Odrzucenie spadku. Czy za nienarodzone dziecko muszę się zrzec?

Witam wszystkich.
Zmarła siostra mamy. Mama jedzie w poniedzialek do notariusza zrzec się spadku. Wiem ze od tej chwili mam 6 miesiecy na to.
Jestem w ciąży termin na marzec.
Czy za nienarodzone dziecko musze sie zrzec? Jak to zrobić?
Nie jestem mężatką i nie wiem czy ojciec dziecka je uzna, bo raz mówi tak a raz inaczej.
anonim cytuj
30-11-2022
A skąd mama w ogóle wie, że jest powołana do spadku? Termin do odrzucenia spadku przez dziecko rozpocznie swój bieg od jego narodzin.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Czy mama jest spadkobiercą, ciotka nie miała rodziny?
 
anonim cytuj
30-11-2022
1 syn, mąż, 3 siostry
 
anonim cytuj
30-11-2022
No to na razie matka nie ma czego się zrzekać chyba że syn ciotki i mąż się zrzekli.Ty nie jesteś w żadnym wypadku brana pod uwagę jeżeli chodzi o spadek
 
anonim cytuj
30-11-2022
Syn i mąż już się zrzekli
 
anonim cytuj
30-11-2022
Autorka postu będzie powołana do dziedziczenia, gdy jej matka odrzuci spadek.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Zgadza się ale najpierw jest syn,mąż,matka ,nic nie wiadomo jak postąpi syn czy jego ojciec stąd mój post
 
anonim cytuj
30-11-2022
Zdanie "Ty nie jesteś w żadnym wypadku brana pod uwagę jeżeli chodzi o spadek" sugeruje, że autorka postu w ogóle, w żadnej sytuacji, nie będzie dziedziczyła. Co oczywiście nie jest prawdą, bo może powstać sytuacja, że będzie powołana do spadku.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Oczywiście,w wypadku gdyby wszyscy wymienieni przeze mnie odrzucili spadek
 
anonim cytuj
30-11-2022
Przecież napisała ,że już się zrzekli.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Tak, po narodzinach dziecka, będziesz musiała odrzucić spadek również w jego imieniu.
Byłam w trochę innej sytuacji, ale dopytywałam o to sędziego. Przytoczył konkretny artykuł mówiący o tym, ze jeśli w chwili odrzucania spadku byłabym w ciąży to musiałabym odrzucić również za dziecko. Odrzucałam spadek w imieniu starszego synka i obawiałam się, ze sprawa dosięgnie młodszej córki, ale w momencie odrzucania spadku przez siebie, córki jeszcze nawet nie było w planach.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Dziękuję za odpowiedź
 
anonim cytuj
30-11-2022
Gdy odrzucałam spadek po babci, notariusz pytał ile mam dzieci urodzonych i poczętych.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Jeżeli chodzi o kwestię odrzucania spadku przez nienarodzone dziecko, to rzeczywiście jest taka możliwość. Na podstawie art. 1018 Kodeksu cywilnego, spadkobierca, który nie jest jeszcze urodzony w chwili otwarcia spadku, ale jest już poczęty, może dziedziczyć. W takim przypadku termin do odrzucenia spadku przez dziecko rozpoczyna bieg od dnia jego urodzenia.

W kwestii porządku dziedziczenia, art. 931 Kodeksu cywilnego mówi, że jeżeli zmarły pozostawił małżonka i zstępnych (dzieci, wnuki itd.), dziedziczą oni wspólnie, z tym że małżonek dziedziczy 1/4 spadku, a reszta przypada zstępnym. Jeżeli zstępni nie przejmują spadku, następuje dziedziczenie ustawowe na kolejnym stopniu, który obejmuje między innymi rodziców i rodzeństwo zmarłego.

Jeśli syn i mąż zmarłej osoby zrezygnowali ze spadku, a następnie matka również zrzeknie się spadku, to spadkobiercą staje się autorka postu. Powinna ona więc zrzec się spadku także za swoje nienarodzone dziecko, aby nie obciążać go ewentualnymi długami spadkowymi.

