Przywłaszczenie alimentów na dzieci przez osobę nieuprawnioną do odbioru.

Znajoma płaci na dziecko alimenty ustalone przez zabezpieczenie sądowe. Regularnie i zgodnie z zabezpieczeniem przekazem pocztowym, bo tak zażądał ojciec dziecka. Po czym doszło do sytuacji, że w miesiącu czerwcu 2023 alimenty odebrała jego matka.
Matka dziecka ma potwierdzenie z poczty ,że przekaz odebrała jego matka on twierdzi, że przekaz trafił do nadawcy. Matka ojca przywłaszczyła alimenty nie przekazując mu tych alimentów. Ojciec dziecka oskarżył mailowo, że nie płaci alimentów i poda ja do sądu jak nie zapłaci za alimenty. Alimenty od styczną są płacone w większej wysokości czyli powstała nadpłata.
Ojciec dziecka od 4 lat wymusza większe alimenty od matki dziecka poprzez maile, poprzez smsy z tel. dziecka, żądają od matki dziecka telefonu za 8 tyś zł , słuchawek do telefonu za prawie 1 tyś., oraz inne koszty, ponadto stosuje groźby, że dobrze się bawi i że ją zacznie się nią interesować. Ojciec dziecka nie może wnieść o zwiększenie alimentów, ze względu na trwającą apelację rozwodową.
Matka dziecka chce zgłosić sprawę na policję o nękanie psychiczne i ekonomiczne wobec niej.
To trwa od 4 lat w sposób ciągły i nie przerwany.
Czy to ma sen, jak do tego tematu podejdzie policja.
Matką dziecka jest na skraju wyczerpania nerwowego i psychicznego.
Proszę o porady w tym temacie.
anonim cytuj
11-08-2023
Nadpłata alimentów nie istnieje.
Jeśli płaci więcej, wszystko idzie na dobro dziecka w danym miesiącu.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Pani, która wpłaciła pieniądze ma potwierdzenie wpłaty. To, kto je odebrał, jest problemem tego pana i może on skarżyć swoją matkę.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Pani, która wpłaciła pieniądze ma potwierdzenie wpłaty. To, kto je odebrał, jest problemem tego pana i może on skarżyć swoją matkę.

Dokładnie. Jak wystąpi do komornika to wystarczy mu druczki pokazać. Po drugie nie musi nic nadpłacać bo w świetle prawa to nie są żadne nadpłaty, a zwykle darowizny. Skoro płaci więcej to oznacza, że chce. To nie przymus.
Nie wiem jak jest jeszcze z przekazem pocztowym ale jeśli druga strona chcę w tej formie kasę to chyba można obniżyć kwotę przelewu o jego koszta.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Matka dziecka chce zgłosić sprawę na policję o nękanie psychiczne i ekonomiczne wobec niej.


Kilka kluczowych kwestii, które warto podkreślić w kontekście przedstawionej sytuacji:

Zgodnie z art. 190a §1 kodeksu karnego, kto nęka inną osobę przez uporczywe nękanie lub groźby skierowane bezpośrednio do tej osoby lub do jej najbliższych, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Opisane działania ojca dziecka, takie jak wymuszanie większych alimentów czy groźby, mogą podpadać pod przestępstwo nękania, jeżeli spełniają wymogi "uporczywości".

Jeśli chodzi o przywłaszczenie alimentów przez osobę nieuprawnioną, to przepisem, który może być tu zastosowany, jest art. 284 kodeksu karnego, który dotyczy przywłaszczenia mienia. Matka dziecka powinna dysponować dowodem wpłaty w postaci potwierdzenia z poczty, które może być ważnym dowodem w sprawie.

Kwestia nadpłaty alimentów jest bardziej złożona. Jeżeli matka dokonuje regularnych wpłat w wyższej niż ustalona sądownie kwocie, to takie dodatkowe wpłaty mogą być traktowane jako darowizny na rzecz dziecka. Zgodnie z polskim prawem, nadpłaty alimentów nie powstają samoistnie. Jeśli matka zdecydowała się na takie działanie, to robiła to dobrowolnie.

W przypadku komunikacji dotyczącej alimentów, jeśli ojciec dziecka wyraził chęć otrzymywania alimentów w postaci przekazu pocztowego, koszty z tym związane ponosi strona wpłacająca. Jeśli koszty przekazu pocztowego byłyby znaczące, warto byłoby rozważyć renegocjację metody przekazywania środków.

