Czy jeśli po ślubie rodzice dadzą mi pieniądze na zakup mieszkania w Polsce to czy bez rozdzielności on też będzie jego właścicielem?
W Polsce mamy coś, co nazywane jest statutem prawnym majątkowym małżonków. Domyślnie, po zawarciu związku małżeńskiego, majątek nabywany przez małżonków w trakcie trwania małżeństwa staje się ich wspólną własnością, chyba że zastosuje się inny reżim majątkowy poprzez umowę rozdzielności majątkowej.
Po pierwsze, co do mieszkania nabytego przez narzeczonego przed ślubem – pozostaje ono jego własnością i nie wchodzi do majątku wspólnego po zawarciu małżeństwa.
Po drugie, jeśli chodzi o darowiznę, którą dostaniesz od rodziców (nawet jeśli będą to pieniądze na zakup nieruchomości) – taka darowizna jest Twoim majątkiem osobistym, niezależnie od tego, czy istnieje umowa rozdzielności majątkowej, czy nie. Istotne jest jednak, aby przy zawieraniu umowy kupna nieruchomości dokładnie określić, że pieniądze pochodzą z darowizny, co czyni je majątkiem osobistym.
Czy ktoś orientuje się czy w Stanach też mam zgłaszać rozdzielność majątkowa?
W USA system majątkowy różni się w zależności od stanu. W niektórych stanach obowiązuje tzw. community property, czyli podobna do polskiej wspólnota majątkowa, natomiast w innych – equitable distribution, gdzie majątek dzielony jest w sposób sprawiedliwy, ale niekoniecznie po równo. Jeżeli planujecie zamieszkiwać w USA, warto zaznajomić się z przepisami prawa danego stanu w zakresie majątku małżeńskiego. Jeżeli nie chcecie, aby obowiązywał was domyślny system majątkowy danego stanu, możecie zawrzeć umowę przedmałżeńską (pre-nuptial agreement), która określi sposób podziału majątku w przypadku rozwodu.
Mieszkanie które on kupił sobie przed ślubem, po ślubie dalej zostaje tylko jego.
Dokładnie tak, mieszkanie nabyte przed ślubem pozostaje majątkiem osobistym narzeczonego.
Jeśli rodzice dadzą Ci środki na mieszkanie to ta darowizna będzie Twoim majątkiem osobistym.
Zgadza się, jeśli jednak zdecydujesz się na zakup nieruchomości za te środki, warto to dokładnie określić w akcie notarialnym podczas zawierania umowy kupna, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień w przyszłości.