Mój ojciec ma liczne zadłużenia i zajęcia komornicze, w jaki sposób się przed tym uchronić oraz swoją rodzinę?

Witam. Mój ojciec ma liczne zadłużenia i zajęcia komornicze na pensji. Czy w związku z tym jest możliwość, że ja jako córka będę musiała te zadłużenia spłacać? Jeśli tak, w jaki sposób się przed tym uchronić oraz swoją rodzinę (mojego męża i dzieci)? Dziękuję pozdrawiam.
anonim cytuj
26-07-2022
Jak tata umrze to trzeba się zrzec przed notariuszem prawa do spadku. Ma Pani na to pół roku. Następnie musi Pani wystąpić do sądu z prośbą o możliwość zrzeczenia się za dzieci, każde z osobna, nawet nienarodzone, potem z tym z powrotem do notariusza, tez ma Pani na to pół roku. Jeśli się Pani nie zrzeknie lub za swoje dzieci nie utrzyma się w terminie dziedziczą długi... Ale najpierw zrzeka się najbliższą rodzina czyli żona, potem dzieci itd.
 
anonim cytuj
26-07-2022
Jak tata umrze to trzeba się zrzec przed notariuszem prawa do spadku. Ma Pani na to pół roku. Następnie musi Pani wystąpić do sądu z prośbą o możliwość zrzeczenia się za dzieci, każde z osobna, nawet nienarodzone, potem z tym z powrotem do notariusza, tez ma Pani na to pół roku. Jeśli się Pani nie zrzeknie lub za swoje dzieci nie utrzyma się w terminie dziedziczą długi... Ale najpierw zrzeka się najbliższą rodzina czyli żona, potem dzieci itd.

Żona i dzieci dziedziczą jednocześnie, a nie najpierw żona, a potem dzieci.
 
anonim cytuj
26-07-2022
Żona i dzieci dziedziczą jednocześnie, a nie najpierw żona, a potem dzieci.

Miałam inne wiadomości, ale nie kloce się. Czyli moga się zrzec jednocześnie?
 
anonim cytuj
26-07-2022
Miałam inne wiadomości, ale nie kloce się. Czyli moga się zrzec jednocześnie?

Mogą jednocześnie, mogą w dowolnej kolejności. O jednoczesnym dziedziczeniu mówi art. 931 k.c.
I dla formalności: odrzucić spadek. Zrzeczenie się dziedziczenia to inna czynność prawna. Dokonywana za życia przyszłego spadkodawcy.
 
anonim cytuj
26-07-2022
Mogą jednocześnie, mogą w dowolnej kolejności. O jednoczesnym dziedziczeniu mówi art. 931 k.c.
I dla formalności: odrzucić spadek. Zrzeczenie się dziedziczenia to inna czynność prawna. Dokonywana za życia przyszłego spadkodawcy.

Człowiek uczy się całe życie, dziękuję serdecznie
 
anonim cytuj
26-07-2022
Witam. Mój ojciec ma liczne zadłużenia i zajęcia komornicze na pensji. Czy w związku z tym jest możliwość, że ja jako córka będę musiała te zadłużenia spłacać? Jeśli tak, w jaki sposób się przed tym uchronić oraz swoją rodzinę (mojego męża i dzieci)? Dziękuję pozdrawiam.


Nie jest Pani zobowiązana do spłaty długów swojego ojca za jego życia. W przypadku śmierci ojca, Pani stanie się jego spadkobiercą i wówczas mogą Państwo być narażeni na odpowiedzialność za jego zadłużenie, chyba że podejmie Pani odpowiednie kroki.

Aby uchronić się przed przejęciem długów spadkowych:

Można odrzucić spadek przed notariuszem. Musi Pani to zrobić w ciągu 6 miesięcy od momentu, kiedy dowiedziała się o śmierci spadkodawcy i o tym, że jest Pani jego spadkobiercą.

