Zasiłek macierzyński z dwóch stosunków pracy.

Jestem nauczycielem i mam umowy o pracę w dwóch szkołach państwowych. Jedna jest na czas nieokreślony, a druga do 31.08. Od 2 stycznia jestem na L4 z racji ciąży. Termin porodu na 13.08. W tej co mi umowa wygasa (na czas określony) kazali składać wniosek o macierzyński z rodzicielskim. Jak to jest- czy tylko mi wypłacą do zakończenia umowy, czy potem dalej odeślą do ZUS i będzie zasiłek? Bo w drugiej pracy oczywiście normalnie urlop macierzyński z rodzicielskim będę pobierać.
Oczywiście składki odprowadzane i tu i tu.
anonim cytuj
11-08-2023
Macierzyński i rodzicielski dostaje się z KAŻDEGO miejsca zatrudnienia. Proszę poczytać ustawę o zasiłkach.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Proszę składać wnioski o macierzyński o rodzicielski w dwóch miejscach, z obu otrzyma Pani zasiłek macierzyński i rodzicielski.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Dostaniesz macierzyński i rodzicielski z obu placówek. Złóż wnioski w obu.
 
anonim cytuj
11-08-2023
W kwestii zasiłku macierzyńskiego w sytuacji, gdy osoba jest zatrudniona na podstawie dwóch umów o pracę, polskie przepisy prawne rzeczywiście przewidują możliwość pobierania zasiłku z obu miejsc zatrudnienia. Na podstawie Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. 2018 poz. 1368 z późn. zm.), można wywnioskować następujące kwestie:

Jestem nauczycielem i mam umowy o pracę w dwóch szkołach państwowych.


Jeśli pracuje Pani w dwóch miejscach na umowę o pracę, to:

W odniesieniu do umowy na czas określony, zasiłek macierzyński będzie wypłacany przez pracodawcę do momentu zakończenia umowy. Po zakończeniu umowy, jeśli Pani przysługuje jeszcze jakiś okres zasiłku, wypłatę tego zasiłku przejmuje ZUS. Natomiast jeśli chodzi o umowę na czas nieokreślony, zasiłek będzie wypłacany przez pracodawcę przez cały okres jego trwania.

W przypadku, gdy pracuje Pani równocześnie w kilku miejscach pracy, przysługuje Pani prawo do złożenia wniosku o zasiłek macierzyński w każdym z nich. Każdy pracodawca będzie wypłacał zasiłek według podstawy wymiaru zasiłku obowiązującej w danym miejscu pracy.

W świetle powyższego, powinna Pani złożyć wnioski o zasiłek macierzyński i rodzicielski w obu miejscach pracy. W przypadku umowy na czas określony, po jej zakończeniu, jeżeli przysługuje Pani jeszcze jakiś okres zasiłku, będzie on wypłacany przez ZUS.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Co w przypadku, gdyby na L4 bym była dłużej niż planowany termin porodu, na przykład z powodu powikłań? Czy wpłynie to na termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego w obu placówkach? I czy termin zakończenia umowy na czas określony miałby wpływ na długość wypłacanego zasiłku przez ZUS po zakończeniu tej umowy?
 
anonim cytuj
11-08-2023
Co w przypadku, gdyby na L4 bym była dłużej niż planowany termin porodu, na przykład z powodu powikłań? Czy wpłynie to na termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego w obu placówkach? I czy termin zakończenia umowy na czas określony miałby wpływ na długość wypłacanego zasiłku przez ZUS po zakończeniu tej umowy?


Kwestię tę reguluje art. 180 Kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem, urlop macierzyński przysługuje pracownicy niezależnie od tego, czy w okresie urlopu choruje czy jest na zwolnieniu lekarskim. Jeśli dojdzie do sytuacji, gdy jest Pani na zwolnieniu lekarskim w momencie porodu, urlop macierzyński rozpocznie się z dniem porodu.

Jeśli chodzi o długość wypłacanego zasiłku przez ZUS po zakończeniu umowy na czas określony: umowa o pracę na czas określony nie wpływa na długość wypłacanego zasiłku macierzyńskiego. Oznacza to, że nawet po zakończeniu umowy zasiłek będzie wypłacany przez ZUS aż do wykorzystania przysługującego Pani pełnego okresu zasiłkowego. Zasiłek jest naliczany na podstawie przysługującego Pani okresu świadczenia, a nie na podstawie czasu trwania umowy o pracę. Jednakże po zakończeniu umowy o pracę, odpowiedzialność za wypłatę zasiłku przechodzi z pracodawcy na ZUS.
 
anonim cytuj
11-08-2023

Sugerowane Tematy

Wierzycielka nie chce zdjąć ze mnie komornika.
Witam mam taki problem. Płacę alimenty na swoich dość wysokie ale ich matka pobiera je przez komornika. Nigdy nie spóźniłem się z wpłata. Komornik wiadomo zabiera sobie jeszcze 15% od kwoty alimentów. Czy jest możliwość żeby zdjęcie komornika odbyło się jakoś bez zgody wierzycielki? Z wiadomych powodów on tego nie zrobi. Dodam że nie mam żadnych zaległości względem komornika ani jej. Czy tylko ona może zdjąć tego komornika czy jest jakaś inna dro...
Czy jest możliwość zawnioskowania o większą ilość telefonów dla osób osadzonych oraz na dzieci jedno widzenie więcej?
Witam. Kobieta z którą żyje w konkubinacie została osadzona w ZK. Zanim poznałem swoją konkubinę byłem w związku małżeńskim gdzie mam córkę która ma 3 lata. Do dnia dzisiejszego nie mam rozwodu ani ja ani matka mojej córki nie złożyliśmy pozwu o rozwód. Moja córka bardzo jest przywiązana do mojej obecnej partnerki która niestety przebywa obecnie w zakładzie karnym. W związku z tym iż bohaterka postu ma do odsiedzenia 3 lata i została zakwalifikow...
Zadłużenie mieszkania sprawa do sądu.
Sprawa wygląda następująco mój tata zadłużył mieszkanie własnościowe Na prawie 20 tysięcy niestety dowiedziałem się o tym dość późno i teraz spółdzielnia mieszkaniowa skierowała wniosek do sądu chciałem się dowiedzieć w spółdzielni do jakiego sądu ale niestety nie uzyskałem takiej informacji Czy jest możliwość zebym teraz sie dowiedział do jakiego sądu trafiła sprawa i czy mógł bym iść na rozprawę i powiedzieć ze teraz Ja jako syn spłacę to zad...
Zatrzymane prawo jazdy.
Witam, Mężowi zostało zatrzymane prawo jazdy za alkohol do 27.11.2022 jednak został zatrzymany za jazdę po zabraniu uprawnień i otrzymał wyrok zakazu prowadzenia pojazdów 27.10.2022-27.04.2023, czy musi ponownie podchodzić do egzaminu na prawo jazdy? 2 osobne wyroki nie przekraczające roku, czy jeśli po 27.04.2023 zostałby zatrzymany przez policję za prowadzenie to byłoby to rozpatrywane jako jazda bez uprawnień czy ponowne zatrzymanie po zabran...

Wyszukiwarka