Odrzucenie spadku. Czy za nienarodzone dziecko muszę się zrzec?

Witam wszystkich.
Zmarła siostra mamy. Mama jedzie w poniedzialek do notariusza zrzec się spadku. Wiem ze od tej chwili mam 6 miesiecy na to.
Jestem w ciąży termin na marzec.
Czy za nienarodzone dziecko musze sie zrzec? Jak to zrobić?
Nie jestem mężatką i nie wiem czy ojciec dziecka je uzna, bo raz mówi tak a raz inaczej.
anonim cytuj
30-11-2022
A skąd mama w ogóle wie, że jest powołana do spadku? Termin do odrzucenia spadku przez dziecko rozpocznie swój bieg od jego narodzin.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Czy mama jest spadkobiercą, ciotka nie miała rodziny?
 
anonim cytuj
30-11-2022
1 syn, mąż, 3 siostry
 
anonim cytuj
30-11-2022
No to na razie matka nie ma czego się zrzekać chyba że syn ciotki i mąż się zrzekli.Ty nie jesteś w żadnym wypadku brana pod uwagę jeżeli chodzi o spadek
 
anonim cytuj
30-11-2022
Syn i mąż już się zrzekli
 
anonim cytuj
30-11-2022
Autorka postu będzie powołana do dziedziczenia, gdy jej matka odrzuci spadek.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Zgadza się ale najpierw jest syn,mąż,matka ,nic nie wiadomo jak postąpi syn czy jego ojciec stąd mój post
 
anonim cytuj
30-11-2022
Zdanie "Ty nie jesteś w żadnym wypadku brana pod uwagę jeżeli chodzi o spadek" sugeruje, że autorka postu w ogóle, w żadnej sytuacji, nie będzie dziedziczyła. Co oczywiście nie jest prawdą, bo może powstać sytuacja, że będzie powołana do spadku.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Oczywiście,w wypadku gdyby wszyscy wymienieni przeze mnie odrzucili spadek
 
anonim cytuj
30-11-2022
Przecież napisała ,że już się zrzekli.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Tak, po narodzinach dziecka, będziesz musiała odrzucić spadek również w jego imieniu.
Byłam w trochę innej sytuacji, ale dopytywałam o to sędziego. Przytoczył konkretny artykuł mówiący o tym, ze jeśli w chwili odrzucania spadku byłabym w ciąży to musiałabym odrzucić również za dziecko. Odrzucałam spadek w imieniu starszego synka i obawiałam się, ze sprawa dosięgnie młodszej córki, ale w momencie odrzucania spadku przez siebie, córki jeszcze nawet nie było w planach.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Dziękuję za odpowiedź
 
anonim cytuj
30-11-2022
Gdy odrzucałam spadek po babci, notariusz pytał ile mam dzieci urodzonych i poczętych.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Jeżeli chodzi o kwestię odrzucania spadku przez nienarodzone dziecko, to rzeczywiście jest taka możliwość. Na podstawie art. 1018 Kodeksu cywilnego, spadkobierca, który nie jest jeszcze urodzony w chwili otwarcia spadku, ale jest już poczęty, może dziedziczyć. W takim przypadku termin do odrzucenia spadku przez dziecko rozpoczyna bieg od dnia jego urodzenia.

W kwestii porządku dziedziczenia, art. 931 Kodeksu cywilnego mówi, że jeżeli zmarły pozostawił małżonka i zstępnych (dzieci, wnuki itd.), dziedziczą oni wspólnie, z tym że małżonek dziedziczy 1/4 spadku, a reszta przypada zstępnym. Jeżeli zstępni nie przejmują spadku, następuje dziedziczenie ustawowe na kolejnym stopniu, który obejmuje między innymi rodziców i rodzeństwo zmarłego.

Jeśli syn i mąż zmarłej osoby zrezygnowali ze spadku, a następnie matka również zrzeknie się spadku, to spadkobiercą staje się autorka postu. Powinna ona więc zrzec się spadku także za swoje nienarodzone dziecko, aby nie obciążać go ewentualnymi długami spadkowymi.

W przypadku, gdy nie jest pewne, czy ojciec dziecka je uzna, nie ma to wpływu na odrzucenie spadku przez dziecko. Uznanie dziecka przez ojca ma znaczenie dla ustalenia, czy dziecko będzie dziedziczyło po ojcu, ale nie wpływa na dziedziczenie po matce lub innych osobach.

