Umowa zlecenie/umowa o wykonanie usługi

Witam. Czy ktoś się orientuje i może mi powiedzieć, jaka jest różnica pomiędzy umową zlecenie a umową o wykonanie usługi? Będę bardzo wdzięczna!
anonim cytuj
27-01-2021
Umowa zlecenia może być umową o wykonanie usługi. Umowa o wykonanie usługi nie jest sprecyzowana w kc. To może być zlecenie, dzieło. Zgodnie z art 750 kc do umowy o wykonanie usługi stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Ale oczywiście umowy można kształtować swobodnie na mocy art. 353 ze zn 1 kc
 
anonim cytuj
27-01-2021
Dzięki! A kwestia stawki godzinowej? Można ją traktować na takiej samej zasadzie jak przy obliczaniu brutto na netto przy umowie zleceniu?
 
anonim cytuj
27-01-2021
Przy obliczaniu tak, ale należy rozważyć moim zdaniem czy ta usługa nie będzie jednak dziełem.
 
anonim cytuj
27-01-2021
A co wówczas by uległo dużej zmianie? Skoro stawka netto byłaby równoważna jak przy zleceniu? Przepraszam, ale jestem totalnie zielona w kwestiach umów
 
anonim cytuj
27-01-2021
A zdradzi Pani co ma być przedmiotem umowy? Co wykonawca ma zrobić?
 
anonim cytuj
27-01-2021
Sprawa jest delikatna, ogólnie przedmiot umowy ma się nijak do zakresu wykonywanych obowiązków. Ale przedmiot umowy został określony jako „ekspediowanie towarów w aptekach Zamawiającego”
 
anonim cytuj
27-01-2021
No to zdecydowanie nie będzie to dzieło. Zatem zlecenie i przepisy identycznie jak do zlecenia. A nazwać można jak się chce. Zlecenie lub usługa. Aczkolwiek najpopularniejsze jest zlecenie i tak bym tę umowę podpisała. Być może wchodzą tu jakieś niuanse podatkowe skoro jedna ze stron (jak się domyślam) upiera się przy tym świadczeniu usługi. Ale o kwestiach podatkowych mam blade pojęcie.
 
anonim cytuj
27-01-2021
Z reguły za dzieło nie ma stawki godzinowej gdyż strony umawiają się na wykonanie jakiejś usługi, ustalając jedynie cenę, zakres i ostateczny termin realizacji. Dla zobrazowania przykład, ktoś zleca Pani wykonanie dokumentacji BHP dla danego działu, za kwotę 300 zł z terminem końcowym 1 miesiąca od daty podpisania umowy. Natomiast wykonywanie stałych / cyklicznych czynności na terenie zakładu pracy zleceniodawcy jest traktowane jako umowa zlecenie. Tym samym zleceniodawca udostępnia wszelkie niezbędne sprzęty, pomieszczenia i dane do wykonania zlecenia. Natomiast nie określa godzin ich wykonywania i nie są te prace prowadzone pod nadzorem przełożonego.
Należy pamiętać, że najistotniejsza różnica to ozusowanie. Umowa Zlecenie - tak, umowa o dzieło - nie. I najważniejsze nie nagłówek, a treść umowy wskazuje na jej charakter prawny.
 
anonim cytuj
27-01-2021
Bardzo dziękuję za pomoc!
 
anonim cytuj
27-01-2021

Sugerowane Tematy

Zwrot podatku a masa upadłościowa.
Czy po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej syndyk zabiera też zwrot z podatku ? Czy od podatku można odliczyć koszty paliwa związane z dojazdem do pracy?...
USTERKA W WYPOŻYCZONYM AUCIE
Witam Pożyczyłem auto na jeden dzień i podczas użytkowania przeskoczył pasek rozrządu i silnik do kapitalnego remontu Kto powinien pokryć koszty naprawy...
Pożyczka wzięta dla kogoś.
Mam taki problem ponieważ kilka miesięcy temu wziąłem pożyczke dla kolegi. Nie spisalismy żadnej umowy. Pożyczka w wysokości 1000 zł do spłaty 1900 w prowidencie. po pewnym czasie przestał się odzywać i mnie unikał. Dał mi tylko na 1 ratę i mam takie pytanie chce iść zgłosić to zajście na policję. Czy np. Takie smsy mogą w czymś pomóc : " JESTEŚ MOIM WAFLEM BO SPŁACIŁEŚ MI PROWIDENTA FAJO"... Lub " A TY JESTEŚ TAKI PUSTY ŻE ZA MNI...
Sprzedaż samochodu.
Około miesiąca temu sprzedałem samochód. Nabywca sprawdził to sobie na stacji kontroli pojazdów i bym podpięty pod komputer co nie wykazało żadnych jego wad. Teraz nabywca mi pisze że silnik jest do remontu i będzie chciał ode mnie pieniądze za jego remont? Jakie są moje prawa w tym przypadku? Jestem osoba fizyczna i była sporządzona jedynie umowa kupna sprzedaży....

Wyszukiwarka