Zasiłek macierzyński z dwóch stosunków pracy.

Jestem nauczycielem i mam umowy o pracę w dwóch szkołach państwowych. Jedna jest na czas nieokreślony, a druga do 31.08. Od 2 stycznia jestem na L4 z racji ciąży. Termin porodu na 13.08. W tej co mi umowa wygasa (na czas określony) kazali składać wniosek o macierzyński z rodzicielskim. Jak to jest- czy tylko mi wypłacą do zakończenia umowy, czy potem dalej odeślą do ZUS i będzie zasiłek? Bo w drugiej pracy oczywiście normalnie urlop macierzyński z rodzicielskim będę pobierać.
Oczywiście składki odprowadzane i tu i tu.
anonim cytuj
11-08-2023
Macierzyński i rodzicielski dostaje się z KAŻDEGO miejsca zatrudnienia. Proszę poczytać ustawę o zasiłkach.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Proszę składać wnioski o macierzyński o rodzicielski w dwóch miejscach, z obu otrzyma Pani zasiłek macierzyński i rodzicielski.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Dostaniesz macierzyński i rodzicielski z obu placówek. Złóż wnioski w obu.
 
anonim cytuj
11-08-2023
W kwestii zasiłku macierzyńskiego w sytuacji, gdy osoba jest zatrudniona na podstawie dwóch umów o pracę, polskie przepisy prawne rzeczywiście przewidują możliwość pobierania zasiłku z obu miejsc zatrudnienia. Na podstawie Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. 2018 poz. 1368 z późn. zm.), można wywnioskować następujące kwestie:

Jestem nauczycielem i mam umowy o pracę w dwóch szkołach państwowych.


Jeśli pracuje Pani w dwóch miejscach na umowę o pracę, to:

W odniesieniu do umowy na czas określony, zasiłek macierzyński będzie wypłacany przez pracodawcę do momentu zakończenia umowy. Po zakończeniu umowy, jeśli Pani przysługuje jeszcze jakiś okres zasiłku, wypłatę tego zasiłku przejmuje ZUS. Natomiast jeśli chodzi o umowę na czas nieokreślony, zasiłek będzie wypłacany przez pracodawcę przez cały okres jego trwania.

W przypadku, gdy pracuje Pani równocześnie w kilku miejscach pracy, przysługuje Pani prawo do złożenia wniosku o zasiłek macierzyński w każdym z nich. Każdy pracodawca będzie wypłacał zasiłek według podstawy wymiaru zasiłku obowiązującej w danym miejscu pracy.

W świetle powyższego, powinna Pani złożyć wnioski o zasiłek macierzyński i rodzicielski w obu miejscach pracy. W przypadku umowy na czas określony, po jej zakończeniu, jeżeli przysługuje Pani jeszcze jakiś okres zasiłku, będzie on wypłacany przez ZUS.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Co w przypadku, gdyby na L4 bym była dłużej niż planowany termin porodu, na przykład z powodu powikłań? Czy wpłynie to na termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego w obu placówkach? I czy termin zakończenia umowy na czas określony miałby wpływ na długość wypłacanego zasiłku przez ZUS po zakończeniu tej umowy?
 
anonim cytuj
11-08-2023
Co w przypadku, gdyby na L4 bym była dłużej niż planowany termin porodu, na przykład z powodu powikłań? Czy wpłynie to na termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego w obu placówkach? I czy termin zakończenia umowy na czas określony miałby wpływ na długość wypłacanego zasiłku przez ZUS po zakończeniu tej umowy?


Kwestię tę reguluje art. 180 Kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem, urlop macierzyński przysługuje pracownicy niezależnie od tego, czy w okresie urlopu choruje czy jest na zwolnieniu lekarskim. Jeśli dojdzie do sytuacji, gdy jest Pani na zwolnieniu lekarskim w momencie porodu, urlop macierzyński rozpocznie się z dniem porodu.

Jeśli chodzi o długość wypłacanego zasiłku przez ZUS po zakończeniu umowy na czas określony: umowa o pracę na czas określony nie wpływa na długość wypłacanego zasiłku macierzyńskiego. Oznacza to, że nawet po zakończeniu umowy zasiłek będzie wypłacany przez ZUS aż do wykorzystania przysługującego Pani pełnego okresu zasiłkowego. Zasiłek jest naliczany na podstawie przysługującego Pani okresu świadczenia, a nie na podstawie czasu trwania umowy o pracę. Jednakże po zakończeniu umowy o pracę, odpowiedzialność za wypłatę zasiłku przechodzi z pracodawcy na ZUS.
 
anonim cytuj
11-08-2023

Sugerowane Tematy

Odszkodowanie z polisy OC.
Witam, mój tata miał wypadek na rowerze. Został potrącony przez samochód (kobieta najechała na niego od tyłu), został zabrany do szpitala, na miejscu była również policja. Proszę o poradę w jaki sposób przygotować pismo do ubezpieczyciela osoby która spowodowała wypadek, jakie informacje należy w nim zawrzeć aby skutecznie wywalczyć sprawiedliwe odszkodowanie z polisy OC. Jakie załączniki dołączyć do pisma?...
Czy USC może odmówić wydania aktu zgonu w celu zrzeknięcia się spadku po zmarłym.
Dzień dobry.Czy USC może odmówić wydania aktu zgonu w celu zrzeknięcia się spadku po zmarłym. Mąż ma problem gdyż jego stryj ( brat jego taty) zmarł na początku września. Był pod opieką gosp i to oni zajęli się pochówkiem. Nie miał już nikogo był kawalerem ,bez dzieci, a jedyną najbliższą rodziną był mój mąż,i jego dwaj bracia. Stryj zmarł w innej miejscowości niż mieszkał. W USC powiedzieli że nie wydadzą owego odpisu bo nie są w linii prostej....
Rezygnacja z kupna działki budowlanej.
Dzień dobry, zdecydowałem się na kupno działki budowlanej. Z właścicielem działki ustaliliśmy już cenę. Mieliśmy też ustalony termin podpisania umowy notarialnej. Wszystko było w zasadzie gotowe. Niestety z przyczyn osobistych musiałem zrezygnować z kupna tej działki. Właściciel grozi mi sądem za to, że zrezygnowałem, a się "umawialiśmy" i że przeze mnie "stracił ponad tydzień czasu". Czy w związku z tym, właściciel będzie mia...
Czy mogę zmienić nazwisko swojemu dziecku?
Witam czy jeśli ojciec ma ograniczone prawa i nie widuje dziecka od ponad roku czy mogę zmienić nazwisko na moje jako matki rodowe....

Wyszukiwarka