Czy mogę domagać się zwrotu pieniędzy od sprzedawcy?

Witam,

Kilka miesięcy temu zakupiłem przez internet używany telewizor od prywatnego sprzedawcy. Opis aukcji był obiecujący, telewizor miał być w pełni sprawny, bez żadnych wad. Niestety, gdy przyszedł czas na podłączenie i uruchomienie telewizora, okazało się, że ekran ma wady - pojawiają się na nim irytujące zielone plamy, które utrudniają oglądanie.

Oczywiście, od razu skontaktowałem się ze sprzedawcą i poinformowałem go o problemie. Poprosiłem o zwrot pieniędzy lub wymianę na inny, sprawny telewizor. Na początku sprzedawca wydawał się chętny do rozwiązania sprawy, jednak teraz przestał odpowiadać na moje wiadomości i nie wydaje się być zainteresowany pomogłobym. Czuję się oszukany i sfrustrowany.

Nie mam doświadczenia w takich sytuacjach, więc nie wiem, co powinienem zrobić. Czy w takiej sytuacji mam prawo domagać się zwrotu pieniędzy od sprzedawcy? Co powinienem teraz zrobić, aby rozwiązać ten problem?

Nie chciałbym angażować od razu adwokata, bo obawiam się wysokich kosztów. Czy są jakieś inne kroki, które mogę podjąć, aby odzyskać swoje pieniądze lub wymienić telewizor na inny, bez konieczności angażowania prawnika?

Bardzo proszę o pomoc i porady w tej sprawie. Z góry dziękuję za wszystkie wskazówki i sugestie.
anonim cytuj
31-07-2023
jako konsument, masz pewne prawa, które mogą Ci pomóc rozwiązać ten problem.

Ustawa o prawach konsumenta: W myśl art. 27 ustawy o prawach konsumenta, masz prawo odstąpić od umowy zawartej na odległość, bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów, z wyjątkiem kosztów określonych w art. 33, art. 34 ust. 2 i art. 35, w terminie 14 dni. Jeżeli jednak termin ten już upłynął, ten artykuł nie będzie miał zastosowania.

Kodeks Cywilny: Zgodnie z art. 556¹ §1 Kodeksu cywilnego, sprzedawca jest odpowiedzialny wobec konsumenta, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę. Możliwe środki prawne, które możesz podjąć, obejmują: odstąpienie od umowy (art. 561¹), żądanie obniżenia ceny (art. 560), żądanie usunięcia wady (art. 561¹).

W Twoim przypadku, zielone plamy na ekranie mogą być uważane za wadę, która uprawnia Cię do skorzystania z powyższych praw. Powinieneś skontaktować się ze sprzedawcą na piśmie, wyjaśniając sytuację i jasno określając, co oczekujesz (np. odstąpienie od umowy i zwrot pieniędzy, obniżenie ceny lub usunięcie wady). Upewnij się, że masz dowody na to, że wysłałeś taką wiadomość (np. potwierdzenie dostarczenia emaila, list polecony itp.)

Rzecznik Praw Konsumenta: Jeżeli sprzedawca nadal odmawia, możesz zgłosić sprawę do Rzecznika Praw Konsumenta. Rzecznik Praw Konsumenta oferuje bezpłatne porady i pomaga konsumentom w rozwiązywaniu sporów z przedsiębiorcami.

Sąd Polubowny: Alternatywnie, możesz rozważyć skorzystanie z sądu polubownego przy Inspekcji Handlowej. Sądy polubowne to mniej formalna, szybsza i zazwyczaj tańsza alternatywa dla sądów powszechnych. Decyzje sądu polubownego są wiążące dla obu stron.

Platforma ODR: Jeżeli zakup został dokonany za pośrednictwem platformy internetowej, możesz skorzystać z platformy ODR (Online Dispute Resolution), która jest narzędziem rozwiązywania sporów online dla spraw związanych z e-handlem w UE.
 
anonim cytuj
31-07-2023

Sugerowane Tematy

Skarga na sędziego.
Bliska mi osoba wniosła pozew rozwodowy przeciw swojemu mężowi + alimenty, bo dysproporcja w zarobkach jest kolosalna. Sprawa niedawno się skończyła z wyłączną winą pozwanego, ale alimentów sąd nie zasądził. Problem pojawił się podczas rozprawy-sędzina prowadząca rozprawę sprawiała wrażenie nienawidzącej kobiet, poniżała powódkę i przesłuchiwała jak na policji w sprawie zabójstwa... natomiast pozwanego praktycznie nie (mimo że powódka dostarczyła...
Odebrane prawa rodzicielskie
Mam odebrane prawa rodzicielskie na syna z poprzedniego związku ( 20.11.2020 sąd odrzucił moją apelacje, kasacja już odpada) kiedy mogę złożyć wniosek o przywrócenie władzy? Jakie są terminy?...
W jaki sposób osoba przebywająca w areszcie śledczym może odrzucić spadek?
Witam serdecznie, w jaki sposób osoba przebywająca w areszcie śledczym może odrzucić spadek?...
Jakie dokumenty są potrzebne do pozwu o alimenty?
Witam mam pytanie, pierwszy raz będę pisać pismo o alimenty na dziecko w jakiej wysokości o alimenty mogę się starać ? I co potrzeba za dokumenty do sądu ?...

Wyszukiwarka