Zasiłek macierzyński z dwóch stosunków pracy.

Jestem nauczycielem i mam umowy o pracę w dwóch szkołach państwowych. Jedna jest na czas nieokreślony, a druga do 31.08. Od 2 stycznia jestem na L4 z racji ciąży. Termin porodu na 13.08. W tej co mi umowa wygasa (na czas określony) kazali składać wniosek o macierzyński z rodzicielskim. Jak to jest- czy tylko mi wypłacą do zakończenia umowy, czy potem dalej odeślą do ZUS i będzie zasiłek? Bo w drugiej pracy oczywiście normalnie urlop macierzyński z rodzicielskim będę pobierać.
Oczywiście składki odprowadzane i tu i tu.
anonim cytuj
11-08-2023
Macierzyński i rodzicielski dostaje się z KAŻDEGO miejsca zatrudnienia. Proszę poczytać ustawę o zasiłkach.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Proszę składać wnioski o macierzyński o rodzicielski w dwóch miejscach, z obu otrzyma Pani zasiłek macierzyński i rodzicielski.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Dostaniesz macierzyński i rodzicielski z obu placówek. Złóż wnioski w obu.
 
anonim cytuj
11-08-2023
W kwestii zasiłku macierzyńskiego w sytuacji, gdy osoba jest zatrudniona na podstawie dwóch umów o pracę, polskie przepisy prawne rzeczywiście przewidują możliwość pobierania zasiłku z obu miejsc zatrudnienia. Na podstawie Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. 2018 poz. 1368 z późn. zm.), można wywnioskować następujące kwestie:

Jestem nauczycielem i mam umowy o pracę w dwóch szkołach państwowych.


Jeśli pracuje Pani w dwóch miejscach na umowę o pracę, to:

W odniesieniu do umowy na czas określony, zasiłek macierzyński będzie wypłacany przez pracodawcę do momentu zakończenia umowy. Po zakończeniu umowy, jeśli Pani przysługuje jeszcze jakiś okres zasiłku, wypłatę tego zasiłku przejmuje ZUS. Natomiast jeśli chodzi o umowę na czas nieokreślony, zasiłek będzie wypłacany przez pracodawcę przez cały okres jego trwania.

W przypadku, gdy pracuje Pani równocześnie w kilku miejscach pracy, przysługuje Pani prawo do złożenia wniosku o zasiłek macierzyński w każdym z nich. Każdy pracodawca będzie wypłacał zasiłek według podstawy wymiaru zasiłku obowiązującej w danym miejscu pracy.

W świetle powyższego, powinna Pani złożyć wnioski o zasiłek macierzyński i rodzicielski w obu miejscach pracy. W przypadku umowy na czas określony, po jej zakończeniu, jeżeli przysługuje Pani jeszcze jakiś okres zasiłku, będzie on wypłacany przez ZUS.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Co w przypadku, gdyby na L4 bym była dłużej niż planowany termin porodu, na przykład z powodu powikłań? Czy wpłynie to na termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego w obu placówkach? I czy termin zakończenia umowy na czas określony miałby wpływ na długość wypłacanego zasiłku przez ZUS po zakończeniu tej umowy?
 
anonim cytuj
11-08-2023
Co w przypadku, gdyby na L4 bym była dłużej niż planowany termin porodu, na przykład z powodu powikłań? Czy wpłynie to na termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego w obu placówkach? I czy termin zakończenia umowy na czas określony miałby wpływ na długość wypłacanego zasiłku przez ZUS po zakończeniu tej umowy?


Kwestię tę reguluje art. 180 Kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem, urlop macierzyński przysługuje pracownicy niezależnie od tego, czy w okresie urlopu choruje czy jest na zwolnieniu lekarskim. Jeśli dojdzie do sytuacji, gdy jest Pani na zwolnieniu lekarskim w momencie porodu, urlop macierzyński rozpocznie się z dniem porodu.

Jeśli chodzi o długość wypłacanego zasiłku przez ZUS po zakończeniu umowy na czas określony: umowa o pracę na czas określony nie wpływa na długość wypłacanego zasiłku macierzyńskiego. Oznacza to, że nawet po zakończeniu umowy zasiłek będzie wypłacany przez ZUS aż do wykorzystania przysługującego Pani pełnego okresu zasiłkowego. Zasiłek jest naliczany na podstawie przysługującego Pani okresu świadczenia, a nie na podstawie czasu trwania umowy o pracę. Jednakże po zakończeniu umowy o pracę, odpowiedzialność za wypłatę zasiłku przechodzi z pracodawcy na ZUS.
 
anonim cytuj
11-08-2023

Sugerowane Tematy

Sąsiad nie sprząta części wspólnych.
Jesteśmy małą wspólnotą - 4 mieszkania, zarządzaną wspólnie. Jeden z sąsiadów od wielu lat uchyla się od prac porządkowych. Np. sprzątanie klatki schodowej. podwórka, chodnika przylegającego do naszej działki, itp.. Jak wyegzekwować by zaczął brać w tych i innych pracach udział? Co stanowią najnowsze przepisy dotyczące głosowania w sprawach wykraczających poza zarząd zwykły, we wspólnocie takiej jak nasza? Czy obowiązuje jednomyślność w głosowan...
Meldunek tymczasowy.
Witam. Chciałabym się konkretnie dowiedzieć jakie dokumenty są potrzebne do meldunku tymczasowego. Mieszkam na stancji i chciałabym razem z dzieckiem się zameldować. Czy to ja czy właściciel mieszkania musi iść do urzędu w sprawie meldunku?...
Współwłasność konta po zmarłym dziadku. Jak wygląda sprawa środków zgromadzonych na koncie?
Witam. Mam taką sprawę. Zmarł mój dziadek, który uczynił mnie współwłaścicielem swojego konta ponad 8 lat temu. Żyje 2 bezpośrednich spadkobierców po dziadku. Jak wygląda sprawa środków zgromadzonych na koncie? Zaznaczam, że wpływów z mojej strony na konto nie było. Chce zamknąć konto i podzielić pieniądze. Czy jakaś część tych pieniędzy należy się mnie czy tylko dwóm spadkobiercom, którzy nie są w żaden sposób upoważnieni do konta? Z góry dzięku...
agresywny pies jaka podstawa prawna?
Na jakie artykuły prawne się powołać przy zgłoszeniu na policji agresywnego zachowania psa . Właściciel wychodzi z psami ,,dog,, i spuszcza je za smyczy. Psy są agresywne i atakują inne zwierzaki.(pogryzły mojego kundla który byl na smyczy) Właściciel nie reaguje na uwagi....

Wyszukiwarka