Komornik za alimenty

Mam komornika na alimenty. Jednak mam problem ze znalezieniem pracy.
Mam dług na koncie jednak czy komornik może zająć każdy grosz który otrzymam od kogoś przelewem?
Miałem 20zł które wpłaciłem i nikt go nie zajął, mogłem je wypłacić.
Jednak gdy dostałem przelew od znajomego na kwotę 0,01zł zostało od razu zabrane.
Czy tak będzie z każdym przelewem od znajomego?
Kolega wisi mi 10zł jednak nie ma go w województwie chciał mi przelać te pieniądze ale nie chce żeby mi ich zabrali.
Szukam pracy ale jest mi ciężko, od kilku miesięcy jestem zarejestrowany w urzędzie pracy jako "poszukujący pracy" i nic.
anonim cytuj
13-02-2023
Przy zajęciu alimentacyjnym nie ma kwoty wolnej od zajęcia, zatem tak, komornik może zająć każdy grosz.
 
anonim cytuj
13-02-2023
I po podjęciu zatrudnienia nawet 60% wynagrodzenia. Pamiętaj jednak, że od uchylania się od obowiązku alimentacyjnego grozi więzienie i sądu nie będzie interesować, że długo tej pracy nie możesz znaleźć.
 
anonim cytuj
13-02-2023
Wiem, staram się. Dziękuje.
 
anonim cytuj
13-02-2023
Witaj,

Chciałbym podkreślić kilka istotnych kwestii związanych z Twoim pytaniem.

Po pierwsze, jak już zostało wspomniane, w przypadku egzekucji alimentów nie ma tzw. "kwoty wolnej od egzekucji" - co oznacza, że komornik może zająć praktycznie całość wpływów na Twoje konto. Podkreślam, "praktycznie", ponieważ przepisy prawa przewidują pewne wyjątki, takie jak świadczenia z ubezpieczenia społecznego, które są tylko częściowo podlegające egzekucji, na podstawie art. 8871 § 1 Kodeksu cywilnego.

Po drugie, co do zasady, nie ma znaczenia skąd pochodzą pieniądze wpływające na Twoje konto - czy jest to wynagrodzenie za pracę, czy przelew od znajomego. Jeżeli komornik posiada tytuł egzekucyjny, może zająć każdą wpłatę na Twoje konto.

Po trzecie, jeżeli znajdziesz pracę, komornik może zająć część Twojego wynagrodzenia. Według art. 871 Kodeksu cywilnego, w przypadku egzekucji alimentów, kwota wolna od potrąceń wynosi 75% wynagrodzenia za pracę. W praktyce oznacza to, że komornik może zająć do 25% Twojego wynagrodzenia.

Po czwarte, warto pamiętać, że obowiązek alimentacyjny jest poważnym zobowiązaniem. Jak słusznie zauważył jeden z uczestników dyskusji, uchylanie się od tego obowiązku może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym do kary pozbawienia wolności na podstawie art. 209 Kodeksu karnego.

Po piąte, jeśli masz trudności z uregulowaniem zobowiązań alimentacyjnych, zawsze warto zwrócić się do sądu z wnioskiem o zmniejszenie wysokości alimentów. Sąd ocenia takie wnioski indywidualnie, na podstawie aktualnej sytuacji finansowej dłużnika.
 
anonim cytuj
02-08-2023
Zgadza się, istnieje jeszcze kilka aspektów, które mogą mieć znaczenie w Twojej sytuacji.

Po pierwsze, powinieneś być świadomy, że pomimo faktu iż komornik może zająć wpływy na Twoje konto bankowe, istnieją pewne środki, które są wyłączone z egzekucji. Na przykład, zgodnie z art. 833 Kodeksu cywilnego, z egzekucji wyłączone są świadczenia z zasiłków dla bezrobotnych oraz świadczenia rodzinne.

Po drugie, pomimo że dług alimentacyjny nie ulega przedawnieniu, istnieje możliwość umorzenia postępowania egzekucyjnego, jeżeli jego prowadzenie nie przynosi efektów, czyli nie dochodzi do spłaty zobowiązań. Jest to jednak decyzja leżąca w gestii komornika.

Po trzecie, ważne jest, abyś znał swoje prawa jako dłużnik. Na przykład, zgodnie z art. 831 Kodeksu cywilnego, nie możesz być pozbawiony środków niezbędnych do utrzymania na poziomie minimalnym, określonym przepisami o pomocy społecznej.

Po czwarte, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości co do działań komornika, masz prawo złożyć skargę na jego działania do sądu. Sąd oceni, czy działania komornika były zgodne z prawem.

Po piąte, warto pamiętać, że próba ukrycia majątku przed komornikiem, aby uniknąć egzekucji, jest przestępstwem zgodnie z art. 300 Kodeksu karnego i może skutkować karą pozbawienia wolności do lat 3.
 
anonim cytuj
02-08-2023

Sugerowane Tematy

oskarżenia o podrobienie podpisu
Zostałam oskarżona o podrobienie podpisu nie przyznaje się do tego w jaki sposób można się bronić ? Czy można kogoś oskarżyć o bezpodstawne zarzuty ?...
Skarga kasacyjna.
Sąd Okręgowy oddalił moje zażalenie na postanowienie Sądu Rejonowego o zapłatę. Obie instancje uzasadniały swoje stanowisko faktem, iż mój pełnomocnik nie uzupełnił braków formalnych w terminie, mimo, iż posiadał wszystkie informacje aby te braki uzupełnić. Moje uprzejme zapytanie: 1. W jakim terminie mogę zwrócić się do BRPR z prośba o złożenie skargi kasacyjnej do SN; 2. Czy za niedopełnienie obowiązków mogę dochodzić od pełnomocnika odszkod...
Czy wpłata na konto to darowizna?
Jestem upoważniona do konta bankowego mojego partnera. Czy jak wpłacam raz w miesiącu na jego konto większe sumy tzn. 3000€ trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego jako darowiznę? Do jakiej sumy można wpłacać żeby nie trzeba było płacić podatku?...
Wynajęte mieszkanie a egzekucja komornicza.
Moja dziewczyna, która mieszka w wynajętym ze mną mieszkaniu dostała wezwanie egzekucyjne od komornika. Praktycznie wszystkie urządzenia w mieszkaniu są moje czy komornik może w ogóle wejść do tego mieszkania ?...

Wyszukiwarka