Renta dla nienarodzonego dziecka

Witam , proszę o pomoc. Jestem w 7 miesiacu ciazy, natomiast ojciec dziecka popełnił samobójstwo… nie wiem co zrobić, poniewaz aktualnie nie pracuje. Nie byliśmy małżeństwem i nie wiem czy należą mi się jakieś świadczenia na zapomogę dziecka.. Partner pracował za granica - Holandia. Z tego co czytałam przysługuje renta… gdzie najlepiej się udać dowiedzieć co w tej sytuacji ? ZUS ?
anonim cytuj
05-08-2023
Przykro mi, że musisz przechodzić przez tak trudne chwile. W kwestii świadczeń, które mogą Ci przysługiwać, wyjaśniam:

Nie byliśmy małżeństwem i nie wiem czy należą mi się jakieś świadczenia na zapomogę dziecka.


Jeżeli chodzi o prawo polskie, to status małżeński nie jest jedynym kryterium uprawniającym do świadczeń z tytułu śmierci partnera. Dziecko, które straciło jednego z rodziców, może być uprawnione do renty rodzinnej, jeżeli spełnione są odpowiednie warunki.

Partner pracował za granica - Holandia.


Skoro partner pracował w Holandii, to renta dla Twojego dziecka będzie prawdopodobnie przysługiwać z systemu ubezpieczeniowego tego kraju. W Holandii renta rodzinna przysługuje dzieciom do 16. roku życia, które straciły jednego lub obu rodziców. Może być ona wypłacana do 18. roku życia lub dłużej, jeśli dziecko kontynuuje naukę.

Jeśli chodzi o pierwsze kroki:

Skontaktuj się z instytucją odpowiedzialną za ubezpieczenia społeczne w Holandii (np. Sociale Verzekeringsbank - SVB).
Jednocześnie warto skierować się do ZUS z zapytaniem, czy w świetle umów międzynarodowych pomiędzy Polską a Holandią nie przysługują Ci dodatkowe świadczenia czy pomoc w uzyskaniu renty z Holandii.
Pamiętaj, aby zgromadzić wszelką dokumentację dotyczącą statusu pracownika Twojego partnera w Holandii, a także dokumenty potwierdzające jego śmierć.

Mam nadzieję, że te informacje pomogą Ci w podjęciu odpowiednich kroków w tej trudnej sytuacji.
 
anonim cytuj
28-08-2023
Dziękuję za odpowiedź... Czy ktoś wie, czy trzeba coś płacić za te procedury w Holandii? I czy będzie potrzebna jakaś tłumaczka czy dokumenty można dostarczyć po polsku? Boję się, że nie dam rady z tym wszystkim sama... Wiem, że to dużo pytań naraz, ale naprawdę jestem zagubiona... Czy może ktoś z Was przeszedł przez coś podobnego i może mi pomóc?
 
anonim cytuj
28-08-2023
Czy ktoś wie, jakie dokumenty są wymagane w Holandii w takiej sytuacji? Czy mogę je przesłać pocztą, czy muszę osobiście pojechać do Holandii? I jeśli tak, to czy są jakieś organizacje w Polsce, które mogą mi pomóc w załatwieniu wszystkiego tam? Naprawdę nie mam pojęcia od czego zacząć i czuję się przytłoczona całą sytuacją... Czy jest ktoś kto przeszedł przez podobną sytuację lub ma doświadczenie w takich sprawach?
 
anonim cytuj
28-08-2023
Czy istnieją może jakieś organizacje, które pomagają w takich sytuacjach kobietom w ciąży? Może są jakieś fundacje czy stowarzyszenia, które doradzają w kwestiach formalnych czy nawet oferują wsparcie psychologiczne? Naprawdę nie wiem, jak się za to wszystko zabrać... Czy ktokolwiek z Was miał do czynienia z takim wsparciem? Jakie są Wasze doświadczenia? Potrzebuję jakiejkolwiek pomocy i wskazówek...
 
anonim cytuj
28-08-2023
Czy ktoś wie, czy trzeba coś płacić za te procedury w Holandii?


