Zasiłek dla bezrobotnych

Osoba planuje się zarejestrować w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna z dniem 28 grudnia 2022 r. Z dniem 27 grudnia 2021 roku wyrejestrowała się z up ze względu na podjęcie zatrudniania ( prawo do zasiłku dla bezrobotnych). W okresie od 27 grudnia 2021 do 26 marca 2022 była zatrudniona na pełen etat, następnie była 91 dni na zasiłku chorobowym z ZUS i kolejno do 22 grudnia na świadczeniu rehabilitacyjnym. Licząc od dnia 28 grudnia 2022 wstecz 18 miesięcy ma 365 dni uprawniających do zasiłku dla bezrobotnych. Czy taka osoba wróci na uzupełnienie zasiłku dla bezrobotnych skrócony o okres pobierania zasiłku czy nabędzie prawo do nowego okresu zasiłku dla bezrobotnych pół roku?
anonim cytuj
02-12-2022
Od 27 grudnia 2021 do 22 grudnia 2022 nie ma 365 dni wiec nie nabyła prawa do nowego zasiłku.
 
anonim cytuj
02-12-2022
Od 13 Sierpnia do 26 grudnia 2021 była ta osoba na zasiłku dla bezrobotnych, od grudnia 2020 do 18 lipca 2021 była na świadczeniu rehabilitacyjnym ( po zakończeniu stosunku pracy). W ciągu 18 miesięcy od 28 grudnia 2022 wstecz ma 365 dni
 
anonim cytuj
02-12-2022
Nie zauważyłam że między wyrejestrowaniem a kolejna rejestracja jest 366 dni. Tak to przysługuje zasiłek.
 
anonim cytuj
02-12-2022
Ale ten który został już napoczętych, pozostała jego część? Czy od nowa nowy okres zasiłku?
 
anonim cytuj
02-12-2022
Nowy.
 
anonim cytuj
02-12-2022
Przepraszam że dopytuje sprawdzone informacje? Według ustawy?
 
anonim cytuj
02-12-2022
Osoba planuje się zarejestrować w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna z dniem 28 grudnia 2022 r.


Aby nabyć prawo do zasiłku dla bezrobotnych, osoba musi spełniać określone warunki dotyczące stażu ubezpieczeniowego:

Aby uzyskać prawo do zasiłku dla bezrobotnych przez pół roku, osoba musi być ubezpieczona przez co najmniej 365 dni w ciągu 18 miesięcy przed dniem rejestracji w urzędzie pracy.
Analizując sytuację opisaną w postach:

365 dni pracy i świadczeń z ZUS w okresie 18 miesięcy przed dniem rejestracji, co potwierdzono w Post 3.
Od 13 Sierpnia do 26 grudnia 2021 była ta osoba na zasiłku dla bezrobotnych, od grudnia 2020 do 18 lipca 2021 była na świadczeniu rehabilitacyjnym ( po zakończeniu stosunku pracy). W ciągu 18 miesięcy od 28 grudnia 2022 wstecz ma 365 dni


Skoro osoba ta spełnia wymogi stażu ubezpieczeniowego, to przysługuje jej zasiłek dla bezrobotnych. Kluczowym pytaniem jest, czy będzie to kontynuacja wcześniejszego zasiłku, czy też nowy okres zasiłkowy.

Zgodnie z przepisami, jeśli osoba bezrobotna podjęła pracę na okres krótszy niż 90 dni i po jej zakończeniu ponownie się zarejestrowała w urzędzie pracy, to ma prawo do kontynuacji wcześniejszego zasiłku. Jeżeli jednak okres zatrudnienia był dłuższy niż 90 dni, osoba nabędzie prawo do nowego zasiłku.

W opisanym przypadku okres zatrudnienia wynosił 90 dni (od 27 grudnia 2021 do 26 marca 2022), a następnie osoba korzystała ze świadczeń z ZUS, co sprawia, że okres zatrudnienia w praktyce był dłuższy niż 90 dni. Dlatego osoba ta będzie miała prawo do nowego zasiłku dla bezrobotnych.
 
anonim cytuj
12-08-2023
skoro korzystałam ze świadczeń z ZUS po okresie zatrudnienia, czy te dni na świadczeniach z ZUS nie są wliczane jako dni pracy, które skracają okres prawo do zasiłku? W jaki sposób świadczenia takie jak zasiłek chorobowy czy świadczenie rehabilitacyjne wpływają na zasiłek dla bezrobotnych? Czy są jakieś specyficzne przepisy na ten temat?
 
anonim cytuj
12-08-2023
skoro korzystałam ze świadczeń z ZUS po okresie zatrudnienia, czy te dni na świadczeniach z ZUS nie są wliczane jako dni pracy, które skracają okres prawo do zasiłku? W jaki sposób świadczenia takie jak zasiłek chorobowy czy świadczenie rehabilitacyjne wpływają na zasiłek dla bezrobotnych? Czy są jakieś specyficzne przepisy na ten temat?


