Czy muszę akceptować podwyżkę czynszu bez żadnego wyjaśnienia?

Mam pewien problem związany z czynszem, który płacę za wynajmowane mieszkanie i mam nadzieję, że ktoś tu może mi pomóc. Otóż, od kilku lat wynajmuję to mieszkanie i wszystko było w porządku, ale ostatnio dostałem pismo od właściciela, że czynsz zostanie podwyższony o 15% od przyszłego miesiąca.

Nie do końca rozumiem, dlaczego doszło do tej podwyżki i co jest tego powodem. Dotychczasowe umowy były ustalane na rok i po roku w wynajmowanym mieszkaniu nie było żadnych zmian, więc ta podwyżka mnie zaskoczyła.

Jestem laikiem w prawie, więc nie wiem, czy właściciel ma prawo tak po prostu podwyższyć czynsz bez jakiegoś wyjaśnienia. Czy mogę wymagać od niego uzasadnienia tej decyzji? Czy jako najemca mam jakieś prawa w tej sytuacji?

Nie chciałbym wchodzić w konflikt z właścicielem, ale chciałbym też wiedzieć, czy to wszystko jest zgodne z prawem. Czy powinienem poszukać pomocy prawnika w tej sprawie?

Bardzo dziękuję za wszelkie porady i wyjaśnienia w tej kwestii. Jestem lekko zagubiony w tym wszystkim, więc każda pomoc będzie bardzo mile widziana.
anonim cytuj
31-07-2023
Podstawa prawna podwyżki czynszu
Najważniejszy artykuł, na który powinieneś zwrócić uwagę, to art. 676 Kodeksu cywilnego, który mówi, że "wzrost czynszu najemcy nie grozi, jeżeli najem trwa, chyba że najemca się na to zgodzi". To oznacza, że właściciel nie ma prawa jednostronnie podwyższyć czynszu bez Twojej zgody podczas trwania umowy najmu.

Zgoda na podwyżkę czynszu
Jeśli zgadzasz się na podwyżkę czynszu, powinieneś zawrzeć nową umowę najmu lub aneks do obecnej umowy, w którym jasno określisz nowy czynsz. Wszystkie zmiany w umowie najmu powinny być dokonane na piśmie.

Brak zgody na podwyżkę czynszu
Jeżeli nie zgadzasz się na podwyżkę czynszu, nie musisz się na nią zgadzać. Właściciel nie może jednostronnie zwiększyć czynszu bez Twojej zgody. Jeżeli sprzeciwisz się podwyżce, czynsz pozostanie na obecnym poziomie.

Rozwiązanie umowy najmu
Jeżeli nie zgadzasz się na podwyżkę czynszu, właściciel ma prawo rozwiązać umowę najmu, ale musi to zrobić zgodnie z przepisami prawa. Według art. 673 Kodeksu cywilnego, umowę najmu można rozwiązać z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia.
 
anonim cytuj
31-07-2023

Sugerowane Tematy

Wydziedziczenie dziecka w testamencie.
Będę sporządzać testament, w którym musze wydziedziczyć syna. Jakich argumentów użyć aby później sąd tego nie podważył....
Kamery na stołówkach
Witam. W zwiazku z nagminnymi kradzieżami jedzenia z lodówek na stołówkach, czy można na stołówkach zamontować kamery? Podgląd tylko dla Kierownika celem złapania złodzieja. Czy to naruszałoby jakiś przepis?...
opieka nad zdrowym dzieckiem
Dwa dni opieki nad zdrowym dzieckiem- czy pracodawca ma prawo odmówić udzielenia dnia wolnego/ wolnych godzin w ciągu dnia?...
potrzebuję ściągnąć dług od osoby prywatnej
Dzień dobry, potrzebuję ściągnąć dług od osoby prywatnej. Adwokat wysłała list adwokacki, ale niestety osoba nie odpowiedziała na ten list. Co mogę zrobić aby odzyskać dług? Pozdrawiam....

Wyszukiwarka