Depresja a renta

Czy mam prawo ubiegać się o rentę z powodu czasowej niezdolności do pracy przy depresji? Zostałam zdiagnozowana co prawda po 18 rż, mając 19 lat ale będąc jeszcze w liceum. Aktualnie mam skończone 20, niestety nie mam stażu pracy przez właśnie tę chorobę, na studia też nie poszłam przez depresję. Mam za sobą 3 hospitalizacje plus 6 miesięcy na oddziale dziennym.
Pytanie, czy w ogóle mam prawo się ubiegać o to?
Jestem pod stałą opieką lekarza psychiatry i terapeutów. Próbowałam podjąć pracę, ale jest to ponad moje siły i finalnie nigdzie mnie nie przyjęli.
Pytam tu, bo nie mam zielonego pojęcia o tym wszystkim a może ktoś będzie wiedział i doradzi. Z góry dziękuję!
anonim cytuj
12-02-2023
Jeśli nigdy nie pracowałaś to wydaje mi się ze nie, bo nie płaciłaś nigdy ZUS.
 
anonim cytuj
12-02-2023
O tym czy Ci się renta należy czy nie zdecyduje ZUS. Wniosek możesz złożyć, ale potrafią odmówić renty osobom bez kończyn bo przecież są zawody w których może wykonywać pracę więc masz minimalne szanse, że depresję zakwalifikują jako całkowita lub częściową niezdolność do pracy. Próbować możesz, ale bez komisji się nie obejdzie.
 
anonim cytuj
12-02-2023
Ja byłem kiedyś u lekarza orzecznika w sprawie depresji, a lekarz był laryngologiem, niemniej jednak na komisji to już raczej bym się spodziewał biegłych orzeczników w zakresie dolegliwości zdrowia psychicznego. Może być taka sytuacja że pomimo że spełnisz przesłanki, to i tak będą Ci się starali nie dać tego świadczenia, bo są osoby, którym pourywało nogi i się migają.
 
anonim cytuj
12-02-2023
No są generalnie 3 warunki, które musisz spełnić aby ubiegać się o rentę. Niezdolność do pracy nie jest jedynym warunkiem aby tą rentę otrzymać, przy czym biorąc pod uwagę taka renta będzie Ci przysługiwać maksymalnie rok czasu. Warunkiem przyznania w Twoim przypadku jest orzeczenie o niezdolności i zostałaś zgłoszona do ubezpieczenia przed 18 rokiem życia.
 
anonim cytuj
12-02-2023
Nie, zostałam zgłoszona po 18 roku, zdiagnozowano mnie jak miałam lat 19 a teraz mam skończone 20, jestem podpięta pod ubezpieczenie matki.
 
anonim cytuj
12-02-2023
Art. 58. Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych:
3. „Jeżeli ubezpieczony nie osiągnął okresu składkowego i nieskładkowego, o którym mowa w ust. 1, warunek posiadania wymaganego okresu uważa się za spełniony, gdy ubezpieczony został zgłoszony do ubezpieczenia przed ukończeniem 18 lat albo w ciągu 6 miesięcy po ukończeniu nauki w szkole ponadpodstawowej, ponadgimnazjalnej lub w szkole wyższej oraz do dnia powstania niezdolności do pracy miał, bez przerwy lub z przerwami nieprzekraczającymi 6 miesięcy, okresy składkowe i nieskładkowe.”
 
anonim cytuj
12-02-2023
Jak facet bez nogi nie dostał to osoba z depresją na 99% nie dostanie.
 
anonim cytuj
12-02-2023
Jeśli udowodnisz, że depresja dopadła Cię w trakcie nauki, to możesz się ubiegać o rentę socjalną. Ale... nie liczyłam na cud. Znam przypadki osób, które oprócz depresji mają szereg innych chorób (w tym genetyczne) i ZUS im renty nie przyznał.
 
anonim cytuj
12-02-2023
Czy diagnozę dostałaś w trakcie nauki? To jest ważne, bo są dwie możliwości. Chorujesz jako osoba dorosła i, w zależności od wieku, masz przepracowane konkretne lata lub jesteś osobą, która zachorowała przed 18rż lub w trakcie nauki. Złożyć wtedy możesz. Czy dostaniesz? Niestety szanse są bardzo ale to bardzo nikłe.
 
anonim cytuj
12-02-2023
Ja choruje na depresję, fobie społeczna, łuszczycę, łuszczycowe zapalenie stawów i mam problemy z jelitami (niedrożność lub coś gorszego...- nic na razie nie wiadomo) i nie dostałam stopnia umiarkowanego, a co tu mówić o rencie, więc nie liczyłabym na cud.
 
