Zadośćuczynienie od sprawców?

Rok temu zostałem pobity w taksówce (pracuje jako kierowca) dwóch sprawców, których wiozłem przez aplikacje (płatność z góry) pod wpływem alkoholu/środków odurzających pobiło mnie, zdewastowali auto, po czym uciekli, na miejscu policja, karetka w wypisie ze szpitala rozpoznanie s01 (powierzchowny uraz głowy) bez żadnych zmian w mózgu itp., wykonana obdukcja, na której uwidoczniono siniaki średnicy około 6-8cm, sprawa zgłoszona na policje, teraz otrzymałem informacje o złapaniu sprawców oraz o wezwaniu na rozpoznanie ich, (okazanie) czy w związku, z tym że nie było potrzeby leczenia powyżej 7 dni, mogę ubiegać się o zadośćuczynienie od sprawców? (auto nie moje tylko firmy, która osobno zakłada sprawę) chodzi mi typowo o mnie z rozpoznaniem S01 mogę się wg o coś starać? Z góry dzięki za pomoc!
anonim cytuj
28-02-2023
Oczywiście zwrot kosztów leczenia, uraz psychiczny, niezdolność do pracy ...
 
anonim cytuj
28-02-2023
Tak naprawdę leczenia nie było no bo był tylko powierzchowny uraz głowy ten uraz psychiczny to, kto wycenia i na jaką wysokość?
 
anonim cytuj
28-02-2023
Odszkodowanie stanowi sumę, która pokryje poniesione różnego rodzaju straty na podstawie orzeczenia Sądu.
 
anonim cytuj
28-02-2023
I to też pewnie wygląda tak, że to będą musieli zapłacić sprawcy tak? Więc pewnie będzie czekania rok albo lepiej, zanim to zapłacą.
 
anonim cytuj
28-02-2023
Zasądzony jest również czas zapłaty.
 
anonim cytuj
28-02-2023
Ale i tak myślę, że nic nie ugram, skoro nie było leczenia.
 
anonim cytuj
28-02-2023
Nie musiało być nawet leczenia. Obowiązek spełnia uraz głowy, jak również może to być rekompensata za poniesione szkody moralne czy nawet za niezdolność do pracy. Kwestia właściwej interpretacji.
 
anonim cytuj
28-02-2023
Jak najbardziej możesz się ubiegać o zadośćuczynienie, które jest rekompensatą za poniesione szkody psychiczne.
 
anonim cytuj
28-02-2023
Oczywiście. Odszkodowanie polega na naprawieniu uszczerbku na majątku (na podstawie art. 444 kc.). Zadośćuczynienie (na podstawie art. 445 kc.) natomiast polega na zapłacie za doznaną krzywdę, która jest tu niewątpliwa. Jeśli będziesz miał na nich wyrok karny, to w ogóle się nie wahaj, tylko uderzaj po to zadośćuczynienie, bo sprawa będzie wygrana, a oni jako przegrani poniosą koszty sądowe.
 
anonim cytuj
28-02-2023

Sugerowane Tematy

Umowa próbna
Witam. Znalazłam prace. Ustalone zostało że od 1 grudnia popisze umowę na 1/4 etatu. Dzisiaj dowiaduje się że mam dostać umowę o pracę na okres próbny? Moje pytanie: Czy umowa próbna może być na 1/4 etatu? Jak wygląda przy umowie o prace na okres próbny wynagrodzenie? I ile trzeba godzin przepracować?...
Egzekucja świadczeń alimentacyjnych.
Witam, od jakiego czasu mam komornika w związku z opóźnieniem płatności za alimenty 2 miesiące, wszystko jest uregulowane już i opłacane są alimenty bieżące, co zrobić aby nie mieć komornika skoro na bieżąco place plus odsetki dla komornika za to że go w ogóle mam ?...
Wypowiedzenie umowy z dnia na dzień.
Pracuje na umowę o pracę na czas nieokreślony 3 lata, szef kazał podpisać mi rozwiązanie umowy z dnia na dzień, bez żadnego dnia wypowiedzenia, powiedział, że jeśli tego nie podpisze to zwolni mnie dyscyplinarnie. Proszę o pomoc...
Odrzucenie spadku.
Witam czy ktoś się orientuje jak wygląda zrzeczenie się spadku , czy dostaje się wcześniej jakieś pismo , podobno muszę się zrzec spadku po Ciotce , siostrze mojego Dziadka , z tym że nie mam kontaktu z żadną osobą spokrewnioną z nią , tzn. dziećmi czy wnukami...

Wyszukiwarka