W kwestii zasiłku macierzyńskiego w sytuacji, gdy osoba jest zatrudniona na podstawie dwóch umów o pracę, polskie przepisy prawne rzeczywiście przewidują możliwość pobierania zasiłku z obu miejsc zatrudnienia. Na podstawie Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. 2018 poz. 1368 z późn. zm.), można wywnioskować następujące kwestie:
Jestem nauczycielem i mam umowy o pracę w dwóch szkołach państwowych.
Jeśli pracuje Pani w dwóch miejscach na umowę o pracę, to:
W odniesieniu do umowy na czas określony, zasiłek macierzyński będzie wypłacany przez pracodawcę do momentu zakończenia umowy. Po zakończeniu umowy, jeśli Pani przysługuje jeszcze jakiś okres zasiłku, wypłatę tego zasiłku przejmuje ZUS. Natomiast jeśli chodzi o umowę na czas nieokreślony, zasiłek będzie wypłacany przez pracodawcę przez cały okres jego trwania.
W przypadku, gdy pracuje Pani równocześnie w kilku miejscach pracy, przysługuje Pani prawo do złożenia wniosku o zasiłek macierzyński w każdym z nich. Każdy pracodawca będzie wypłacał zasiłek według podstawy wymiaru zasiłku obowiązującej w danym miejscu pracy.
W świetle powyższego, powinna Pani złożyć wnioski o zasiłek macierzyński i rodzicielski w obu miejscach pracy. W przypadku umowy na czas określony, po jej zakończeniu, jeżeli przysługuje Pani jeszcze jakiś okres zasiłku, będzie on wypłacany przez ZUS.