Rozdzielność majątkowa przed czy po ślubie?

W najbliższym czasie wyjdę za mąż za mojego narzeczonego, który posiada dwa obywatelstwa polskie i amerykańskie. Mieszkamy teraz w Stanach i zastanawia mnie kwestia rozdzielności majątkowej. Mój narzeczony kupił kilka lat temu mieszkanie w Polsce w razie gdybyśmy chcieli tam zamieszkać. Mieszkanie kupił na swoich rodziców którzy mieszkają niedaleko, mieszkanie jest puste i tylko płacimy niewielki czynsz. Zastanawiam się bo rodzice pytają jak to teraz przepisać, czy chcemy polecieć do Polski i żeby to przepisać przed ślubem czy po. Ja sama będę miała mieszkanie od swoich rodziców za jakieś 2-3 lata i po prostu chciałabym żebyśmy mieli je osobno. Tzn ze on jest właścicielem tamtego a ja swojego. Czy jeśli po ślubie rodzice dadzą mi pieniądze na zakup mieszkania w Polsce to czy bez rozdzielności on też będzie jego właścicielem? Czy ktoś orientuje się czy w Stanach też mam zgłaszać rozdzielność majątkowa?
Z góry dziękuję za pomoc.
anonim cytuj
14-01-2023
Mieszkanie które on kupił sobie przed ślubem, po ślubie dalej zostaje tylko jego. Jeżeli rodzice dadzą darowiznę Tobie również jest ona tylko Twoja.
 
anonim cytuj
14-01-2023
Chyba że dadzą Ci pieniądze a nie mieszkanie, wtedy jeśli przy kupnie tego nie uwzględnisz będzie wspólne.
 
anonim cytuj
14-01-2023
Rodzice narzeczonego mogą mu przepisać to mieszkanie zarówno przed jak i po ślubie. Możecie mieć nawet wspólnotę małżeńską i tak darowizna będzie jego. Jeśli rodzice dadzą Ci środki na mieszkanie to ta darowizna będzie Twoim majątkiem osobistym. Jak będziesz kupować mieszkanie to najlepiej w akcie zawrzeć ze to zakup z majątku osobistego.
 
anonim cytuj
14-01-2023
Czy jeśli po ślubie rodzice dadzą mi pieniądze na zakup mieszkania w Polsce to czy bez rozdzielności on też będzie jego właścicielem?


W Polsce mamy coś, co nazywane jest statutem prawnym majątkowym małżonków. Domyślnie, po zawarciu związku małżeńskiego, majątek nabywany przez małżonków w trakcie trwania małżeństwa staje się ich wspólną własnością, chyba że zastosuje się inny reżim majątkowy poprzez umowę rozdzielności majątkowej.

Po pierwsze, co do mieszkania nabytego przez narzeczonego przed ślubem – pozostaje ono jego własnością i nie wchodzi do majątku wspólnego po zawarciu małżeństwa.

Po drugie, jeśli chodzi o darowiznę, którą dostaniesz od rodziców (nawet jeśli będą to pieniądze na zakup nieruchomości) – taka darowizna jest Twoim majątkiem osobistym, niezależnie od tego, czy istnieje umowa rozdzielności majątkowej, czy nie. Istotne jest jednak, aby przy zawieraniu umowy kupna nieruchomości dokładnie określić, że pieniądze pochodzą z darowizny, co czyni je majątkiem osobistym.

Czy ktoś orientuje się czy w Stanach też mam zgłaszać rozdzielność majątkowa?


W USA system majątkowy różni się w zależności od stanu. W niektórych stanach obowiązuje tzw. community property, czyli podobna do polskiej wspólnota majątkowa, natomiast w innych – equitable distribution, gdzie majątek dzielony jest w sposób sprawiedliwy, ale niekoniecznie po równo. Jeżeli planujecie zamieszkiwać w USA, warto zaznajomić się z przepisami prawa danego stanu w zakresie majątku małżeńskiego. Jeżeli nie chcecie, aby obowiązywał was domyślny system majątkowy danego stanu, możecie zawrzeć umowę przedmałżeńską (pre-nuptial agreement), która określi sposób podziału majątku w przypadku rozwodu.

Mieszkanie które on kupił sobie przed ślubem, po ślubie dalej zostaje tylko jego.


Dokładnie tak, mieszkanie nabyte przed ślubem pozostaje majątkiem osobistym narzeczonego.

Jeśli rodzice dadzą Ci środki na mieszkanie to ta darowizna będzie Twoim majątkiem osobistym.


Zgadza się, jeśli jednak zdecydujesz się na zakup nieruchomości za te środki, warto to dokładnie określić w akcie notarialnym podczas zawierania umowy kupna, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień w przyszłości.
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

Wycofanie zawiadomienia.
Złożyłam zawiadomienie o znęcaniu się nade mną i dziecku, groźbach karalnych, gwałtach przez męża. Zostałam przesłuchana. Chciałabym wycofać zawiadomienie. Nie udźwignę tego psychicznie. Jak napisać taki wniosek, by był skuteczny? Dziecko nie pamięta złych wydarzeń, kontakty ojca z dzieckiem zabezpieczone są w obecności kuratora, a sprawozdania są dobre, jesteśmy w czasie rozwodu i mieszkamy osobno, niedługo będą badania w OZSS w celu oceny kompe...
Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Mam złożony wniosek do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Według przepisów ma miesiąc na odpowiedz chyba, że uzna, że potrzebuję więcej czasu to powinien przysłać list, że potrzebuję jeszcze miesiąc. Niestety urząd ten jest dla petentów niedostępny, setki telefonów i nikt nie odbiera, nikt nie odpisuje. Czy jest określone że jeżeli urząd ten nie odzywa się przez dłuższy czas to uznaje się domniemaną zgodę. Urzędnicy w innych urzędach mówią, że...
174kpc
But [url=https://touriststate.com/destinations/darara/]https://touriststate.com/destinations/darara/[/url] also can be stored in specific virtual wallets that are very similar to traditional physical wallets and credit cards....
Czy komornik może zająć rozliczenie PIT?
Witam. Jeśli rozliczam się z Urzędem Skarbowym z Pit-11 to czy Komornik może zabrać cała kwotę rozliczenia czy jak to wygląda? Czy ma takie prawo? Nie znam się zbytnio na tym więc stąd to pytanie...

Wyszukiwarka