Czy mogę zostać oskarżony o zniesławienie za opinię wyrażoną na forach internetowych?
Mam pewien problem związany z wypowiedzią, którą umieściłem na jednym z forów internetowych. Otóż, jakiś czas temu wziąłem udział w dyskusji na temat pewnej firmy, która moim zdaniem nieuczciwie traktowała swoich klientów. Byłem bardzo niezadowolony z usług, które otrzymałem od tej firmy i chciałem podzielić się swoją opinią z innymi.
W moim poście użyłem dość mocnych słów i wyraziłem swoje rozczarowanie jakośćią usług, którą otrzymałem. Może być, że emocje wzięły nade mną górę, i użyłem dość ostrych słów w mojej wypowiedzi.
Niestety, teraz dostałem informację od administratora forum, że właściciel firmy złożył przeciwko mnie pozew o zniesławienie. Oczywiście, nie miałem zamiaru nikogo zniesławiać, a jedynie wyrazić swoją opinię. Teraz jednak martwię się, że może mi grozić odpowiedzialność prawna za moje słowa.
Nie jestem prawnikiem, więc nie do końca rozumiem, jakie konsekwencje mogą mi grozić w tej sytuacji. Czy rzeczywiście mogę zostać oskarżony o zniesławienie za swoją opinię wyrażoną na forach internetowych? Czy nie ma w tym przypadku jakiejś ochrony wolności słowa?
Oto najważniejsze kwestie:
Kodeks Cywilny - Art. 23.
Tutaj mówi się o ochronie dóbr osobistych, do których zalicza się cześć, dobry imię, wolność, tajemnicę korespondencji, spokój osobisty, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnicę naukową, wynalazczą i racjonalizatorską oraz tajemnicę przedsiębiorstwa. Zniesławienie, do którego odwołuje się właściciel firmy, może naruszać dobre imię firmy.
Kodeks Cywilny - Art. 24. § 1.
Zgodnie z tym przepisem, jeżeli dobra osobiste są zagrożone cudzym działaniem, osoba, której prawo lub interes prawny jest zagrożony, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. Jeżeli więc w Twojej wypowiedzi nie zawarłeś nieprawdziwych informacji, mogą one być chronione jako wyraz wolności słowa.
Kodeks Karny - Art. 212. § 1.
Jest to przepis dotyczący zniesławienia, który mówi, że kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, organizację lub grupę o takie postępowanie, czy też o cechy, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Podkreślę jednak, że na podstawie polskiego prawa, aby skutecznie udowodnić zniesławienie, firma musi wykazać, że Twoje oświadczenia były nieprawdziwe oraz że zostały wygłoszone z zamiarem zaszkodzenia firmie. Wolność słowa jest podstawowym prawem i jest chroniona, pod warunkiem, że informacje, które dzielisz, są prawdziwe i nie mają na celu celowego szkodzenia reputacji firmy.
Mam nadzieję, że informacje te pomogą Ci lepiej zrozumieć sytuację.