W związku z powyższym, matka dziecka ma podstawy do zgłoszenia sprawy na policję w kwestii nękania psychicznego i ekonomicznego. Policja przeprowadzi postępowanie wyjaśniające i w razie stwierdzenia przestępstwa, sprawa trafi do sądu. Jednak w celu ochrony swoich praw i interesów, warto, aby matka skonsultowała się również z prawnikiem specjalizującym się w sprawach rodziny i alimentów.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Wiem, że w przeszłości zdarzało się, że ojciec dziecka nie podawał prawdziwego adresu zamieszkania, przez co przekazy były nieodebrane. Teraz jego matka odebrała alimenty - czy to nie jest jakiś rodzaj oszustwa? Czy on może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za to, że podawał fałszywy adres, przez co powstawały dodatkowe koszty związane z przesyłkami? Jakie są konsekwencje takiego działania? Czy w świetle prawa jest to wystarczająco poważne, aby postawić go w stan oskarżenia?
 
anonim cytuj
11-08-2023
Zawieranie fałszywych danych, w tym podawanie nieprawdziwego adresu zamieszkania, może być uznane za działanie niezgodne z prawem i prowadzić do odpowiedzialności prawnej. Istnieje kilka przepisów, które mogą być tu istotne:

Zgodnie z art. 286 § 1 kodeksu karnego, kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem przez wprowadzenie jej w błąd lub wyzyskanie błędu lub nieporozumienia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Podawanie nieprawdziwego adresu zamieszkania, przez co przekazy były nieodebrane, może być uznane za wprowadzenie w błąd i prowadzić do powyższej odpowiedzialności. Jeśli ojciec dziecka celowo podawał fałszywy adres, by spowodować dodatkowe koszty dla matki, może to być uznane za formę oszustwa.

Ponadto, zgodnie z art. 233 § 1 kodeksu karnego, kto składa fałszywe zeznanie, fałszywie potwierdza fakt lub ukrywa prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli ojciec dziecka podał fałszywe dane podczas postępowania sądowego lub innego oficjalnego postępowania, może to prowadzić do odpowiedzialności z tytułu składania fałszywych zeznań.

W związku z powyższym, jeśli matka dziecka posiada dowody na to, że ojciec podał fałszywy adres w celu wprowadzenia jej w błąd i spowodowania dodatkowych kosztów, powinna zgłosić tę sprawę na policję. Policja przeprowadzi postępowanie wyjaśniające, a jeśli stwierdzi przestępstwo, sprawa trafi do sądu.
 
anonim cytuj
11-08-2023

Sugerowane Tematy

Wypowiedzenie umowy o pracę.
Dzień dobry, jeśli złoże wypowiedzenie umowy o pracę 15-stego grudnia a mam umowę na 3 miesiące próbną do końca stycznia, pracuje ponad miesiąc czyli wypowiedzenie będzie 2 tygodnie, czyli do kiedy będę musiał pracować?...
Protokół zdawczo-odbiorczy na końcu okresu najmu.
Będę zwalniać wynajmowane mieszkanie czy mogę przygotować pismo, w którym właściciel poświadczy odbiór stanu mieszkania? Chodzi mi o to,że przy odbiorze zapozna się ze stanem mieszkania i po tym podpisze mi pismo,że nie ma zastrzeżeń co do stanu mieszkania i kaucja zostanie zwrócona bez późniejszych kompilacji. Nie mam pewności,że nie pogorszy stanu mieszkania aby nie zwrócić kaucji po moim opuszczeniu lokalu....
Zatrudnienie po okresie próbnym 3 miesięcznym.
Dzień dobry, Umowa o pracę na okres próbny do dzisiaj. W umowie zawarto że po okresie próbnym strony postanawiając zawrzeć umowę na czas określony powyżej 12 miesięcy. Czy jeżeli do dzisiaj nie otrzymałam wypowiedzenia to pracodawca jest zobowiązany do tego żeby dać mi kolejną umowę? Wiem że tak logicznie wynika z tej umowy, ale w Polsce chyba bywa różnie. Dodatkowo jak to się ma do dalszego zatrudnienia nawet jeżeli kolejna umowa została by...
Komornik a mieszkanie komunalne.
Proszę o pilna poradę czy mając komornika miasto może nie podpisać ze mną umowy na mieszkanie komunalne?...

Wyszukiwarka