Kiedy dziadkowie mogą przejąć opiekę prawną nad wnukiem?

Witam mam taki problem. W maju tego roku dostałam wyrok bezwzględny 6 miesięczny obecnie wyrok jest w apelacji ale nie liczę na cud. Zapewne będzie podtrzymany a ja mam 11 letnią córkę którą sama wychowuje chciałabym żeby opiekę nad nią przejęła jej babcia, która zresztą bardzo tego chce i ma warunki, pytanie tylko kiedy mamy zacząć działać żeby nie było za późno? Podobno żeby podjąć jakieś kroki prawne w sprawie opieki nad córka to najpierw musi mi się uprawomocnić wyrok żeby była ku temu podstawa, a ja boję się że wtedy może być za późno i córką zajmie się sąd opiekuńczy i po prostu ja zabiorą więc jak mogę ją zabezpieczyć teraz póki jeszcze jestem.
anonim cytuj
11-08-2023
Proszę wystąpić do sądu do wydziału rodzinnego z wnioskiem o tymczasowe zawieszenie władzy rodzicielskiej - art. 100 krio i jednocześnie o ustanowienie opieki prawnej ze wskazaniem osoby Pani mamy - art. 149 §1 KRiO.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Proszę wystąpić do sądu do wydziału rodzinnego z wnioskiem o tymczasowe zawieszenie władzy rodzicielskiej - art. 100 krio i jednocześnie o ustanowienie opieki prawnej ze wskazaniem osoby Pani mamy - art. 149 §1 KRiO.

Dziękuję, tylko kiedy to składać teraz jak mój wyrok jest jeszcze w apelacji czy jak się uprawomocni jak go uzasadnić?
 
anonim cytuj
11-08-2023
Jak się uprawomocni, bo może jednak okaże się, że będzie miała Pani miłą niespodziankę i nie będzie potrzeba. Zawsze można też wnioskować o odroczenie wykonania kary. jeśli chodzi o uzasadnienie to po prostu opisać sytuację, dołączyć wyrok, dokumenty babci - będzie potrzebne zaświadczenie o niekaralności.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Witam mam taki problem. W maju tego roku dostałam wyrok bezwzględny 6 miesięczny obecnie wyrok jest w apelacji ale nie liczę na cud. Zapewne będzie podtrzymany a ja mam 11 letnią córkę którą sama wychowuje chciałabym żeby opiekę nad nią przejęła jej babcia, która zresztą bardzo tego chce i ma warunki, pytanie tylko kiedy mamy zacząć działać żeby nie było za późno? Podobno żeby podjąć jakieś kroki prawne w sprawie opieki nad córka to najpierw musi mi się uprawomocnić wyrok żeby była ku temu podstawa, a ja boję się że wtedy może być za późno i córką zajmie się sąd opiekuńczy i po prostu ja zabiorą więc jak mogę ją zabezpieczyć teraz póki jeszcze jestem.


W odpowiedzi na powyższy post:

Istnieje kilka możliwości postępowania w oparciu o Kodeks rodzinny i opiekuńczy.

Można faktycznie złożyć wniosek do sądu rodzinnego o tymczasowe zawieszenie władzy rodzicielskiej na podstawie art. 100 KRiO. Tymczasowe zawieszenie władzy rodzicielskiej polega na tym, że sąd rodzinnego i opiekuńczego może tymczasowo pozbawić rodzica władzy rodzicielskiej, jeżeli jest to konieczne dla ochrony dobra dziecka.

Jednocześnie można wystąpić z wnioskiem o ustanowienie opieki prawnej ze wskazaniem konkretnej osoby (w tym przypadku babci) zgodnie z art. 149 §1 KRiO. To przepis mówi, że sąd ustanawia opiekę nad osobą pozbawioną władzy rodzicielskiej lub nie mającą ani jednego z rodziców sprawujących władzę rodzicielską.

Dziękuję, tylko kiedy to składać teraz jak mój wyrok jest jeszcze w apelacji czy jak się uprawomocni jak go uzasadnić?


Najbezpieczniej byłoby złożyć wnioski już teraz, aby zapobiec ewentualnym komplikacjom, które mogą pojawić się w momencie uprawomocnienia się wyroku. Jednak ważne jest również przemyślenie kwestii momentu złożenia wniosków. Jeżeli wniosek o zawieszenie władzy rodzicielskiej i ustanowienie opieki prawnej zostanie złożony przed uprawomocnieniem się wyroku, może to wpłynąć na decyzję sądu w zakresie wymierzenia kary.

