Jak powinna wyglądać umowa darowizny?

Jak poprawnie, powinna być sporządzona umowa darowizny? Czy wartość przedmiotu, również musi być ujęta?
Jak darczyńca, może zastrzec, że nie życzy sobie, aby darowana rzecz weszła do wspólności majątkowej.
Ktoś, mógł by pomóc?
anonim cytuj
24-01-2023
Ale darowizna czego?
 
anonim cytuj
24-01-2023
Telewizora.
 
anonim cytuj
24-01-2023
Obdarowany może z przedmiotem darowizny zrobić co uważa za stosowne. Wola darczyńcy nic nie ma tutaj do rzeczy.
 
anonim cytuj
24-01-2023
Czy darowana rzecz wchodzi do majątku osobistego obdarowanego. To jest ważne właśnie chodzi o to, aby wykazać, że rzecz nie należała do obojga małżonków a jednego.
 
anonim cytuj
24-01-2023
Tzn. jak darowizna będzie na jedną osobę to będzie jej odrębny majątek. Przy czym obdarowany innym aktem może włączyć darowizny do majątku wspólnego.
 
anonim cytuj
24-01-2023
Jak powinna wyglądać przykładowa umowa darowizny napisana odręcznie np.? mogę prosić o pomoc.
 
anonim cytuj
24-01-2023
Jeśli darowizna nieruchomości, to tylko w formie aktu notarialnego, jeśli rzeczy ruchomej, to wystarczy umowa ustna. Ponieważ umowy przenoszącej własność nieruchomości nie można zastrzec pod warunkiem, to nie jest możliwe zastrzeżenie, które obdarowanemu ograniczy możliwość rozporządzania rzeczą, w tym dokonanie dalszych darowizn albo rozszerzenie wspólności majątkowej o ta nieruchomość.
 
anonim cytuj
24-01-2023
Jak poprawnie, powinna być sporządzona umowa darowizny? Czy wartość przedmiotu, również musi być ujęta? Jak darczyńca, może zastrzec, że nie życzy sobie, aby darowana rzecz weszła do wspólności majątkowej.


Aby umowa darowizny była skuteczna, powinna spełniać kilka podstawowych wymogów:

Obie strony (darczyńca i obdarowany) muszą jednoznacznie wyrazić zgodę na przekazanie rzeczy tytułem darowizny.
Rzecz darowana musi być precyzyjnie określona. W przypadku telewizora warto również podać markę, model oraz ewentualny numer seryjny.
Co do wartości przedmiotu darowizny - nie jest ona konieczna do sporządzenia umowy, ale jej podanie może mieć znaczenie dla ewentualnych późniejszych rozliczeń (np. podatkowych).
Co do wyłączenia przedmiotu darowizny z majątku wspólnego małżonków:

W Polsce obowiązuje zasada, że majątek nabyty w trakcie trwania małżeństwa jest majątkiem wspólnym małżonków (chyba że zostanie inaczej ustalone np. przez umowę majątkową).
Jeżeli jednak darczyńca chce, aby rzecz darowana nie weszła do majątku wspólnego obdarowanego, powinien zastrzec to wyraźnie w umowie darowizny.
Jak powinna wyglądać przykładowa umowa darowizny napisana odręcznie np.? mogę prosić o pomoc.


Przykładowa umowa darowizny rzeczy ruchomej (telewizora) może wyglądać następująco:

UMOWA DAROWIZNY

Zawarta w miejscowości ............ dnia ............ pomiędzy:

[Pełne imię i nazwisko darczyńcy], zamieszkały/a [adres], zwany/a dalej "Darczyńcą",
a
[Pełne imię i nazwisko obdarowanego], zamieszkały/a [adres], zwanym/a dalej "Obdarowanym".
Przedmiotem niniejszej umowy jest darowizna w postaci telewizora marki ......., model ......., numer seryjny ........ (jeśli jest dostępny).

Darczyńca oświadcza, że jest właścicielem telewizora i przekazuje go Obdarowanemu z własnej woli, bez żadnych warunków i bez oczekiwania na jakiekolwiek świadczenie w zamian.

Darczyńca zastrzega, że rzecz podarowana nie wchodzi do wspólności majątkowej Obdarowanego.

Obdarowany przyjmuje darowiznę i oświadcza, że zna treść umowy oraz akceptuje jej postanowienia.

Podpisy stron:
.................................. ..................................
(Darczyńca) (Obdarowany)
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

Odsetki za opóźnienie w zapłacie.
Witam, Pismem z dnia 25.09.2022 r. odstąpiłam od umowy sprzedaży - wada prawna rzeczy. Pismo wysłane Pocztą Polską - poleconym za potwierdzeniem odbioru. Po nieudanej próbie doręczenia 27.09.2022, przesyłka dwukrotnie awizowana (27.09.2022 r i 05.10.2022 r. ) - bez skutku. Moim zdaniem pismo celowo nieodebrane przez sprzedawcę. Pytanie: W pozwie o wydanie nakazu zapłaty od jakiego dnia liczyć odsetki za opóźnienie?...
Otrzymano więcej sztuk produktu zamówionego w sklepie internetowym.
Dzień dobry. Sytuacja jest następująca: Osoba X zamówiła w sklepie internetowym 1 produkt Y, a kurierem otrzymała 2 produkty Y w jednej paczce. Prawdopodobnie pomyłka na magazynie. Wiem, że w przypadku kontaktu ze strony sprzedającego (jeśli nie żąda zapłaty za drugi produkt) jest obowiązek zwrotu drugiego produktu na koszt sprzedawcy. Chciałbym się dowiedzieć co w przypadku, gdy sprzedający nie upomni się o drugi produkt. Czy istnieje obowiąz...
Czy radca prawny sporządzając pozew do sądu powinien udostepnic go osobie, którą reprezentuje?
Witam. Proszę o pomoc... Czy radca prawny sporządzając pozew do sądu powinien udostepnic go osobie, którą reprezentuje przed złożeniem dokumentu w sądzie czy nie ma takiego obowiązku z powodu ochrony praw autorskich?...
Wyrobienie PKK przy wynajmowanym mieszkaniu.
Witam córka chce zrobić kurs na prawo jazdy poszła do wydziału komunikacji i okazało się że nie można wyrobić PKK bo nie posiada meldunku. Mieszka ze mną w wynajmowanym mieszkaniu od 4 lat. Czy jest jakiś sposób na wyrobienie PKK bez meldunku gdyż właściciele mieszkania nie chcą nas zameldować nawet czasowo....

Wyszukiwarka