Czy muszę akceptować podwyżkę czynszu bez żadnego wyjaśnienia?

Mam pewien problem związany z czynszem, który płacę za wynajmowane mieszkanie i mam nadzieję, że ktoś tu może mi pomóc. Otóż, od kilku lat wynajmuję to mieszkanie i wszystko było w porządku, ale ostatnio dostałem pismo od właściciela, że czynsz zostanie podwyższony o 15% od przyszłego miesiąca.

Nie do końca rozumiem, dlaczego doszło do tej podwyżki i co jest tego powodem. Dotychczasowe umowy były ustalane na rok i po roku w wynajmowanym mieszkaniu nie było żadnych zmian, więc ta podwyżka mnie zaskoczyła.

Jestem laikiem w prawie, więc nie wiem, czy właściciel ma prawo tak po prostu podwyższyć czynsz bez jakiegoś wyjaśnienia. Czy mogę wymagać od niego uzasadnienia tej decyzji? Czy jako najemca mam jakieś prawa w tej sytuacji?

Nie chciałbym wchodzić w konflikt z właścicielem, ale chciałbym też wiedzieć, czy to wszystko jest zgodne z prawem. Czy powinienem poszukać pomocy prawnika w tej sprawie?

Bardzo dziękuję za wszelkie porady i wyjaśnienia w tej kwestii. Jestem lekko zagubiony w tym wszystkim, więc każda pomoc będzie bardzo mile widziana.

Potwiedź że nie jesteś botem

Wyszukiwarka