Zasiłek macierzyński z dwóch stosunków pracy.

Jestem nauczycielem i mam umowy o pracę w dwóch szkołach państwowych. Jedna jest na czas nieokreślony, a druga do 31.08. Od 2 stycznia jestem na L4 z racji ciąży. Termin porodu na 13.08. W tej co mi umowa wygasa (na czas określony) kazali składać wniosek o macierzyński z rodzicielskim. Jak to jest- czy tylko mi wypłacą do zakończenia umowy, czy potem dalej odeślą do ZUS i będzie zasiłek? Bo w drugiej pracy oczywiście normalnie urlop macierzyński z rodzicielskim będę pobierać.
Oczywiście składki odprowadzane i tu i tu.
anonim cytuj
11-08-2023
Macierzyński i rodzicielski dostaje się z KAŻDEGO miejsca zatrudnienia. Proszę poczytać ustawę o zasiłkach.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Proszę składać wnioski o macierzyński o rodzicielski w dwóch miejscach, z obu otrzyma Pani zasiłek macierzyński i rodzicielski.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Dostaniesz macierzyński i rodzicielski z obu placówek. Złóż wnioski w obu.
 
anonim cytuj
11-08-2023
W kwestii zasiłku macierzyńskiego w sytuacji, gdy osoba jest zatrudniona na podstawie dwóch umów o pracę, polskie przepisy prawne rzeczywiście przewidują możliwość pobierania zasiłku z obu miejsc zatrudnienia. Na podstawie Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. 2018 poz. 1368 z późn. zm.), można wywnioskować następujące kwestie:

Jestem nauczycielem i mam umowy o pracę w dwóch szkołach państwowych.


Jeśli pracuje Pani w dwóch miejscach na umowę o pracę, to:

W odniesieniu do umowy na czas określony, zasiłek macierzyński będzie wypłacany przez pracodawcę do momentu zakończenia umowy. Po zakończeniu umowy, jeśli Pani przysługuje jeszcze jakiś okres zasiłku, wypłatę tego zasiłku przejmuje ZUS. Natomiast jeśli chodzi o umowę na czas nieokreślony, zasiłek będzie wypłacany przez pracodawcę przez cały okres jego trwania.

W przypadku, gdy pracuje Pani równocześnie w kilku miejscach pracy, przysługuje Pani prawo do złożenia wniosku o zasiłek macierzyński w każdym z nich. Każdy pracodawca będzie wypłacał zasiłek według podstawy wymiaru zasiłku obowiązującej w danym miejscu pracy.

W świetle powyższego, powinna Pani złożyć wnioski o zasiłek macierzyński i rodzicielski w obu miejscach pracy. W przypadku umowy na czas określony, po jej zakończeniu, jeżeli przysługuje Pani jeszcze jakiś okres zasiłku, będzie on wypłacany przez ZUS.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Co w przypadku, gdyby na L4 bym była dłużej niż planowany termin porodu, na przykład z powodu powikłań? Czy wpłynie to na termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego w obu placówkach? I czy termin zakończenia umowy na czas określony miałby wpływ na długość wypłacanego zasiłku przez ZUS po zakończeniu tej umowy?
 
anonim cytuj
11-08-2023
Co w przypadku, gdyby na L4 bym była dłużej niż planowany termin porodu, na przykład z powodu powikłań? Czy wpłynie to na termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego w obu placówkach? I czy termin zakończenia umowy na czas określony miałby wpływ na długość wypłacanego zasiłku przez ZUS po zakończeniu tej umowy?


Kwestię tę reguluje art. 180 Kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem, urlop macierzyński przysługuje pracownicy niezależnie od tego, czy w okresie urlopu choruje czy jest na zwolnieniu lekarskim. Jeśli dojdzie do sytuacji, gdy jest Pani na zwolnieniu lekarskim w momencie porodu, urlop macierzyński rozpocznie się z dniem porodu.

Jeśli chodzi o długość wypłacanego zasiłku przez ZUS po zakończeniu umowy na czas określony: umowa o pracę na czas określony nie wpływa na długość wypłacanego zasiłku macierzyńskiego. Oznacza to, że nawet po zakończeniu umowy zasiłek będzie wypłacany przez ZUS aż do wykorzystania przysługującego Pani pełnego okresu zasiłkowego. Zasiłek jest naliczany na podstawie przysługującego Pani okresu świadczenia, a nie na podstawie czasu trwania umowy o pracę. Jednakże po zakończeniu umowy o pracę, odpowiedzialność za wypłatę zasiłku przechodzi z pracodawcy na ZUS.
 
anonim cytuj
11-08-2023

Sugerowane Tematy

zawieszona działalność gospodarcza - czy mogę pozwać
Witam serdecznie. Mam pytanie czy mogę pozwać przedsiębiorcę w Sądzie Rejonowym w Wydziale Gospodarczym, który zawiesił działalność gospodarczą ? W bazie CEIDG jest informacja, że status indywidualnej działalności gospodarczej jest wykreślony. Podstawa prawna wykreślenia: art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy o CEIDG i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy - zgłoszenie do CEIDG informacji o prawomocnym orzeczeniu zakazu prowadzenia działalności gospodar...
Mąż kontroluje mój każdy ruch.
Będę składać papiery o rozwód jest dziecko z tego małżeństwa tatuś wymaga bym za każdym razem tłumaczyła się gdzie jestem z dzieckiem, pinezki z adresem czy jeżeli dalej mamy obydwoje prawa do dziecka i czekamy na rozwód czy muszę się tłumaczyć z każdego wyjścia z domu?...
Umowa przedwstępna - obowiązki stron.
Witam, chciałbym się dowiedzieć jakie są obowiązki stron w przypadku zawarcia umowy przedwstępnej. Kto odpowiada za zorganizowanie spotkania w kancelarii notarialnej w celu podpisania notarialnego ? Wydaje mi się ze kupujący, ale mogę się mylić. Czy kupujący może żądać np.: aneksu do umowy przedwstępnej celem sprostowania, gdyż brak części zapisów dot. nieruchomości uniemożliwia uzyskanie kredytu ?...
Spłata kredytu hipotecznego po rozwodzie.
Od roku jestem po rozwodzie, wyprowadziłem się ze wspólnego mieszkania, które cały czas jest w wspólnym kredycie, obecnie ten kredyt spłaca była małżonka, która tam mieszka z dziećmi i nowym partnerem. Moja ex żąda ode mnie spłaty połowy tego co zapłaciła po rozwodzie, grożąc sądem i komornikiem. Z racji obecnej słabej sytuacji finansowej, zaproponowałem że spłacę jej to gdy sprzedamy mieszkanie bo jest taki wspólny plan ale ona nie chce czekać. ...

Wyszukiwarka