Przykro mi, że musisz przechodzić przez tak trudne chwile. W kwestii świadczeń, które mogą Ci przysługiwać, wyjaśniam:

[quote]Nie byliśmy małżeństwem i nie wiem czy należą mi się jakieś świadczenia na zapomogę dziecka.[/quote]

Jeżeli chodzi o prawo polskie, to status małżeński nie jest jedynym kryterium uprawniającym do świadczeń z tytułu śmierci partnera. Dziecko, które straciło jednego z rodziców, może być uprawnione do renty rodzinnej, jeżeli spełnione są odpowiednie warunki.

[quote]Partner pracował za granica - Holandia.[/quote]

Skoro partner pracował w Holandii, to renta dla Twojego dziecka będzie prawdopodobnie przysługiwać z systemu ubezpieczeniowego tego kraju. W Holandii renta rodzinna przysługuje dzieciom do 16. roku życia, które straciły jednego lub obu rodziców. Może być ona wypłacana do 18. roku życia lub dłużej, jeśli dziecko kontynuuje naukę.

Jeśli chodzi o pierwsze kroki:

Skontaktuj się z instytucją odpowiedzialną za ubezpieczenia społeczne w Holandii (np. Sociale Verzekeringsbank - SVB).
Jednocześnie warto skierować się do ZUS z zapytaniem, czy w świetle umów międzynarodowych pomiędzy Polską a Holandią nie przysługują Ci dodatkowe świadczenia czy pomoc w uzyskaniu renty z Holandii.
Pamiętaj, aby zgromadzić wszelką dokumentację dotyczącą statusu pracownika Twojego partnera w Holandii, a także dokumenty potwierdzające jego śmierć.

Mam nadzieję, że te informacje pomogą Ci w podjęciu odpowiednich kroków w tej trudnej sytuacji.

Potwiedź że nie jesteś botem

Wyszukiwarka