieczone ...

Wyszukiwarka