Czy muszę akceptować podwyżkę czynszu bez żadnego wyjaśnienia?

Mam pewien problem związany z czynszem, który płacę za wynajmowane mieszkanie i mam nadzieję, że ktoś tu może mi pomóc. Otóż, od kilku lat wynajmuję to mieszkanie i wszystko było w porządku, ale ostatnio dostałem pismo od właściciela, że czynsz zostanie podwyższony o 15% od przyszłego miesiąca.

Nie do końca rozumiem, dlaczego doszło do tej podwyżki i co jest tego powodem. Dotychczasowe umowy były ustalane na rok i po roku w wynajmowanym mieszkaniu nie było żadnych zmian, więc ta podwyżka mnie zaskoczyła.

Jestem laikiem w prawie, więc nie wiem, czy właściciel ma prawo tak po prostu podwyższyć czynsz bez jakiegoś wyjaśnienia. Czy mogę wymagać od niego uzasadnienia tej decyzji? Czy jako najemca mam jakieś prawa w tej sytuacji?

Nie chciałbym wchodzić w konflikt z właścicielem, ale chciałbym też wiedzieć, czy to wszystko jest zgodne z prawem. Czy powinienem poszukać pomocy prawnika w tej sprawie?

Bardzo dziękuję za wszelkie porady i wyjaśnienia w tej kwestii. Jestem lekko zagubiony w tym wszystkim, więc każda pomoc będzie bardzo mile widziana.
anonim cytuj
31-07-2023
Podstawa prawna podwyżki czynszu
Najważniejszy artykuł, na który powinieneś zwrócić uwagę, to art. 676 Kodeksu cywilnego, który mówi, że "wzrost czynszu najemcy nie grozi, jeżeli najem trwa, chyba że najemca się na to zgodzi". To oznacza, że właściciel nie ma prawa jednostronnie podwyższyć czynszu bez Twojej zgody podczas trwania umowy najmu.

Zgoda na podwyżkę czynszu
Jeśli zgadzasz się na podwyżkę czynszu, powinieneś zawrzeć nową umowę najmu lub aneks do obecnej umowy, w którym jasno określisz nowy czynsz. Wszystkie zmiany w umowie najmu powinny być dokonane na piśmie.

Brak zgody na podwyżkę czynszu
Jeżeli nie zgadzasz się na podwyżkę czynszu, nie musisz się na nią zgadzać. Właściciel nie może jednostronnie zwiększyć czynszu bez Twojej zgody. Jeżeli sprzeciwisz się podwyżce, czynsz pozostanie na obecnym poziomie.

Rozwiązanie umowy najmu
Jeżeli nie zgadzasz się na podwyżkę czynszu, właściciel ma prawo rozwiązać umowę najmu, ale musi to zrobić zgodnie z przepisami prawa. Według art. 673 Kodeksu cywilnego, umowę najmu można rozwiązać z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia.
 
anonim cytuj
31-07-2023

Sugerowane Tematy

Do kiedy mam termin na dostarczenie odpisu?
Chciałam się spytać do kiedy mam termin na dostarczenie odpisu? W piśmie w sądzie jest termin 7 dni a list był odebrany w poniedziałek to czas mam do poniedziałku czy do wtorku?...
Po wygranych w sprawach sądowych z ZUS
Wygrałem sprawy sądowe z ZUS (w sprawie rekompensaty do emerytury za pracę w warunkach szkodliwych) w pierwszej i drugiej instancji (Sąd Apelacyjny odrzucił apelację ZUS). - czy (i ew. od kogo) dowiem się o ewentualnej kasacji ZUS, - zakładając, że ZUS nie złoży kasacji, ile czasu ma ZUS na realizację wyroku ew. czy muszę składać jakieś pisma/wnioski do ZUS w tej sprawie...
Spadek i zachowek po dziadku.
Sprawa dotyczy spadku i zachowku po dziadku. Mój teść i dziadek moich dzieci wraz ze swoją drugą żoną w 2009 r. jednocześnie złożyli przed notariuszem testamenty. W testamencie żony teścia jest zapisane że powołuje do całości swojego małżonka a na wypadek gdyby nie chciał lub nie mógł dziedziczyć, do całości spadku powołuje bratanicę (nazwisko i imię). Teść powołuje do całości spadku małżonkę (nazwisko i imię). Żona teścia zmarła zmarła w cze...
zniszczone rzeczy w wynajmowanym mieszkaniu
Witam, wynajmowałam mieszkanie i jak to jest, jak zniszczyły się rzeczy od normalnego użytkowania. Wynajmowałam ponad 5 lat i te rzeczy były stare zlat 80 i zużyły się. Czy muszę je odkupić? A poza tym kanapa była ze skai i popękała po roku użytkowania. Dwa, krzesła z lat 80 tych się połamały i wyrzuciłam oraz telewizor, kturego już dawno kupić nie można nawet używany też się zepsuł. Przez ponad 5 lat płaciłam za wynajem, odstępne dla właścicielk...

Wyszukiwarka