Jeśli chodzi o uzasadnienie, warto szczegółowo opisać sytuację, w której się Pani znalazła, podkreślić troskę o dobro dziecka oraz wskazać, dlaczego babcia byłaby najlepszym opiekunem dla dziecka w czasie odbywania kary. Istotne będzie także dołączenie wszelkich niezbędnych dokumentów, w tym wyroku, oraz zaświadczenia o niekaralności babci.
 
anonim cytuj
11-08-2023
A co w przypadku, jeśli babcia miałaby jakieś stare wyroki sprzed lat, które już się przedawniły? Czy mogą one wpłynąć na decyzję sądu? I co jeśli miałaby też inne wnuki na wychowaniu, czy sąd bierze pod uwagę ilość dzieci, które ma pod swoją opieką? Boję się, że przez to mogą jej odmówić opieki nad moją córką.
będzie potrzebne zaświadczenie o niekaralności.
Czy to znaczy, że jeśli kiedyś była karana to już nie ma szansy na opiekę nad moją córką?
 
anonim cytuj
11-08-2023
Jeśli chodzi o kwestię starych wyroków babci sprzed lat, które już się przedawniły:

Nawet jeżeli babcia miała jakieś wyroki w przeszłości, ważne jest czy te wyroki mają wpływ na jej zdolność do pełnienia roli opiekuna. Stare, przedawnione wyroki nie muszą automatycznie dyskwalifikować babci z możliwości sprawowania opieki nad wnukiem. Decydujący będzie charakter tych wyroków oraz ich aktualna relewancja dla dobra dziecka.
Jeśli chodzi o kwestię innych wnuków pod opieką babci:

Sąd z pewnością będzie brał pod uwagę ilość dzieci pod opieką babci podczas rozpatrywania wniosku. Jednak kluczowe jest, czy babcia ma odpowiednie warunki oraz zdolności do opieki nad kolejnym dzieckiem. Jeżeli jest w stanie zapewnić odpowiednie warunki życia i opieki wszystkim dzieciom, to samo posiadanie innych wnuków pod swoją opieką nie powinno dyskwalifikować jej.
Co do zaświadczenia o niekaralności:

Zaświadczenie o niekaralności to dokument potwierdzający, że osoba nie była karana. Jeżeli babcia była karana w przeszłości, ale jej wyroki są już przedawnione, mogą one nie pojawiać się w zaświadczeniu o niekaralności. Jednakże, nawet jeśli babcia miała w przeszłości wyroki, kluczowe będzie, czy te wyroki mają bezpośredni wpływ na jej zdolność do pełnienia roli opiekuna. Ważny jest także charakter tych wyroków oraz ich aktualna relewancja dla dobra dziecka.
Podsumowując, chociaż pewne kwestie mogą wpływać na decyzję sądu, nie zawsze oznaczają one automatyczną dyskwalifikację. Decyzja sądu będzie oparta na ocenie całości sytuacji oraz najlepszego interesu dziecka.
 
anonim cytuj
11-08-2023

Sugerowane Tematy

Podział spadku.
Jeśli teść umrze a teściowa będzie nadal żyć, to żona będzie mieć udział 1/6 w domu jednorodzinnym z warsztatem. Załóżmy, że nie da rady dojść do porozumienia. Co robić? Złożyć sprawę do sądu i jak nadal nie będzie porozumienia to niech to komornik sprzeda? Jak radzicie?...
Rozwód
Witam. Rozprawa rozwodowa 18 listopada, mąż nie odbierał awiza z wezwaniem na sprawę. Komornik sądowy próbował dostarczyć ale również mu się nie udało. Mąż mieszka u mnie, czy w takim wypadku sprawa może się nie odbyć? Mogę jakoś go nakłonić do odebrania? On oczywiście wie o terminie sprawy ale robi po złości....
Jak bronić się przed obniżeniem alimentów?
Potrzebuję pomocy, jestem osobą dorosłą, studentką, ojciec pozwał mnie o zmniejszenie alimentów, które na mnie płaci. Właśnie piszę odpowiedź dla sądu, uwzględniającą moje koszta miesięczne, potrzeby etc. Wynajmuję mieszkanie z partnerką, jesteśmy oby dwie uwzględnione na umowie najmu. Sąd może zapytać z kim wynajmuje mieszkanie, jesteśmy w związku homoseksualnym, boję się, że może to wpłynąć jakkolwiek na stronniczość i ogólnie na moją niekorzy...
Nowa umowa o prace na zwolnieniu lekarskim
Pracuje w oparciu umowy o pracę w firmie x, ale aktualnie przebywam na zwolnieniu lekarskim trzydniowym. Czy podczas tego zwolnienia lekarskiego mogę podpisać umowę zlecenie z inną firmą niż w tej w której pracuję? Umowa jest podpisywana na odległość. Czy mogę mieć z tego powodu jakieś nieprzyjemne konsekwencje?...

Wyszukiwarka