Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Szwagier zmarł nagle. W bankach kredytów ok. 150 tys. (Nie wiem na co, gdzie te pieniądze) bracia i matka się zrzekł majątku. Sam zmarły nie miał rodziny (ani żony, ani dzieci) sprawa teraz poszerza się o wujków, ciotki i kuzynów. Jednej z ciotek adwokat powiedział że jeżeli zmarły miał majątek, na 5000 tys. to bank nie może ściągnąć więcej niż te 5 tys. A nie ze cały kredyt te 150 tys. od osoby objętej spadkiem.
Wydaje mi się, że to chodzi o przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Ale to starsza osoba i trochę chaotycznie wszytko opowiadała. Jak to jest?
anonim cytuj
05-04-2023
Spadku nie można się zrzec. Spadek można odrzucić. Tak, przy przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza jest ograniczona odpowiedzialność za długi do wysokości aktywów. Jednak należy zrobić spis inwentarza.
 
anonim cytuj
05-04-2023
Wydaje mi się, że to chodzi o przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.


Rzeczywiście, w polskim prawie cywilnym istnieje możliwość przyjęcia spadku "z dobrodziejstwem inwentarza". Jest to mechanizm ochronny dla spadkobiercy, aby nie odpowiadać za długi spadkodawcy powyżej wartości nabytego spadku.

Oto kilka kluczowych informacji na ten temat:

Jeżeli spadkobierca przyjmuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza, to jego odpowiedzialność za długi spadkowe jest ograniczona do wartości netto aktywów spadkowych. Oznacza to, że jeśli wartość majątku spadkowego (np. 5 tys. zł) jest niższa niż suma długów (np. 150 tys. zł), spadkobierca odpowiada za długi tylko do wysokości wartości majątku, a reszta długów zostaje umorzona.

Aby skorzystać z tej formy przyjęcia spadku, spadkobierca musi złożyć odpowiednie oświadczenie w sądzie rejonowym w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o powołaniu do spadku.

Wspomniany "spis inwentarza" to dokument, w którym dokładnie wylicza się wartość aktywów oraz pasywów spadkodawcy. Przy jego sporządzaniu warto korzystać z pomocy biegłego czy specjalisty w celu prawidłowej wyceny składników majątkowych.

Spadku nie można się zrzec. Spadek można odrzucić.


To prawda, jeśli spadkobierca nie chce przyjąć spadku (np. ze względu na długi przewyższające wartość majątku), może podjąć decyzję o odrzuceniu spadku. Takie odrzucenie musi nastąpić w formie oświadczenia złożonego w sądzie rejonowym w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o powołaniu do spadku.

Podsumowując, przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza pozwala ograniczyć odpowiedzialność spadkobiercy za długi spadkodawcy do wartości nabytego majątku. Jednak aby z tego skorzystać, konieczne jest złożenie odpowiedniego oświadczenia i sporządzenie spisu inwentarza.
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

Fotopułapka jako dowód w sprawie.
Przy domu jednorodzinnym suszyło się drzewo na opał. Drzewo było ścięte w własnym lesie. Przez okres od wiosny do jesieni złodziej skradł 2/3 opału. Czy jeśli złodziej zostanie nagrany na fotopułapce, można wykorzystać takie dowody przed policją? Czy jest szansa na ukaranie złodzieja?...
Wadliwe postanowienie sądu - spadek testament - brak przyrostu
Dzień dobry, Ponad 2 lata temu odbyła się sprawa spadkowa po jednym z członków rodziny, który zostawił testament. W testamencie wskazał trzech spadkobierców. Jeden z nich nie dożył śmierci spadkodawcy. Zgodnie z przyrostem jego część spadku powinna przejść na dwóch pozostałych spadkobierców testamentowych. Mimo to sąd wydał błędne postanownie wskazując, zgodnie z testamentem, że nie żyjąca już osoba nabywa część spadku. Uczestnicy postępowania ...
Czy oprócz skargi na lekarza można go ponieść do odpowiedzialności za błędna diagnozę?
Dzień dobry. Mam pytanie czy oprócz skargi na lekarza można go ponieść do odpowiedzialności za błędna diagnozę? Córka lat 3 skakała na tramopolnie niefortunnie upadła, spuchła jej ręką. Udaliśmy się na izbę przyjęć tam lekarz ortopeda stwierdził że nie ma złamania i jedyne ci jej założył to ala temblak z cienkiego bandarzu. Zaufalam lekarzowi że jutro powinno byc lepiej. Następnego dnia córkę bardziej bolała ręką i bardziej spuchła poszliśmy na...
jak liczyć urlop w sytemie 12 godzinnym?
jak powinien być liczony urlop w systemie pracy 12 godzinnym proszę o jakiś akt prawny który to reguluje. jeszcze jedno pytanie ile weekendów może przepracować osoba mająca umowę o pracę na m.c.pazdziernik zaplanowano mi 6 dni pracy w weekendy jestem osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym...

Wyszukiwarka