Jak powinna wyglądać umowa darowizny?

Jak poprawnie, powinna być sporządzona umowa darowizny? Czy wartość przedmiotu, również musi być ujęta?
Jak darczyńca, może zastrzec, że nie życzy sobie, aby darowana rzecz weszła do wspólności majątkowej.
Ktoś, mógł by pomóc?
anonim cytuj
24-01-2023
Ale darowizna czego?
 
anonim cytuj
24-01-2023
Telewizora.
 
anonim cytuj
24-01-2023
Obdarowany może z przedmiotem darowizny zrobić co uważa za stosowne. Wola darczyńcy nic nie ma tutaj do rzeczy.
 
anonim cytuj
24-01-2023
Czy darowana rzecz wchodzi do majątku osobistego obdarowanego. To jest ważne właśnie chodzi o to, aby wykazać, że rzecz nie należała do obojga małżonków a jednego.
 
anonim cytuj
24-01-2023
Tzn. jak darowizna będzie na jedną osobę to będzie jej odrębny majątek. Przy czym obdarowany innym aktem może włączyć darowizny do majątku wspólnego.
 
anonim cytuj
24-01-2023
Jak powinna wyglądać przykładowa umowa darowizny napisana odręcznie np.? mogę prosić o pomoc.
 
anonim cytuj
24-01-2023
Jeśli darowizna nieruchomości, to tylko w formie aktu notarialnego, jeśli rzeczy ruchomej, to wystarczy umowa ustna. Ponieważ umowy przenoszącej własność nieruchomości nie można zastrzec pod warunkiem, to nie jest możliwe zastrzeżenie, które obdarowanemu ograniczy możliwość rozporządzania rzeczą, w tym dokonanie dalszych darowizn albo rozszerzenie wspólności majątkowej o ta nieruchomość.
 
anonim cytuj
24-01-2023
Jak poprawnie, powinna być sporządzona umowa darowizny? Czy wartość przedmiotu, również musi być ujęta? Jak darczyńca, może zastrzec, że nie życzy sobie, aby darowana rzecz weszła do wspólności majątkowej.


Aby umowa darowizny była skuteczna, powinna spełniać kilka podstawowych wymogów:

Obie strony (darczyńca i obdarowany) muszą jednoznacznie wyrazić zgodę na przekazanie rzeczy tytułem darowizny.
Rzecz darowana musi być precyzyjnie określona. W przypadku telewizora warto również podać markę, model oraz ewentualny numer seryjny.
Co do wartości przedmiotu darowizny - nie jest ona konieczna do sporządzenia umowy, ale jej podanie może mieć znaczenie dla ewentualnych późniejszych rozliczeń (np. podatkowych).
Co do wyłączenia przedmiotu darowizny z majątku wspólnego małżonków:

W Polsce obowiązuje zasada, że majątek nabyty w trakcie trwania małżeństwa jest majątkiem wspólnym małżonków (chyba że zostanie inaczej ustalone np. przez umowę majątkową).
Jeżeli jednak darczyńca chce, aby rzecz darowana nie weszła do majątku wspólnego obdarowanego, powinien zastrzec to wyraźnie w umowie darowizny.
Jak powinna wyglądać przykładowa umowa darowizny napisana odręcznie np.? mogę prosić o pomoc.


Przykładowa umowa darowizny rzeczy ruchomej (telewizora) może wyglądać następująco:

UMOWA DAROWIZNY

Zawarta w miejscowości ............ dnia ............ pomiędzy:

[Pełne imię i nazwisko darczyńcy], zamieszkały/a [adres], zwany/a dalej "Darczyńcą",
a
[Pełne imię i nazwisko obdarowanego], zamieszkały/a [adres], zwanym/a dalej "Obdarowanym".
Przedmiotem niniejszej umowy jest darowizna w postaci telewizora marki ......., model ......., numer seryjny ........ (jeśli jest dostępny).

Darczyńca oświadcza, że jest właścicielem telewizora i przekazuje go Obdarowanemu z własnej woli, bez żadnych warunków i bez oczekiwania na jakiekolwiek świadczenie w zamian.

Darczyńca zastrzega, że rzecz podarowana nie wchodzi do wspólności majątkowej Obdarowanego.

Obdarowany przyjmuje darowiznę i oświadcza, że zna treść umowy oraz akceptuje jej postanowienia.

Podpisy stron:
.................................. ..................................
(Darczyńca) (Obdarowany)
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

Podział działki na mniejsze.
Witam, rozeznaję temat podziału mojej działki rolno budowlanej, prośba o wsparcie w temacie. Posiadam działkę rolno - budowlaną powierzchni 0,63 ha, część działki o powierzchni 0,14 ha jest oznaczona w planie zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę jednorodzinną. Chciałbym podzielić tą działkę na trzy części. Część pierwsza działka rolna o powierzchni 0,32 ha, część druga rolno-budowlana o pow. 0,17 ha oraz część trzecia rolno - budowlana ...
Czy potrzebuje zgody ojca dziecka na wyjazd z dzieckiem za granicę?
Witam, planuje wyjazd z 4 letnim dzieckiem do USA na 3 miesiące. Z jego ojcem mamy sądownie ustalone kontakty i alimenty. On osobiście z kontaktów się nie wywiązuje, jedynie dziadkowie opiekują się nim w wyznaczone dni. Nie widziałam go, ani nie mam z nim kontaktu od kilku miesięcy. Widnieje w akcie urodzenia dziecka, nie ma też ograniczonych, ani odebranych praw rodzicielskich. Chciałabym się dowiedzieć, czy potrzebuje jego zgody na wyjazd? Jak...
Jakie prawa ma małżonek służebnika?
Matka owdowiała. Zapisała córce dom i ma ustanowioną służebność osobistą. Rok później wyszła za mąż, jej mąż zamieszkał w domu razem z nią. Czy w razie śmierci matki jej mąż będzie mógł mieszkać w tym domu jako wdowiec po służebniku, czy też prawa służebności nie są dziedziczne?...
Czy musze podać powód przy zrzekaniu się spadku?
Cześć Mój ojecic zmarł 25.wrzesnia tego roku. Mam już akt zgonu i chciałabym napisać do sądu o zrzeknięcie sie majątku po nim. Był bezdomny i niczego nie miał oprócz długów zapewne. Nie miałam z nim żadnego kontaktu od kilkunastu lat, był pozbawiony praw do mnie kiedy byłam nieletnia. Czy ja mogę napisać o odrzucenie spadku bez żadnego powodu? Nie minęło jeszcze pół roku i już nie wiem czy mam powody jakieś pisać i czy bez nich sąd przyjmie mó...

Wyszukiwarka