Witam. Jestem chora na nowotwór złośliwy czy mogę ubiegać się o rentę lub inne świadczenie? Jestem osobą bezrobotną i wyrejestrowaną w urzędzie pracy.
Pacjent chory na nowotwór złośliwy ma prawo ubiegać się o różnego rodzaju świadczenia, w tym także o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Decydujące jest tu jednak stwierdzenie stopnia niezdolności do pracy przez lekarza orzecznika. Aby móc ubiegać się o takie świadczenie, konieczne jest:
uzyskanie odpowiedniego orzeczenia o stopniu niezdolności do pracy,
spełnienie wymogów ubezpieczeniowych (czyli opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne przez określony czas).
A czy masz niezdolność do pracy? U mnie w pracy kierowniczka pracuje z nowotworem, to zależy od przebiegu choroby, bo skoro ci żaden urząd nie przyznał to chyba jesteś zdatna do pracy. tak to nie jest wyrok a tylko zależy od człowieka jakie masz chęci i do życia i do pracy.
Niezdolność do pracy jest indywidualną kwestią i nie można jej oceniać na podstawie sytuacji innych osób. Choroba nowotworowa sama w sobie nie gwarantuje uzyskania renty, lecz istotne jest, w jaki sposób wpływa ona na zdolność pacjenta do podejmowania pracy.
U mnie jest taka sytuacja że ja muszę iść na operację usunięcia tarczycy bo wykryto nowotwór złośliwy.
Osoba, która przechodzi operację usunięcia tarczycy z powodu nowotworu, ma prawo ubiegać się o świadczenia związane z tym zabiegiem i dalszym leczeniem. Jednak decydujące w tej kwestii jest stwierdzenie stopnia niezdolności do pracy przez lekarza orzecznika.
To wtedy po operacji udać się do lekarza z papierami wszystkim, te które orzekają raka i pooperacyjne. Wtedy do orzecznictwa niezdolności do pracy, złożyć tam papiery i odbędzie się komisja, która stwierdzi, że jest Pani niezdolna do Pracy i starać się o rentę.
To prawidłowa ścieżka postępowania. Jeśli lekarz orzecznik stwierdzi niezdolność do pracy, wtedy można ubiegać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Aby uzyskać rentę, konieczne jest również spełnienie innych wymogów, takich jak odpowiedni okres opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Jeśli nie spełniasz tych wymogów, możesz ubiegać się o inne świadczenia, np. z tytułu rehabilitacji zawodowej lub z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.