Ul nad moim mieszkaniem. Brak działań ze strony właściciela kamienicy.

Wynajmuje mieszkanie w prywatnej kamienicy. Nad moim oknem pod dachem (mieszkam na poddaszu) osy zrobiły sobie gdzieś ul. Kiedy tylko otworze okno osy wlatują mi do mieszkania. Zadzwoniłam do administratora kamienicy, ale niestety minęło już 5 dni i nadal nikt nie przyjechał żeby owe gniazdo usunąć. Czy jest jakaś możliwość prawna zmusić administratora do szybszej interwencji bądź obciążenia administratora kosztami usunięcia tego gniazda po wezwaniu firmy przeze mnie?
anonim cytuj
14-09-2022
Tak można, ale będzie to wymagało sprawy sądowej, jeśli nie będzie reakcji. Można zacząć od wezwania, powołując się na art 61 punkt 2 Ustawy Prawo Budowlane.
 
anonim cytuj
15-09-2022
Bardzo dziękuję.
 
anonim cytuj
15-09-2022
Czy jest jakaś możliwość prawna zmusić administratora do szybszej interwencji bądź obciążenia administratora kosztami usunięcia tego gniazda po wezwaniu firmy przeze mnie?


Jeśli chodzi o problem z gniazdem os, to istnieją pewne kroki prawne, które można podjąć w oparciu o polskie prawodawstwo:

Na początek, warto powołać się na art. 6 Kodeksu Cywilnego, który mówi o tym, że każdy ma obowiązek postępowania w sposób nie naruszający porządku prawnego i nie naruszający dóbr osobistych innych osób. W przypadku Twojego problemu, można argumentować, że brak reakcji administratora na problem z osami narusza Twoje prawo do bezpiecznego i komfortowego korzystania z mieszkania.

Kolejnym krokiem jest powołanie się na wspomniany już art. 61 punkt 2 Ustawy Prawo Budowlane. Zgodnie z tym przepisem właściciel budynku ma obowiązek utrzymania go w stanie zapewniającym bezpieczeństwo użytkowania. W sytuacji, gdy istnieje zagrożenie (w tym przypadku osy wlatujące do mieszkania), właściciel budynku ma obowiązek podjęcia działań w celu usunięcia tego zagrożenia.

Jeżeli administrator kamienicy nadal nie zareaguje, możesz podjąć kroki samodzielnie, czyli np. wynająć firmę do usunięcia gniazda. Jeśli zostaniesz zmuszona do podjęcia takich kroków, warto zachować wszystkie dowody poniesionych kosztów (faktury, rachunki), ponieważ w przyszłości możesz dochodzić zwrotu kosztów od administratora, argumentując, że to on miał obowiązek usunięcia problemu, a nie uczynił tego w odpowiednim czasie.

Jeśli podjęte działania nie przyniosą skutku, możesz rozważyć drogę sądową w celu dochodzenia swoich praw i ewentualnego odszkodowania. Warto jednak pamiętać, że taka procedura może być czasochłonna i kosztowna. W każdym przypadku kluczowe jest posiadanie odpowiednich dowodów potwierdzających istnienie problemu oraz poniesione koszty.
 
anonim cytuj
28-08-2023

Sugerowane Tematy

Cofnięcie darowizny.
Mam pytanie, jakie zachowanie ( wiem, rażąca niewdzięczność) może być podstawą do cofnięcia darowizny domu?...
Dziedziczenie po zmarłej.
Witam, przed zadaniem pytania zapoznałem się z poradnikiem spadkowym oraz FAQ, jednak sprawa dalej nie jest dla mnie jasna, więc proszę o poradę. Babcia Małgorzata, wraz z mężem Krzysztofem, mieszkała w mieszkaniu (komunalnym lub spółdzielczym). Mieli dwoje synów Piotra i Pawła. Paweł ma żonę Grażynę w wieku 60 lat, córkę Katarzynę w wieku 40 lat, wszyscy mieszkają w Polsce. Piotr mieszka w Hiszpanii. Była możliwość wykupienia mieszkania na włas...
Pozew o ustalenie ojcostwa i roszczenia z tym związane.
Jestem w ciąży, niebawem rodzę. Partner zostawił mnie już na początku ciąży, Problem jest taki że on wmawia mi że nie jest pewny czy dziecko jest jego i domaga się testów. Pytanie czy mogę w jednym piśmie uwzględnić ustalenie ojcostwa, alimenty, zwrot za wyprawkę i ciąża, 3 miesięczne utrzymanie oraz kontakty? Czy lepiej złożyć osobno?...
Rozwiązanie umowy zlecenie bez określonego okresu wypowiedzenia
Witam. Chciałabym rozwiązać umowę zlecenie ze skutkiem natychmiastowym z powodu ciężkiej sytuacji rodzinnej i zdrowotnej. Problem w tym, że w umowie nie określono okresu wypowiedzenia, godzin pracy, jedynie miejsce jej wykonywania oraz termin jej trwania. Czy grozi mi coś za rozwiązanie umowy w związku z powyższym tj. kary finansowa lub odszkodowanie dla pracodawcy? Do końca umowy zostało około 3 tygodni a została zawarta na okres 3 miesięcy. Do ...

Wyszukiwarka