Jeżeli ojciec posiadał także majątek, który chce Pani zachować, może Pani przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Wtedy odpowiedzialność za długi spadkowe ogranicza się do wartości majątku, który dziedziczy Pani po zmarłym.

Jak tata umrze to trzeba się zrzec przed notariuszem prawa do spadku. Ma Pani na to pół roku. Następnie musi Pani wystąpić do sądu z prośbą o możliwość zrzeczenia się za dzieci, każde z osobna, nawet nienarodzone, potem z tym z powrotem do notariusza, tez ma Pani na to pół roku. Jeśli się Pani nie zrzeknie lub za swoje dzieci nie utrzyma się w terminie dziedziczą długi... Ale najpierw zrzeka się najbliższą rodzina czyli żona, potem dzieci itd.


Nie dokładnie. Poprawne jest stwierdzenie, że można odrzucić spadek. Jak zostało zaznaczone w postach później, odrzucenie spadku a zrzeczenie się dziedziczenia to dwie różne czynności prawne. Zrzeczenie się dziedziczenia dokonywane jest za życia przyszłego spadkodawcy.

Warto również podkreślić, że jeśli chodzi o dziedziczenie, żona i dzieci dziedziczą jednocześnie. Mogą się odrzec spadku jednocześnie lub w dowolnej kolejności. Dlatego ważne jest, by wiedzieć o odpowiednich terminach i działaniach, które można podjąć, aby uniknąć dziedziczenia długów.
 
anonim cytuj
28-08-2023

Sugerowane Tematy

jak odzyskać pieniądze za niewykonaną usługę
11 września 2021 rokumiałam ślub. W czerwcu 2020 podpisałam umowę z dekoratorka (ubiór sali i Kościoła). Przez ten czas dogrywalysmy szczegóły. Od 6 września 2021 próbowałam się z Panią skontaktować. Dzwoniłam i pisałam. Zero odzewu. 7 września 2021 (5dni przed ślubem) Pani napisała mi wiadomość że jest chora i nie wykona usługi i że odda zaliczkę. Była to jedna wiadomość. I dalej zero kontaktu pomimo dzwonienia. Po x razie oddzwonila i mąż powi...
Różnica w metrażu zakupionego mieszkania.
Zakupiłem spółdzielcze prawo do lokalu. W akcie notarialnym jest zapis, że sprzedający oświadcza, iż przysługuje mu prawo do lokalu składającego się z X pokoi o łącznej powierzchni użytkowej 62m2. Lokal ten sprzedaje za cenę X Kupującemu. Metraż mieszkania przed sprzedażą został potwierdzony poprzez oświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej. Po dokonanych pomiarach na potrzeby remontu okazało się że brakuje 3m2. W spółdzielni powiedzieli, że tak ...
Czy potrzebuje zgody ojca dziecka na wyjazd z dzieckiem za granicę?
Witam, planuje wyjazd z 4 letnim dzieckiem do USA na 3 miesiące. Z jego ojcem mamy sądownie ustalone kontakty i alimenty. On osobiście z kontaktów się nie wywiązuje, jedynie dziadkowie opiekują się nim w wyznaczone dni. Nie widziałam go, ani nie mam z nim kontaktu od kilku miesięcy. Widnieje w akcie urodzenia dziecka, nie ma też ograniczonych, ani odebranych praw rodzicielskich. Chciałabym się dowiedzieć, czy potrzebuje jego zgody na wyjazd? Jak...
Odrzucona płatność w sklepie.
W jednym ze sklepów spożywczych pokazano mi zdjęcie z kamery (możliwe że to byłam ja tak na 70%). Że miesiąc temu gdy kupowałam, płatność została odrzucona a ja odeszłam. Pani odwoływała się do mojego sumienia że mam jej zapłacić. W sklepie byli ludzie ja w szoku i się tylko pytałam jak to możliwe że ona nie zareagowała w sklepie jak odrzuciło transakcje. Tłumaczyła się że dużo ludzi było itp. że strachu i wstydu trochę ( była ze mną córka) zapła...

Wyszukiwarka