Darowizna nieruchomości ze służebnością osobistą.

Czy jeśli moją siostra otrzymała darowizną cały majątek rodziców z domem włącznie, ale rodzice mieli tam dożywotnią służebność, a ja opłacałam większość opłat związanych z domem jak i leki jak i żywność to czy oprócz zachowku mogę skutecznie wezwać siostrę do zwrotu tych nakładów? Dokładałam się do remontu domu gdy piec wybuchł oraz do zmiany dachu. Czy mogę wezwać siostrę do zwrotu poniesionych kosztów za opłaty za dom kiedy mieszali tam rodzice?
anonim cytuj
10-08-2023
A siostra tam mieszkała? Czy tylko rodzice?
 
anonim cytuj
10-08-2023
A siostra tam mieszkała? Czy tylko rodzice?

Tylko rodzice.
 
anonim cytuj
10-08-2023
Jeśli mieszkali tam tylko rodzice to siostra nie była obowiązana płacić za media. Pani robiła to dobrowolnie i na rzecz rodziców, a nie siostry.
 
anonim cytuj
10-08-2023
Jeśli mieszkali tam tylko rodzice to siostra nie była obowiązana płacić za media. Pani robiła to dobrowolnie i na rzecz rodziców, a nie siostry.

Mam również faktury na leki, ale na tatę bo tata chciał wystąpić do Zusu o jakieś dofinansowanie na leki (płacone kartą przeze mnie z mojego konta).
 
anonim cytuj
10-08-2023
Jeśli mieszkali tam tylko rodzice to siostra nie była obowiązana płacić za media. Pani robiła to dobrowolnie i na rzecz rodziców, a nie siostry.
Mam również faktury na leki, ale na tatę bo tata chciał wystąpić do Zusu o jakieś dofinansowanie na leki (płacone kartą przeze mnie z mojego konta).

Ale leki dla rodziców nie mają nic wspólnego z domem ani spadkiem.
 
anonim cytuj
10-08-2023
Czy tu nie zachodzi możliwość rażącej niewdzięczności? I jest szansa na wrócenie darowizny? Co w przypadku gdy np. mam nagranie telefoniczne gdzie siostra przyznaje, że wolą taty było podzielenie się ze mną po równo ?
 
anonim cytuj
10-08-2023
A rodzice żyją? Bo tylko oni mogliby odwołać darowiznę w ten sposób.
 
anonim cytuj
10-08-2023
A rodzice żyją? Bo tylko oni mogliby odwołać darowiznę w ten sposób.


Tata nie żyje, a mama niestety nadaje się już tylko do ubezwłasnowolnienia. Siostra w ogóle się nią nie zajmuje, ale mama nie kontaktuję za bardzo, to znaczy ma gdzieś głębokie przekonanie że to jest mojej siostry i już. Proponuję od 2 lat sprzedać ten dom razem z mamą ale nie ma kupców ( bo nikt pewnie nie chce kupić z lokatorem).
 
anonim cytuj
10-08-2023
To ja nie widzę tu najmniejszych szans. Nawet gdyby mama była ubezwłasnowolniona i ktoś w jej imieniu podważyłby darowiznę to pozostaje jeszcze kwestia współwłasności z tatą, który już nie żyje. Zatem jedyne co, to ewentualny zwrot nakładów na mieszkanie oraz oczywiście zachowek.
 
anonim cytuj
10-08-2023
Jest możliwe stwierdzenie nieważności czynności prawnej, ALE tu muszą być konkretne przesłanki, które nie wynikają z sytuacji opisanej w poście. Oczywiście muszą być na to dowody. Po prostu z uwagi na nieobecność jednego z rodziców i nieświadomość drugiego nie wydaje mi się możliwe udowodnienie tego.
 
anonim cytuj
10-08-2023
Jest możliwe stwierdzenie nieważności czynności prawnej, ALE tu muszą być konkretne przesłanki, które nie wynikają z sytuacji opisanej w poście. Oczywiście muszą być na to dowody. Po prostu z uwagi na nieobecność jednego z rodziców i nieświadomość drugiego nie wydaje mi się możliwe udowodnienie tego.

Rozumiem, dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
 
anonim cytuj
10-08-2023
Czy jeśli moją siostra otrzymała darowizną cały majątek rodziców z domem włącznie, ale rodzice mieli tam dożywotnią służebność, a ja opłacałam większość opłat związanych z domem jak i leki jak i żywność to czy oprócz zachowku mogę skutecznie wezwać siostrę do zwrotu tych nakładów?


