Prawa autorskie.

Chciałbym opublikować wiersz/piosenkę na spotter fb publicznie, skierowana do bliskiej osoby ze względu na miłe dla niej zaskoczenie. Piosenko/wiersz jest na tyle genialna i ładnie ułożona, że boję się, że może zostać skradzione i wykorzystane przez jakiś zespół lub osobę. W jaki sposób mogę to zabezpieczyć i udowodnić, że należy do mnie w razie gdybym gdzieś ja usłyszał? Jaka adnotację napisać pod publikowana piosenka?. Proszę o wskazówki jak się zabezpieczyć i czego użyć, żeby było Prawnie. Dziękuje pozdrawiam
anonim cytuj
13-04-2023
Idziesz do notariusza, sporządzacie akt, że ktoś tam jest twórcą, do akt dołączona jest kopia nagrania i tyle w temacie. Jak masz więcej pieniędzy, to możesz się pokusić o zarejestrowanie nagranie w US Copyright Office (45$)
 
anonim cytuj
13-04-2023
ZAIKS, ale by tam pójść i wszystkiego się dowiedzieć weź brudnopis A4 potem rozłożenie wszystkiego na czynniki pierwsze, pod względem technicznym, rytmicznym, nut, intonacji itp. itd.
 
anonim cytuj
13-04-2023
Ochrona prawna twojego utworu wynika z Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst jednolity: Dz.U. 2021 poz. 1234). W przypadku Twojej piosenki lub wiersza, automatycznie posiadasz prawa autorskie jako twórca, bez konieczności rejestracji.

Jeśli chcesz mieć dodatkowe zabezpieczenie, możesz podjąć kilka kroków, które mogą pomóc Ci w udowodnieniu swojego autorstwa:

Przede wszystkim, warto oznaczyć swój utwór symbolem ©, datą oraz swoim imieniem i nazwiskiem (np. © 2023 Jan Kowalski). Nie jest to jednak wymagane przez polskie prawo, ale może pomóc w udowodnieniu, że jesteś autorem utworu.

Możesz również skorzystać z pomysłu wspomnianego przez jednego z twoich przyjaciół, czyli udać się do notariusza i sporządzić akt notarialny, który będzie zawierał Twoje oświadczenie o autorstwie utworu oraz dołączoną kopię nagrania lub tekstu.

Innym rozwiązaniem jest zarejestrowanie swojego utworu w Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych (ZAIKS). Proces ten nie jest jednak obowiązkowy i nie daje dodatkowych praw, ale może pomóc w udowodnieniu autorstwa utworu w razie konfliktu.

Ostatnia opcja dotyczy rejestracji w zagranicznych instytucjach, takich jak amerykański US Copyright Office, jednak nie jest to konieczne dla ochrony twojego utworu w Polsce. Dodatkowo, koszty związane z taką rejestracją mogą być wysokie.

Pamiętaj, że ochrona praw autorskich w Polsce trwa przez całe życie autora oraz 70 lat po jego śmierci (art. 36 ust. 1 ustawy o prawie autorskim). W razie pytań lub potrzeby dalszej pomocy, śmiało pytaj.
 
anonim cytuj
16-04-2023

Sugerowane Tematy

Upadłość konsumencka a egzekucja komornicza.
Dziś odebrałem 2 listy. Jeden z 21.11.23 - postanowienie upadłości konsumenckiej o którą się staram. Drugi z 29.11.23 z urzędu skarbowego który poszedł również do agencji pracy która zatrudnia mnie na umowę zlecenie. Jest tam napisane aby pracodawca nie uiszczał wynagrodzenia do wysokości tam 3500 z groszami zobowiązanemu. Raz że to jedyne moje źródło dochodu. Prace rozpocząłem od 2 listopada za 24zł brutto po 5 h dziennie. Ja około 2000 zarobię....
Odebranie praw rodzicielskich.
Jeśli zostaną prawa rodzicielskie zabrane, to kiedy można pisać do sądu o przywrócenie władzy? Obecnie dzieci w domu dziecka. Czy będzie można je odwiedzać bardzo proszę o dobre rady ....
Gmina chce odkupić kawałek mojej działki na drogę.
Sytuacja wygląda następująco. Posiadam nieruchomość z działką w gminnej miejscowości. Z racji ze jest to działka w samym centrum przy głównym skrzyżowaniu. Wójt chce odkupić ode mnie kawałek działki, ponieważ z racji dużej ilości wypadków chcą wybudować rondo. Na jaką rekompensatę mogę liczyć, tyle po ile chodzą działki z metra czy więcej/ mniej? U kogo mogę zasięgnąć informacji ?...
Kawalerka nie ma księgi wieczystej.
Biuro pośrednictwa nieruchomościami ogłosiło sprzedaż kawalerki 18m2. W czasie rozmowy poinformowano mnie, że lokal ten nie ma księgi wieczystej. Powodem tego jest mały metraż. Czy rzeczywiście na tak małe lokale nie można założyć KW....

Wyszukiwarka