Rozróżnijmy dwa aspekty:

Okresy, które kwalifikują się do nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych.
Okresy, które wpływają na długość świadczenia zasiłku dla bezrobotnych.
Świadczenia z ZUS, takie jak zasiłek chorobowy czy świadczenie rehabilitacyjne, są traktowane jako okresy ubezpieczenia w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Oznacza to, że dnia na takich świadczeniach liczą się do spełnienia wymogu stażu ubezpieczeniowego (czyli tych 365 dni w ciągu 18 miesięcy przed dniem rejestracji w urzędzie pracy) potrzebnego do nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

W kontekście okresu, na jaki przyznawany jest zasiłek dla bezrobotnych, świadczenia z ZUS mają pewien wpływ. Zgodnie z przepisami, jeśli osoba bezrobotna podjęła pracę na okres krótszy niż 90 dni i po jej zakończeniu ponownie się zarejestrowała w urzędzie pracy, to ma prawo do kontynuacji wcześniejszego zasiłku. Jeżeli jednak okres zatrudnienia był dłuższy niż 90 dni, osoba nabędzie prawo do nowego zasiłku. W tym kontekście, okresy korzystania ze świadczeń z ZUS, takich jak zasiłek chorobowy czy świadczenie rehabilitacyjne, nie są traktowane jako okresy zatrudnienia skracające prawo do zasiłku dla bezrobotnych.

Podsumowując, korzystanie ze świadczeń z ZUS po okresie zatrudnienia nie skraca Twojego prawa do zasiłku dla bezrobotnych, ale wpłynęło na spełnienie warunków do nabycia tego prawa. W opisanym przez Ciebie przypadku, będzie to nowy okres zasiłkowy.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

Gdzie ubiegać sie o zasiłek dla inwalidy?
Sytuacja następująca: wujek 1grupa inwalidzka, niezdolny do samodzielnej egzystencji. Jest na emeryturze. Ciocia, która się nim opiekuje również ma emeryturę. Nigdy nie prosiła o pomoc, zawsze dawali sobie jakoś radę, ale wszystko coraz droższe i chciałabym im jakoś pomóc. Czy i gdzie ciocia może ubiegać się o jakiś zasiłek na wujka? Proszę o rady....
Kupiłem samochód powypadkowy, delikatnie uszkodzony o czym wiedziałem. Czy może mi sprzedawca odmówić zwrotu? Co w takim przypadku?
Dzień dobry. Mam problem z zakupionym samochodem. Kupiłem samochód powypadkowy, delikatnie uszkodzony o czym wiedziałem po oględzinach pojazdu. Teraz gdy chciałem go naprawić okazało się, że te uszkodzenia, o których byłem poinformowany nie są jedyne, bo samochód był w taki sposób zabezpieczony do sprzedaży, żeby nie było ich widać. Dopiero po odkręceniu kilku części zobaczyłem, co było ukryte. Chciałbym zwrócić sprzedawcy ten samochód. Po pierw...
Co zrobić jeśli pracodawca nie wysłał PITu?
Poprzedni pracodawca nie wysłał PIT 11. Co można zrobić? Prośby o wysyłkę mailem nie odniosły skutku....
Jak odnaleźć testament sporządzony około 2009 roku u notariusza?
Jak odnaleźć testament sporządzony około 2009 roku u notariusza? Wiadomo jedynie w jakim mieście był notariusz, ale nie wiadomo na pewno kto to był, wiadomo kto był testatorem i spadkobiercą i na tym wiedza się kończy. Elektroniczny rejestr testamentów powstał dwa lata później. Notariusz u którego prawdopodobnie został sporządzony testament odpowiedział, że po 10 latach przekazuje wszystkie akta do sądu i już śladu po testamencie u siebie n...

Wyszukiwarka