Darowizna

Dzień dobry. Potrzebuję pomocy. Mąż dostał w darowiźnie działkę przed ślubem. Po ślubie rozpoczęliśmy na niej budowę domu, która nadal trwa. Wiadomo podczas budowy koszta są ogromne, dlatego sprzedałam swoje mieszkanie, by fundusze przeznaczyć na ten cel. Ufam mężowi, ale różne historie dzieją się w życiu, dlatego obydwoje podjęliśmy decyzję o przepisaniu działki na współwłasność. Nie wiem tylko jak ugryźć temat i jak oszacować wartość (czy dodać do wartości działki dom który jest w budowie?). Jak najkorzystniej wyjść z tej sytuacji?
anonim cytuj
08-06-2023
Zasadniczo, jeżeli mąż otrzymał działkę w darowiźnie przed ślubem, ta nieruchomość stanowi jego majątek osobisty (majątek odrębny), a nie majątek wspólny małżonków, zgodnie z art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Jeśli jednak na tej działce budujecie dom i wykorzystujecie do tego fundusze, które pochodzą z waszego majątku wspólnego (np. pieniądze z sprzedaży Twojego mieszkania), sytuacja staje się bardziej skomplikowana. W takim przypadku, mogłoby to skutkować powstaniem tzw. "współwłasności ułamkowej" - tj. obydwoje stajecie się współwłaścicielami, ale udziały nie muszą być równe (mogą zależeć od wkładu finansowego każdego z małżonków).

Jeśli chcecie przepisać działkę na współwłasność, najlepszym sposobem będzie zawarcie umowy darowizny części nieruchomości (działki wraz z domem w budowie) przed notariuszem. Koszt tej operacji zależeć będzie od wartości darowizny i może obejmować podatek od darowizny, jeśli wartość przekracza określone w ustawie kwoty (zgodnie z art. 4a ust. 1 Ustawy o podatku od spadków i darowizn, darowizny pomiędzy małżonkami do kwoty 9637 zł są zwolnione z podatku).

Aby oszacować wartość nieruchomości, warto zasięgnąć opinii rzeczoznawcy majątkowego. Wartość nieruchomości powinna obejmować wartość działki oraz wartość domu w stanie, w jakim się obecnie znajduje.

Z pewnością warto zauważyć kilka dodatkowych aspektów:

Podatek od darowizny: Jak wspomniałem, od darowizny może być naliczany podatek. Jednakże, w przypadku małżonków, zgodnie z art. 4a ust. 1 Ustawy o podatku od spadków i darowizn, darowizny do kwoty 9 637 zł są zwolnione z podatku. Wartość wyższa niż ta kwota jest opodatkowana stawką 12%. Pamiętaj jednak, że kwoty te mogą ulec zmianie, dlatego warto skonsultować się z doradcą podatkowym.

Wkład finansowy małżonków: Ważne jest, aby dokładnie oszacować wkład każdego z małżonków w budowę domu. Może to mieć wpływ na późniejsze roszczenia dotyczące podziału majątku, jeżeli dojdzie do rozstania. Warto rozważyć sporządzenie dokumentacji potwierdzającej wkłady finansowe obu stron.

Długoterminowe konsekwencje: Przed podjęciem decyzji o przepisaniu części działki na małżonka warto rozważyć długoterminowe konsekwencje tego kroku. Na przykład, w przypadku ewentualnej sprzedaży nieruchomości, obaj małżonkowie będą musieli wyrazić na to zgodę.

Notariusz: Wszystkie formalności związane z darowizną nieruchomości muszą zostać przeprowadzone przez notariusza, zgodnie z Kodeksem cywilnym. Notariusz pomoże w przygotowaniu niezbędnej dokumentacji i doradzi, jakie kroki należy podjąć, aby proces przebiegł prawidłowo.
 
anonim cytuj
22-07-2023

Sugerowane Tematy

Dzisiaj kierownik powiedział że mam opróżnić szafkę i iść do domu. Nie dostałam żadnego wypowiedzenia
Mam pytanie pracuje przez agencje pracy xyz w firmie xxx umowa do 16.12.2022 dzisiaj kierownik powiedział że mam opróżnić szafkę i iść do domu. Nie dostałam żadnego wypowiedzenia do podpisu ani z pracy ani z agencji . Moje pytanie brzmi czy mogę iść na l4 problemy z kręgosłupem do końca trwania umowy i czy mi zapłacą za te 16 dni jakbym chorowała...
Alimenty
Witam. Sąd zasądził alimenty na kwotę 1800 zł. Ojciec dziecka wcześniej płacić 1200 tytułem zabezpieczenia. W postanowieniu jest punkt, że alimenty w kwocie 1800 są począwszy od dnia 20 stycznia. Sąd nadał klauzulę natychmiastowej wykonalności. Moje pytanie brzmi czy jak strona się odwoła, to alimenty będą płacone na kwotę z zabezpieczenia? Czy ojciec będzie musiał wyrównać alimenty do nowo zasądzonej kwoty? Czy gdy złoży zażalenie to alimenty z...
Zatarcie skazania.
Witam czy musze czekać 5 lat na zatarcie wskazania czy mogę się starać o wcześniejsze zatarcie? (Jak tak to po jakim czasie?)...
Stomatolog nas oszukał i naciągnął na dodatkowe koszty
Dzień dobry, W wczorajszym dniu męża rozbolał ząb, z racji weekendu i niestety brak pogotowia stomatologicznego, umówiłam go na wizytę prywatna. Pani rejestratorka dodała ze za wizytę z racji soboty dodatkowo 150 zł. Wizyta umówiona na 10 rano , o 9 pani dzwoni czy można wcześniej bo pacjent zrezygnował. Jak najszybciej pojechaliśmy, na miejscu w poczekalni okazało się wg cennika, ze za sobotę dodatkowo 150 zł, jednorazową wizytę 500 zł, plus ...

Wyszukiwarka