anonim cytuj
12-02-2023
Nie zalecam tego robić. Sama wnoszę zażalenia przeciwko decyzja wydanym osobom, które otrzymały stopień niepełnosprawności z powodu depresji. Ale rzadko kiedy się zdarza taka żeby otrzymać stopień tylko z powodu depresji ? a jak już to taki, który nie pozwoli Ci ubiegać się o rentę.
-2  
anonim cytuj
12-02-2023
Orzeczenie o niepełnosprawności (potocznie nazywane stopniem) oraz renta są wydawane przez dwa niezależne urzędy. Także można nie mieć orzeczenia o niepełnosprawności a mieć prawo do renty i odwrotnie.
 
anonim cytuj
12-02-2023
Tu raczej prawa do renty bez orzeczenia nie będzie.
 
anonim cytuj
12-02-2023
ZUS na orzeczenie z PZON nie patrzy, bo ma swoich orzeczników. Co nie zmienia faktu, że dziś otrzymać jakąkolwiek rentę z jakiegokolwiek powodu jest trudno.
 
anonim cytuj
12-02-2023
Co do odmowy przyjęcia stażu przez osobę zarejestrowaną w urzędzie pracy - osoba taka ma prawo odmówić propozycji pracy, jednak może to wiązać się z konsekwencjami, takimi jak wykreślenie z ubezpieczenia na 120 dni. Jeżeli jednak osoba ma uzasadnione powody do odmowy, takie jak zbyt niskie zarobki lub inne ważne okoliczności, możliwe jest, że pracownicy urzędu pracy uwzględnią te argumenty.

Odnośnie ubiegania się o rentę z powodu czasowej niezdolności do pracy związanej z depresją - aby ubiegać się o rentę, osoba musi spełnić określone przepisami warunki, takie jak okresy składkowe i nieskładkowe. W przypadku osób, które zachorowały przed 18 rokiem życia lub w trakcie nauki, istnieje możliwość ubiegania się o rentę, jednak decyzja w tej kwestii zależy od orzeczenia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Art. 58. Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych mówi, że warunek posiadania wymaganego okresu uważa się za spełniony, gdy ubezpieczony został zgłoszony do ubezpieczenia przed ukończeniem 18 lat albo w ciągu 6 miesięcy po ukończeniu nauki w szkole ponadpodstawowej, ponadgimnazjalnej lub w szkole wyższej oraz do dnia powstania niezdolności do pracy miał, bez przerwy lub z przerwami nieprzekraczającymi 6 miesięcy, okresy składkowe i nieskładkowe.

Ostateczna decyzja o przyznaniu renty należy do ZUS, który opiera się na opiniach swoich orzeczników. W praktyce, szanse na uzyskanie renty z powodu depresji są niskie, jednak warto rozważyć złożenie wniosku.
 
anonim cytuj
16-04-2023
Nie zalecam tego robić. Sama wnoszę zażalenia przeciwko decyzja wydanym osobom, które otrzymały stopień niepełnosprawności z powodu depresji. Ale rzadko kiedy się zdarza taka żeby otrzymać stopień tylko z powodu depresji ? a jak już to taki, który nie pozwoli Ci ubiegać się o rentę.


otrzymuje rente na depresje od wielu lat, leczyłam się 15+ lat u wielu psychiatrów
choruje od 13 roku życia

spróbować nie zaszkodzi, odradzać nie ma sensu
+1  
anonim cytuj
28-06-2023
Czy mam prawo ubiegać się o rentę z powodu czasowej niezdolności do pracy przy depresji?


Aby ubiegać się o rentę, musisz spełnić pewne warunki określone w przepisach prawa. Zgodnie z Art. 58 Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, osoba, która została zgłoszona do ubezpieczenia przed 18 rokiem życia lub w ciągu 6 miesięcy po ukończeniu nauki, może ubiegać się o rentę, jeżeli spełni wymagane okresy składkowe i nieskładkowe.

Jeśli nigdy nie pracowałaś to wydaje mi się ze nie, bo nie płaciłaś nigdy ZUS.


Nie tylko okresy pracy wpływają na prawo do renty. Możliwość uzyskania renty może wynikać także z okresów nieskładkowych, np. okresy nauki.

O tym czy Ci się renta należy czy nie zdecyduje ZUS.


Dokładnie. To ZUS decyduje o przyznaniu renty na podstawie opinii swoich orzeczników oraz spełnienia przez osobę ubiegającą się o rentę odpowiednich warunków określonych w przepisach prawa.

No są generalnie 3 warunki, które musisz spełnić aby ubiegać się o rentę.


Tak, istnieje kilka warunków, które muszą zostać spełnione. Poza okresem składkowym i nieskładkowym, ważne jest także orzeczenie o niezdolności do pracy.

Nie, zostałam zgłoszona po 18 roku, zdiagnozowano mnie jak miałam lat 19 a teraz mam skończone 20, jestem podpięta pod ubezpieczenie matki.


