Obniżenie podatku ze względu na wiek do 26 lat.

Jeśli zarabiam 5000zl brutto i nie mam ukończonych 26 lat, nie jestem uczniem i przy zatrudnieniu podpisywałem obniżenie podatku ze względu na wiek to ile zarobię. Wiem, że u osób powyżej 26 roku wychodzi 3738 netto .
anonim cytuj
24-01-2023
3926,19 zł
 
anonim cytuj
24-01-2023
Jak to wyliczone?
 
anonim cytuj
24-01-2023
Obliczone tak że sprawdzałam na kalkulatorze wynagrodzeń + ja ostatnio dostałam podobną wypłatę a mam 20 lat i mi tyle wyszło na rękę.
 
anonim cytuj
24-01-2023
Jaka umowa?
 
anonim cytuj
24-01-2023
Umowa o prace poniżej 26 roku życia np: 1000zł x 0.8 = 800 zł netto
Powyżej 26 lat x 0.7
Jako student x 0.9
To jest schemat liczenia +- ale bardzo podobnie wychodzi.
 
anonim cytuj
24-01-2023
Jeśli zarabiam 5000zl brutto i nie mam ukończonych 26 lat, nie jestem uczniem i przy zatrudnieniu podpisywałem obniżenie podatku ze względu na wiek to ile zarobię. Wiem, że u osób powyżej 26 roku wychodzi 3738 netto .


Zastosowanie obniżenia podatkowego dla osób do 26. roku życia jest oparte na przepisach Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Osoby, które nie ukończyły 26 roku życia i uzyskują przychody z tytułu umowy o pracę, mają prawo do korzystania z niższego opodatkowania.

Po pierwsze, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 142 tej ustawy, od przychodów uzyskanych przez podatników, którzy nie ukończyli 26 roku życia, nie pobiera się podatku dochodowego do kwoty 85 528 zł w skali roku. Oznacza to, że osoby spełniające te kryteria są zwolnione z podatku do pewnej kwoty dochodów.

Jeśli więc zarabiasz 5000 zł brutto miesięcznie, a w skali roku Twoje dochody nie przekraczają 85 528 zł, to do Twojej pensji nie będzie miały zastosowania składki na ubezpieczenia społeczne (ZUS), ale będziesz zwolniony z podatku dochodowego (PIT).

W związku z tym, jeśli osoba powyżej 26 roku życia zarabiająca tę samą kwotę brutto otrzymuje 3738 zł netto, osoba poniżej 26 roku życia otrzyma wyższą kwotę, co wynika z niestosowania podatku PIT do pewnego progu dochodów.

Umowa o prace poniżej 26 roku życia np: 1000zł x 0.8 = 800 zł netto


Choć powyższe przykłady są schematami i mogą oddać ogólną ideę, dokładne wyliczenia powinny opierać się na bieżących stawkach składek na ubezpieczenia społeczne oraz innych obowiązkowych potrąceniach. Wskazane jest, aby korzystać z aktualizowanych kalkulatorów wynagrodzeń lub skonsultować się z księgowym w celu uzyskania dokładnych wartości.
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

Egzekucja komornicza.
Dostałam sądowy nakaz zapłaty (sprawa dotyczyła niezwróconej pożyczki od osoby prywatnej. Udało mi się w ratach spłacić 1500 zł, zostało drugie tyle do spłacenia. W tym miesiącu nie miałam środków na czas i wierzyciel nie zgodził się na przesunięcie wpłaty. Dostałam informację, że w dniu jutrzejszym składa wniosek do komornika o rozpoczęcie egzekucji komorniczej. Nie mam skąd na dziś wziąć tych pieniędzy, stąd moje pytania: 1. Mieszkam w wynajm...
Zasiedzenie nieruchomości rolnej.
Babcia zapisała mi grunt, który przez ostatnie 25 lat obsiewał sąsiad umową ,, na słowo". Dodam że nie płacił żadnych podatków. Czy taki pan może ubiegać się o zasiedzenie ?...
Rozwiązanie umowy o pracę
Mam pytanie. Czy składając wypowiedzenie z pracy (umowa stała), pracodawca może zwolnić mnie z pracy wcześniej, czyli w okresie wypowiedzenia? Jestem w okresie ochronnym (mam powyżej 61 lat)....
nękanie
Witam wszystkich, chciałbym zasięgnąć porady prawnej w temacie nękania przez firmę Kaczmarski Inkasso. Od ponad 2 mc otrzymuje od nich mnóstwo maili oraz liczne telefony i SMS na 3 moje firmowe numery. Prowadzę działalność jednoosobową, i mam dwie spółki. Od czasu ich kontaktu, ani ja ani moi pracownicy nie mogą się skupić na pracy. Mam zawaloną skrzynkę mailową, i zawieszone przez nich telefony. Wielu klientów ma problem, aby się do nas dodzwoni...

Wyszukiwarka