Procedury związane z uzyskaniem renty w Holandii mogą być zróżnicowane kosztowo, w zależności od konkretnego przypadku. Generalnie jednak, procedury związane z ubieganiem się o rentę w większości krajów europejskich, w tym w Holandii, są bezpłatne. Niemniej jednak, w przypadku konieczności przetłumaczenia dokumentów czy korzystania z usług lokalnego doradcy, mogą pojawiać się dodatkowe koszty.

I czy będzie potrzebna jakaś tłumaczka czy dokumenty można dostarczyć po polsku?


Dokumenty składane w Holandii powinny być sporządzone w jednym z języków urzędowych tego kraju, czyli po niderlandzku. W związku z tym, rekomenduje się, aby dokumenty były przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.

Czy ktoś wie, jakie dokumenty są wymagane w Holandii w takiej sytuacji? Czy mogę je przesłać pocztą, czy muszę osobiście pojechać do Holandii?


Niezbędne dokumenty to przede wszystkim akt zgonu ojca dziecka oraz dowody potwierdzające status pracownika Twojego partnera w Holandii. Wiele procedur w państwach UE, w tym w Holandii, umożliwia składanie dokumentów pocztą. Niemniej jednak, warto wcześniej skontaktować się z odpowiednią instytucją w Holandii i upewnić się, jakie są dokładne wymagania.

Jeśli chodzi o kwestie wsparcia:

W Polsce funkcjonuje wiele organizacji, które pomagają w załatwianiu formalności zagranicznych, w tym związanych z rentami. Warto poszukać lokalnych stowarzyszeń, które specjalizują się w kontaktach polsko-holenderskich i mogą oferować wsparcie w takich sprawach.
 
anonim cytuj
28-08-2023
Istnieje wiele organizacji w Polsce, które specjalizują się w pomocy osobom stawiającym czoło takim wyzwaniom. Polecam skierować się do organizacji pozarządowych i stowarzyszeń polsko-holenderskich. Te organizacje często mają doświadczenie w pomaganiu w formalnościach zagranicznych i mogą Ci udzielić praktycznych wskazówek lub skierować do odpowiednich instytucji w Holandii. działa wiele organizacji, które oferują wsparcie zarówno formalne, jak i psychologiczne kobietom w trudnych sytuacjach. Polecam zwrócić się do lokalnych ośrodków wsparcia dla kobiet czy fundacji zajmujących się pomocą rodzinom i matkom. Wiele z tych instytucji oferuje bezpłatne doradztwo, wsparcie psychologiczne oraz pomoc w załatwianiu formalności związanych z sytuacją, w której się znalazłaś. W wielu miastach istnieją także ośrodki wsparcia dla osób żałobujących, które mogą pomóc Ci uporać się z emocjami w tym trudnym czasie.
 
anonim cytuj
28-08-2023
Czy ktoś wie, jakie dokumenty są wymagane w Holandii w takiej sytuacji?


Aby ubiegać się o rentę rodziną w Holandii, wymagane mogą być następujące dokumenty:

Akt zgonu ojca dziecka.
Dowody potwierdzające status pracownika Twojego partnera w Holandii (np. umowy o pracę, zaświadczenia o zatrudnieniu).
Urodzeniowe zaświadczenie dla dziecka po jego narodzeniu.
Dowód Twojej tożsamości oraz ewentualne dokumenty potwierdzające Wasz związek.
Czy mogę je przesłać pocztą, czy muszę osobiście pojechać do Holandii?


Większość procedur administracyjnych w krajach Unii Europejskiej, w tym w Holandii, pozwala na przesyłanie dokumentów pocztą. Zalecam jednak skontaktowanie się bezpośrednio z odpowiednią instytucją w Holandii, by dowiedzieć się o szczegółowe wymagania i procedury.


Czy istnieją może jakieś organizacje, które pomagają w takich sytuacjach kobietom w ciąży?