Mam nadzieję, że to wyjaśnia sytuację.
 
anonim cytuj
05-08-2023
Dzięki za odpowiedź, ale chciałabym zapytać o konkrety. Jak dokładnie wygląda ten proces zrzekania się spadku za nienarodzone dziecko? Czy muszę o tym informować notariusza już teraz czy czekać aż dziecko się urodzi?
 
anonim cytuj
05-08-2023
Proces zrzekania się spadku za nienarodzone dziecko rozpoczyna się od informowania notariusza o swoim stanie ciążowym w momencie odrzucania spadku. Wtedy odrzucasz spadek także za nienarodzone dziecko, co musi zostać odnotowane w dokumencie. Gdy dziecko się urodzi, zaczyna biec nowy, 6-miesięczny termin na zrzeczenie się spadku, ale skoro odrzuciłaś spadek za nie jeszcze przed jego narodzinami, nie jest wymagane podejmowanie żadnych dodatkowych działań. Opiera się to na artykule 1011 § 1 Kodeksu cywilnego.
 
anonim cytuj
05-08-2023
A co jeżeli nienarodzone dziecko odziedziczy po mnie spadek, który odrzuciłam? Czy jest jakiś sposób, żeby temu zapobiec?
 
anonim cytuj
05-08-2023
Jeżeli odrzucisz spadek, to nie przejdziesz na Twoje dziecko, nawet jeżeli jest w stanie prenatalnym. Zasada ta jest wynikiem stosowania artykułu 1010 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym zrzeczenie się spadku ma skutek ex tunc, co oznacza, że spadkobierca, który zrzekł się spadku, jest traktowany tak, jakby nigdy nie był spadkobiercą.
 
anonim cytuj
05-08-2023
Zrozumiałam, że to, czy ojciec dziecka je uzna, nie wpływa na dziedziczenie po mnie. Ale czy mogłoby to wpłynąć na dziedziczenie tego spadku, który odrzucam, jeśli ojciec dziecka by go nie odrzucił?
 
anonim cytuj
05-08-2023
Jeżeli ojciec dziecka uzna dziecko, to zgodnie z artykułem 922 Kodeksu cywilnego stanie się ono spadkobiercą ustawowym ojca, co mogłoby skutkować odziedziczeniem spadku, który Ty odrzuciłaś, jeżeli tylko on sam się go nie zrzeknie. Jeżeli ojciec nie uzna dziecka, nie będzie ono dziedziczyło po nim na podstawie przepisów ustawowych.
 
anonim cytuj
05-08-2023

Sugerowane Tematy

Jak wcześniej rozwiązać umowę o pracę?
Jeśli pracownik ma miesięczny okres wypowiedzenia i chce wcześniej rozwiązać umowę bo znalazł inną pracę, ale pracodawca nie zgadza się na wcześniejsze rozwiązanie umowy, to czy jest jakieś rozwiązanie, żeby wybrnąć z takiej sytuacji? (L-4 nie wchodzi w grę) Czy np. pracodawca może odmówić pracownikowi urlopu bezpłatnego?...
Kupiec ma prawo żądać zwrotu pieniędzy?
Witam. 1,5 miesiąca temu sprzedałem samochód z 2007 roku. Auto w dniu sprzedania było sprawne. Kupujący dostał wszystkie faktury co i kiedy było robione przy aucie. W dniu wczorajszym kupujący napisał mi wiadomość "padł silnik w aucie". Kupiec ma prawo żądać zwrotu pieniędzy?...
Czy mamy prawo odmówić obecności poszkodowanego przy przesłuchaniu?
Dzień dobry. Dostaliśmy z mężem wezwanie na policję jako świadkowie. Poszkodowanym jest nasz sąsiad a oskarżonym drugi sąsiad. Czy mamy prawo odmówić obecności poszkodowanego przy przesłuchaniu? Ten człowiek jest nieobliczalny, prowokuje, wzywa policję i wytacza procesy o bzdury....
kolizja - nowe dowody
Brałam udział w kolizji, w której policja stwierdziła moje sprawstwo i zarzuciła mi wykroczenie z art. 86 par. 1 k.w. Nie przyjęłam mandatu. Dzień później pozyskałam nagranie z kamery monitoringu, z którego wynika wina tego drugiego kierowcy. Złożyłam nagranie na Policji i złożyłam wyjaśnienia. Policja stwierdziła, że faktycznie popełnili błąd, ale nic nie może już zrobić i i tak musi skierować sprawę do Sądu, który mnie uniewinni. Co mogę zrobić...

Wyszukiwarka