Jak powinna wyglądać umowa darowizny?

Jak poprawnie, powinna być sporządzona umowa darowizny? Czy wartość przedmiotu, również musi być ujęta?
Jak darczyńca, może zastrzec, że nie życzy sobie, aby darowana rzecz weszła do wspólności majątkowej.
Ktoś, mógł by pomóc?
anonim cytuj
24-01-2023
Ale darowizna czego?
 
anonim cytuj
24-01-2023
Telewizora.
 
anonim cytuj
24-01-2023
Obdarowany może z przedmiotem darowizny zrobić co uważa za stosowne. Wola darczyńcy nic nie ma tutaj do rzeczy.
 
anonim cytuj
24-01-2023
Czy darowana rzecz wchodzi do majątku osobistego obdarowanego. To jest ważne właśnie chodzi o to, aby wykazać, że rzecz nie należała do obojga małżonków a jednego.
 
anonim cytuj
24-01-2023
Tzn. jak darowizna będzie na jedną osobę to będzie jej odrębny majątek. Przy czym obdarowany innym aktem może włączyć darowizny do majątku wspólnego.
 
anonim cytuj
24-01-2023
Jak powinna wyglądać przykładowa umowa darowizny napisana odręcznie np.? mogę prosić o pomoc.
 
anonim cytuj
24-01-2023
Jeśli darowizna nieruchomości, to tylko w formie aktu notarialnego, jeśli rzeczy ruchomej, to wystarczy umowa ustna. Ponieważ umowy przenoszącej własność nieruchomości nie można zastrzec pod warunkiem, to nie jest możliwe zastrzeżenie, które obdarowanemu ograniczy możliwość rozporządzania rzeczą, w tym dokonanie dalszych darowizn albo rozszerzenie wspólności majątkowej o ta nieruchomość.
 
anonim cytuj
24-01-2023
Jak poprawnie, powinna być sporządzona umowa darowizny? Czy wartość przedmiotu, również musi być ujęta? Jak darczyńca, może zastrzec, że nie życzy sobie, aby darowana rzecz weszła do wspólności majątkowej.


Aby umowa darowizny była skuteczna, powinna spełniać kilka podstawowych wymogów:

Obie strony (darczyńca i obdarowany) muszą jednoznacznie wyrazić zgodę na przekazanie rzeczy tytułem darowizny.
Rzecz darowana musi być precyzyjnie określona. W przypadku telewizora warto również podać markę, model oraz ewentualny numer seryjny.
Co do wartości przedmiotu darowizny - nie jest ona konieczna do sporządzenia umowy, ale jej podanie może mieć znaczenie dla ewentualnych późniejszych rozliczeń (np. podatkowych).
Co do wyłączenia przedmiotu darowizny z majątku wspólnego małżonków:

W Polsce obowiązuje zasada, że majątek nabyty w trakcie trwania małżeństwa jest majątkiem wspólnym małżonków (chyba że zostanie inaczej ustalone np. przez umowę majątkową).
Jeżeli jednak darczyńca chce, aby rzecz darowana nie weszła do majątku wspólnego obdarowanego, powinien zastrzec to wyraźnie w umowie darowizny.
Jak powinna wyglądać przykładowa umowa darowizny napisana odręcznie np.? mogę prosić o pomoc.


Przykładowa umowa darowizny rzeczy ruchomej (telewizora) może wyglądać następująco:

UMOWA DAROWIZNY

Zawarta w miejscowości ............ dnia ............ pomiędzy:

[Pełne imię i nazwisko darczyńcy], zamieszkały/a [adres], zwany/a dalej "Darczyńcą",
a
[Pełne imię i nazwisko obdarowanego], zamieszkały/a [adres], zwanym/a dalej "Obdarowanym".
Przedmiotem niniejszej umowy jest darowizna w postaci telewizora marki ......., model ......., numer seryjny ........ (jeśli jest dostępny).

Darczyńca oświadcza, że jest właścicielem telewizora i przekazuje go Obdarowanemu z własnej woli, bez żadnych warunków i bez oczekiwania na jakiekolwiek świadczenie w zamian.

Darczyńca zastrzega, że rzecz podarowana nie wchodzi do wspólności majątkowej Obdarowanego.

Obdarowany przyjmuje darowiznę i oświadcza, że zna treść umowy oraz akceptuje jej postanowienia.

Podpisy stron:
.................................. ..................................
(Darczyńca) (Obdarowany)
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

Psy sąsiadów biegające luzem (brak płotu). Sąsiadka nie widzi w tym nic złego, ja czuję zagrożenie. Co mówi na ten temat prawo?
Witam. Mieszkam na osiedlu domków jednorodzinnych. Mam 4 małe psy, które wyprowadzam na smyczy. Obok w sąsiednim domu mieszka rodzina, która adoptowała ze schroniska 6 psów. Teren ma nieogrodzony. Psy są trzymane w kojcu. Wiem, że psy muszą się wybiegać, ale sytuacja z dzisiejszego poranka mnie przeraziła. Wracając ze spaceru ze swoimi psami widzę, że psy sąsiadów z kojca zostały wypuszczone. Stałam jak wryta z moimi 200 metrów dalej modląc się, ...
Ochrona przedemerytalna a rozwiązanie umowy o pracę.
Mam problem z pracownikiem, który ma ochronę przedemerytalna. Chciałbym zakończyć z nim współpracę ale nie wiem czy jest na to jakiś sposób. Owy pracownik przez swoje kłamstwa i wymysły powoduje koszmarna atmosferę w zespole. Proszę o jakąś pomoc, co mogę w tej sytuacji zrobić bo inni pracownicy chcą odejść....
problem z mechanikiem
Witam. Wczoraj rano o 9:00 oddałam auto do mechanika z informacją, że wycieraczki do naprawy i auto gaśnie na niskich obrotach. Przyjechałam autem sama i zostawiłam mu jeżdżące auto. Mechanik dzisiaj zadzwonił, że gdy odpalał auto strzelił mu pasek rozrządu. Że prawdopodobnie cały silnik jest do wymiany. Auto nie odpala. I odrazu zaznaczył, że nie ponosi za to odpowiedzialność. Dodał, że nie ma żadnej propozycji dla mnie i najlepiej, to jak bym...
Świadczenia finansowe dla chorych na raka.
Witam. Jestem chora na nowotwór złośliwy czy mogę ubiegać się o rentę lub inne świadczenie? Jestem osobą bezrobotną i wyrejestrowaną w urzędzie pracy....

Wyszukiwarka