Mieszkanie

Dzień dobry. Mieszkanie, którym jesteśmy zainteresowani jest w trakcie zakładania księgi wieczystej. Został złożony wniosek do sądu. Czy właściciel mieszkania może je teraz sprzedać nim KW zostanie założona?
anonim cytuj
17-07-2023
Dzień dobry. Właściciel nieruchomości ma prawo do jej sprzedaży nawet w trakcie zakładania księgi wieczystej.

Jednakże warto zauważyć, że bez założonej księgi wieczystej proces transakcji może być skomplikowany. Księga wieczysta jest bowiem podstawowym dokumentem potwierdzającym stan prawny nieruchomości. W przypadku braku założonej księgi wieczystej, ciężko jest potwierdzić pewne kluczowe informacje, takie jak na przykład: czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką czy innymi ograniczeniami, czy nie ma innych roszczeń wobec nieruchomości, czy osoba sprzedająca nieruchomość jest faktycznym jej właścicielem itp.

Jeżeli decydujesz się na zakup nieruchomości w takiej sytuacji, zalecałbym skorzystanie z usług notariusza lub prawnika, który pomoże Ci w odpowiedni sposób zabezpieczyć Twoje prawa jako kupującego. W praktyce często stosuje się tzw. umowy przedwstępne, które zobowiązują sprzedającego do przekazania nieruchomości kupującemu po założeniu księgi wieczystej.
 
anonim cytuj
21-07-2023
Jestem zainteresowany zakupem działki, która nie ma jeszcze założonej księgi wieczystej. Właściciel zapewnia mnie, że proces założenia księgi jest w trakcie i niedługo zostanie zakończony. Czy mogę bezpiecznie nabyć taką działkę, czy powinienem poczekać, aż księga wieczysta zostanie założona?
 
anonim cytuj
21-07-2023
Dzień dobry,

Podobnie jak w przypadku mieszkania, zakup działki, która nie ma jeszcze założonej księgi wieczystej, jest możliwy, ale wiąże się z pewnym ryzykiem. Księga wieczysta jest oficjalnym dokumentem, który zawiera informacje o własności nieruchomości, prawach z nią związanych oraz ewentualnych obciążeniach, takich jak hipoteki czy służebności.

Pamiętaj jednak, że nawet jeżeli księga wieczysta nie została jeszcze założona, to nie oznacza, że nie można przeprowadzić transakcji kupna-sprzedaży. Istotne jest jednak, aby przed finalizacją transakcji dokonać szczegółowej analizy stanu prawnego nieruchomości, co najczęściej odbywa się poprzez analizę aktu notarialnego przekazania własności, umowy deweloperskiej, decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz innych dokumentów związanych z nieruchomością.

Reasumując, zakup nieruchomości bez założonej księgi wieczystej jest możliwy, ale niesie ze sobą pewne ryzyko. Dlatego warto skonsultować taką decyzję z doświadczonym prawnikiem lub notariuszem, który pomoże Ci dokładnie przeanalizować wszelkie dostępne dokumenty i podjąć świadomą decyzję.

Mam nadzieję, że to pomoże. Jeśli masz dodatkowe pytania, śmiało pytaj.
 
anonim cytuj
21-07-2023

Sugerowane Tematy

Wysokie alimenty.
Szukam orzecznictwa dot. alimentów, ale zasądzających wysokie kwoty. Wszystko co znajduję, to max 2-2,5 tys. Czytałam na tym forum wiele postów, napisałam nawet do jednego z autorów z prośbą o dokończenie swojego wątku o informację jakie alimenty zostały zasądzone, ale cisza. Interesują mnie okoliczności zasądzania alimentów w okolicach 5-10 tys zł i więcej na jedno dziecko. Jeśli ktoś zna takie orzeczenia lub wie w jaki sposób i gdzie szukać,...
Pozbawienie praw rodzicielskich.
Ja z takim krótkim pytaniem, ojciec dziecka ma ograniczone prawa rodzicielskie. Po jakim czasie mogę założyć sprawę o pozbawienie tej władzy....
Oszustwo internetowe.
Partner zamówił łóżko na stronie internetowej . Minęły już 3 tygodnie ,firma raz opowiedziała że mają jeszcze czas po czym nie ma z nimi żadnego kontaktu . Nie odbierają telefonów i nie odpisują na maile . Łóżko zostało w całości opłacone. Po głębszym przeszukaniu okazuje się ,że niektórzy dostają zamówienia a większość jednak ani łóżka ani pieniędzy. Czy możemy jakoś odzyskać pieniądze?...
Jak odzyskać pożyczone pieniądze?
Mam problem z byłym narzeczonym. Pożyczyłam mu na budowę domu 15 tys., oddał mi 6 tys. Reszty nie chce oddać. Mam smsy o tych pożyczonych pieniądzach ile pożyczył i ile do spłaty. Gdzie zgłosić tą sprawę?...

Wyszukiwarka