W przypadku, gdy nie jest pewne, czy ojciec dziecka je uzna, nie ma to wpływu na odrzucenie spadku przez dziecko. Uznanie dziecka przez ojca ma znaczenie dla ustalenia, czy dziecko będzie dziedziczyło po ojcu, ale nie wpływa na dziedziczenie po matce lub innych osobach.

Mam nadzieję, że to wyjaśnia sytuację.
 
anonim cytuj
05-08-2023
Dzięki za odpowiedź, ale chciałabym zapytać o konkrety. Jak dokładnie wygląda ten proces zrzekania się spadku za nienarodzone dziecko? Czy muszę o tym informować notariusza już teraz czy czekać aż dziecko się urodzi?
 
anonim cytuj
05-08-2023
Proces zrzekania się spadku za nienarodzone dziecko rozpoczyna się od informowania notariusza o swoim stanie ciążowym w momencie odrzucania spadku. Wtedy odrzucasz spadek także za nienarodzone dziecko, co musi zostać odnotowane w dokumencie. Gdy dziecko się urodzi, zaczyna biec nowy, 6-miesięczny termin na zrzeczenie się spadku, ale skoro odrzuciłaś spadek za nie jeszcze przed jego narodzinami, nie jest wymagane podejmowanie żadnych dodatkowych działań. Opiera się to na artykule 1011 § 1 Kodeksu cywilnego.
 
anonim cytuj
05-08-2023
A co jeżeli nienarodzone dziecko odziedziczy po mnie spadek, który odrzuciłam? Czy jest jakiś sposób, żeby temu zapobiec?
 
anonim cytuj
05-08-2023
Jeżeli odrzucisz spadek, to nie przejdziesz na Twoje dziecko, nawet jeżeli jest w stanie prenatalnym. Zasada ta jest wynikiem stosowania artykułu 1010 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym zrzeczenie się spadku ma skutek ex tunc, co oznacza, że spadkobierca, który zrzekł się spadku, jest traktowany tak, jakby nigdy nie był spadkobiercą.
 
anonim cytuj
05-08-2023
Zrozumiałam, że to, czy ojciec dziecka je uzna, nie wpływa na dziedziczenie po mnie. Ale czy mogłoby to wpłynąć na dziedziczenie tego spadku, który odrzucam, jeśli ojciec dziecka by go nie odrzucił?
 
anonim cytuj
05-08-2023
Jeżeli ojciec dziecka uzna dziecko, to zgodnie z artykułem 922 Kodeksu cywilnego stanie się ono spadkobiercą ustawowym ojca, co mogłoby skutkować odziedziczeniem spadku, który Ty odrzuciłaś, jeżeli tylko on sam się go nie zrzeknie. Jeżeli ojciec nie uzna dziecka, nie będzie ono dziedziczyło po nim na podstawie przepisów ustawowych.
 
anonim cytuj
05-08-2023

Sugerowane Tematy

Wydziedziczenie
Czy babcia może wydziedziczyć wnuków z zachowku jeżeli nic na nich nie przepisała? Ojciec wnuków, a jej syn nie żyje. Czy takie wydziedziczenie oznacza że wnukowie nie będą mogli walczyć o zachowek po śmierci babci??...
Czy komornik może zająć rozliczenie PIT?
Witam. Jeśli rozliczam się z Urzędem Skarbowym z Pit-11 to czy Komornik może zabrać cała kwotę rozliczenia czy jak to wygląda? Czy ma takie prawo? Nie znam się zbytnio na tym więc stąd to pytanie...
Czy polisa OC przechodzi na spadkobierców ?
Witam. Jak przepisać ubezpieczenie pojazdu na siebie po zmarłej osobie tak, żeby było wszystko dobrze ?...
Wypowiedzenie umowy wcześniej niż przewiduje umowa.
To mój pierwszy post, dlatego chciałbym się na początek serdecznie przywitać. Moje pytanie dotyczy umowy dzierżawy gruntu rolnego, a dokładniej, jestem dzierżawcą stawu, w którym hoduję ryby. Umowa dzierżawy jest zawarta na czas określony do 31.12.2024 roku. Zmienił się właściciel gruntu, czyli de facto Wydzierżawiający. Czy nowy właściciel gruntu - nowy Wydzierżawiający ma prawo wypowiedzieć mi umowę i kazać mi się wyprowadzić przed czasem 31...

Wyszukiwarka