Jeśli zachorowałaś po 18 roku życia, ale przed zakończeniem nauki, możesz spełniać wymogi określone w Art. 58 Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jednak ostateczna decyzja należy do ZUS.

Jeśli udowodnisz, że depresja dopadła Cię w trakcie nauki, to możesz się ubiegać o rentę socjalną.


Renta socjalna jest jednym z możliwych świadczeń, które mogą przysługiwać w przypadku stwierdzenia niezdolności do pracy. Jednak, jak wcześniej wspomniano, decyzję w tej kwestii podejmuje ZUS.

Ja choruje na depresję, fobie społeczna, łuszczycę, łuszczycowe zapalenie stawów i mam problemy z jelitami (niedrożność lub coś gorszego...- nic na razie nie wiadomo) i nie dostałam stopnia umiarkowanego, a co tu mówić o rencie, więc nie liczyłabym na cud.


Każdy przypadek jest indywidualny i oceniany oddzielnie przez ZUS. To, że jedna osoba nie otrzymała renty, nie oznacza, że inna osoba w podobnej sytuacji również jej nie otrzyma.

ZUS na orzeczenie z PZON nie patrzy, bo ma swoich orzeczników.


Dokładnie, decyzje ZUS opierają się na opinii własnych orzeczników, a nie na orzeczeniach innych instytucji.

otrzymuje rente na depresje od wielu lat, leczyłam się 15+ lat u wielu psychiatrów


To pokazuje, że w pewnych okolicznościach możliwe jest uzyskanie renty z powodu depresji. Jednak, jak wcześniej wspomniano, każdy przypadek jest indywidualnie rozpatrywany przez ZUS.
 
anonim cytuj
16-08-2023
Nie zalecam tego robić. Sama wnoszę zażalenia przeciwko decyzja wydanym osobom, które otrzymały stopień niepełnosprawności z powodu depresji. Ale rzadko kiedy się zdarza taka żeby otrzymać stopień tylko z powodu depresji ? a jak już to taki, który nie pozwoli Ci ubiegać się o rentę.

Ta Pani po polsku nie umie pisać a zażalenia wnosi ? Spokojnie, że jest jedna taka niepiśmienna co ma na każdą decyzję zażalenie pisać, to nie znaczy że nie ma sensu próbować.
-1  
anonim cytuj
02-02-2024

Sugerowane Tematy

Zajęcie rachunku bankowego przez komornika.
Brat z żoną mają wspólne konto na które wpływa wypłata tylko jego i żona wypłaca tyle ile chce i tylko ona robi na tym koncie operacje. Brat mieszkał w gospodarstwie domowym tylko 1 tydzień w miesiącu. Brat miał zasądzone alimenty na 3 córki. Teraz jak brat wyprowadził się definitywnie z domu żona podała go do komornika że od roku nie płaci jej alimentów i została założona blokada na jego nowe konto przez komornika. Komornik twierdzi że blokady z...
Praca w weekendy.
Pracodawca wydłuża tydzień pracy z 5 do 6 dni. pracownicy mają w umowach klauzulę: "informacja o obowiązującej dobowej i tygodniowej normie czasu pracy: przeciętnie 8 godzin na dobę, w przeciętnie 5-ciodniowym tygodniu roboczym i przeciętnie 40 godzin tygodniowo" Za przepracowane soboty docelowo nie będzie można odbierać dnia wolnego, czy w tych wszystkich "przeciętnie" tkwi jakiś haczyk, czy pracodawca wprost zmienia waru...
zniesienie obowiązku alimentacyjnego
Witam, zwracam się się z prośbą o pomoc, sytuacja dotyczy mojego syna, który ma aktualnie 27 lat. Płacę alimenty w wysokości 1100 zł, on natomiast kończy aktualnie politechnikę i broni magistra (studia dzienne), w zeszłym roku bronił dwukrotnie inżyniera natomiast wcześniej jeden rok powtarzał, postanowiłem założyć sprawę o zniesienie obowiązku alimentacyjnego, którą przegrałem i kosztowało mnie to 6k, (sprawa założona w zeszłym roku) czy ...
Jak pomoc osobie uzależnionej od narkotyków?
Mam znajomą uzależnioną od narkotyków. Tydzień temu wraz z jej rodzicami nakłoniliśmy ją na odwyk. Zgodziła się pod groźbą wyrzucenia z domu. Godzinę temu uciekła z odwyku. Dodam, że odwyk był prywatny. Przez kilka dni cieszyła się ze tam jest i chciała przejść kilkumiesięczne leczenie, od 2 dni twierdziła ze już chce wracać do domu i jest już zdrowa. Wczoraj zablokowała kontakt ze mną i z rodzicami. Moje pytanie brzmi, czy w obecnej sytuacji, mo...

Wyszukiwarka