Czy pełnoletnia osoba może ubiegać się o alimenty?

Jestem osobą, która ukończyła 18 lat. Studiuje zaocznie, pracuje na pół etatu (najniższa krajowa- Ok. 1400 zł netto) za studia płace 600 zł.
Moja mama odcięła nas (mnie, ojca, rodzeństwo) mimo płacenie rachunków od internetu, prądu, wody.
Dom, w którym mieszkamy jest na nią, sąd wydał decyzje, że po sprzedaży rodzice podzielą się pieniędzmi po 50%.
Czy mogę ubiegać się od niej o alimenty?
Słyszałam, że jeśli chodzi o studiowanie zaocznie jest to dosyć skomplikowane.
anonim cytuj
28-02-2023
Nie ma znaczenia czy studiujesz zaocznie, jak najbardziej powinnaś starać się o alimenty.
 
anonim cytuj
28-02-2023
Jeśli studiujesz do 26 roku życia, to masz prawo do alimentów niezależnie od formy studiów.
 
anonim cytuj
28-02-2023
Na wstępie zaznaczmy, że przepisy dotyczące alimentów dla dorosłych dzieci są zapisane w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Zgodnie z artykułem 128 §2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, rodzic, który nie ma obowiązku utrzymywania dziecka, zobowiązany jest do świadczeń alimentacyjnych, jeżeli dziecko nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie. Jest to zasada ogólna, jednak w praktyce interpretacja tego przepisu jest złożona i zależy od wielu czynników.

Po drugie, co do zasady, jeżeli jesteś osobą pełnoletnią i zdolną do pracy, jesteś odpowiedzialna za swoje utrzymanie. Ale ważne jest, aby zauważyć, że studia, niezależnie od formy, mogą być uznać za uzasadniony powód niezdolności do samodzielnego utrzymania, zwłaszcza jeżeli połączenie pracy z nauką nie pozwala na pełne samofinansowanie.

Po trzecie, jednoczesne podjęcie pracy na pół etatu może wpłynąć na ocenę sytuacji przez sąd. Zgodnie z orzecznictwem, pracujące dziecko może być zobowiązane do częściowego pokrywania kosztów swojego utrzymania. Oznacza to, że możesz być zobowiązana do pokrycia części kosztów swojego utrzymania z własnej pensji, ale nie musisz pokrywać całych kosztów.

Po czwarte, jak zauważyli poprzedni uczestnicy dyskusji, nie ma znaczenia, czy studiujesz zaocznie, czy dziennie. Wszystko zależy od Twojej indywidualnej sytuacji finansowej, zdolności do samodzielnego utrzymania oraz innych czynników, takich jak na przykład zdolność Twojej matki do świadczenia alimentów.

Po piąte, w przypadku decyzji o ubieganiu się o alimenty, zawsze warto zasięgnąć porady prawnika, który pomoże Ci zrozumieć, jak prawo ma się do Twojej konkretnej sytuacji. Ważne jest, aby mieć na uwadze, że ostateczna decyzja należy do sądu, który oceni wszystkie okoliczności sprawy.

Po szóste, jeśli chodzi o przepisy dotyczące obowiązku alimentacyjnego rodziców wobec dorosłych dzieci, warto przypomnieć, że artykuł 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi, że rodziców obowiązuje także wzajemny obowiązek alimentacyjny wobec swoich dzieci, które ukończyły 18 lat i kontynuują naukę do 25 roku życia.

Po siódme, w kontekście Twojego pytania ważne jest, że Kodeks rodzinnego i opiekuńczego nie rozróżnia formy studiów. W konsekwencji, nie ma znaczenia, czy studiujesz zaocznie czy dziennie – jeżeli kontynuujesz edukację, Twoi rodzice są zobowiązani do pomocy finansowej, o ile nie jesteś w stanie samodzielnie się utrzymać.

Po ósme, jest również możliwe, że Twój ojciec będzie musiał przyczynić się do alimentów, szczególnie jeśli jesteś na utrzymaniu obu rodziców. Takie decyzje są jednak zawsze indywidualne i zależą od konkretnej sytuacji.

Po dziewiąte, jeżeli zdecydujesz się ubiegać o alimenty, sąd będzie oceniał Twoją sytuację na podstawie wielu czynników, takich jak Twoja zdolność do samodzielnego utrzymania, koszty Twojego utrzymania, Twoje potrzeby, a także sytuację finansową Twoich rodziców.

Pamiętaj, że jesteś w stanie skierować do sądu wniosek o alimenty, ale decyzja o ich przyznaniu zależy od wielu czynników, które sąd musi ocenić, takich jak Twoja sytuacja finansowa, możliwości Twojej matki do płacenia alimentów, i inne okoliczności.
 
anonim cytuj
02-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy nasłuchiwanie kanałów kolejowych na radiotelefonie jest legalne?
Hej! Przychodzę do was z pytaniem czy nasłuchiwanie kanałów kolejowych na radiotelefonie jest legalne? Czy trzeba mieć jakieś pozwolenie. Jak to wygląda z litery prawa? ...
Rozwiązanie umowy najmu na czas określony.
Dzień dobry, Posiadam umowę najmu (jestem Najemcą) lokalu na czas określony (do 31.07.2024 r.). Z przyczyn osobistych (przeprowadzka do innego miasta) musimy zakończyć najem przed czasem. W umowie mamy zapis dotyczący kary umownej: "W przypadku wypowiedzenia lub rozwiązania umowy przez Najemcę z przyczyn leżących po stronie Najemcy, Wynajmujący zażąda od Najemcy kary umownej w wysokości dwumiesięcznego czynszu, o którym mowa w §4. ust.1.&...
Reklamacja na Allegro
Witam, Mam pytanie dotyczące reklamacji na Allegro. Właśnie otrzymałem odpowiedź w rozmowie ze sprzedającym (firmą) na temat złożonej przeze mnie reklamacji następującej treści: "Do zakończenia procesu reklamacyjnego jest nam potrzebny uszkodzony towar, tego typu reklamacji nie rozpatrujemy zdalnie. Prosimy o informację kiedy i pod jakim adresem kurier może zgłosić się po przesyłkę z uszkodzonym transporterem". Czy to zgodne z prawem?...
Czy potrzebuje zgody ojca dziecka na wyjazd z dzieckiem za granicę?
Witam, planuje wyjazd z 4 letnim dzieckiem do USA na 3 miesiące. Z jego ojcem mamy sądownie ustalone kontakty i alimenty. On osobiście z kontaktów się nie wywiązuje, jedynie dziadkowie opiekują się nim w wyznaczone dni. Nie widziałam go, ani nie mam z nim kontaktu od kilku miesięcy. Widnieje w akcie urodzenia dziecka, nie ma też ograniczonych, ani odebranych praw rodzicielskich. Chciałabym się dowiedzieć, czy potrzebuje jego zgody na wyjazd? Jak...

Wyszukiwarka