Możliwość roszczenia zwrotu nakładów:

W polskim prawie istnieje możliwość dochodzenia roszczeń z tytułu nakładów dokonanych na rzecz cudzej nieruchomości. Jest to oparte na przepisach Kodeksu cywilnego dotyczących bezpodstawnego wzbogacenia (art. 405 i nast. Kodeksu cywilnego). Jeśli Pani dokonała nakładów na nieruchomość będącą własnością siostry i tych nakładów by nie dokonała na rzecz własnej nieruchomości, wówczas Pani może mieć roszczenie zwrotu nakładów od siostry.
W odniesieniu do leków i opłat:

Jeżeli Pani dokonywała płatności na rzecz rodziców, ale te płatności nie były związane z nieruchomością, wówczas roszczenie w tym zakresie nie będzie się kierować w stosunku do siostry, chyba że istniały konkretne ustalenia między Panią a siostrą w tej kwestii.
Czy tu nie zachodzi możliwość rażącej niewdzięczności? I jest szansa na wrócenie darowizny? Co w przypadku gdy np. mam nagranie telefoniczne gdzie siostra przyznaje, że wolą taty było podzielenie się ze mną po równo?


Rażąca niewdzięczność jako przesłanka do odwołania darowizny:

Zgodnie z art. 895 Kodeksu cywilnego, darczyńca może żądać odwołania darowizny w razie rażącej niewdzięczności obdarowanego. Jednak wskazane jest, aby ocena, czy w danej sytuacji zachodzi rażąca niewdzięczność, była dokonana przez sąd. Nagranie telefoniczne może być dowodem, ale konieczne jest spełnienie pewnych warunków formalnych związanych z legalnością uzyskania takiego nagrania.
W odniesieniu do stwierdzenia nieważności czynności prawnej:

Jeżeli byłyby podstawy do przypuszczenia, że przy zawarciu darowizny doszło do wady oświadczenia woli jednego z rodziców lub obu, wówczas czynność prawna (w tym przypadku darowizna) może być nieważna. Aby jednak stwierdzić nieważność, konieczne jest postępowanie sądowe i udowodnienie istnienia takiej wady.
Podsumowując, w przedstawionej sytuacji kluczowe jest uzyskanie odpowiednich dowodów oraz ocena sytuacji przez sąd. Na podstawie dostarczonych informacji jest kilka kierunków postępowania, które Pani może rozważyć, ale wybór odpowiedniego kierunku zależy od konkretnych okoliczności przypadku.
 
anonim cytuj
11-08-2023

Sugerowane Tematy

Alimenty do rąk własnych.
Nie mogę znaleźć informacji, jak to jest z płaceniem alimentów. Mam wyrok na córkę na 700 zł. . W wyroku jest napisane, że płatne do rąk własnych matki. Córka w lutym tego roku skończyła 18 lat, idzie na studia i chcę przelewać pieniądze na jej konto. Czy muszę to załatwiać przez sąd. Czy po prostu poinformować drugiego rodzica, że płacę już na jej konto? Nie chcę mieć żadnych problemów z komornikiem, jakby mi nie daj Boże konto zajął. Czy brać...
dowód zakupu
Nie otrzymałam żadnego dowodu zakupu przy zapłacie GOTÓWKĄ za naprawę serwisową. Zgłosiłam to do Urzędu Skarbowego i otrzymałam odpowiedź, że nie mają żadnej możliwości zmuszenia sprzedawcy do wydania takiego dowodu/kopii. Wysłałam również pismo do sprzedawcy - otrzymałam odmowę. Tłumaczy się tym, że posiada KASĘ ONLINE i nie może z niej wydrukować kopii. Nie posiada też rolki paragonów, z których mógłby taką kopię wykonać. Zwróciłam się do Rzecz...
Roboty budowlane po 24:00
Witam czy normalnym jest aby roboty budowlane za ścianą odbywały się po 24:00 w nocy? Policja odmawia przyjazdu twierdząc że na pewno urząd wydał zgodę. Ja jednak chciałabym mieć pewność jak to sprawdzić i czy mogę jakoś temu zaprzestać? Dodam że prócz hałasu kamienica trzęsie się i aż podskakuje od prac ciężkim sprzętem budowlanym....
Uznanie dostarczenia pisma
Kiedy Sąd uznaje pismo za dostarczone? Ja go nie odbieram, przychodzi awizo powtórne, pismo wraca do Sądu i jest uznane za dostarczone? Czy jest ponownie dostarczane, awizowane powtórnie i dopiero wtedy uznaje się za dostarczone?...

Wyszukiwarka