Obowiązek alimentacyjny dziadków wobec wnuków.

Może mi ktoś powiedzieć jak to wygląda by alimenty ściągać od dziadków? Niestety ojciec dziecka nie płaci komornik nie ma z czego ściągać mimo że ojciec dziecka pracuje.
anonim cytuj
27-10-2023
Do funduszu złóż papiery, co prawda do 500 zł tylko wypłaca ale zawsze coś. Ja mam przyznane po 800 na jedno a nie nie płaci robi na czarno to mam z funduszu te 500 ,mu dług rośnie i rośnie.
 
anonim cytuj
27-10-2023
Jaka jest przyczyna nieskutecznej egzekucji? Alimenty od rodziców zobowiązanego to alimenty uzupełniające a nie zamienne. Zanim podejmiesz próbę pozwania dziadków, ustal dlaczego komornik nie egzekwuje alimentów z wynagrodzenia (lub egzekwuje zbyt mało). Wniosku sek do komornika o stan sprawy wraz z wnioskiem o zaświadczenie o dokonanych wpłatach. Dopiero jak uzyskasz te dokumenty będziesz miała wiedzę o przyczynie.
 
anonim cytuj
27-10-2023
Może mi ktoś powiedzieć jak to wygląda by alimenty ściągać od dziadków? Niestety ojciec dziecka nie płaci komornik nie ma z czego ściągać mimo że ojciec dziecka pracuje.


Jeżeli ojciec dziecka nie płaci alimentów i komornik nie jest w stanie ich ściągnąć z jego wynagrodzenia, istnieje możliwość dochodzenia alimentów od dziadków. Polskie prawo cywilne przewiduje sytuacje, w których dziadkowie mogą zostać zobowiązani do płacenia alimentów na rzecz wnuków. Zgodnie z art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli rodzice nie są w stanie świadczyć alimentów ze względu na swoją sytuację materialną, to obowiązek ten przechodzi na dziadków. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że alimenty od dziadków są alimentami uzupełniającymi, a nie zamiennymi. Oznacza to, że mają one uzupełnić niewystarczające alimenty od rodziców, a nie je zastąpić.

Jaka jest przyczyna nieskutecznej egzekucji? Alimenty od rodziców zobowiązanego to alimenty uzupełniające a nie zamienne. Zanim podejmiesz próbę pozwania dziadków, ustal dlaczego komornik nie egzekwuje alimentów z wynagrodzenia (lub egzekwuje zbyt mało). Wniosku sek do komornika o stan sprawy wraz z wnioskiem o zaświadczenie o dokonanych wpłatach. Dopiero jak uzyskasz te dokumenty będziesz miała wiedzę o przyczynie.


To kluczowe podejście. Aby skutecznie dochodzić alimentów od dziadków, najpierw musisz ustalić przyczynę nieskutecznej egzekucji przez komornika wobec ojca dziecka. Zaświadczenie od komornika o dokonanych wpłatach oraz stan sprawy pomoże ocenić, czy faktycznie istnieje podstawa do żądania alimentów od dziadków. Jeśli okaże się, że ojciec celowo unika płacenia alimentów, np. poprzez pracę na tzw. czarno, można podjąć dalsze działania prawne w celu egzekwowania alimentów, w tym od dziadków, jeśli sytuacja materialna rodziców na to nie pozwala. Jednak warto mieć na uwadze, że egzekwowanie alimentów od dziadków jest skomplikowane i może być wymagające z punktu widzenia dowodowego.
 
anonim cytuj
28-10-2023

Sugerowane Tematy

czy są jakieś przepisy prawne regulujące wysokość żywopłotu na działce u sąsiada?
Witam , czy są jakieś przepisy prawne regulujące wysokość żywopłotu na działce u sąsiada . Żywopłot ten zasłania słońce przez co cały dzień w pokoju jest ciemno . Żywopłot ma ponad 5 m wysokości(łata ma 3 m) , znajduje się +/- 90 cm od granicy działki , i 3.90 m od ściany domu Prośba o skrócenie żywopłotu spełza na niczym więc proszę o poradę...
Chwilówka
Witam, zaciągnąłem jakiś czas temu pożyczkę w firmie A. Firma A sprzedała dług do firmy B, ponieważ nie wywiązałem się z umowy. Firma A nie poinformowała mnie w ogóle o fakcie zbytu długu do firmy B, teraz dostałem nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym od firmy B. Jak mogę zakwestionować w piśmie niezasadność takiego długu?...
Najniższa krajowa 2024 r.
Czy pracodawca łamie prawo płacąc pracownikom 20zł/h netto? Czytając w Internecie znalazłam informacje, że obecnie to 21,70 netto. Ciężko mi w to uwierzyć, bo kary finansowe są bardzo wysokie za takie występki....
Zasiłek chorobowy
Witam. Mam pytanie. Z końcem roku 2023 skończyła mi się umowa o prace. Tydzień po rozwiązaniu rozpocząłem l4 które trwa. Jesli nie zgłosiłem zwolnienia do pracodawcy ani do ZUS czy jest jeszcze szansa na zasiłek chorobowy? Pozdrawiam...

Wyszukiwarka