Prawa autorskie.

Chciałbym opublikować wiersz/piosenkę na spotter fb publicznie, skierowana do bliskiej osoby ze względu na miłe dla niej zaskoczenie. Piosenko/wiersz jest na tyle genialna i ładnie ułożona, że boję się, że może zostać skradzione i wykorzystane przez jakiś zespół lub osobę. W jaki sposób mogę to zabezpieczyć i udowodnić, że należy do mnie w razie gdybym gdzieś ja usłyszał? Jaka adnotację napisać pod publikowana piosenka?. Proszę o wskazówki jak się zabezpieczyć i czego użyć, żeby było Prawnie. Dziękuje pozdrawiam
anonim cytuj
13-04-2023
Idziesz do notariusza, sporządzacie akt, że ktoś tam jest twórcą, do akt dołączona jest kopia nagrania i tyle w temacie. Jak masz więcej pieniędzy, to możesz się pokusić o zarejestrowanie nagranie w US Copyright Office (45$)
 
anonim cytuj
13-04-2023
ZAIKS, ale by tam pójść i wszystkiego się dowiedzieć weź brudnopis A4 potem rozłożenie wszystkiego na czynniki pierwsze, pod względem technicznym, rytmicznym, nut, intonacji itp. itd.
 
anonim cytuj
13-04-2023
Ochrona prawna twojego utworu wynika z Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst jednolity: Dz.U. 2021 poz. 1234). W przypadku Twojej piosenki lub wiersza, automatycznie posiadasz prawa autorskie jako twórca, bez konieczności rejestracji.

Jeśli chcesz mieć dodatkowe zabezpieczenie, możesz podjąć kilka kroków, które mogą pomóc Ci w udowodnieniu swojego autorstwa:

Przede wszystkim, warto oznaczyć swój utwór symbolem ©, datą oraz swoim imieniem i nazwiskiem (np. © 2023 Jan Kowalski). Nie jest to jednak wymagane przez polskie prawo, ale może pomóc w udowodnieniu, że jesteś autorem utworu.

Możesz również skorzystać z pomysłu wspomnianego przez jednego z twoich przyjaciół, czyli udać się do notariusza i sporządzić akt notarialny, który będzie zawierał Twoje oświadczenie o autorstwie utworu oraz dołączoną kopię nagrania lub tekstu.

Innym rozwiązaniem jest zarejestrowanie swojego utworu w Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych (ZAIKS). Proces ten nie jest jednak obowiązkowy i nie daje dodatkowych praw, ale może pomóc w udowodnieniu autorstwa utworu w razie konfliktu.

Ostatnia opcja dotyczy rejestracji w zagranicznych instytucjach, takich jak amerykański US Copyright Office, jednak nie jest to konieczne dla ochrony twojego utworu w Polsce. Dodatkowo, koszty związane z taką rejestracją mogą być wysokie.

Pamiętaj, że ochrona praw autorskich w Polsce trwa przez całe życie autora oraz 70 lat po jego śmierci (art. 36 ust. 1 ustawy o prawie autorskim). W razie pytań lub potrzeby dalszej pomocy, śmiało pytaj.
 
anonim cytuj
16-04-2023

Sugerowane Tematy

Spłata mieszkania.
30 lat temu Moi rodzice dali pieniądze na zakup mieszkania, my jako małżeństwo włożyliśmy 10% w całości kwoty. Od 10 lat jesteśmy po rozwodzie. Próbuję namówić byłego męża żeby zapisał swoją część mieszkania na dzieci, ale on odmawia. Na akcie notarialnym widniejemy oboje. Czy to że mieszkanie zostało kupione za pieniądze od moich rodziców będzie w sądzie jakimś argumentem żebym nie musiała go spłacać?...
Tajemnica korespondencji.
Mamy w pracy pewien problem. Otóż skierowaliśmy do Prezesa zarządu pismo dotyczące pracownika, który nie przestrzega norm życia społecznego. Pismo podpisane przez kilka osób zostało skierowane do Zarządu, ale Zarząd udostępnił treść pisma osobom trzecim, tj. jemu, kierownikowi będącego jednocześnie przewodniczącym OPZZ. I od tego momentu zaczęła się awantura. Czy Prezes popełnił wykroczenie służbowe, udostępniając autorów pisma?...
zasiłek macierzyński
Żona urodziła 22 lipca córkę - 3 sierpnia pracodawca otrzymał wszystkie dokumenty wraz z wnioskiem o urlop macierzyński. Przez 2 miesiące żona nie otrzymała żadnych świadczeń, zaś w dniu dzisiejszym pracodawca poinformował ją, iż wysłał wszystko do ZUS 9 września (?). Moje pytanie brzmi, czy ZUS zapłaci należne świadczenie od 22 lipca, czy jednak pracodawca nie dopilnował terminu? Jest jakiś przepis, regulujący te terminy: pracownik -> pracoda...
Przedawnienie długu wobec banku.
Kredyt bankowy, bank sprzedaje dług. Nowy wierzyciel otrzymuje nakaz zapłaty z tytułem wykonalności w dniu 18.12.2013. Jak dobrze czytam z zawiadomienia sprawa do komornika złożona 7.06.2022. komornik wysyła pismo o zajęciach 20.07.2023. Po jakim czasie następuje przedawnienie złożenia nakazu zapłaty do komornika ?...

Wyszukiwarka