Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Szwagier zmarł nagle. W bankach kredytów ok. 150 tys. (Nie wiem na co, gdzie te pieniądze) bracia i matka się zrzekł majątku. Sam zmarły nie miał rodziny (ani żony, ani dzieci) sprawa teraz poszerza się o wujków, ciotki i kuzynów. Jednej z ciotek adwokat powiedział że jeżeli zmarły miał majątek, na 5000 tys. to bank nie może ściągnąć więcej niż te 5 tys. A nie ze cały kredyt te 150 tys. od osoby objętej spadkiem.
Wydaje mi się, że to chodzi o przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Ale to starsza osoba i trochę chaotycznie wszytko opowiadała. Jak to jest?
anonim cytuj
05-04-2023
Spadku nie można się zrzec. Spadek można odrzucić. Tak, przy przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza jest ograniczona odpowiedzialność za długi do wysokości aktywów. Jednak należy zrobić spis inwentarza.
 
anonim cytuj
05-04-2023
Wydaje mi się, że to chodzi o przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.


Rzeczywiście, w polskim prawie cywilnym istnieje możliwość przyjęcia spadku "z dobrodziejstwem inwentarza". Jest to mechanizm ochronny dla spadkobiercy, aby nie odpowiadać za długi spadkodawcy powyżej wartości nabytego spadku.

Oto kilka kluczowych informacji na ten temat:

Jeżeli spadkobierca przyjmuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza, to jego odpowiedzialność za długi spadkowe jest ograniczona do wartości netto aktywów spadkowych. Oznacza to, że jeśli wartość majątku spadkowego (np. 5 tys. zł) jest niższa niż suma długów (np. 150 tys. zł), spadkobierca odpowiada za długi tylko do wysokości wartości majątku, a reszta długów zostaje umorzona.

Aby skorzystać z tej formy przyjęcia spadku, spadkobierca musi złożyć odpowiednie oświadczenie w sądzie rejonowym w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o powołaniu do spadku.

Wspomniany "spis inwentarza" to dokument, w którym dokładnie wylicza się wartość aktywów oraz pasywów spadkodawcy. Przy jego sporządzaniu warto korzystać z pomocy biegłego czy specjalisty w celu prawidłowej wyceny składników majątkowych.

Spadku nie można się zrzec. Spadek można odrzucić.


To prawda, jeśli spadkobierca nie chce przyjąć spadku (np. ze względu na długi przewyższające wartość majątku), może podjąć decyzję o odrzuceniu spadku. Takie odrzucenie musi nastąpić w formie oświadczenia złożonego w sądzie rejonowym w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o powołaniu do spadku.

Podsumowując, przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza pozwala ograniczyć odpowiedzialność spadkobiercy za długi spadkodawcy do wartości nabytego majątku. Jednak aby z tego skorzystać, konieczne jest złożenie odpowiedniego oświadczenia i sporządzenie spisu inwentarza.
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

Prawo do reklamacji usług kurierskich.
Korzystam z wysyłania przesyłek kurierskich przez brokera, czyli ja jestem nadawcą, płatnikiem jest broker i odbiorcą mój klient. Czy DPD może podnosić, że ja jako nadawca nie mam prawa złożyć reklamacji?...
Windykacja nieuczciwego najemcy.
W listopadzie 2023 wynająłem mieszkanie parze, z tym że umowę najmu okazjonalnego podpisałem tylko w obecności mężczyzny, jego partnerka nie mogła być być obecna. Jak się niedawno okazało po prostu była w ciąży, facet chciał to zataić. Najemca zalega z jednym czynszem (za chwilę prawdopodobnie z dwoma) oraz z opłatami bieżącymi. Dziecko ma kilka miesięcy a ten fakt nie został mi zgłoszony. W ogłoszeniu wyraźnie zaznaczyłem że wynajmę singlowi lub...
jak zabronic ojcu dziecka upubliczniać zdjecia dziecka
Witam. Kieruje się do Państwa z kilkoma Pytaniami. Odnośnie jestem w trakcie walki o odebranie władzy rodzicielskiej ojcu córki. Czy jeśli sąd odbierze już to władze rodzicielską ojciec będzie mógł w dalszym ciągu udostępniać zdjęcia córki na portalach społecznościowych? Dodam , że to nie mój sposób jakiejkolwiek zemsty na nim, a jedynie szukanie sposoby, by to zostało mu zabronienie, poprzez to że dopuszcza się licznych kradzieży w naszym mieści...
Mieszkanie w darowiźnie.
Witam, dostałam w darowiźnie mieszkanie od taty. Ojciec ma dożywotnią służebności na korzystanie z mieszkania. Moje pytanie brzmi następująco, czy jak mój tata weźmie ślub że swoją partnerką, czy ona będzie miała jakieś prawa do tego mieszkania, czy będzie mogła się do niego po ślubie wprowadzić? Obecnie obydwoje mieszkają w innym miejscu....

Wyszukiwarka