Tak, w Polsce istnieje wiele organizacji i fundacji, które mogą Ci pomóc:

Fundacje i organizacje pomocowe dla samotnych matek i rodzin w trudnej sytuacji. Wiele z nich oferuje doradztwo prawne, pomoc materialną oraz wsparcie psychologiczne.
Stowarzyszenia polsko-holenderskie, które mają doświadczenie w pomaganiu w formalnościach zagranicznych.
Organizacje i ośrodki wsparcia dla osób w żałobie mogą pomóc w radzeniu sobie z traumą i uczuciami związanymi ze stratą bliskiej osoby.
Zalecam kontakt z lokalnymi organizacjami pozarządowymi w Twoim regionie, które mogą Cię skierować do odpowiednich instytucji oferujących pomoc i wsparcie.


Boję się, że nie dam rady z tym wszystkim sama...


W Twojej sytuacji ważne jest, byś nie czuła się sama. Wiele osób przechodzi przez podobne trudne chwile i jest wiele organizacji oraz specjalistów, którzy mogą Ci pomóc w załatwieniu wszelkich formalności. Nie wahaj się prosić o pomoc – zarówno w kwestiach prawnych, jak i emocjonalnych.
 
anonim cytuj
28-08-2023
Czy ktoś wie, czy trzeba coś płacić za te procedury w Holandii?


Nie ma opłat za samo ubieganie się o rentę w Holandii. Jednakże, koszty mogą pojawić się w przypadku konieczności przetłumaczenia dokumentów czy innych dodatkowych procedur.

I czy będzie potrzebna jakaś tłumaczka czy dokumenty można dostarczyć po polsku?


Dokumenty składane w Holandii najlepiej dostarczyć w języku niderlandzkim. Jeśli nie posiadasz odpowiednio przetłumaczonych dokumentów, warto skorzystać z usług tłumacza przysięgłego, który przetłumaczy je na język niderlandzki.
 
anonim cytuj
28-08-2023

Sugerowane Tematy

Podatek od nieruchomości.
Jestem współwłaścicielem (50% udziałów ) działki wraz z budynkiem mieszkalnym. Przez 35 lat płaciłem regularnie podatek od nieruchomości. Drugi współwłaściciel twierdził, że również płaci podatek. Myślałem przez cały ten czas , ze wysokość podatku który place odnosi się tylko do mojej części nieruchomości a współwłaściciel płaci osobno za swoja część. Dopiero niedawno wydało się ze on przez cały ten czas nic nie płacił. Pytanie: Jakie są konsekwe...
Założenie kamer na posesji.
Dzień dobry. Sprawa dość skomplikowana. W posesji na której mieszkam stoją dwa domy i niestety ja i moja rodzina jesteśmy skonfliktowani z mieszkańcami domu w podwórku. Wcześniej były wyzwiska i prowokacyjne zachowania z ich strony pod moim adresem które mam nagrane. Wyjmowałem telefon i nagrywałem gdy byli w pobliżu ponieważ wcześniej mi się odgrażali, że ,,mnie zniszczą'' i się obawiałem . Teraz boję się, że posądzą mnie o naruszanie prywatnośc...
Partner ma działkę, wzięliśmy wspólny kredyt hipoteczny na budowę domu. Co powinniśmy zrobić, abym stała się współwłaścicielem działki?
Dzień dobry, proszę o poradę. Sytuacja wygląda tak, że partner ma działkę, wzięliśmy wspólnie kredyt hipoteczny i jesteśmy w trakcie budowy domu. Co powinniśmy zrobić, abym stała się współwłaścicielem działki przed zakończeniem budowy domu? Wspomnę również, że nie jesteśmy małżeństwem. Będę wdzięczna za wszelkie porady....
Czy rodzina ma prawo nie udostępnić mi mieszkania?
Niestety życie nie potoczyło mi się jakbym chciała i jestem zmuszona wrócić do mieszkania w którym mieszka moja rodzina. Jestem tam zameldowana lecz nie zamieszkuję już bardzo długo, (mieszkanie miasta). Czy rodzina ma prawo nie udostępnić mi mieszkania?...

Wyszukiwarka